LÜIDSCUE COURANT. 1875. N° 5. ZATURDAG 4 JANUARIJ. BI NNEN LA NI >SC i f E Bi 1 BIGT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50j met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 't jaars, buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prgs der Adverteutiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland wordon nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentlën te Hamburg Lubeck, Frankfort a. M,Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, SL Gallen, Genève en Lausanne LEIDEN 3 January. Bjj beschikking van 31 December 1872 zijn ten name van de te Rijn- saterwoude gevestigde naamloozc vennootschap maatschappij van schroef- stoombootdienst" overgeschreven de navolgende vergunningen: 1". voor eene schroefstoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Amsterdam en Leiden, vroeger verleend aan J. van der Tang en C*.te Rijnsaterwoudc; 2». voor eene dergelijke dienst tnsschen Haarlem, Gouda en Rotterdam en tusschen Haarlem en Leiden, vroeger verleend aan den- zelfde; 3". voor eene dergelijke dienst tusschen Leimuiden, Amsterdam, Purmerend, Leiden, Haarlem en Gouda, vroeger verleend aan J. van der Tang, te Rijnsaterwoudc. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht bestaat gelegenheid tot plaat sing als smid, tevens onderwijzer in het praktisch hoefbeslag. Zjj, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen en niet ouder zijn dan 35 jaar, moeten zich, met overlegging van bewijzen dat zij gedurende minstens tien jaren als hoefsmid werkzaam zijn geweest, vóór 20 Januarij aanmelden bij den directeur van voormelde inrigtingten einde proeven van praktische kennis in hun vak af te leggen. Aan de betrekking is eene jaarwedde ver bonden van 800. Gedurende de maand December 1872 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd: 5493 portiën warme prijs, 239 portiën vleesch, 81 portiën spek; totaal 5813 portiën. Gedurende het afgeloopen jaar zijn naar Oost-lndië uitgezonden 914 onderofficieren en manschappen, waaronder 550 van het leger hier te lande bij dat in de overzecsche bezittingen overgeplaatste militairen, en 11 vreem delingen, die te voren niet in het Ned. leger hebben gediend Daarentegen zijn uit die gewesten teruggekeerd en hebben hier hun ontslag bekomen: 683 onderofficieren en manschappen als: 202 met voortdurend gagement waaronder 105, die onafgebroken meer dan twaalf jaren bij het koloniale leger hebben gediend; 404 wegens expiratie van diensttijd, waaronder 254 die in de termen vielen om op nieuw eene verbindtenis voor het Indisch leger aan te gaan: en 77 wegens ligchamelijke ongeschiktheid voor de mi litaire dienst aldaar, die gepasporteerd werden met bijbetaling van een onderstand voor eens van 100 tot 150. -- Tot ons leedwezen ontvangen wij van onzen correspondent te Batavia, dd. 2 Januarij, des namiddags ten I ure, het volgend telegram: »De spoor weg Batavia-Buitenzorg is door de regering afgekeurd, wegens onvoldoende waarborgen voor de veiligheid." (Dl. R. C.) Het bestuur van de Ned. Rjjnspoorweg-maatschappij heeft aan den machinist A. Vos het diploma van 25-jarige trouwe dienst met eene grati ficatie van ƒ183 verleend, en zal, meldt het Utr. Dbl., dergelijke onder scheidingen verleenen aan alle beambten, die 25-jarige trouwe dienst bij die maatschappij tellen. Nabij Gorinchem is Woensdag nacht, ten gevolge van het afloopen van het Linge-watcr, een schip met steenkolen geladen, omgekanteld. De schip per heeft zich nog kunnen redden, maar een 18-jarig jongeling is in het vooronder verdronken. Naar men uit Nieuw-Appelscha meldt hebben de prijzen van het rund vee tn die streken eene ongekende hoogte bereikt. Bijna dagelijks ziet men kooplieden de stallen der veehouders bezoeken en ongelooflijke sommen besteden. Ook dragtige en vette varkens zjjn zeer gezocht en brengen ko lossale prijzen op. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt was de waterstand aldaar weder zoozeer gedaald dat op 31 December de eerste karren uil de Langstraat naar die stad konden komen. Uit Middelburg meldt men dat weder twee belangrijke oeverafschuivin- gen hebben plaats gehad: eene aan den onlangs kalamiteus verklaarden Nieuw Neuzenpolderen eene bij Borssele. Het groote aantal der afschtii- vingen, die dit najaar hebben plaats gehad, doet onderstellen, dal de dam door de Ooster-Schelde daarop zeer nadeelig werkt. 'sGRAVENHAGE, 3 Januarij. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van den kapitein en van de bemanning van het Ned. schip Marga- retha, in December 1872 nabij Calais vergaan, de zilveren medaille, inge steld bjj besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toe gekend aan E. Mulard, zeeloods, kapitein van de reddingsboot van Calais, en de bronzen medaille, ingesteld bij hetzelfde besluit, mede vergezeld van een loffelijk getuigschrift, aan ieder der tot de verdere bemanning van dé boot behoorende, als aan: J. A. Dutertre. P. Mulard, J. Dellannoy, Mon- nière, Hartsburger, allen zeeloodscn, en Delporie, Ph. Devigne, Leclerc, P. Lasquellec, Aug. Lefebvre en Aug. Altazin, allen matrozen. Tot adjunct-commies bij het topographisch bureau zijn benoemd de hh. W. B. Kuypers, H. L. Bense, II. P. B. Bolomey en W. J. van der Velde, thans 1' klerken. Tot burgemeester der gemeeute Opsterland is benoemd de heer A. baron van Harinxma thoe Slooten. in de plaats van den heer dr. J. Lunsingh Tonckens, aan wien, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag is verleend. De heer dr. C. Lemcke, te Munchen, is benoemd tot leeraar aan do rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam. Aan den O. I. ambtenaar J. E. van der Wijk, laatstelijk hoofdonder wijzer te Pocrworedjo, resid. Bagelen, thans met verlof hier te lande, is op zyn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers W. de Boer, 0. G. Veenstra, J. Ros. J. van der Heyden, J, van der Lof, W. A. Bleijen- berg en R. Rogholt gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om tc worden benoemd lot onderwijzer 3= kl. voor de dienst daar te lande. Met 21 Jan. aanst. worden geplaatst aan boord van het schroefstoom- schip Watergeus, de luit. ter zee le kl. G. Doorman, als 1'officier;deluitt. ter zee 2de kl. P. C. Pabst, C. L. de Jong en W. G. van Nes; de adelborsten le kl. I. van den Bosch, A. B. de Jongh, J. T. Jarman en B. Brutel de la Rivière; de officier van gezondheid 3d' kl. G. Franken; de officier van admini stratie 2de kl. C. II. S. Pastor, en dc scheepsklerk J. D. Ising; aan boord van het ramschip Schorpioende luit. ter zee 2de kl. C. W. A. D. Steup; en aan boord van hel fregat Admiraal van Wasseneer, de scheepsklerk M. J. Vitringa. Z. K. 11. prins Henderik der Nederlanden heelt zich gisteren uit Luxemburg naar Weimar begeven, ten einde aldaar eenigc dagen bij zijne bloedverwanten door te brengen. De verkiezing ter vervanging van wijlen den heer mr. 11. F. baron van Zuylen van Nijevelt, als lid der provinciale stalen van Zuidholland, zitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, en die als zoo danig in 1874 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag 28 Jauuarij e. k.; dc herstemming, zoo deze mogt vcreischt worden op Dingsdag 18 Februarij d. a. v. In de zitting van den hoogen raad van heden heeft de heer procureur- generaal Karseboom zijne conclusie voorgedragen in de zaak van de Hol- laudsche ijzeren spoorwegmaatschappij, eischeresse, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde; -welke zaak betrekking heeft op het vervoer door de maatschappij van de postwagens, brieven en pakclten, alsmede conduc teurs ten behoeve der posterijenen waarop gegrond is de vordering tot veroordeeling van den staat om aan de maatschappij te vergoeden alle scha denvoor haar ontstaande uit de bij kon. besluit van 4 Julij 1861 (Stbl. n\ 28) uitgesproken toepasselijk-verklaring van art. 39 der wet van 21 Aug. 1859 (Stbl. n°. 98) op de spoorwegdienst der eischeresse, cn dal het beloop dier schade zal worden bepaald op ƒ1.600,000, of zoodanig ander bedrag, als de hooge raad zal oordeelen te behooren sedert den dag der dagvaar ding en met veroordceling in dc kosten. Proc.-generaal heeft o. a. over wogen, dat ten deze alleen in aanmerking zou kunnen komen de schade, welke wordt geleden door het kosteloos vervoer van gewone rijtuigen van den spoorweg met de treinenals daar zijn meerdere sfijtagic der rails en van het rollend materieel, vereischte zwaardere kosten van stoom ten vervoer van de aldus zaamgestclde treinen en hetgeen verder tot vervoer binnen de gebruikelijke tijdsruimte mogt worden gevorderdde kosten van het ver voeren dier mede te voeren wagens, die voor het onderhoud der Hirigtingeu tot het opnemen en afgeven van brieven en pakketten gedurende het tra ject; maar dat geene vracht kan zijn verschuldigden dus ook geene schadevergoeding voor hetgeen de postadministratie als zoodanig in hare eigen toe te laten rijtuigen mogt vervoeren, en alzoo het beloop der schade

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1