LE1»8€HE 1873. N° 2. VRIJDAG 3 JANUARIJ ST ADS-BE RICHT EN. lil SNENLANDSCllE HERIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 p met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, hutten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van I4 repels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te. Hamburg LubtckFrankfort a. M.Berlijn JApeig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, H'eenenPraag, Bazel, Ziirich, St. Kallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algeciecne Politie-verordcning, vastgesteld den 24'U|' October 1867; Doen te welen dat door hen. ingevolge art. 6 dier verordening, zijn be noemd tot heer der gebuurte n". 8 of n\ 4 van wijk III, in de plaats van Marinos Albertus Kiewit, overleden, de heer JEAN JACQUES SLEYSER, thans Raad dier gebuurte, en in diens plaats tot Raad der gebuurte, de heer HENRICUS PETRUS SCHRETLEN; alsmede tot Raad der gebuurte n". 24 ol n°. 6 van wijk VI. de heer WILLEM COLLET, in de plaats van Jan Roodenburg, die lot heer van dezelfde gebuurte werd benoemd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 2 Januari 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN 2 J ami a rij. In de gemeente Leiderdorp zijn gedurende het jaar 1872 geboren 109 kinderen en overleden 100 personen. Gehuwd 21 paren. Heezeer het geraden is petroleum omziglig te gebruiken kan uit het volgende blijken: Een veehouder, niet ver van deze stad, ontdekte dat eene koe door ongedierte was aangetast. Om het beest nu van deze leelijke plaag te bevrijden, kwam de man op den inval de koe met petroleum te be smeren. Het middel zou stellig goed werkenhel was probaat. Ten einde zich hiervan te vergewissenbegaf de man zich des avonds met eene bran dende lamp in den stal lot de koe en begon deze zeer naauwkeurig te be kijken. Naauwelijks was hij hiermede bezig of daar vatten de zich uitwa semende dampen van het petroleum vuur, met het gevolg dat de geheele koe eensklaps in vlam stond. Goede raad was duur. De veehouder had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om spoedig eenige zakken over de koe heen te werpen, doch de vlam had zich reeds aan hel stroo, dat boven die plaats op den zolder lag, medegedeeld. Met de hulp van eenige buren nu gelukte het het brandende stroo meester te worden, de koe te redden en den voortgang van den brand te sluiten. Had de brand zich uitgebreid, de gevolgen waren onberekenbaar geweest, daar naast dien stal zich eene hooitas met 40000 kilo hooi bevindt. Volgens ooggetuigen moet het door den veehouder aan de koe gebezigde middel de uitwerking niet gemist hebben. Het stoomschip Prins Hendrik is op 31 December te Batavia aan gekomen. Gedurende het jaar 1871 bedroeg het getal bijbels en testamenten, uit gedeeld of verkocht door het Britsche en builenlandsche bijbelgenootschap, 65,884.095. Naar men verneemt, meldt het U. D., zal zeer spoedig de maatschappij tot exploitatie van veestalleu in werking treden. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt thans ƒ100,000, maar het zal moeten vergroot worden door de uitbreiding, die de maatschappij aan de zaak wenscht te geven. Tot directeuren zijn benoemd de hecren J. A. baron van Ilardenbroek en j!ir. mr. E. v. d. Bcrch van Heemstede. Het doel van de maatschappij is, op verschillende plaatsen van de spoorlijnen stallen te plaatsen tot berging van vee; de twee bestaande veestallen, te Rotterdam op het station van den Ned. Rijnspoorweg en op het station van de Cöln-Mindener spoorweg maatschappij te Emmerikzijn mede reeds het eigendom der maatschappij geworden. De Arnh. Cour. meldt: Dezen morgen ontvingen wij op ons bureau van een onbekende een levenden meikever. Waarschijnlijk heeft de inzen der slechts uil bescheidenheid zijn naam verzwegen. Hel feit intusschen, dat in de maand December niet alleen de vliegen in onze huiskamers ons gezelschap blijven houden en de vlinder met zijne bonte vleugelen tusschen de bladerlooze takken schittert, maar ook de meikever, door de mildheid der temperatuur misleid, het jeugdige groen meent te vinden, is, meenen wij, zeer merkwaardig. In den nacht van 28 December waren vijf in het dorp Eibergen gesta tioneerde rijksambtenaren, met twee ambtenaren uit de gemeente Neede, op t.surveillance geposteerd in het Langerweterbosch op de grenzen van Eiber gen en Haaksbergentoen zij zich op eens bevonden tusschen eene bende van een 11-tal smokkelaars. Door hun moedig gedrag en goed beleid mogt het hun gelukken drie der smokkelaars in handen te krjjgen en p. m. 90 kan spiritus te bemagtigen. Te Nieuw-Scheemda is dezer dagen een 5-jarig kind ten gevolge van schrik overleden, liet dienstmeisje, met het oppassen ven eenige kinderen belast, had uit aardigheid een paardendek omgedaan en een haarnetje voor het gezigt getrokken en was zoo op de kinderen toegeloopen. Twee andere kinderen zijn onder geneeskundige behandeling. Men meldt uit Maastricht: Een korporaal K. geboortig van Leiden, 18 jaar oud, had alhier, waar hij in garnizoen lag, zonder gunstig gevolg onderotïiciers-examei! afgelegd. Hij trok zich dit zoo zeer aan, dat hij zjjn geweer laadde, zich te bed legde, den loop in den mond plaatste en, den trekker met een toon overhalende, zich het hoofd verbrijzelde, 's GRAVEND AGE. 2 Januari). Tot burgemeester der gemeente, Loenen is benoemd de heer J. A. van Hengst. Aan den heer P. G. Luitjes is eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warfïum. Bij den rijkstelegraaph zijn benoemd: tot onderdirecteur 1« kl.J. P. Zier, M. C. de Graaff Jr., P. Elve, 11. Wolzak, D. ten Bosch en H. Vis ser Cz.allen thans onderdirecteuren 2' kl.; tot onderdirecteur 2e kl C. J,* Gerrits, thans telegraphist I« kl.: tot telegraphist le kl., A. E. J. H. Herfst, M. B. Heyl. H. M. A. A. Heymoolen, W. Leyds, J. G. Horsthuis en J. H. Nagel, allen thans telegraphist 2e kl.: tot telegraphist 2e kl.F. van Andel, W. P. II. Bronner, W. F. A. de Rijk, J. Hoffman, 6, de Mooy, J. Mars, J. A. Noback Jr.G. Blokhuis Jz. en G. van 'tEnde, allen thans telegraphist 3e kl.tot telegraphist 3e kl.L. Schillemans Wz.thans lcerling-telegra- phist, J J. M. M. van den Bcrgh en A. C. Cramwinckel. thans kferk, L. W. Vollers Jr.thans kantoorhouder, en S. E. Heukers, thans leerling- telegraphist. Bij 1111. MM. den koning en de koningin had gisteren namiddag ten een ure de gewone nieuwjaarsreceptie plaats voor de leden van de koninklijke hof houding en van de huizen van HH. KK. HH. de prinsen en voor de ministers. Na afloop van de nieuwjaarsreceptie werd ten hove een familie-de jeuner gehouden, waarop Z. K. II. prins Frederik en HH. DD. 1111. de prins en prinses zu Wied tegenwoordig waren. Bij deze gelegenheid werd de kleine prins zu Wied aan HH. MM. gepresenteerd. Dit jaar zal het gewone gala-bal ten hove niet worden gegeven. Den 13"1" dezer maand zal er eene soiree dansante ten hove plaatshebben. Met zekerheid kan worden gemeld, dat aan hel Pransche gouverne ment uitlevering gevraagd is van twee Hagenaars, thans te Riissel zich be vindende, genaamd Behagel, klecdcrmaker, en Verlind, opperman, beiden verdacht van deelgenootschap aan den dubbelen moordalhier gepleegd. Voor den hoogen raad is heden bepleit de zaak der vaststelling van het bedrag der toegekende schadevergoeding door den staat te verleenen aan de lloll. ijzeren spoorwegmaatschappij, voor het doorsnijden van haren weg door den Rijnspoorweg. De vordering der maatschappij, 3 tonnen gouds jaarlijks of gekapitaliseerd tot een bedrag van 6 millioen gulden, en subsi diair het benoemen door den hoogen raad van deskundigen tot bepaling der waardevermindering van den weg door de bedoelde aansluiting en doorsnij ding, is uitvoerig toegelicht door mr. van Slipriaan Luiscius. Wegens den slaat, die slechts eene schadevergoeding van ƒ1000 heeft aangebodenwer den die vorderingen bestreden door mr« van der Linden en A. de Pinto. Het misbruik maken van sterken drankdat reeds zoo velen in eenen toestand bragt waarin zij daden pleegden, welke hun voor den regter brag- ten, terwijl zij dan later, nuchteren. moesten boeten vopr hetgeen door hen, beschonken zijnde, werd bedreven heeft onlangs weder een persoon in zoodanigeu treurigen toes-tand gebragt. De teregtzitting van het provinciaal geregtshof in Zuidholland leverde heden weder de duidelijkste bewijzen op. in welken staat van onwetend heid beschonker.en zich kunnen bevinden, zoodanig zelfs, dat zij zieh niet eens iets kunnen herinneren van de voorvallendie zij in hunnen toestand veroorzaakten. De persoon, dien hel thans gold, was zekere S. d. II., sjouwer van be-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1