leirsciu courant. 187 o. ff#W- gfigRfc J S, .- J.ixri w»!«r isaSgfcrêÖ^ N° 0. WOENSDAG 8 JANUARIJ. Ve Courant verschijnt daselijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De /.rijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50j met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expe'ditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentifin is van 1i regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor OoitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTKIN &VOGLEK Expeditie-Kantoor van AdVertentiën t. Hamburg Lubeck, Frankfort a. hl., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lausanne UI N LAN LA NhSCIlE BKUIGTEN. LEIDEN 7 Januarij. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat tot benoeming van twaalf surnumerairen der registratie en do meinen, op 16 April aanst. en volgende dagen te Utrecht, ten overstaan van de daartoe benoemde commissie, bet daarvoor bepaalde vergelijkend examen zal plaats hebben. Zij, die tot dit examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op 1 Maart e. k. het gevorderde verzoekschrift in dienen. De commissie tot het afnemen van het voormelde examen is zamen- gesteld uit de navolgende hh.: voorzitter: W. Lee, directeur der registratie en domeinen voor Zuidholiand; lid en secretaris: mr. P. W. A. C. van der Linden, advocaat te 's Gravenhageleden: S. J. van Slooten, G. A Loefï en mr. B. 11. Upmeijer, inspecteurs der registratie, respectivelijk te Assen, Rotterdam en Amsterdam. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prjjs. partijen van 10 hectoliters 4.60 f 4.50 50 v v 22.50 «22.50 100 n Naar men ons mededeelt, heeft er gisteren ochtend op den weg nabij Lisse eene brutale aanranding plaats gehad. Een persoon, die zich van ge noemd dorp naar deze stad zou begevenwerd aangehouden door een zestal zoogenaamde poldergasten en met zware bedreigingen gedwongen het geld af te geven, dat hij bij zich had. Toen hij; aan den eisch voldaan had scheen het dat sommigen hunner niet van zins waren hem verder ongemoeid te laten. Iljj ontkwam echter en bereikte ten laatste doodelijk verschrikt de stad. Volgens eene opgave van het dep. van financiën zijn in 1872 voor de eerste maal Nederlandsche zcebrieven uitgereikt aan 55 schepen groot 12175 lasten waarvan 39 binnen 's lands en 16 buiten 's lands gebouwd. In 1871 bedroeg dit getal 63 schepen, groot 11780 lasten, waarvan45 binnen'slands en 18 buiten 's lands waren gebouwd. liet contingent, dat dit jaar naar Oost-Indië zal worden gezonden, is vastgesteld op 1073 militairen, waaronder zullen worden begrepen 871 artilleristen en 135 cavalleristen. Zondag 11. was het voor de prolestanlsche bevolking van liet geslicht Meerenherg een feestdag, een dag van vreugde en licht, te midden van strjjd en lijden. Door een belangstellenden vriend was der gemeente een orgel geschonken, benevens eene gift, uit welker renten hel salaris van den organist kan worden gevondenen alzoo voorzien in eene lang en diep gevoelde behoefte. Met dankbaarheid aan den edelen gever werd hel orgel aan zijne bestemming toegewijd, onder de leiding van den geslichls-predi- kant, en daarbjj werd de wenscli geuit, dat liet der gemeente ten zegen mogt zjjntot een getuige ook naar builen van ware godsvrucht, zich openbarende in menschcnlieide. (IJ. C.) liet prov. geregtshof in Noordholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den hoofdonderwijzer P. Rank. Hel hof heelt, wal de op gelegde straf betreft, vernietigd het vonnis der arrond. reglbank te Amster dam, waarbij hij, wegens dc bekende mishandeling van een zijner leerlin gen, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 weken en betaling eener geld boete van ƒ8 is veroordeeld. Het hof beeft, zich vereenigende met de door den eersten rcgler uitgesproken schuldigverklaring, met betrekking tot de straf overwogendat de gunstige bekendheid des beklaagden ook in de waarneming zijner heirekking als onderwijzer en zijn aan den dag gelegd berouw, aanleiding geeft tot toepassing van verzachtende omstandigheden en hem. onder aanneming daarvan, veroordeeld tot betaling eener geldboete van ƒ100. Te Deventer heeft dezer dagen de heer J. P. zijn I0IC jaar bereikt. De oude man geniet nog den besten welstandis in liet bezit van al zijne geestvermogens en gaat nog dageljjks te voet bezoeken aan zijne kennissen brengen. Men meldt uit Leeuwarden: Dij den raad dezer gemeente is van de commissie voor de strafverordeningen een voorstel ingekomen, waarbij, ter vaststelling, wordt aangeboden eene onlwcrp-verordening op het aanleggen, onderhouden en gebruiken der ijsbanen in deze gemeente. De overtredingen, eventueel, van deze verordening zullen worden gestraft met eene geldboete van ƒ1 tot ƒ5. Dat de Leeuwarder-veemarkt eene der meest belangrijke markten van ons land is, is ongetwijfeld een bekende zaak. De aanvoer in 1872 was, hoe wel over het geheel 3970 stuks vee minder dan in 1871,- toch weder bui tengewoon groot te noemen; hij was als volgt: werkpaarden 638, veulens 26, koeijen 32613, kalveren 7199, schapen 34516, lammeren 23946, varkens 3466, biggen 7668. De boter- en kaashandel te Sneek was in het afgeloopen jaar weder zeer belangrijk. De aanvoer van boter bedroeg 37760/4 en 4870/8 vaten, te zamen inhoudende 1,607,800 kilogr.naar den middelprijs van ƒ1.35 per kilogr. eene waarde vertegenwoordigende van ƒ2,170,530. In 1871 werden 1,702,('80 kilogr. aangevoerd in 1872 alzoo 95280 kilogr. minder. De aan voer van kaas aldaar, in 1871 879,622 kilogr., bedroeg in 1872 828,001 kilogr., alzoo 51621 kilogr. minder. Wat den boterhandel betreft moet Sneek nog steeds voor Leeuwarden onderdoen, maar wat den kaashandel aangaat, is eerstgenoemde plaats ver hoven de laatste verheven. De justitie te Dreda heeft zich Zondag 11. naar Nieuw Vosmeer bege ven ten einde een geregtelijk onderzoek in te stellen naar eene poging tot moord, gepleegd op de weduwe S. aldaar door zekeren J. G.die reeds in hechtenis is krachtens bevel van den regter-commissaris. De bedoeling van misdadiger moet geweest zijn, om. na het gelukken van den aanslag, waartoe hij alsdan de meest geschikte gelegenheid kreeg, bij die weduwe te stelen. Daar zij echter niet is bezweken, zal de justitie zeer zeker vol doende bewijs tegen den schuldige krijgen. 's GRAVENHAGE7 Januari). Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. Claessenbrouwer te Elsloo, tot het dragen der medaille 3' kl.hem door den koning der Belgen geschonken. De heer C. de Kuyper is erkend en toegelaten als consul van Peru te Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot officier van gezondheid 2« kl. bij hel personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Ned. lndië, de studenten voor gezegde dienst (artsen) M. L. Caunegieler en M. M. Bleekrode. De 2luit. II. J. van Heutsz, van de artillerie van het I. leger, is bij het 2C reg. vesting-artillerie alhier gedetacheerd. De prins en prinses zu Wied hebben zich heden ochtend ten 10 ure naar Amsterdam begeven, ten einde aldaar eenigc dagen te verblijven. De vorstelijke reizigers hebben in het Amstel-hötcl hun intrek genomen. In de zitting van den gemeenteraad van heden is bij acclamatie aan genomen een voorstel van den burgemeester, om aan dezen een crediet te verlcenen van ƒ5000, tot tpelijke versterking der nachtpolicie, ten einde daardoor dc rust en kalmte, die sedert het plegen van den dubbelen moord zoozeer zijn verdwenen, in de stad terug te brengen, Het v. 's- Gr. meldt dat de last, dat de schildwachten alhier met geladen geweren op post moéten staan, weder is ingetrokken. Blijkens heden alhier ontvangen berigt is Verlind, de derde persoon verdacht van medepligtigheid aan den gepleegden dubbelen moord thans ook en wel te Rijssel gearresteerd. Het Fad. meldt dat Behagel, verdacht van medepligtigheid aan den bekenden moordte Antwerpen is gevangen genomen en zich nog aldaar bevindt. Gisteren werd in de slaapkamer van de dienstbode van den heer II., onder haar bed, levenloos gevonden een pasgeboren kindwaarvan de dienst bode de moeder bleek te zijn. Zij is, onder verdenking van kindermoord, voorloopig naar het gasthuis overgebragt, terwijl het kinderlijkje heden door deskundigen is geschouwd. 1HJHLNLANDSCI1L BEKIGTKN. ENGELAN0. LONDEN, 6 Januarij. Zekeren kapitein Huntervan de Royal Adelaide tol het bevel voeren over een schip, voor den lijd is dc bevoegdheid van twaalf maanden ont-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1