niet zoo als meermalen geschiedt door den gemeente-secretaris, aan mijn departement te worden ingezonden, üe inzending behoort plaats te hebben gelijk de wet uitdrukkelijk voorschrijftdadelijk nadat aan het gemeente bestuur zal zijn gebleken, dat aan de voorschriften van meergemelde wet zal zijn voldaau; daarmede mag niet worden gewacht, tot dat een aantal werken bijeenverzameld is." Mnemosynehet tijdschrift voor classieke talen en litteratuur, zal her leven, dank zij de zorgen van dr. 11. T. Karsten. te Amsterdam, end'. II. J. Polak, te Rotterdam. In eene circulaire aan Neerland's philologen roepen zij de hulp van dezen in tol medewerking en steun voor het tijdschrift, dat zij. onder den titel van het vroeger beslaande, zullen uilgeven bij de firma E. J. Brill, te Leiden. Reeds hebben de proli Cobet, Pluygers, Naber. Francken en Herwerden zich tot vasle medewerking bereid verklaard. In Januarij aaust. zal de eerste der driemaandelijksche afleveringen verschijnen. Te Hillegom had eergisteren de eerste vergadering van den raad in hel nieuwe raadhuis plaats, hetwelk zeer goed aan de verwachting beantwoordt, een sieraad is voor de gemeente en den heer J. G. van Parijs, architect te Leiden, eere aandoet. l)e vergadering werd door den voorzitter met een toepasselijk woord geopend. Na den afloop werd door den burgemeester aan de raadsleden en den secretaris een diner aangeboden. Te Rotterdam liet zich eergisteren avond een matroos van het schip {■Pompon, liggende op stroom, van hel Boerengat naar boord roeijen. Door een mispas te maken, gleed hij. op het punt om in de boot te stappen, uit en viel in hel water, waarop hij onmiddellijk in de diepte verdween; alle pogingen om hem uit het water te halen waren vruchteloos. Te Hellevoelsluis is het berigt ontvangen dat de /Voaeó 111van Ba tavia naar Rotterdam, met verlies van tuig in de Noordzee ten anker ligt. Eene sleepboot is derwaarts vertrokken. Van het Vlie meldt men het stranden van het schip Fmnklin, met 178 landverhuizers van Hamburg naar Noord-Amenka bestemd. Het volk is gered. - In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is behandeld de door burg. en welli. voorgestelde conclusie op de adressen van de Nederl. fnd. handelsbank en eeu groot aantal firma's, zoo uil den goederen- alsook uil den effectenhandelaandringende op vervroeging van het beursuur. Overeenkomstig het advies der kamer van koophandel en fabrieken stelden burg. en welh. voor. het beursuur. in plaats van, gelijk tot nu. ten 3 ure, ten Ife ure te doen aanvangen en de beurs ten 3Mi ure finaal te sluiten. Dat voorstel werd aangenomen met 34 tegen '2 slem- men. Vervolgens werd de daarop gegronde nieuwe verordening op de groote koopmansbeurs mede aangenomen. Die verordening zal met 1 Junij iu wer king treden. Bij den brand in den stads-timmerluiii te Amsterdam hebben 45 lim-^ merlieden hun gereedschap, oms'reeks ifitiO waard, verloren. De burge meester verzoekt den ingezetenen, door giften, die lieden behulpzaam te zijn om die gereedschappen terug te bekomen. Uit de gemeentekas mag dat verlies niet vergoed worden. Door het prov. geregtshof in Overijssel is G. J. Elshof, fabriekarbeider te Enschede, van wiens zaak vroeger melding is gemaakt, veroordeeld lot een jaar cellulaire gevangenisstraf. Te Gcesteren. onder de gemeente Tubb^gen heeft in den nacht van Zondag op Maandag eene vreesselijke gebeurtenis plaats gehad, lie in zijne buurtschap te zeer bekende en algemeen gevreesde J. Etberink bregaf zich omstreeks middernacht naar de woning van een zijner buren, den alom ge- achten landbouwer A. Rotgeriuk. en verbrijzelde in diens woning het raam van het slaapvertrek. Eeltige minuten later keert hij terug met eeu zwaar stuk hout en verbrijzelt een der ramen in de keuken. Rolgerinkzonder te bedenken waaraan hij zich blootstelt, vliegt op. grijpt zijn geweer, opent de deur en spoedt zich naar buiten, nadat zijn geweer, hetwelk hij tracht te lossen, geweigerd heef. Hij ziet dat Elberink op eenige passen hem wacht, die, hem ontvangende met de woorden: //Jon moet ik hebben! Nu zult ge sterven," hem tegelijkertijd een zwaren slag en verwonding op liet hoofd toebrengt met een groot stuk hout. In het holle van den nacht te midden van een sneeuw- en hageljagl, grijpt nu eene noodlottige worsteling* plaats waarvan het eind is, dal de lang getergde Rotgeriuk zijn aanvaller ten onder krijgt en hem drie slagen met zijn geweer toebrengt. Rotgeriuk, bebloed en verwond, baalt dadelijk hulp en spoedt zich naar Tubbergen om de zaak ter kennis der policie te brengen. De heer regler-eommissaris, ver gezeld van de hh. substituut-officier en substituiil-grilfier bij de regtbank te Almelo, hebben zich naar de plaats des misdrijfs begeven, alwaar hel noo- dige onderzoek is in het werk gesteld. De verdachte is op vrije voeten ge lalen en heelt alles bekend. Elberink is ten half zeven ure 'savonds, zonder tot zijn bewustzijn te zijn gekomen, gestorven. j Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. Payenraadsheer bij het prov. geregtshof in Noordbrabandheeft het hot de'navolgende aanbevelingslijst opgemaakt; I". mr. van der Acker, reg- j ter te Breda; 2°. m'. Arriens, regter te Gorinchem; 3. in'. Korleweg, rijks advocaat te 's Bosch; 4". ni'. Molhuysen, officier van justitie te Breda; 5». j; m'. van Meeuwen, advocaat-generaal te 's Bosch, en (K m'. Serraris, sub stituut-officier te 's Bosch. Wat zijn Kasperzakkenbomen vraagt Sempeirirens. Zijn het wer kelijk hoornen er de ontbrekende o op toegevende. Werkelijk worden hier boomen btdoeld. Toevallig zagen wij dezer dagen bij een onzer vrien den eene nota van een booutkweeker te Lwaarop slond«geleverd 4 Kasperzakkenbomen." Onze kennis der boomnamen schoot hier te kort en we moesten dus inlichting vragen. Thans bleek dat we vóór ons hadden een staaltje van cacographie van de ergste soort. Wal denkt ge dat er bedoeld werd üe man had geleverd 4 Kas-Pcrzikeboomén. 'sGRAVENIIAGE, 12 December. Tot kantonregter te Sommclsdijk is benoemd de heer ra'. C.Stemberg, thans griffier bij het kantongeregt te Ridderkerk. Tot ontvanger der directe belastingen te St. Odilienberg c. a. is be noemd de heer F. A. H. Seipgens thans surnumerair bij dezelfde administratie. Tot commiezen der posterijen zijn benoemd de hh. jh'. J. J, de Pes ters. M. Mouw, S. M. Snellen van Vollenlioven en A. A. Snijders, thans surnumerairs. Aan den eervol ontslagen hoogleeraar P. Holsledc de Groot, te Gro ningen, is een pensioen verleend ten bedrage van 3z25 'sjaars. Door den Nederl. consul te Stokholm is de lieer J. E. Stare aangesteld tot zijnen vice-consul te Wisby. voor de eilanden Gothland, Farö en Sanclö. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de minister van oorlog een overzigt gegeven van de militaire plannen der regering. De wel betreffende het vestingstelsel zal binnen weinige dagen verzonden worden naar den raad van stale De wet tot Slschaffing der plaatsvervanging en itoiiiuleev-ervrisjeliug is reeds naar dat ligchaam verzonden. Daarna zal de indiening geschieden van de wel op de militie eu schutterij, en eindelijk de legerorganisatie ingediend worden. De minister achtte zich niet ver antwoord om de buitengewone uilgaven van de begrooting af te nemen. De zaak Janssen beschouwde hij als afgedaan De minister van justitie heeft mede het woord gevoerd eu verklaard dat het gausche kabinet de militaire zaak beschouwt als eene zaak van uitnemend belang voor het vaderland en tevens als eene regeringszaak, üe algemeene beraadsla gingen over het hoofdstuk Oorlog zijn daarna gesloten. Bij art. 50 is een amendement van den heer de Lange, lot toekenning eener toelage van ƒ1600 aan den voormaligen kapitein Janssen, verworpen met 43 tegen 21 stemmen. Morgen voortzetting met de buitengewone uitgaven. lieden ochtend werd op de begraafplaats Eik-en-Duinen Ier aarde be steld het stoffelijk overschot van d». 11. Beunink Jansonius, in leven predi kant der herv. gemeente alhier. Terwijl hel lijk naar de groeve werd ge dragen, hieven de weezen gezangen aan, die door den overledene zijn ver vaardigd. Voor het graf voerde eerstelijk het woord ds. Moll, oudste pre dikant der Ned. herv. gemeente alhier, die Bennink Jansonius als trouw evangelie-dienaar schelste en de hoop uitdrukte dal diens nagedachtenis in zegening zou blijven, ook voor weduwe en kinderen, wien de llemelsche Vader ten vader zou zijn. Daarna voerde het woord de eerw. heer van Vloten, pastoor der otid-roomsch-kalholieke gemeente alhier, die zich dank baar de vriendschap herinnerde, gedurende 20 jaren van den overledene ondervonden, ook bij het zamenslellen van een werk. zijne gemeente be treffende. Nog sprak des overledenen schoonvader, de heer Gremer. namens de familie, woorden van dank voor de achting en vriendschap, diedellaag- sche gemeente inzonderheid steeds den ontslapene had bewezen. Bij het nederlalen van hel stoffelijk overblijfsel en het vertrek der aanwezigen heb ben de vveezen andermaal een treurzang aangeheven. nilTlbiNLANDSCIIË IJKItlGIËN. BELGIE. Door den tijdelijken minister van oorlog is bij de kamer van vertegen woordigers een wels-ontwerp ingediend tot vaststelling van het contingent voor het leger in hel jaar 1873 In strijd met veler wenschen is iu dat wels-ontwerp de plaatsvervanging gehandhaafd. De minister deelde mede dat de zaak der plaatsvervanging de reden was van de aftreding van den generaal Guillaume als minister van oorlog. Deze was niet van oordeel dat de legerorganisatie op zich zelve ondoelmatig was, maar hij hield de noodzakelijkheid van twee maatregelen vol. namelijk de afschaffing der plaatsvervanging en de uitbreiding der artillerie. Daar zijne amhigenooien allen van eene tegenovergestelde meening waren, had de minister van oor log zijn ontslag gevraagd en juist denzelfden ochtend had de koning dat verleend. In de bierbrouwerij van den heer Floriszoone-Pauwels. te Wulphen, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De genoemde heer, in de brouwerij komende, ontdekte dat de inhoud eener kuip zoodanig kookte dat eene uitbarsting te vreezen was. Hij riep een knecht en beiden trachtten het deksel van de kuip te liglen, maar deze was door een stuk hout, tusschen dc kuip en de zoldering geschoord, bevestigd. De heer Floriszoone klimt op het deksel en schopt met den voel de schoor weg. Gelijktijdig ech ter drong het kokende vocht met zulk eene kracht naar buiten dat hij met het deksel ter aarde werd geworpen en slroomen kokend bier over hem heen gingen. De knecht, die mede erg gebrand was. ijlde uit de brouwerij om hulp te roepen. De vrouw van den heer Floriszoone was het eerst toegesneld om haar echtgenoot hulp te bieden, üe ongelukkige werd naar zijne woning gebragt, maar bezweek spoedig. De knecht overleefde zijnen meester slechts eenige uren. E N V 22 L V O. LONDEN 11 December. Bij de storm, die in den nacht van Zondag op Maandag woedde, zijn bij Plymouth acht schepen, waaronder het Nederlandsche schip Curagao- Packet gestrand, maar van de bemanning en de passagiers dier schepen is slechts één persoon, die weigerde zijn schip Ie verlaten, omgekomen. De spits der Kapel van het St Johns-College te Cambridge en die van het Orièl-College te Oxford zijn afgewaaid; de in aanbouw zijnde nieuwe Great Western-spoorwegstation te laatstgenoemder slede is geheel vernield. Te Exeter zijn de toren-spitsen der St. Thomas-kerk afgewaaid, tol groote ont steltenis der personen, die in die kerk de godsdienstoefening bijwoonden, maar die met den schirk vrijkwamen. Te Bristol is een klein huis door den storm goeddeels vernield en zijn vier personen onder het puin begraven, waarvan er twee zijn omgekomen. Het Daily Mews deelt hel volgende berigt uit China mede: Den I3d« October (het was volle maan, en dag en uur waren als gelukkig door de astrologen aangewezen) werd hei huwelijk van den keizer van China vol trokken. Ondanks een verbod aan Europeanen om zich op straat te bege ven. slaagde ik er in den bruidstoet te zien. De processie was klein, doch schitterend. Vóórop reed een prins van den bloede; daarna kwamen: 48 wille hitjes, in geel tuig, bij de teugels geleid door palfreniers in schar laken; een troep muziekanten, die gelukkig zwegen, mede iu scharlaken; 32 banieren; 48 groote ronde waaijers, 2 zwarte zonneschermen, 2 witte dito, 6 gele dito, 6 roode dito. 2 blaauwe dito. 2 geborduurde dito, en 192 brandende lantaarns (ofschoon hel helder dag was), alle gedragen door mannen in scharlaken; de bruidegom te paard; de bruidonzigtbaar in eene gesloten gouden en zijden palankijn, getorscht door32 koelies in schar laken; teil slotte een 100-taI hovelingen te paard, en een 200-tal te voet, in groot pontificaal. F SS A X K K IJ K. Naar men uit Parijs aan dc Times meldt, maakt de heer Thiers er geen geheim van. dat de laatste veranderingen iu het ministerie hebben plaats gehad om aan de reglerzijde eu liet reglercentrum een bewijs van welwillendheid te geven. Hij is van oordeel dat dccommissie-Dufaitre thans jegens hel land verpligt is wederkeerig haren weusch naar verzoening te looiien. Voorts acht men het niet onwaarschijnlijk dat de tegenwoor digheid van den heer Thiers in de vergaderingen der commissie van grooten invloed zal wezen. De dagbladen deelen een uitvoerig verslag mede vin het verhandelde in de zitting der commissie-Diifaure. De slotsom daarvan is geweest de aanneming van een voorstel van den heer Fournicr, aldus luidende: De commissie, verklarende dat zij bereid is het gouvernement te hooren, zoo dia het daartoe het verlangen te kennen geeft, besluit, alvorens de regering iu haar midden te roepen, haar te vragen, of zij gezind is een wels-voorslel te formuleren, regelende de bevoegdheid der openbare magten eu dc ministeriele verantwoordelijkheid.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2