PEK TELEGKWF. nomenten gevolge zijner onbekwaamheidbij liet vergaan van dal schip gebleken. - V'rjjdag avond is aan boord van het fregat Auroravoerende 28 ka nonnen, en liggende te Devonport, een oproer uitgebroken, dat één oogen- blik ernstige gevolgen dreigde te hebben. Ten gevolge van de nalatigheid van eenigen der equipage in hun pligtsvervulling, had de kommamiant het verlof tot uilgaan van de geheele equipage ingetrokken. Daarover opgewon den, rukten zij de kanonnen uit de geschutpoorten, sloegen de wachten, die hen dit wilden beletten, de lampen uit de hand en dreigden een stuk geschut in de machinekamer te werpen. Niet dan met veel moeite gelukte het de matrozen lot bedaren te brengen. Later zijn zjj wegens hun verzet gestraft. f KANHR IJ K. Volgens het Journ. des öéb. heeft de regering het voornemen aan de nationale vergadering een voorstel te doen lot wijziging der wet regelende de bevoegdheid en de werkzaamheden van den staatsraad. Die wijziging, welke strekken zou om de leden van dal collegie voor hun leven te doen benoemen en niet, zoo als bij de tegenwoordige wet geschiedt, voor drie jaren, wordt zeer wenschelijk geacht door den minister van justitie, welke aan den vice-president van den staatsraad moet verklaard hebben dat de iuamovibiliteit der staatsraden naar zijne overtuiging volstrekt noodig was en dat hij alle krachten zou inspannen om dit beginsel in de wetgeving te doen opnemen. De lieer Henri Germain, lid van het regter-centrumheeft een brief gerigt aan het Journ. ues Déb.waarin hij zijne staatkundige vrienden aanspoort, de conservatieve republiek eerlijk aan te nemen. Er is, zegt hij, reeds al te veel tijd verloren gegaan. De nationale vergadering heeft haar gezag te veel laten verzwakken, doordien telkens het uitvoerend gezag de eerste schreden heeft laten doen op den weg. die naar de republiek leidt. Onze staatkundige twisten zijn oorzaak, dat de werking van elke gewigtige hervorming verlamd wordt. Graaf de Bourgoing is bij zijn vertrek uit Rome door den Paus met vriendschapsbewijzen overladen. De Paus heeft hem tot groolofïicicr der Pius-Orde benoemd, hem een groot en zeer gelijkend photograflsch portret ten geschenke gegevenwaaronder hij eigenhandig een acht- ol tiental regels heeft geschreven die ceisc zeer vlcijende lofspraak op den graaf in hielden en toen deze bij het weggaan zich gereed maakte om den Paus knielend den voet Ie kussen, riglte Z. H. hem op, en zeide, terwijl hij hem op beide wangen kuste. «Niet alzoo, heer graaf; gij zijt van degenen, die de Paus omhelst Het feest van de beschermheilige van Parijs wordt thans met meer dan gewonen luister gevierd. Het zal 9 dagen duren. In de H. Genoveva-kerk -verdringen zich dagelijks dc bedevaartgangers rondom het graf der heilige. Op den spoorweg tiisschen Genua en Nizza hebben de overstroomingen den spoorweg derwijze gehavenddat hel verkeer over een belangrijk ge deelte der ljjn geheel gestaakt is. s p a iv j e. v i* Naar men verneemt zijn aan de regering twee aanbiedingen gedaan, -waarvan de eene de verpachting der tabaks-fabricalie op de Philippijnsche eilanden voor 600 millioen realen betreft, de andere de verpachting, voor tene nog aanzienlijker som, van de douanen op Cuba. De minister van financiën schijnt niet ongezind Ie zijn. hel door een Engelsch huis gedanfe aanbod betreffende de Philippijnsche eilanden in overweging te nemen. On der de middelen is op de begrooting voor het volgende jaar ook eene belas ting op de adellyke titels opgenomen, welke met eiken hoogeren rang klimt. D U IT 8 C IIL A X D. De Voss. Zeit. zegt, naar aanleiding van de jongste ministeriële ver anderingen: «Alle «maar's" en «indien's" en alle zinspelingen op geheime plannen en verrassingen van den rijks-kanselier daargelaten, de zaak ge nomen zooals zij voor het publiek treedt en door hel publiek alleen beoor deeld kan wordenbetcekont een ministerie-Uoon niets anders dande partij van den vooruitgang heeft in den raad des kouings de nederlaag geleden. Onder 'andere omstandigheden zou eene andere uitlegging mogelijk geweest zijn maar nadat graaf lloon tegen de kreitswet gestemd en na de matige benoe ming van nieuwe pairs zijn ontslag ingediend had, zijn geene uitvlugien mogelijk." De Frankf. Presse deelt het volgende mede uil Homburg van den 3"° Tot niet geringe verbazing van hel publiek werd gisteren de bank weder geopend. De aandrang van het publiek was niet zeer groot: de orde werd geen oogenblik gestoord en de buitengewone maatregelendoor de policie genomen, bleken overbodig te zjjn. Des nachts met klokslag van 12 uren werd de bank gesloten en had de overgifte van het Kurgebouw, enz., enz,, aan dc stad llombnrg plaats, in tegenwoordigheid van een regeringscom missaris. ontvangen. De algemeene Vergadering der commissie zal aanstaanden Woens dag plaats hebben. De heer de Corcelles bestuurt voorloopig het Fransch gezantschap bij den Paus, maar heeft de betrekking van gezant nog niet definitief aangenomen. MADRID, C Jannarij. De ministerraad heeft gisteren besloten, het opper bevel over de troepen in Navarre en de Baskische provinciën op te dragen aan Moriones, die waarschijnlijk reeds heden zal vertrekken. Voorts werd besloten alle beschikbare middelen te bezigen tot het aanschaffen van be- noodigdhedcu en wapening voor het leger en lot het mobiliseren van vrij willigers in eenige provinciën. Eindelijk werd aan den minister van bin- nenlandsche zaken opgedragen, eene wet op de openbare orde zamen te stellen, en wel eene liberale, maar krachtige wet, die onmiddellijk in werking moet worden gebragl en niet moet worden opgeheven voordat de onlusten zijn algeloopen. BERLIJN, 6 Januarij. De vereeniging tot bevordering van ontdekkings- logten in Afrika, gevormd door de alhier gevestigde Geographische vereeni ging, heeft zich onder den naam van Afrikaansche maatschappij geconsti tueerd. Tot de voornaamste leden behooren de hceren Schweinfurt, Perchel, Bruhns, Petermannenz. BERLIJN, 6 Januarij. Door een groot aantal ingezetenen alhier is een adres aan den minister van eeredicnsl onderleekendbevattende een protest tegen de afzetting van den predikant Sydow en eene verklaring, dat zij hun lidmaatschap bij de kerkelijke gemeente zullen nederleggenals die afzetting wordt bekrachtigd. VERSAILLES, 6 Januarij. Nationale vergadering; De behandeling van het wets-ontwerp op het zegel voor fabriekmerken en van dat op de publiciteit van de handelingen der wetgevende magt is uitgesteld. De lieer Fourlon heeft ingediend een ontwerp-overeenkomst tusschen de Oosterspoorwegmaatschappij en den staat. Discussie werd niet gevoerd. LONDEN, 7 Januarij. Blijkens het gisteren avond te 8 ure verschenen bulletin zijn de pijnen van Napoleon verminderd. Sir Willian Guill heeft Chislehurst verlaten, dewijl zijne tegenwoordigheid aldaar thans niet noodig geacht wordt. PARIJS7 Januarij. De Gazette des Tribunaux bevestigt het berigt dat in de departementen, met name te Toulouse en te Avignon, personen in hechtenis zijn genomen krachtens de wet legen de Internationale. Het f voegt er bij dat ook te Parijs inhechtenisnemingen gedaan zijn lerzelfdc zake. De instructie wordt ijverig voortgezet. Bij verscheiden der gevangen gemaakte personen zijn Orsini-bommen gevonden. BERN, 6 Januarij. De nuntius heeft aan den bondsraad eene nota ter hand gesteldhoudende bezwaar omdat de regering van het kanton Genève onbe antwoord gelaten heeft zijn protest tegen hare besluiten en beschikkingen betreffende de kerkelijke aangelegenheid. NEW-YORK, 6 Januarij. Gisteren heerschte hier en in de omstreken een dikke mist, waardoor de scheepvaart werd gestremd. Blijkens beriglen uit Bolivia heeft Moriales, president der republiek Bolivia, in een toestand van dronkenschap, de wetgevende magt bedreigd, en werd hij door zijnen neef gefusilleerd. Een nieuwe president is gekozen. 's GRAVENHAGE7 Januarij. De heer d'. J. C. G. Evers is, op zijn ver zoek, eervol ontslagen als hoogleeraar bij de hoogeschool te Leiden. Tot koogleeraar bij de medische faculteit dier hoogeschool is benoemd de heer '<ir. Rosenstein, thans hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen. PARIJS, 6 Januorij. De Uien Public zegt, dat de regering vastbesloten heeft, ten opzigte van Italië zijne tegenwoordige politiek te handhaven, die het reeds vroeger heeft kenbaar gemaakt en waarmede zelfs monsgr. Dupan- ■loup bevredigd was. VERSAILLES, 6 January. Ook de interpellatie over het ontslag van den heer Bourgoing is uitgesteld. De Huivers gelooft dat de heer de Corcelles de betrekking te Rome definitief heeft aangenomen. PARIJS, 6 Januarij. De heer Thiers zal morgen de eerste subcommissie der commissie van dertig leden, onder praesidum van den heer de Larcy. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „De vier Henderlkken en de Waarzegster van Catharlna de Medlcis", geschiedkundig drama in 6 bedrijven, naar hel Fransch van Leon Beauvallet. Het is bekend dat men zich van ouds bij het schrijven eener tragedie aan drie regels houden moest, namelijk: eenheid ran tijd, eenheid van plaats en eenheid van handeling. Van die drie klassieke wetten zijn de twee eerste sinds lang met recht afgeschaft. Eenheid van tijd de regel dat een tooneelstuk slechts over een tijdruimte van 24 uren loopen mocht, is een hinderlijke, onnoodige band. Eenheid van plaats waardoor men gedurende dc geheele 5 bedrjjven altijd dezelfde decoratie behouden moest, was nog hinderlijker en gaf aanleiding tol de dolste onwaarschijnlijkheden. De derde wet echter: eenheid van daad of van handeling, zal altijd op het tooneel van kracht blijven en wordt nooit straffeloos uit het oog ver loren. Er moet in een stuk één onderwerp zijn; er moet één idéé ten grondslag liggen; op één hoofddoel moet alles uitloopen. Geschiedt dit niet, dan wordt de aandacht van den toeschouwer verdeeld; het stuk interesseert hem niet genoeg en de populaire uitspraak is dan vaak. «Het hangt als droog zand aan elkander!" Aan die kwaal laboreert het hier bovenge noemde drama, dat gisterenavond door de Haagsche looneellisten werd op gevoerd. Het is geen goed incengcslolen geheel; het is eenvoudig een reeks van tafereelen uit de geschiedenis van Frankrijk in het laatst der 16« en het begin der 17' eeuw. Wie eigenlijk de hoofdpersoon is weet men niet; nu eens boezemt de een en dan weèr de ander ons belangstelling in. Bij de eerste drie bedrijven speelt Ilendcrik III de voornaamste rol; in de vol gende drie is Henderik IV het middelpunt der handeling. Tegelijk verschij nen Marsiane de waarzegster en Henderik de Bois Dauphin, als hoofdper sonen op den voorgrond. Dit gebrek nu daargelatenbevat het drama veel goeds, en zijn verscheidene scènes met groote bekwaamheid uitgewerkt. Als een geheel beschouwd kan - het den toets der criliek niet doorstaan, maar de détails zijn in menig opzicht prijzenswaardig. De bijeenkomst der vier Henderikken in de woning van Marsiane in het 1' bedrijf is levendig ge- schelst. Dadr wordt hun horoskoop getrokken en vernemen zij (ten minste drie van hen) uil den mond der kaartlegster, dat zij vermoord zul len worden. Die voorspelling komt in den loop van het stuk uit, maar heeft natuurlijk te weinig essentieële waarde, om tot leidend idéé van een tooneelwerk te kunnen dienen. In hel 2e bedrijf wordt Henderik v. Lor raine. hertog de Guise, door toedoen van Henderik III om het leven gebracht. Aardig en levendig gespeeld was in dit bedrijf de scène der kwaadsprekende hofdames. In het 3' sterft laatstgenoemde door de hand van Jacques Cle ment. nadat hij juist door hulp van Henderik v. Navarre over zijne vijanden heeft gezegevierd. Met dc 4'- acte krijgt het drama een meer vreedzaam karakter en wordt men beziggehouden met een der liefdesavonturen van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2