or er zal nog meer lichl komen Nog meer verbeteringen in liet dorp mo gen 'aangewezen worden, de daarstelling van twee flinke weiwaterpompen, die de bewoners van zekere dammenwelke anders zich met slootwater moesten behelpennu van zuiver drinkwater voorzien. Hel gevolg van die vooruitgang was dat men dan ook gaarne daarvoor erkentelijkheid betuigde; het muziekgezelschap "Harmonie van Warmond" bragt daarom aan den burgemeester, benevens aan een paar raadsleden, die in de kom der ge meente wonen, eene serenade met fakkellicht, om daar als tolk der gemeente te toonen, hoe goed het zij, "dat er lichl schijne in de duisternis." De laatste muzicktoonen van het «lang zullen ze leven" drukten duidelijk uit dat men de handelingen van het edelachtbaar bestuur ten volle beaamt. Den 9J,° December jl. is door S. S.te Wilmarsum, een brief in de postbus aldaar geworpen, gesloten in een gewoon wit couvert, door hem geschreven en geadresseerd aan de firma J. II. W.te Groningen, in welk couvert, behalve een begeleidend schrijven, zich een bankbillel bevond, groot ƒ40, Lb. n°. 7927, Amsterdam 1 October. Die brief is niet aan bet adres bezorgd'. Vrijdag namiddag tegen 5 ure, meldt de /V. C., was het tjalkschip rllidn Geertrnidaschipper F. C Stroep, zeilende aan den zuid wal tusschen Schiedam en Vlaardingcn, toen in tegengestelde rigling het stoomschip Leo kwam aanstoomen. De schipper, nog vóór het stoomschip willende heen laveren, schoot daarin evenwel te kort, althans het schip kwam met de stoomboot in aanraking, die den voormast en den nok medenamde mast viel op den aan het roer staanden schipper, die op de plaats dood bleef. Het lijk is op de stoomboot overgebragt, die levens hel vaartuig op sleep touw nam Vrijdag avond 11. is een landbouwer, met tilbury en paard, die zich van Goudriaan naar Nieuwpoort begaf, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water gestori. De man is er levenloos uitgehaald. Te Utrecht is Vrijdag 11. ccne ongehuwde vrouw in arrest genomen, beschuldigd van kindermoord: dc misdaad werd ontdekt doordien men, door liet verstoppen van het privaateen onderzoek instelde en het lijkje van een pasgeboren kind vond. Als schuldig aan dien kindermoord wordt ver dacht de persoon van v. M.van Geldermalsendie sedert eenigen tijd bui ten betrekking was en bij hare zuster inwoonde. Te genoemder plaatse is Zaturdag in eene herberg een persoon, met een gtas jenever in.de hand, plotseling doodgebleven. Donderdag 11. had op de rivier de Waaltegenover Loevesteineen treurig voorval plaats. Twee soldaten, aldaar in garnizoen, bragtten voor den veerman een passagier over. Bij hunne terugvaart werd het roeibootje door een schip overzeild en in tweeën gespletenmet het ongelukkig ge volg. dat een der twee soldaten verdronk, terwijl de andere, door een touw van het schip te grijpenzich redde. Op het eiland Borkum is dezer dagen een man, bij het uilgraven van een konijnenhol, ouder het zand bedolven geraakt en op treurige wjjze om liet leven gekomen. Het prov. geregtshof in Drenthe heeft E. v. d. Z., oud'24 jarenschul dig verklaard aanhet zich toeëigenen van twee brieveninhoudende gelds waardeterwijl hij als brievenbesteller aan het postkantoor te Assen werk-' zaam was. Wegens verzachtende omstandigheden is hij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren, in eenzame opsluiting te ondergaan. Men meldt uit Tilburg: Wegens de vele brandendie sedert eenigen tijd in de wijk Hasselt alhier hebben plaats gehad, wordt niet alleen door de policie, maar ook door de bewoners der wijk eene bijzondere waakzaamheid geoefend. Nadat echter Zaturdag morgen te ruim 5 uren dc wachtdoende personen huiswaarts waren gekeerd, is te 6% uren weder aldaar brand ontdekt aan dezelfde schuur van den landbouwer M." de K'. waar men ook onlangs een brandende bos slroo had gevonden. Evenzoo als toen is men er in geslaagd, den brand meester te worden. •sCRAVENHAGE, G January. Door Z. M, is de luit.-generaal W. E. Kroesen. kommandant van het leger in NedcrI. Indië, op zijn verzoek, met ingang van en met den dag der maand April 1873, waarop hij zijne voormelde waardigheid zal neder- leggen, op de meest eervolle wijze uit de militaire dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele, langdurige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezenen de generaal-majoor bij het leger in Nederl. Indië N. II. W. S. Whittonchef der tweede afdecling van het dep. van oorlog daar te lande, benoemd tot luit.-generaal en kommandant van dat leger, een en ander met ingang van den dag in de maand April 1873, waarop de luit.-generaal W. E. Kroesen het bevel over meergemeld leger zal nedcr- leggen. Voorts is de luit.-generaal W. E. Kroesenkommandant van het le ger in Nederl. Indiëbevorderd tol commandeur der orde van den Neder landsehen Leeuw. De heer J. de Kater Jr. is erkend en toegelaten als consul van België tc Brouwershaven. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zuilen uitoefenen, als volgt, te weten: de commies der 3dc kl. M. Mouw, ten kantore van den inspecteur der posterijen te 's Gravenhage; de surnu merair W. F. Uarmsen ten postkantore te Amsterdam. II. M. de koningin en Z. K. 11. prins Alexander hebhen gisteren- voormiddag in de Waalsche kerkonder gehoor van den Brusselschen pre dikant Rochedieude godsdienstoefening bijgewoond. Z. K. 11. prins Alexander heeft Zalurdagavond de wederopvoering van Meijerbeer's Prophéte, in den Kon. Frauscheu schouwburg, met HD. tegen woordigheid vereerd. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft Zaturdag namiddag eene openbare algemeene vergadering gehouden onder het voorzitterschap van den heer mr. Francois, tot installatie van den heer C. J. J. Wijcker- held Bisdom, als griffier by dat hof. Zaturdag had hier weder eene poging tot diefstal plaats en wel in een der drukste gedeelten der stadnamelijk op den hoek van de Houtstraat en Kalvermarktin den goud- en zilversmidswinkel van den heer K.tevens horlogemaker. De dag had naauwelijks voor den avond plaats gemaakt, toen drie manspersonen, geen Hagenaars, de winkelruit met een scherp voorwerp uitsneden om zoodoende de daarachter geplaatste zilveren voor werpen weg te nemen. Terstond snelde K. door een achterdeur zijn huis uit, pakte de dieven stevig bij den kraag, en gaf ze, door omstanders bijgestaan, aan de policie over. die hen naar het commissariaat bragt, dat slechts een honderd schreden van den winkel verwijderd is. Eene Haagsche dame, die op raad van haren doctor jl. Vrijdag, des voormiddags, te Scheveningen de zeelucht inademde aan het zeestrand, werd aldaar door een troep moedwillige jongelingen aangerand, die trachtten haar hare sieraden te ontnemen. Door de vlugt wist zij echter uit de han den der aanranders te ontkomen. IIUIT E N L A iN L) SC i IE HE Hl TE N ENGELANB. LONDEN5 Januarij. Aan de Times wordt het volgende berigt: De te New-York gevestigde raad der internationale, de opvolger van den bekenden Londenschen raad, heeft een schrijven gcrigt aan de Europcsche federaliën, afdeelingen en comité's der vereenigingwaarin verzocht wordt, onverwijld de namen, adressen, beroepen, leeftijd en andere bijzonderheden mede te dcclen aan gaande ledendie geschikt en geneigd zijn om als agenten der vereeniging werkzaam te zijnopdat hun ten spoedigste de noodige volmagten kunnen verstrekt worden. Ten einde tijdverlies tc voorkomen, moeten de antwoorden langs den kortst mogelijken weg naar New-York verzonden worden; maar ten einde de verstrekte inlichtingen te onderzoeken, is het dringend noodzakelijk, dat gelijktijdig een afschrift worde gezonden aan Karl Marx te Londen. De strekking hiervan is, dat slechts zij geloofsbrie ven zullen ontvangen, die door Karl Marx zullen zijn aangenomen. liet halfjaarlijksche congres van de Belgische lederatie der internationale is in de Kersweek gehouden. Het heeft de besluiten van het Haagsche congres verworpen, als willekeurig, aanmatigend en in sirijd met den geest en de beginselen van hel federalisme, en heeft ze nietig verklaard als het werk eener partijdige meerderheid. De verschillende nationale federatiën zullen uitgenoodigd worden een federaal verdrag tc sluitenen zijdie tol dat verdrag toetreden, zullen den nieuwen algemecncn raad te New-York volstrekt niet erkennen. FBAYKRIJK. Ilet Jour a. off. bevat de volgende mededeeling: Over het voorval spre kende, hetwelk aanleiding heeft gegeven tot het ontslag van den heer de Bourgoing, hebben verschillende dagbladen aan onzen gezant bij den koning van Italië eene jrol toegeschreven, welke hij niet gespeeld heeft. De heer Fo,urnier is aan de zaak geheel vreemd geblevener heeft geen geschil tus- echcn den ambassadeur en hem plaats gehad. Volgens de mededeeling van een der Parijsche dagbladen zijn 382 ge zinnen uit Elzas-Lotharingeu naar Algerië uitgeweken, bestaande uit 1930 personen: van slechts 28 gezinnen, uit 195 personen bestaande, was het hoofd in het bezit der som van 5000 fr.welke hem regt gaf op afstand van gouvernéments-gronden. Desniettemin had de regering van Algerie be grepen dat zij de overige uitgewekenen, ook al bezaten zij niet die ver- eischte som, dewijl zij ten gevolge van het opteren voor de Fransche natio naliteit uitgeweken waren, niet mogt afwijzen. Daarom was hun voor- loopig huisvesting en onderstand verstrekt, en zouden hun ook later gou- vernements-gronden benevens de noodige Iandbouw-gereedschappen worden afgestaan. SPANJE. Onder den naam van "nationale ligue" is eene vereeniging tot stand gebragt, die zich ten doel stelt, de invoering der hervormingen op Porto Rico, en met name de afschaffing der slavernij, die op de goedkeuring der meerderheid in de Cortes kan rekenen, tegen tc gaan. Deze vereeniging heeft in korten tijd een grooten aanhang gekregen. Al wat het ministerie of de dynastie maar eenigzins vijandig is, heeft zich bij de vereeniging aangesloten. Ook Don Carlis heeft zijne adhaesie aan het doel der vereeni ging te kennen gegeven. DUITSCMLAND. Het Ferordiinnngsblatt voor het leger bevat een schrijven van den koning aan den minister von Roon, waarin de koning verklaart er prijs op te stellen, dal aan von Roon, ook in hel vervolg blijft toevertrouwd de leiding der aangelegenheden van hel leger. Wegens de vermeerdering der werkzaam heden, welke voor von Roon voorlvloet uitliet overnemen van het praesidium van hel ministerie, zal generaal Kamccke als minister van staat de zaken aan het ministerie van oorlog, in overeenstemming met von Roon, besturen en daarvoor ook verantwoordelijk zijn, en den minister van oorlog, overal waar het noodig is, vertegènwoordigen. Over een doelmatige verdeeling der zaken zal von Roon den koning een rapport aanbieden. In het belang van sneller afdoening der zaken wordt generaal Kemecke gemagtigd den minister van oorlog overal te vertegenwoordigen, zoodat men over door hem in administratieve zaken genomen besluiten en beslissingen slechts tot den koning zich heeft te wenden. Naar men uil Bonn meldt is uit Berlijn aan het telcgraaphkantoor te Keulen verlof gegeven het telegram der algemeene vergadering van katholieke vereenigingen aan kardinaal Antonelli naar Rome over te seinen. Dr. Cochius, directeur der Victoria-school te Berlijn, heelt voor den lijd >an vier jaren verlof gekregen, ten einde te kunnen voldoen aan het verlangen der Japanscbe regering om daar te lande eene inrigting voor middelbaar onderwijs te organiseeren. Naar men zegt, is ook van wege de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2