LMÖSC DINGSDAG 14 JANUARIJ. ST ADS-BE RICH TEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant i s per vierendeel jaars ƒ3..franco p.p. 1 3.&Ü j met het Verslag der llandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.E0 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Genève en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDÉN. Gelet op het raadsbesluit van den 29<lc° December 1870, gewijzigd den 30 November 1871, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 1 ldtn Januarij 1872, n®. 20, waarbij tevens de verordening, regelende de invordering dier belasting is aangehaald Krengen ter kennis van de belanghebbendendat tot schatters voor deze belasting zyn benoemd en beëedigd de HH.: J. ENGELS J'., H. FIL1PPO P. G. IIOUTHUYSEN, B. VAN KLEEF, J. VAN LITI1 G. RIETBERGEN, J. C. RIJK, A. .VERHOOG, aan welken een ieder wordt uitgenoodigd den toegang tot zijn belastbare perccelen te verleenen op alle werkdagenvan des morgens 9 tot 's namid dags 4 uren, en voorts die aanwijzingen en mcdedeelingen te doen, die strekken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkmatig heid te verrigten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leioen, 13 Januari 1873. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. B1NNENIANISC11E BiRIGTEiN LEIDEN 13 Januarij. De minister van koloniën heeft ter kennis van belangstellenden gebragl dat ingevolge het bepaalde bij 's konings besluit van den 5("fn dezer, in Nederland op gagementen van bij bet leger in Nederl. Indië gediend heb bende militairen beneden den rang van officier en van aan hen gelijk ge stelde militaire personenmitsgaders op de pensioenen hunner weduwen gerekend van en met 1®. February e. k.om gecnerlei reden meer korting ten behoeve van particuliere schuldeischers wordt toegestaan. Ten opzigte van het belangrijke vraagpunt der spoorwegen op Java vernemen wij dat Z. Exc. de minister van koloniën de Rotterdainsche bank, de heeren Wcriheim Gomperlz en Lippmann Rosenthal O. te Amster dam, de Rotterdamsche handels-vereening en de bank voor handel en indus trie te Darmstadt (waarvan de directeur een in Dnitschland algemeen erkende specialiteit in spoorwegzaken is) uitgenoodigd beeft zicli tot eenc commissie te vormenten einde hem door indiening van een volledig uitgewerkt finan- tieel plan voor te lichten omtrent de voorwaarden, waarop door de regering voor den aanleg en de exploitatie van door baar verlangde spoorweglijuen op Java, des geraden achtend, concessie zon kunnen worden verleend. De regering heeft daarbij op den voorgrond geplaatst dat zij volkomen vrij blijft van het rapport en van de voorstellen dier commissie zoodanig gebruik te maken als haar in het belang van het rijk wcnschelijk zal voorkomen. Van de verschillende koolsoorten, uitgezonderd de bloemkool, die ten gevolge van den regen heeft geleden en daarom is opgeruimdhebben scbeepsverzendingeninzonderheid uit Noord-Holland, steeds onafgebroken plaats. Als de winter niet streng invalt, blijven die verzendingen tot Mei voortduren. Naar het Ilbl. meldt wordt in Februarij eene pensionering en pro motie voor de officieren bij het leger hier te lande verwacht. Het schip Helena, kapt. Willem, van Schiedam naar Cardiff, is door de stoomboot lsabelle, van Havre, overzeild en gezonken. Alleen de kapitein is gered. Te Gouda is Donderdag 11., terwijl de heer Lievegoet, regimenis- kleermaker aldaar, met zijne familie eene tooncelvoorstelling bijwoonde en zyne woning onbewaakt was, in die woning ingebroken en ontvreemd een aantal gouden en zilveren voorwerpen, een bankbillet van ƒ200 en eenig los geld. Vermoedelijk is de dief gestoord door het schellen van eene juf vrouw, die de dames wilde bezoeken, want er was nog gelegenheid voor duizenden mede te nemen. Te Rotterdam ontdekte men gisteren avond dat onder de puinhoop van het afgebrande pakhnis op de Wijnhaven het vuur op nieuw aan het smeulen was. Bij onderzoek bleek het dat een partijtje Duitsch centnerzwart op nieuw stond te gloeijen, Te Rhenen is dezer dagen een man, waarschijnlijk door overspanning, krankzinnig geworden. Hij verbeeldde zich beter te kunnen prediken dan de dominé; daarom maakte hij zich meester van den predikstoel, en wierp alles wat daar aanwezig was van boven neder. Met groote moeite is hjj gevat en later naar het krankzinnigengesticht te Utrecht gevoerd. Te Groningen is Donderdag il. het nieuw opgerigte gebouw bij het instituut voor doofstommenwaarmede deze instelling eene groote uitbrei ding heeft gekregen, op pleglige wijze ingewyd. Door de arrond.-regtbank te Goes is de volgende aanbevelings-lijst op gemaakt voor de vacante betrekking van kanlonregter te Heinkenszand1®. mr. Slmgélandt, kontonregter te Kortgene, 2®. m'. van Voorst Vader, griffier bij het kantongeregt te Heinkenszand, 3®. raF. de Jonge van Ellemeet, grif fier bij het kantongeregt te Kortgene. Op het vroeger medegedeeld voorloopig verslag van de afdeelingen der eerste kamer, omtrent de algemecne beschouwingen betrekkelijk de staats- begrooting voor 1873heeft de regering dc volgende memorie van antwoord ingezonden: Dc regering waardeert het zeer, dat, zoo al de bonding door haar bij haar optreden aangenomen, aan de eene zijde tot bedenkingen aanleiding heeft gegeven, deze echter aan dc andere zyde is verdedigd. Toen de rege ring de overtuiging uitsprak, dat hare beginselen op staatkundig gebied dezelfde zijn, die door de meerderheid der vertegenwoordiging worden be leden, lag het, zoo als te regt is opgemerkt, niet in hare bedoeling, dat zij optrad om de dienares der meerderheid te wezen en zich door den wil van dezein plaats van door eigen beginselente laten leiden. De regering heeft zich nooit anders voorgesteld dan naar eigene zelfstandige overtuiging het bewind te voeren. Maar zij zou die taak niet hebben aanvaard, indien zij geen grond had gehad voor het vertrouwen, dat hare beginselen met die van de meerderheid der vertegenwoordiging overeenstemden. Een programma van beginselen scheen onnoodig, omdat de staalkundige rigting en denkbeelden van bijna alle optredende ministers volkomen bekend waren. Thans, nu zij bij onderscheidene gelegenheden zich daaromtrent nader hebben verklaard, en bij de behandeling van de verschillende hoofd stukken der staatsbegrooting hunne voornemens omtrent dc behartiging van bepaalde volksbelangen hebben uiteengezet, is zeker de rigting der regering genoegzaam gebleken om te beoordeelen, of zij op de ondersteu ning der vertegenwoordiging aanspraak mag maken. In de gebeurtenissen van den laatsten lijd heeft de regering geen grond gevonden, om het vraagstuk der verdediging den voorrang boven alle andere onderwerpen toe te kennen. Onze betrekkingen met de overige mogend heden zijn van vriendschappelijkcn aarden het streven der regering is die welwillende gezindheid van anderen jegens ons vaderland aan te kweeken en te bestendigen. Niettemin hoopt de regering steeds te toonen, dat het haar met de behartiging der verdediging ernst is. De vertegenwoordiging verge slechts niet, dat alle wetten tot verbeterde regeling van al wat op de ver dediging betrekking heeft, te gelijk worden bewerkt en aan de kamers aangebodem. Moge al zulk eene gelijktijdige aanbieding van een volledig zamenstel van wetten omtrent eenigen tak van de slaatsdierst een algemeen overzigt over het geheel gemakkelijker maken, de ondervinding heeft nog nooit bewezen, dat zij voor eene spoedige behandeling, veel min voor een spoediger tot stand komen der gewenschte verbeteringen bevorderlijk is. Het ontwerp der vestingwet is thans by den ministerraad in overweging. De aanvraag van buitengewone middelen, ten einde hangende het onderzoek van dat ontwerp reeds de handen aan liet werk te kunnen slaan en geen tijd ongebruikt te laten voorbijgaan, moge als bewijs gelden, dat de be langen van 's lands verdediging door deze regering niet op den achtergrond zullen worden geschoven. Het vermoeden als of de regering met de herziening van den census voor den dag zou zijn gekomen, om zich vooreerst aan de behandeling van andere zaken te onttrekken, werpt zij verre van zich. Met het oog op hetgeen sinds 18C9 was gebeurd, en de verklaringen zoo door de tweede kamer der staten-generaal als door de regering in der tijd omtrent de noodzakelijkheid eener herziening van dc in art. 1 der kieswet bedoelde tabel afgelegd, heelt zij geene vrijheid gevonden om dit vraagstuk ter zyde te laten, maar begrepen, dat het veeleer haar pligt was om daarover eeoe beslissing uit te lokken. Daartoe heeft zij fen spoedigste na haar optreden eene wetsvoordragt opgemaakt en aan het oordeel der vertegenwoordiging onderworpen. De eerste kamer kan niet verlangen, dat de regering zich met haar over de aannemelijkheid dier voordragt in gedachtenwisseling begeve, zoolang liet grondwettig onderzoek bij den anderen lak der vertegenwoordiging niet is afgeloopen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1