was losgebrokenop tie Schans bij de cellulaire gevangenis twee dames en een jong meisje, die daar wandelden, omvergeworpen en deerlijk gewond. Een der dames, een reeds bejaarde vrouw, was zoodanig gekwetst, dat zij gisteren is overleden; de andere was minder gevaarlijk gewond, en het meisje is er met een ligle wond afgekomen Te Wapserveen had er Donderdag avond in eene herberg eene zoo hevige vechtpartij plaats lusschen twee boerenknapen, dat er een er van half bewusteloos moest worden te huis gebragt, terwijl bij onderzoek spoe dig bleek, dat hem door middel van een scheermes in een zijner armen, van den elleboog af tot den pols. zulk eene diepe wonde was locgebragt, dat hel wordt betwijfeld, of hij het gebruik van dal ligchaamsdeel wel ooit weer zal terug ontvangen. Het mes is tot het heen toe in den arm gedron gen en heeft eenige spieren door midden gesneden. De sterke drank heeft zich weder in een van hare meest afschuwwek kende gevolgen doen kennen. Te Franeker nl. vervoegde zich gister bij den majoor der policie een klein meisje, hulp inroepende voor hare moeder, die door het hoofd des gezins werd bedreigd metmoord. Het meisje onmiddellijk gevolgd zijnde, vond men de vrouw huilende en bloedende uit eene met een broodmes boven het oog toegebragte wonde, üe man, de dader, vond men voorover zittende op eenen stoel; deze trok het mes langs de keel en bragl zich daar eene nog al diepe wonde toezoodat een zware bloedstroom volgde. Nadat door de policie geneeskundige hulp was inge roepen is de man vervolgens naar het ziekenhuis overgebragt, waar hij thans in hedenkelijken toestand verkeert. Men schrijft uit Yenlo: Voor eenige dagen had er nabij het naburige station iMerick het volgende voorval plaats. Van den goederentrein, waar achter een rijtuig voor personenvervoer was gevoegd en die des morgens zes uren van hier vertrektraakten voorbij het station Belrick de laatste dier wagens los. zonder dal dit door het personeel bemerkt werd. Üe pas sagiers eerst vermeenende dat er aan een slation werd opgehouden werden echter weldra het wachten moedezij keken even uit en ontwaarden alzoo dat zij achtergelaten waren. Een locomotief bragt hen na verloop van een uur terug naar het stationvanwaar zij gekomen waren. Naar men uit Middelburg meldt had de justitie aldaar zich naar Oost burg begeven, tot het instellen van een onderzoek naar een in of naby die gemeente gepleegden moord. 's GRAVENHAGE, 30 December. Door Z. M. zijn benoemd: tot inspecteur der registratie van de eerste klasse, de heer M. A. J. Losgert, thans tweede klasse; van de tweede klasse, de heer mr. B. II. Upmeijer, thans derde klasse; van de derde klasse, de heer K. F. Arriëns, thans ontvanger der registratie te Venlo. De heer J. van der Plaat is ontslagen als burgemeester der gemeente Landsmeer, en aan den heer B. C. J. van der Meer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregler te Heusden. Tot griffier hij het kantongeregt te Gorinchem is benoemd de heer m'. H. van Ketwich Verschuur, advocaat te Zwolle. De officier van administratie 2' kl. F. A. Frederiks, uit 0. 1. terugge- gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. - Aanstaanden Woensdag des namiddags ten 1 lire zalter gelegenheid van het Nieuwejaar, de gewone receptie ten hove plaats hebben. Even als vroeger zullen er in het begin van het aanstaand jaar soirees dansahles ten hove worden gegeven, waarvan de eerste op omstreeks half January. De nieuw benoemde griffier bij het prov. gcreglshof in Zuidholland, de heer mr. G. J. J. Wijckerhcld Bisdom, zal in eene plegtige openbare algemeene vergadering van dat collegie, op aanst. Zaturdag namiddag, als zoodanig worden geïnstalleerd. - Heden is alhier een telcgraphisch berigt ontvangen inhoudende dat de lieer Motké, inspecteur-generaal voor het belastingstelsel op Java, is overleden. Gisteren nacht is alhier plotseling overleden de heer J. S. Nóordcndorp, laatstelijk benoemd tot lid van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, een man die door zijn karakter, zijne werkzaamheid en toewijding aan de zaken die hij bestuurde, algemeene achting had verworven. Hij mogt slechts den ouderdom van 53 jaren bereiken, üe overledene was eigenaar en directeur van de begraafplaats Eik en Duinen. Betreffende den van den alhier geplecaden dubbelden moord verdachten de Jong verneemt men nog da! hij Vrijdag avond eene poging heeft beproefd zich door ophanging van het leven te bt rooven, welke poging echter niet is gelukt. Per llollandschen spoortrein werd heden voormiddag alhier onder ge leide van twee veldwachters zwaar geboeid overgebragt een manspersoon, genaamd v. E. Hij moet zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal in dienstbaarheid gepleegd hier ter stede. BUITENLAiNDSCIIE BEi 11GTEN ENGELAND. LONDEN '20 December. Het Uaiiy \ews maakt melding van aanhoudende geruchten omtrent eene wijziging die in hel kabinet zou plaats hebbenvooral ten gevolge van het aftreden van lord Spencer, als lord-luitenant van Ierland. Uit Cardiff wordt gemeld dat 70000 mijnwerkers waarschijnlijk den lsleD Januarij het werk zullen staken, indien de eigenaars der mijnen vol harden bij het voornemen om de loonen te verminderen. üe dagbladen maken melding van een vreesselijken moord, te Londen gepleegd op een meisje, Clara Boswell genaamd. Het slagtoffer, 27 jaren oud, was aan het tooneel verbonden, doch leidde tevens een onzedelijk leven. Den avond voor Kersmis kwam zij te huis en begaf zich naar hare kamer op de tweede verdieping. Weinige oogenblikken later begaf zij zich naar de beneden-verdieping en stelde de vrouw des huizes een halven sove- reign ter hand, om er de huur, zijnde 9 shillings, af te houden. Zij kreeg natuurlijk een shilling terug en begaf zich daarop naar hare kamer, na nog i te hebben medegedeeld, dat zij vergezeld werd door een heer. Men vernam verder niets voor den volgenden ochtendtoen men den heer hoorde ver- trekken. Hij sloeg de deur met geweld achter zich toe. De eigenaar van het huis vernam vervolgens van bel meisje niets, zoodat men des middags j van den eersten Kersdag besloot de deur open te brekenwaarop men het j meisje in hel bed vond met afgesneden hals. De moordenaar had hel meisje j een messteek gegeven onder het linkeroor en voorts was de luchtpijp door- afsnedenveroorzakende een wonde, groot genoeg om er een vuist in Ie lessen. De moord is blijkbaar gepleegd met het doel om zich meester te maken van een paar kleinodiën, die het meisje had gehuurd, en haar beurs, bevattende de bewuste shilling. Beide zaken werden gemist. De moorde naar waschte zijne handen, sloot de kamerdeur achter zich en stak den sleutel in zijn zak. FHANKRIJ K. De leden der sub commissie onder voorzitting van den heer de Larcy hebben Zaturdag zich naar hel Elysée te Parijs begeven, ten einde een onder houd te hebben met den heer Thiers. De conferentie heelt meer dan twee uren geduurd. Al de leden der commissie hebben aan deze gedachlenwisse- seling deelgenomen. Men heeft zich vooral bezig gehouden met de regeling zoowel van de uitvoerende als van de wetgevende magt. De vraag der in stelling van eene tweede kamer is, naar verzekerd wordt, met groote naauwgezethcid overwogen. lil een brief van den hertog de Gramont aan den heer Daru tracht de eerste op nieuw te bewijzen, dal het Weener kabinet voor den oorlog van JB70 aan Frankrijk ondersteuning had beloofd en dat die toezegging zelfs bij twee verschillende gelegenheden is gegeven. Het Dien Public deelt het volgende mede: De instructie van het proces van den maarschalk Bazaine is afgeloopen, doch voor de opmaking van de acte van beschuldiginghet rapportis nog een nader onderzoek noodig. Het in eenige dagbladen voorkomend berigt dat dit rapport reeds gereed zou zijn is derhalve voorbarig. In een schrijven aan de Kiiln. Zeit. wordt een zeer ongunstige schets gegeven van de vaste legerkampen hier te lande Volgens dat schrijven blijken die legerkampen niet berekend te zijn om het leger krachtiger te makenmaar verzwakken zij de kracht van het leger. De door de veelvul dige regens in moerassen veranderde en verre van de middelpunten van het verkeer gelegen kampen wekken bij soldaten en officieren verveling en ontevredenheid op. üe officieren, welke de schouwburgen, koffijhuizen en salons missen, worden ontevreden en wrevelig; de soldaten worden deslagt- off'ers van die kwade luim, door dal zij voor de geringste kleinigheid ge straft worden. Bij hen ontstaat dus even zeer een slechte geest; zij wreken zich op hunne meerderen door kwaad van hen te spreken en spotliederen op hen te zingen. Den werkzauien officieren ontbreekt het aan de noodige hulpmiddelen; in de kampen missen zij de bibliotheken, wetenschappelijke voordraglen en verstandige conversatie, welke zij in de sleden vinden; de gehuwde officieren hebben geene huisvesting voor hunne gezinnen, en de huwelijken zullen zoo lang het stelsel der vaste kampen in zwang blijft steeds schaarscher worden, daar zeer weinige jonge vrouwen in het kamp leven behagen scheppen. ITALIË. Volgens de Voce della Verita zou de Paus zich in hel op den 23',e0 gehouden consistorie o. a. aldus hebben uitgelaten: De kerk staat voort durend aan harde vervolgingen blootwelke het op hare vernietiging hebben toegelegd. Zulks blijkt uit de daden der Italiaansche regering, welke de geestelijken lot de krijgsdienst verpligt, het onderwijs aan de bisschoppen ontneemt en zware belastingen op de bezittingen der kerk legt. Maar nog duidelijker wordt dit door de bij hel parlement ingediende wet op de gees telijke corporatiën, eene wet welke hel eigendomsregt der kerk schendt en onze apostolische magt verkracht. Tegenover deze wet verheffen wij ten aanzien der gansche kerk onze stem om haar te veroordeelen, vermits zij de godsdienstige broederschappen in de stad en in de provincie llotne opheft. Dien ten gevolge verklaren wij ook nul en geener waarde iederen koop of verkoop van goederen, welke uit de bepalingen dezer wet voortspruiten mogt. Onze smart over de in Italië aan de kerk aangedane beleedigiugeu wordt echter zeer verhoogd door de wreede vervolgingen, waaraan zij in hel Duitschc rijk ten doel staat. Niet alleen door listig gespannen strikken, maar ook door openlijk geweld zoekt men daar haren ondergang. Personen die niet slechts onze heilige godsdienst niet belijden, maar die niet een maal kennen, maligen zich daar de magt aan om bepalingen te maken l nopens de leerstukken en de regten der katholieke kerk. Deze lieden nevens de gewone strijdmiddelen ook te rade gaande met laster en spot. schamen zich niet de katholieken te vervolgen door de bisschoppende gees telijkheid en de getrouwe leeken te straffen, zoo zij de wetten en bevelen van het staatsgezag niet willen stellen boven de heilige geboden der kerk. Zij die het bestuur van den staat in handen hebben behoorden overtuigd te zijn dat geen hunner onderdanen beter dan de katholieken weet te geven aan den keizer wat des keizers is juist omdat zij weten Gode te geven wat Godes is. Vervolgens gaf de Paus in zijne toespraak zijne afkeuring te kennen over hetgeen in sommige kantons van Zwitserlanden met name in het kanton Genève ten aanzien der geestelijkheid besloten was, en noemde liet wets-ontwerp lot vaststelling eener dotatie voor de katholieke geeste lijkheid in Spanje eene schending van het concordaat en van het regt, waartegen hij protesteerde. Volgens de Spenenche Zeit. is de inhoud der allocutie door bovenge noemd blad zeer verzwakt. Het deelt daarom den Latijnschen tekst mede van het stuk, volgens een van wege het Valikaan uitgegeven exemplaar, en zegt dat in de nieuwe geschiedenis geen voorbeeld beslaat van zulk eene reeks groote beleedigingenjegens het Duitsclie rijk en den keizer, uitge sproken door het opperhoofd der katholieke kerk, van zijne hooge plaats, in eene toespraak tot de kardinalenbestemd om aan de geestelijken en leeken der geheele christenheid te worden bekend gemaakt. De gezanten van Brazilië. België, Oostenrijk en Beijcren hebben den Paus op 27 Dec., ter gelegenheid van zijn naamdag, liunne gelukwenschen aangeboden. Later zijn de voormalige officieren van het pauselijk leger bij Z. II. ten gehoore toegelaten. Tot dezen heeft de Paus gezegd: /.Dat gij zonder wapenen zijt, is het gevolg van de boosheid der tijden. Overigens is het er ver af, dat ik naar oorlog zou verlangen. Vrede is het schoonste geschenkdat de wereld van den hemel ontvangen kan. De revolutie zal ook zonder oorlog, en wel doorbare eigene wapenen, worden gedood. Maar wanneer dal cogenblik zal aanbreken, is God alleen bekend." OOST-INDIK BATAVIA. 23 November. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Benoemdlot 2ita commies bij het dep. van binnenl. bestuur, de ambtenaar voor de burgert, dienst in Ned-ludië G. J. P. Valette: tot opzigter 2' kl. bij den waterstaat, de opzigters 3« kl. W. Elenbaas en J. II. Hemmes. Bij hel binnenl. bestuur in het gouv. Sumatra's Westkust: tot controleur 3e kl., de ambtenaar ter beschikking A. U. Westra: tot amb tenaar ter beschikking, de klerk bij het dep. van binnenl. bestuur W. K. L. Kraft; tol arts voor dë krankzinnigeu-verpleging in Ned.-lndië, dr. P. Kok Ankersmil, laatstelijk geneesheer aan het krankzinnigen-gesticht Meerenberg te Bloemendaal; tot secretaris der resid. Kediri, de gewezen hoofdcommies ter algem. secretarie G. A. S. Scheemaker; tot griffier bij den landraad te Indramajoe (Cheribon), de klerk bij den omgaanden regter in de le afd. F.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6