DRA! 1872, S'. 300 DONDERDAG 19 DECEMBER. BINNENLANDSCIIG BEKIGTEN. üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—, franco p.p. I 3.50 friet het f erslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar votrr i '2.50 f jaars, buiten de expedit'.ekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar rvor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitecfclandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN A Vr OGLE li Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LubeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenenPraag, naze./, Zurich, St. (fallen, Geniet en Lausanne LEIDEN, 18 December. Aan den hoogleeraar M. J. de Goejealhieris de eer te beurt geval len benoemd te worden tot correspondent van de «Königliche Gesellschaft der Wissenschalten" te Göttingen. Men meldt ons uit Warmond: Tot kerkvoogd der hervormde gemeente alhier is op nieuw gekozen de heer A. D. C. Clarion, aftredend lid; voorls is met 49 van de 59 uitgebragte stemmen tot notabel gekozen de beer J. de Crane, in de plaats van den heer G. van de Sladt, die voor die betrek king beeft bedankt. Z. M. de koning heeft aan zijn bloemist op het Loo, den heer J. M. Kraaijenbrinkals blijk van bijzondere tevredenheid, een gouden horologie met ketting doen ter hand stellen. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam stond gisteren te regt een opperman, die, niet het doel 001 zijn kameraad te plagen, doch niet om hem letsel te berokkenen, eene aanzienlijke hoeveelheid kalk op hem had geworpen, waardoor diens oogen werden verwond, het linker oog geheel is uitgezworen, en het regter oog gedeeltelijk is verbrand, zoodat er vrees bestaat dat hij zijn beroep van metselaarsknecht niet meer zal kunnen uit oefenen. üe regtbank veroordeelde hem tot eene cellulaire gevangenisstraf van eeue maand en eene boete van ƒ3. Kerkvoogden der Ned. herv. kerk te Oud Beijerland hebben gedurende de jongste vacature vau een predikant allerlei personen, waaronder zelfs gewone arbeiders, uitgenoodigd en toegelaten, om van den predikstoel zoo genaamde leerredenen te houden. Hierover door onderscheiden leden van de gemeente geklaagd zijnde bij het classicaah bestuur van Dordrecht, zijn zij door genoemd classicaal bestuur onderscheiden malen gewaarschuwd daar mede niet langer voort te gaan, en daar zij weigerden gehoor te geven, ein lelijk op ééu na (die terstond had gehoorzaamd) ontslagen uil hunne betrekking en vervallen verklaard van hunne kerkelijke regten. Doch zon der zich hieraan ook in het minste te sloren gaan zij voort hunne gewone collecten in de kerk te houden, besluiten te nemen, stemmingen nil te schrijven en verder hunne betrekkingen in het openbaar waar te nemen, Thans zijn zij, bij deurwaarders-exploit, door den eenig overgebleven wet tigen kerkvoogd aangemaand tot de overgave van hoekenbescheiden en geld, op de kerk betrekking hebbende. Met belangstelling ziet men den afloop van dit kerkelijk reglsgeding, dat weldra op burgerlijk reglsgebied zal worden overgebraglte gemoet. (:V. ft. C.) Te Haarlem is Maandag avond het nieuwe gebouw van liet dep. Haar lem der maatschappij tol Nut van 't Algemeen op pleg'.ige w ijze geopend. -- Den 8'tCD October 1873 hoopt Alkmaar het derde eeuwfeest te vieren van zijn ontzet. Er heeft zich eene feestcommissie gevormd, die zich voor stelt, het belangrijk geschiedkundig feil van Alkmaars kloek en gelukkig verzet tegen het Spaansche leger door een gedenkleeken te huldigen. De kapiteins der artillerie J. A. de Bergh en jiir. F. C. Calkoen. te Utrecht, hebben zich bereid verklaard bijdragen te ontvangen, ten einde den bij het ongeluk op hel fort te Honswijk van zijne handen beroofden kanonnier M. van den Akker een zekere lijfrente te bezorgenwaardoor in zyn onderhoud zal kunnen worden voorzien. De twee tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde personen in zake den moord te Heemstede, vrouw Kees en van Tongeren, hebben cas satie tegen het arrest van het prov. geregtshof in Utrecht laten aanleekenen. Dezer dagen trokken twee kinderen van zekeren schipper Venema het schip huns vaders, toen bij Kiel-Winderveer de lijn vastraakte en beiden in hel water vielen. Het eene, een jongentje van 10 jaar, verdronk; het .ander, een meisje van 8 jaar, is gered. Dit gebeurde onder de oogen der ouders. 's GBAVENI1AGE18 December. 3. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan J. H. Thomsen, te Garmerwolde, gemeente ten Boer, wegens het redden van drie personen uit hel water te Noorddijk op 19 Nov. jl.. toegekend de zilveren n^dajjjp, ingesteld hij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuig schrift, en aan J. H. Kretiger en J. C. Laddé, te Amsterdam, wegens de rpddiug vau geit jpngen lil het water op 30 Dee. 1871, de bronzen medaille een loCfVÏÜk getuigschrift- -- Tot kantonregler Ie llindeioopen is benoemd de heer inr. A. C, G. Folkersma, thans griffier Dy het kanlongeregt te Lemmer. Voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan jlir. mr. S. M. S. de Savorni# Lobman, als regter in de arrond.-regtbank te 's Graven li age, en aan deu lieer m'. J. Soutendam, als plaatsvervangend kantonregler le ffelfl. Aan den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden le Maassluis, A. van dcrGaauw, is, op zijn verzoek, eervol ontslag vcrlecud en als zoodanig is benoemd C. Borsllap Jz.thans meter van den sclicep- diepgang le Botterdam. Z. M. heeft den majoor jlir. F. A. Meijer, van het 2e reg. huzaren, in zijnen rang overgeplaatst bij den generalen staf. Bij de verdediging zijner begroeiing door den minister van financiën, in de zitting van de tweede kamer van gisteren, gaf hij in de eerste plaats de redenen op. die hem hadden bewogen om mede te werken lot de voor- dragt eener begroeting van ruim 17 millioencn ten behoeve van oorlogsuit- gaven. Veel moeite had hel hem gekost daartoe te besluiten; maar hij was daartoe overgegaan uil overweging, dat hij. in afwachting der te nemen beslissing met opzigt to! 011s verdedigingswezenzich niet aankanten mogt tegen liet voortzetten van aangevangen werken, te minder, omdat dit met beschikbare middelen zou kunnen geschieden en er dus geeue buitengewone middelen behoefden aebezigd te worden; voor le groote toegeeflijkheid in het bewilligen van eischen voor hel krijgswezen behoefde men van zijne zijde niet le vreezen. Ten tweede meende hij dat, bij het groote verschil van gevoelen ten aanzien van belastinghervorming, en na het gebeurde met de inkomstenbelasting, liet niet dan natuurlijk moest voorkomendat de regering voor als nog niet met daartoe betrekkelijke ontwerpen was voor den dag gekomen. Uiteenzetting van plannen kon, zijns inziens, voor het oogenblik daarom als minder doelmatig worden beschouwd, omdat redeka velingen dienaangaande, bij gebreke van geformuleerde voorstellen, lol weinig bevredigende uitkomsten zouden leiden. Wijziging van belastingen achtte hij wel wcnschelijkdeze zoude, geloofde hij, hij de groote behoeften der schatkist, tol belastiug-verhoogiiig moeten leiden. Als leidende gedachte bjj hervorming, behoorde, naar zijn gevoelen, liet beginsel te gelden, om regt- vaardigheid in acht le nemen en een ieder naar de mate van zijn vermogen te doen bijdragen. Met betrekking tot het invoeren eener inkomstenbelas ting of hel afschaffen van belastingen, had hij, blijkens de gewisselde schrifturen, geeue openingen gedaan-, daaromtrent waren tegenstrijdige be schouwingen geleverd, welke hij gaarne zou overwegen, en de gegeven wenken zich ten nutte maken; voor 'shands wilde hij wel verzekeren dat hij weinig gezind was tot eenige afschaffing zonder aeqtiivaleni ever le gaan. Daarna ging de minister tol de beantwoording der aanmeckingeo, omtrent bijzondere punten ever. Daaruit bleek, dat de laak vau het ontwerpen eesten nieuwe comptabiliteitswet hem wel toelachte; dat de indiening van eenoal- werp betrekkelijk de belasting op de huurwaarde der gebouwde eigendommen binnen kort kon worden te gemoet geziendat de qnaeslie der intrekking van bestaande decreten en verordeningen betreffende de bevoegdbeden der floreenpligtigen niet hel dep. van financiën, maar dat van justitie aanging-, dat de wettelijke regeling der pensioenen van de leeraren der verschillende kerkgenootschappen voor hel oogeblik niet dringend gevorderd werd; dat hij zich om verschillende redenen in beginsel verklaren moest legen eene invoering van postkantoor-spaarbanken, maar bereid was na le gaan in hoe verre de bijzondere spaarbanken door lusschenkomst der post konden worden ondersteund: en dal in den stand der zaak van de goederen vau St. Agatha nog gcene verandering was gekomen. Ten slotte verdedigde lijj den door liern vastgestelde» maatregel lol benoeming eener commissie om do, regering le dienen van advies omtrent hel brengen van veranderingen iii ons muntstelsel. In de zitting van heden is de behandeling der bedoelde begroeting gevor derd, int de aldeeliitg; Kosten der eerediensten. Afgehandeld zijn de afdeor lingen.: grootboeken, schatkist, muntwezenadministratie vaas belastingen en accijnsen, zegel en registratie, posterijen en telegraphie. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad zijn langdurige beraadslagingen gevoerd: over hel voorstel van burg; en vveih. tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van 1,700,000, van. welke som een groot gedeelte in de eerste maanden, van 1878 moet worden betaald} Dat voorstel lokte

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1