BIJVOEGSEL, behoarende tot de Leidscke Courant van JMaandag 23 December (1372, ft'0. 303 buiten landscmebe b igtenu moeite niet gegevendat tangetje op zijn plaats te stellendaar liet op liet opengeslagen blad der secretaire werd gevonden. Een tweede meubel in die kamer liet men onaangeroerd. Gewapend met de lamp, dieopdeboven- voorkamer stond, is men in de suite gekomen, heeft een linnenkast onaan geroerd gelaten, maar een ander meubel opengebroken, waarin effecten en andere waarden. Over dat meubel was de deur, leidende tot liet slaap kamertje van mevrouw. Men is daarin gegaan en heelt de lamp nedergezet op het waschtafeltje, dat naast de deur stond, kennelijk aan den afdruk in bloed van den voet der lamp, op dat waschtafeltje gevonden. Men schijnt geweten te hebben, dat mevrouw v. d, K. gewoon was eenige preciosa in een zak in haar bed te verbergen, Men heeft althans het bed omgehaald, zonder dat aan het beddegoed eenig spoor van bloed is gevonden, waaruit mag worden opgemaakt, dat niet de persoon, die de met bloed bevlekte lamp in handen hield, het bed heelt onderzocht, maar dit door een ander persoon, wiens handen met geen bloed in aanraking geweest waren, is gedaan. - Omtrent de ten huize van mevr. van der Kouwen gestolen effecten wordt nog medegedeeld dat zjj den 13d™ Dec. 1867 heeft doen koopen de navolgende effecten nat. werk. schuld: 8 a ƒ1000, admin Kctwich Voom- bergh, n°. 6791, 14342, 8299, 20106, 5301; admin. Saportasc. a., n°. 39776; admin. Tjeenk, n°. 12773, en admin. Pluym Backer, n°. 1489; 1 a ƒ200 admin. Saportas c. s. u 165. Slechts van het laatste effect schijnt te blijken, dat dit nog iii haar bezit was. Mogelijk echter had zij ook nog de andere, Volgens latere berigten zijn al de als vermoedelijk gestolen op gegeven lepels en vorken, ook de gegraveerde oude lepel, in de woning van mevr. v. d. K. op verschillende plaatsen gevonden. Ook is gevonden het zilveren trommeltje. Op den gouden armband met afhangende kwastjes bevond zich een groene edelsteen. Het gouden remontoir-horologie moet zijn nil de fabriek van Jacot frères, met gouden cuvet en 14 «lignes" (volgens opgaaf van den leverancier). Volgens berigt van den officier van justitie te Arnhem is vermist een bankbillet van 100E. U. n'. 6542uit eenen brief, gesloten in eene plak-enveloppeden llde° Dec. jl, door 11. 0. F,, in de bus van het post kantoor te Arnhem gestoken en geadresseeerd aan mr. R. F., te Groningen, die den brief uiterlijk in goeden staat heeft ontvangen. Den 17de0 Dec. jl. is aan den commissaris van policie te Alkmaar aangifte gedaan door A. D. houtkooper aldaardat in den namiddag van 7 Dec. jl. in de brievenbus op de Vischmarkt aldaar door hem is bezorgd een briel, bevattende een bankbillet van ƒ100, welke niet aan het adres is bezorgd. By de werkzaamheden aan deu spoorwegaanleg onder Bussem had, naar het Hbl. meldt, dezer dagen een ongeval plaats, dal vreesselijke ge volgen had kunnen hebben. De locomotief had een vracht zand van het hooge terrein tusschen Bussum en Hilversum naar de Naardermeer vervoerd en keerde ledig terug. Twee wagens waren voor en niet minder dan 18 achter de locomotief geplaatstbij eene kleine buiging der lijn raakteu de wagens uit het spoor; de tender school op zijde en drong drie voet diep in den aardenwal, terwijl de locomotief met zulk een vaart over of tegen de eerste wagens kwam, dat zij geheel werden verbrijzeld. De stoker, die juist in den kolenwagen was overgestapt, raakte door den schok tusschen de locomotief en den tender inmaar kreeg geen ander letsel dan eene ernstige kneuzing aan de hand, zoodal hoop is, dal hü die nog zal kunnen gebruiken. Het werkvolk zat niet, zooals anders, op de wagens; slechts eenige personen zalen bjj den machinist op de locomotief, en kwamen er met den schrik af. Men meldt uit Leeuwarden: Donderdag avond had in de zalen van den beer van der Wielen alhier de feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Nederlaiidsch zendelinggenootschap. De zalen waren eivol. Met belangstelling werden al de sprekers aangehoord. Vooral hel zanggezelschap "de Harmonie" alhier droeg door hare koraalge zangen niet weinig tot opluistering bij. Bjj den uitgang werd ten behoeve van het genootschap eene collecte gehouden. De prijs der boter aan de waag alhier was: lc soort 58.50, 2e soort/ 51.50, per 54 ton. ■sGRAVENHAGE, 20 December. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning behaagd te benoemen tot officier der orde van de Eikekroon, den heer F. Barbedienne, fabrie- kanl in bronzen enz. te Parijs, en tot ridder den lieer C. Servin, orna mentbeeldhouwer, mede wonende te Parijs. Tot lijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg is benoemd de heer J. van der Linde, te llarlingen. Door den minister van marine is de heer F. J. Hainan, benoemd ge neesheer te Veere, belast met de vervulling der bétrekking van visiteur dei- quarantaine aldaar. De luit. ter zee le kl. J. B. A. de Josselin de Jong, uit O. 1. terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. H. M. de koningin heeft gisteren avond eenige leden van de tweede kamer der stateibgeueraal bij zich ontvangen. Tri- In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeenc be raadslagingen gehouden over het hooidsluk koloniën, die slechts kort hebben geduurd. Na de behandeling der verschillende artikelen is liet hoofdstuk aangenomen met 61 stemmen tegen 1, die van den heer Foreest. De begrooting voor Suriname en Curacao is daarbij tevens behandeld en aangenomen. Voorts is het hoofdstuk onvoorziene uitgaven aangenomen met algemeene stemmen. Maandag is aan de orde de wet op de middelen en een aantal kleine ontwerpen. Dingsdag zal het onderzoek der censns-wet in de afdee- lingen plaats hebben. Bij de kamer is ingekomen eene missive van de ministers van binnenl. zaken en van financiën, waarbij, op verzoek der commissie van rapporteurs, het ontwerp betreffende de Kanaalmaatschappij tot nader wordt verdaagd en voorloopig tot een voorschot van 1 millioen wordt beperktonder dezelfde waarborgen als de bestaande schuld. Voor de openbare zitting zijn enkele wets-ontwerpen in de afdeelingen onderzocht. De hooge raad (burg. kamer) heeft uitspraak gedaan in de zaak van de bh. J. W. Koenlze, advocaat-generaal bjj het hof van justitie op Curagao, en F. Wagner, gouverneur dier kolonie, beide appellanten van een vonnis van dat hof, waarbij de heer W. K. C. Sassen Jr.destjjds procureur-gene raal op Curasao, geintim., is toegelaten tot het doen hooren van eerstgen. heeren op verschillende vraagpunten betrekking hebbende op het hem ver leend eervol ontslag uit gemelde betrekking. De hooge raad heeft hel appèl gegrond verklaard; het vonnis van het voorin, hof, van 20 Nov. 1871, ver nietigd; hel verzoek van den eischer, thans geïnlim., tot het hooren der appellanten op vraagpunten, van de hand gewezen; en, ten principale regt doende, den geïntim. zijn eisch ontzegd, en hem in de kosten van het pro ces veroordeeld. Tot uitbreiding der badplaats Scheveningen werd heden van wege de onderneming daartoe aanbesteed: het tweede perceel, bestaande in het bou wen van een hotel garni aan het zeestrand der badplaats Scheveningen. Voor dit werk waren dertien inschrijvingsbilletten ingekomen. Minste inschrijvers waren, even als van het eerste perceel, de hh. W. Doon en J. van den Ende, te 's Hage 224.500. EXftELAKn. LONDEN19 December. Wederom zjjn vjjf werklieden van eene der gas-fabriekendje het werk gestaakt hadden, tot een jaar gevangenis met zwaren arbeid veroor deeld, ter zake van dreigingen tegen den directeur der fabriek. Onder de andere talrijke rampen op zee komt het stranden voor van de bark Luconia, kapt. Sluw, van Bremen naar Rotterdam, aan boord hebbende 600 ton petroleum uit Philadelphia. Dit vaartuig is geheel ver brijzeld op de Fransche kust. Van de dertien koppen zrjn zes door de vuurpijllijn én zes in de boot gered. De onderkoning van Britsch-Indië heeft in de tweede helft van No vember 11 een officieel bezoek aan Bombay gebragt, alwaar hij, door de Europesche zoowel als door de inlandsche bevolking, met veel geestdrift is ontvangen. Gedurende zjjn bezoek heeft de onderkoning een kapittel der Ridderorde van de Ster van Indie en eene luisterrijke Dubar of audiëntie van inlandsche prinsen en hoofden gehouden, en bjj eene andere officiële gelegenheid heeft hij de verzekering gegeven, dat de reglementen aangaande het toelaten van inboorlingen tot het vervullen van ambten bij verschillende takken van het koloniaal bestuur bij de regering in ernstige overweging zijn. FRANKRIJK. De commissie-üulaure heeft den 18dtn eene bijeenkomst gehouden, waarin de constitutionele quaestie in haar geheelen omvang zoude zijn besproken geworden. In die bijeenkomst, welke niet door den heer Thiers noch door den grootzegelbewaarder werd bijgewoondwerd echter uitsluitend discussie gevoerd over de vraag hoe hel mandaat der commissie moest opgevat wor den, of zij al dan niet bevoegd moest worden geacht om constitutionele instellingen in overweging le nemenwelke buiten den kring der bestaande instellingen en staatsligchamen lagen. De commissie eindigde met te beslui ten dat zjj geene nadere bijeenkomst zou houden voor dat de beide vroeger vermelde siib-commissiën hare verslagen zouden hebben uitgebragt. Zjj nath dit besluit na aan die sub-commissiën de meeste vrijheid te hebben gelaten aangaande de regeling barer werkzaamheden, en barer betrekking tot de regering; mede werd aan die snb-commissiën de vrijheid gelaten om, zoo zij dat mogten noodig achten, zich met elkander te verstaan en in overleg te treden over de haar ter overweging gegeven vraagstukken. De maire van Nantes js afgezet. Dien tengevolge heeft de heer La Rochette zijne interpellatie over de onlusten te Nantes ingetrokken en de hoop uitgedrukt dat ook de prefect verwijderd zou worden. De heer Bi'isson protesteerde tegen de afzetting van den maire. De minister Goulard ver klaarde zich te verheugen dat hij zijne functiën als minister van binnenl. zaken kon beginnen met eene daad van regtvaardigheid. Hij protesteerde tegen de insinuatie als of hij zou toegegeven hebben aan den invloed der regterzjjde, en een debat zou hebben willen outwijken. Hij was bereid te antwoorden, en te bewijzen dat de afzetting van den maire van Nantes regtvaardig was. De minister I.efranc had reeds, alvorens zijne portefeuille neder te leggen, tot die afzetting besloten. De heer Thiers heeft bjj zich op audiëntie gehad den heer Smith, pre sident van Utah, en opvolger van Brigham Young, benevens zeven andere- mormonen, die op weg naar Jeruzalem zjjn. nilITSCHLANO. De Pruissische minister van koophandel heeft bij het huis van afge vaardigden een wets ontwerp ingediend tot het sluiten eener leeniug van 120 millioen thalers voor den aanleg van spoorwegen. Volgens de Kreuzzeit. heeft de Germania de uitspraak van het hof van discipline in de zaak van den katholieken veldproost Namszanowski onjuist wedergegeven. Het hol heeft beslist, dat de heer Namszanowski als katholiek veldproost Pruissisch militair ambtenaar is en als zoodauig onder worpen aan de disciplinaire voorschriften. Up dien grond is de veldproost ook veroordeeld wegens verwijdering uil zijne garnizoensplaats zonder ver-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5