BUITEKLANDSCHE BEUItiTEN. PEK TE LEG KAAP. len geld werd door de policie in een boseli buiten de stad uit den grond gehaald, alwaar het door de dieven was begraven. Omtrent de zaak van hel vermiste spoormandje en shawl, die dezer dagen, voor het prov. hof in Gelderland, lot eene zeer vereerende vrijspraak van den daarbij betrokken beambte aanleiding gaf, deelt het Fad. nader het volgende mede: De heer M., te Drummen, heeft die goederen, doorhem bij vergissing medegenomen, tegen rcQU afgegeven aan den stationschei te Drummen. De zaak werd op nieuw aan de justitie in handen gegevende gansche toedragt der zaak, de inlichtingen van den heer BI., het vertoonde regit deden reeds dadelijk een zwaar vermoeden legen den stationschef van Drummen rijzen; deze, een jeugdig echtgenoot, vader van twee kinderen, is bereids in verzekerde bewaring genomen. De verdachte heeft reeds aan den regter van instructie zijn misdrijf beleden en verklaard, dal hij des Woensdags morgens zelf het goed naar Arnhem gebragt en aldaar op hel privaat gedeponeerd heeft. Ilel blijkt echter dat het goed aldaar dien dag reeds gezien is vóór de aankomst van den eersten trein uit Drummen; daarbij is den vorigen dag slechts één retourbillel van Drummen naar Arn hem genomen, terwijl de conducteur zich herinnerde dat van dat billet door eene vrouw gebruik gemaakt is. Natuurlijk dat ook die omstandig heid tot velerlei gissingen aanleiding geeft De llarlinger handelsvloot heeft, naar men verneemt, in dit jaar, tot dusver, weinig ongelukken getroffen; althans men heeft geen verlies van menschenlevens te betreuren. Een drietal schepen zijn in 1871 van deze vloot verongelukt. Naar men verneemt zijn de traclcmenlen der vier hervormde predikanten te. Harlingen niet onbelangrijk verhoogd geworden en nu voor ieder hunner gebragt op ƒ1750. Lieuwe Fokkes Ypnia, landbouwer onder Achlum, onlangs overleden, heeft gelegateerd aan bet r. k. par. kerkbestuur van den U. Michael te Har lingen ƒ3000, om de renlen jaarlijks uit te keeren aan den tijdelijken pas toor voor kerkelijke diensten, en ƒ2000. om de jaarlijksche renten te be sleden ten behoeve der parochiale school aldaar en bij hare opheffing ten behoeve der weezen van de roomsch-kalholieken te Harlingen. - De waterstand in de provincie Friesland, die in de maand December des vorigen jaars gemiddeld 57 centimeter boven zomerpeil teekende. heeft tot dusver in deze maand dat peil niet bereikt. Volgens de peilschaal alhier is de hoogte van den boezem des waters, die in de laatste dagen slechts weinig verbooging heelt ondergaan, nu ongeveer 40 centimeter boven ge noemd peil. Te Moerdijk had gisteren de beproeving plaats der groote spoorweg- overbrugging. Die beproeving is zoo goed geslaagd, dat zij op een enkelen dag kon afloopen. Dehalve de commissie voor de overbrugging, waaraan echter de heer van den Dergh, die uithoofde eencr ongesteldheid verhinderd was tegenw oordig te zijnontbrakwaren een aantal belangstellendenin genieurs, aannemers, enz. aanwezig; ook de raad van toczigt op de spoor wegen was vertegenwoordigd. Met den locomolieflrein waren een aanldt technici aangevoerd om bij de beproeving te assisteren en waarnemingen op verschillende punten van het kunstwerk omtrent doorbuiging, spanning eng. te doen. De brug toonde noch bij vaste, noch bij beweegbare belastingen hel minste verschijnsel, dat kon doen vermoeden, dat eenig gebrek aan wezig was. Onder- en bovenbouw bewezen integendeel de soliditeit der constructie volkomen. Wat de opening der nieuwe spoorwegsectie aangaat, hoewel bij Dordrecht en aau de voorloopige inriglingen aldaar nog een en ander te doen is. is het ontbrekende echter volstrekt niet van dien aard;, dat de opening op 1 Januarij a. s. daardoor vertraging zou kunnen ondet*- vinden. 's GUA VENIIAGE28 December. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen me daille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855. alsmede een loffelijk getuig schrift, toegekend aan D. van der Schans, brugwachter bij de sluis ur. 19 op dc Znidwillemsvaart onder Oud-Vroenhovenwegens de redding eencr vrouw uit het water aldaar, op 22 Augustus jl.en aan A. Snellenberg, te Velzcn, wegens dc op 27 November jl volbragte redding van een in zee ge vallen werkman aan de havenwerken van hel Noordzeekanaal. Tot voorzitter van het collegie voor de zeevisschcrijenwelke betrek king door hel. overlijden van den heer dr. 11. van Beeck Vollenhoven is opengevallen, is benoemd de heer mr. E. N. Dahuscn te Amsterdam. Tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Almelo is benoemd de heer nr. 11. E. Kann, advocaat te 's Gravenhage. Aan den 0. I. ambtenaar .1. G. van Scbttylenburg. gewezen secretaris der residentie Cheribon, thans met verlof hier te lande, is. op zijn ver zoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De 1' luilt. der infanterie A. E. Mooyaart en P. van Assen, die 5 ja ren bij het (1. 1. leger zijn gedetacheerd geweest, zijn weder bij het leger hier te lande ingedeeld. Dc eerste bij hel 3' dc tweede bij het lc reg. infanterie. De luit. ter zee 2C kl. 51. F. Reeringhdienende op het schroefstoom- schip Kijk/tuin, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. 11. Seholborgh; de luit. ter zee 2' kl. N. A de Vries wordt geplaatst op het wachtschip te Willemsoord, en de luit. ter zee 2' kl. G. R. A. van Osenbraggenuit O. I. teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Z. 51. dc koning heeft gisteren avond in audiëntie ontvangen den oud minister van oorlog, generaal-majoor Engelvaart. In de zitting van de eerste kamer van heden is besloten de behande ling van de traclaten betreflende den afstand van de Kust van Guinea enz. te behandelen na de aan de orde gestelde onderwerpen. Tot rapporteurs over de amorlisatiewet zijn door de afdeelingen benoemd de lib. llahuscn, dc Vos van Steenwfjkvan Swin leren en Prins. Aan de orde was in de eerste plaats de wel op de middelen. Het finan- cièl beleid der regering in verband me! de voorschriften der grondwet werd door enkele leden en ook door den minister van finauciën besproken. De wel werd ten slotte met 31 stemmen tegen 2, die van de lilt. Schot en Fransen van de Putte, aangenomen. Vervolgens werden hoofdstuk II (hooge collegiën) der begrooting met algemeene stemmen, en hoofdstuk 111 fbuitenl. zaken) met 23 tegen 12 stemmen aangenomen. Dij het laatstgenoemde hoofdstuk werd eene lang durige discussie gevoerd over de missie te llome ENGELAN IS. LONDEN, 27 December. De herstelling van den prins van Wales wordt eenigzins vertraagd door eene pijnlijke aandoening in de linkerheup, waarbij zich koorts, echter in geringe mate. voordoet. De commissie, die alhier werkzaam is om den nood in Perzië te leni gen heeft een telegram uit Teheran van den nieuwen grootvizier van Perzië ontvangen; volgens dal telegram is de regering ijverig werkzaam om de nood lijdende bevolking in de hoofdstad en in de provinciën des rijks te onder steunen. en is er vooruilzigt op eenen goeden oogst van veldgewassen in het volgende jaar. Eenige bijzonderheden worden medegedeeld betreffende het prachtige stoomschip Delaware'', dat op zijne reis van Liverpool naar Calcutta is ver gaan. De bemanning bestond uil 45 koppen; de lading was van hooge waarde. De machines van bet schip weiden ten gevolge van een hevigen storm onklaar, waardoor het op de rotsen nabij Sampson-eiland werd ge dreven, en met man en muis verging. Een blad van Hongkong meldt dat de Japansche regering zou besloten hebben aan het ltuddhismus hel karakter van dc godsdienst des staats te ontnemen, en de geestelijken, de bonzen, niet langer op 's rijks kosten Ie onderhouden. FKAXÏHIJ K. Volgens la France zou de republikeinsche partij zich vereenigd hebben met hel voorstel van den heer de Pressensé, om aan Ie dringen op eene partiële amnestie. Dc Siècle zegt echter dat die partij afgezien heeft van het indienen van een voorstel omtrent dat punt, daar men roet zekerheid meent Ie weten dal de regering voornemens is een voorstel te doen tot hel verleencn van gratie op uitgebreide schaal. Naar men verneemt zal op den middag van den oudejaarsdag de pre sident der republiek, vergezeld van de ministers, een bezoek aan den presi dent der nationale vergadering brengen hetw elk onmiddellijk door dezen ver gezeld van het bureau der kamer, zal worden beantwoord. De ministers -zullen, na den afloop daarvan, naar Parijs vertrekken, om aldaar, iu hunne respective departementen, de autoriteiten en voorname beambten te ontvangen. U|> nieuwjaarsdag zal de president Thiers, in het bijzijn der ministers, op bet Elysée te Parijs, de voorname staats-ligchameu ontvangen, en bij die gelegenheid zullen dc gelegenheids-toespraken worden gehoudenwelke anders tot den keizer op de Tuileriën gerigt en door hem beantwoord werden. De Constitutipnnel meldt: Ingevolge de bekende depêche van graaf von Dismarck is er reeds, naar verzekerd wordt, in het departement der Ardennes door de Duilsche overheden een notabel ingezeten in hechtenis gesteld ten gevolge van eenen twist tusschcu Franschen en Deijeren. -- Een groot aantal industriëlen van Amiens hebben een adres aan de nationale vergadering gerigt, waarin zij protesteren tegen elke verhooging van invoerregien. Zij verklaren zich voor hel heflen van een regt van 1 pCt. van alle transactiën. Zij beweren dal dit 100 millioen per jaar op zou leveren, llil Marseille moet een adres, in gelijked geest opgesteld, opge zonden zijn. ni lTSCHL I IS. Dc commissiën van de kamer van afgevaardigden hebben verschillende niet onbelangrijke wijzigingen voorgesteld in dc staatsbegrooting voor 1872; een der voornaamste is hel schrappen der posten voor den evangelischen opper-kerkeraad en voor de nieuwe betrekkingen van eenen generaal-super- iiilendent lc Berlijn, alsmede van eenen regeringsraad bij elk derconsistoriën. Deze laatste vordering wordt-niet enkel door leden van de liberale fractiën. maar zelfs door de leiders der zoogenaamde vrij-conservativcn ondersteund; doch het is te voorzien dat zij op den tegenstand van het heerenhuis en van de kroon schipbreuk zal lijden. -- De Spen. Zeil. zegt in staat Ie zijn gesteld tot de mededeeling, dat na dc vaststelling der schadevergoedingen aan de Prniasen die hij liet uil- breken van den oorlog uil Frankrijk zijn verdreven, het bedrag der over blijvende gelden blijkt toereikend te zijn om het toegestaan bedrag voor ieder met 50 pCt. te verhoogen. YYEENEN. 27 December. De beide huizen van den rijksraad hielden heden eene eerste zitting. De kamer van afgevaardigden zal morgen met eene troonrede geopend worden. WINDSOR, 27 December. Heden namiddag ten drie ure is de koningin met prins Leopold per extra-trein naar Sandringham vertrokken. WEËNEN. 27 December. In Lel buis van afgevaardigden zal de regering morgen de staatsbegrooting voor 1872 voorleggen. De uilgaven zijn daarop geraamd op 359,380,933, de inkomsten op 308,599,859 11.: zoodat liet tekort zou bedragen 50,781,074 11. VERSAILLES, 27 December. Na eene rede van den minister van finan ciën en andere sprekers, beeft de nationale vergadering het ontwerp van Wolowski, tot invoering eencr belasting op alle inkomsten, met groote meerderheid verworpen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2