FRUIT- EN SIERAAD-BOOMENr A A lï B E S T EÏÏÏKft PEK TELEGRAAF. de bepaling opgenomen, dat ér voortaan gcene seminaria voor jongens en dergelijke instellingen mogen worden opgerigt, en dat in de bestaande semi naria geen nieuwe leerlingen mogen worden aangenomen. Eenigen tijd geleden was te Berlijn liet gerucht in omloop dat een kamerheer der keizerin eene aanzienlijke som naar Silezië bad gezonden, ten einde het verzet tegen de schoolwet aldaar gaande te houden, onder belofte van nog meerdere bijdragen in de kosten der agitatie. Be keizer zou zelfs aan von Bismarck hebben te kennen gegeven dat hij dien persoon daarover niet moeijelijk moest vallen. Von Bismarck heeft thans daaromtrent in de Staats-Ans. opheldering gegeven. Hij zegt, onlangs den keizer schrif telijk te hebben medegedeeld, dat, volgens zeer geloofwaardige, bij hem in gekomen berigten, een der kamerlieeren niet slechts geld tot liet genoemde doel naar Silezië bad gezonden, maar ook de boeie had betaald, waartoe een der Poolsche volksleiders aldaar wegens belcedigiug des keizers veroor deeld was. Tevens verklaart von Bismarck dat de keizer zien lieert voor behouden. de zaak nader te onderzoeken en ten deze verder te handelen. OOST-I IV DIE. BATAVIA. 7 December. Aan het rapport van den kommandant der in het Delische achterge bleven troepen, gedagleekend 9 dezer, worden door de Jnv. C. de volgende berigten ontleend: Sedert de onderwerping der datoe's is de rustongestoord gebleven. Zoowel in de boven- als in de benedenlanden is het verkeer her steld. Op den weg van Soengei Behilon naar Soenggal ontmoet men vele berg-Bataks, sommige vergezeld van vrouwen en kinderen, die zout komen inkoopen. De Bataksclie hoofden hebben bij een zamenkouist met den adsis- tent-resident van Siak en oiiderhoorigheden en den sultan van Delihet verzoek gedaan, de verlatene kampongs, zelfs die waar troepenbezetting is achtergelaten, wederom te mogen bewonen, welk verzoek hun gereedelijk is toegestaan Dientengevolge is het meerendeel der verlaten kampongs weder bevolkt, en met het bebouwen der velden bereids een begin gemaakt. Intusschen blijven voorloopig op de voornaamste punten in de bovenlanden, zoowel als aan de Deli-rivier en op de plantages, detachementen geposteerd. Dagelijks vallen er hevige regens, hetgeen als de oorzaak wordt beschouwd dat onder de troepen eenige gevallen van buikziekte voorkomen. Onder de 326 officieren en mindere militairen lelde men 14 en onder dc 102 mandoors en dwangarbeiders 37 zieken. In den na-avond van 12 November kwam er te Makassar een extra post aan en bragt de tijding dat Kraeng Benlo Bonto zoude worden aange vallen en er dringend adsistentie noodig was. In overleg met den statiöns- kommandant werd op aanvraag van den assistent-resident besloten dat de landingsdivisiën der oorlogsschepen den volgenden morgen zouden debarkeeren en werkelijk vertrok ook den 13d®° des morgens omstreeks 10 ure eene kolonne. Nu liggen er op Padkadjene 100 marinetroepen en 60 man infan terie, terwijl gewacht wordt op den gouverneur van Celebes, die met 2 kompagniën van Mandhar zoude terugkomen om zoodoende met eene nog grootere magt tegen den overmoedige Bento te ageren. De afloop van de verpachtingen der opium voor het jaar 1873, onder de werking der nieuwe regeling, heeft een zeer ongunstigen uitslag gehad. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den commies-ontv. der in- en uilvoerregien te Joana (Japara) L. Pieters; aan den ingenieur 1® kl. bij den waterstaat G. A. Pet; en aan den hoofd onderwijzer aan de openb. lagere school te Poerbolingo W. II. Ileytman; een onbepaald verlof naar Nederland aan den klerk bjj het dep. van binnenl. bestuur J. P. Th. van der Lith. Ontslagen: op verzoek, eervol, de postcom- mies, chef van het postkantoor te Patti F. Th. Marks; buitengew. snbst.- griffier bij den landraad te Eoemadjang (Proboiingo) P. 11. van der lvemp; de gewezen telegraphist 3® kl. G. F. Th. Ziedses des Planlcs; de benoemde klerk bij de wees- en boedelkamer te Soerabaya C. E. von Franquemont. Benoemd: tot controleur der 3® kl. bij het binnenl. bestuur in de res. Wester- afdeeling van Borneo, de ambt. op wachtg. C. L. de Vries; tot hoofdcommies bij het dep. van financiën de ambt. op non-activ. C. van den Muysenbergh; tot 3e commies op het bureau van den eerst-aanw. ingenieur bij den water staat in de resid. Batavia, de 3' commies bij het dep. der burger!, openb. werken K. Altheer; tot 3® commies bjj het dep. der burgerl. openb. werken P. C. v. Ossenbruggen; tot omgaanden regter in de 1® afd., het lid in den raad van justitie le Batavia mr. J. G. F. Timmermans; tot le commies bij het dep. der burg. openb. werken, dc ambt. op wachtgeld E. Young; tot opziener 1® kl. bij het boschwezen op Java en Madura de opziener 2® kl. G. II. W. Muller. Bij den waterstaat en 'slands burg. openb. werken: tot ingenieur 1® kl,. de ingenieur 2® kl. d®. G. Uylcnbroek; tot ingenieur 2' kl. de ambt. op non-act. J. W. Kennis; bij de in- en uitvoerreglen tot comm.- visitateur bij de controle en recherche te Soerabaya R. II. J. Sersansie, thans te Batavia; tot comm.-visitat. bij de controle en recherche te Batavia, de comm.-ontv. te Primam (Sumatra's Westkust) W. F. Klusman. Tot comm.- ontv. te Joana (Japara), de ambulante onderc. bij dc controle en recherche te Batavia W. P, van Duinen; tot comm.-ontv. te Priaman, de comm.-visit, bij de controle en recherche te Batavia L. F. Reyntjens; tot comm.-visit, bij de controle en recherche le Batavia, de onderc. I® kl. aldaar J. B. Rijken; tot ambulant-onderc. bij de controle en recherche le Batavia, de ambt. op non-act. W. G. S. Lix Raaven, laatstelijk 3e comm. bij de algem. rekenka mer; lot onderc. 1® kl. bij de controle en recherche te Batavia, de ambt. op wachtg. Tb. F. Beynon, laatst 3e comm. bij het dep. van financiën. Goed gekeurd: dat door den directeur van binnenl. bestuur, gedurende de maand October 1872, bij de landelijke inkomsten en cultures zijn geplaatst: in Rembang; de ambt. ter beschikking K. F. van Swieten; in de Preanger- regenlschappende benoemde ambt. ter beschikking J. N. Labaar. Door den directeur der burger!, openb. werken zijn de volgende beschikkingen geno men, bij de burgerl. openb. werken, ontslagen: op verzoek, eervol, de op- zigter 3® kl. M. C. A. Seyfarth en V. II. de Lean. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, aan den kap. der inf. T Mundcr; en aan den lc luit, der inf. C. A. Wes tenberg. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit de militaire dienst, de kapt. der inf. J. van Krieken; de 1® luit. der int. K. A. Berg; en de majoor der inf. A. A. M. van Leersum. Bevorderd: lot fluit, bij hel wapen der genie, de 2® luit E. Marcclla en J. C. Plantenga; bij de mil. geneesk. diensttot oflic. van gezondh. 1® kl., de offic. van gezondh. 2® kl. C. Gutteling, bjj het wapen der int. tot kapt., de ie luit. R. H. Clarckson. P. J. Meyboom, W. Vasseur en A. W. H. Perelaer; tot 1® luit., de 2® luit. A. M. Winkel, J. H. Pareau, 11. Oosterwijk, P, L. A. Collard. E. E. E. Otken en D. F. van der Pant. Departement van marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, aan den 1® machinist bij de gouvernements-marine M. D. van Dongen. Is vergunning verleend om te repatriëeren: aan de luitt. der 2® kl. E. J. Hoos en W. A. Kok; aan de luitt. ter zee ie kl. J. A. B. de Josselin de Jong en K. 0. van der Veen; den luit. ter zee 2e kl. J. F. M. Lange, den officier van adm. 2e kl. J. A. Lagaay en den offic. van gez. 3' kl. M. Sleensma. 's GRAVENIIAGE, 13 Januarjj. Benoemd lot lid van den militieraad te Leiden de majoor Westenberg, en tot plaatsvervangend lid de majoor Driesscn, beide van het 4d« regiment inf. aldaar. BERLIJN, 12 Januarjj. De Post zet uiteen, dat liet dogma van's Pausen persoonlijke onfeilbaarheid een nieuwe katholieke godsdienst heelt gevormd, tegenover welke de staat slechts dezelfde verpligtingen heeft als tegenover andere nieuwe godsdienstige vereenigingen. Daar het blad, naar men zegt, met zeer invloedrijke personen in betrekking staat, trekt dit artikel zeer de aandacht. PARIJS, 12 Januarjj. Eene kennisgeving is openbaar gemaakt door de leden van het linker-centrum, die zich hebben afgescheiden. Daarin wordt gemelddat zij een parlementaire groep zullen vormen onder nen naam //Vereeniging van voorstanders der conservatieve republiek." Volgens het programma, bestaat de vereeniging uit conservatieve rpublikeinendat wil zeggen: uil mannen, overtuigd, dat de republiek de eenige regeringsvorm is, die thans in Frankrijk mogelijk is, maar dat zij stellig een behoudend ka rakter moet dragen. C11ISLEI1URST12 Januarjj. De locvloed van vreemdelingen is groot. In de katholieke kerk was een aanzienlijke menigte bijeengekomen. Pater Goddard was zoo aangedaan dat bjj niet kon prediken. In de andere ker ken werd de keizer ook herdacht. Maandag en Dingsdag zal hel lijk op dc galerij ten loon gesteld zijn. De Engelsche Zuid-Oosler- en de Fransche Noordcr-spoorwcgmaalschappij hebben een schikking gemaakt om onbemiddelde lieden, die de bcgrafenis-plegligheid willen bijwonen, lot verminderde prij zen te vervoeren. Men verzekert dat 's keizers zoon den titel van Napo leon IV heeft aangenomen en «Sire" genoemd wordt. ümrcjcvltjkc ONDERTROUWD N. J. Koet, jrn. 23 j. en G. Aué, jd. 18 j. J. Klinkhamer, jm.36 j. en G. J. Siebert, jd. 3! j. W. Hart, jm. 23 j. cn G. van llazenhorst, jd. 21 j* J. van der Tas, jm. 21 j. en A. M. Eschauzier, jd. 28 j. Al) V ËKTOTLËN. Voorspoedig bevallen van een' «longen Z. PERK VAN WAVEREN. Leiden, 13 Januarjj 1873. Zeer voorspoedig bevallen van een Zoon Vrouwe G. II. T. GENTIS, geb. OBREEN. Woerden, 12 Januarij 1873. Eenige kennisgeving. rr-ify,1-I..L - Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hunne geliefde moeder en behuwdmoeder de Weduwe E. M. S. VAN SANTEN, geb. VAN BEMMEL, betuigen wjj onzen oprechten dank. P. VAN SANTEN. Leiden, 11 Januari 1873. ING. C. VAN'SANTEN, Pabst. Wij betuigen onzen harteljjken dank voor de talrijke bewijzen van deel neming, zoo hier als elders ondervonden bij het smartelijk verlies van ons innig lief kind HERMANCE. D. BIERENS DE HAAN, Leiden, Januari 1873. J. C. J. BIERENS DE HAAN, IJssel de Schepper. De Ondergcteekende betuigt haren dank voor de vele bewijzen van deel neming in dc laatste weken ondervonden. Leiden, 13 Jan. 1873. Wed. A. K. W. E. C. FISCHER, Goedel. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het verlies van ons jongste kind ontvangen, betuigen de Ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. J. J. VAN HOEKEN, Oegstgeest, bij Leiden 1873. L. VAN HOEKEN, van dïr Gugten. worden volgens het beredeneerd snoeistelsel behandeld door «f. li KIEST Jr., Tuinman, Langegracht, 78, die tevens een Hinken Jongen kan plaatsen. Op Maandag den 27sU'° Januari 1873, des middags te twaalf uren, zal door Burgemeester en Wethouders van Leiden, in tegenwoordigheid der Commissie van Fabricage, op het Raadhuis aldaar, aanbesteed worden: Het bouwen van eene School voor minvermogenden ter plaatse van de Baaihal. Het bestek en de teekeningen liggen ter inzage enz. aan de Stads-Timmer- werf, op eiken werkdag de besteding voorafgaande, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren en is het eerste aldaar ad ƒ0.25 verkrijgbaar. Verlangde ophelderingen enz. zijn bij den Gemeente-Architect te bekomen terwijl Vrijdag den 17' en Donderdag den 23 aanstaande aanwijzing in loco zal gedaan worden, des middags te twaalf uren. ZEGT HET VOORT.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3