LEIDSCHE C0URA1T. v. m. 1872. VRIJDAG 13 DECEMBER STADS-BERICHTEN. BIN N EN LAIN l >S< 3 IE BEHIG T EN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cour au' is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het k er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekoeten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 8 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voör Dnitechland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnilend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-lCantoor van Advertentiën te Hamburg Lubcck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. GallenGeneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4de° Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 11): Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare sebolen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der lc klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat voor die der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Brcê- strant en wel van den 9d<,n tot en met den 2lsllD December e. k.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdagen Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 December 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 205 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85), in zijne vergadering van lieden het 2* suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1872 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachlens de 5C zinsnede van bovengenoemd wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan atkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemdi v. d. BRANDELER, Burgemeesler. Leiden, 12 December 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Hendrik FiLirro Jz, koopman, wonende alhier daarbij verzoekende om een pottenbakkers-oven te mogen doen plaatsen in zijn pand aan de Langegracht, 11°. 248; Gelet op art. 4 van liet Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n». 19) Doen te weten, dat tot het lioorcn der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et in commodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den l(id,;n December aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn limine bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 12 December 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn benoemd: tot onderwijzer 2e kl. aan de openbare lagere school n°. 2 voor onvermogenden W. F. Oostveen, alhier; tot tijilelijken hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor jongens S. Y. Stoel, te Kampen; tot onderwijzer in het teekenen aan de openbare scholen voor lager en middelbaar onderwijs G. M. Kosters, te Rotterdam, en tot onder wijzer in de gymnastiek aan de laatstgenoemde scholen J. 11. D. Martin. Tot lid der commissie voor de bewaarscholen werd op nieuw benoemd G. Wilhelmy Damslé. aftredend lid, en lot leden der plaatselijke schoolcom missie dr. D. Bicrens de Ilaan, dr. W. N. du Rieu, mr. J. T. Buys en d'. W. P. Weebersaftredende leden. De verder aan de orde zijnde benoeming van een kassier der stads-bank van leening gaf tot eenige discussie aanleiding. Door commissarissen der bank werd daartoe voorgedragen J. van der Togt, thans beleener of eerste schatter. De heer Buys meende te moeten betwijfelen of in deze wel over eenkomstig het reglement was gehandeld. De benoeming van den kassier behoorde aan den raad op eene voordragt van commissarissen. De raad nu kon geene keuze doen, zoo de voordragt niet minstens twee personen be vatte. Hij stelde daarom voor de voordragt te renvoyeren aan hh. commis sarissen met verzoek daarop minstens twee personen te stellen. Het was zijne uiccning dat de raad bij besloten billetteu niet kon stemmen over slechts een persoon. De lieer van Outeren wees op het antecedent van 1835, bij het benoemen van den vorigen kassier, dat op dezelfde wijze had j plaats gehad. l!et kon. besluit betreffende deze zaak schreef voor dat de kassier werd benoemd door den raad op voordragt van commissarissen en de overige beambten door commissarissen op eene voordragt van den kas sier uit drie personen bestaande. Het laatste was bij de eerstbedoelde voor dragt niet als vereisclite gesteld. De lieer Buys zeide dal hem hel bedoelde antecedent niet onbekend was; voor hem waren echter alleen goede ante cedenten van waarde. Het kwam er op aan wat in het reglement werd bepaald. liet kon. besluit wilde dat er eene voordragt zou gedaan worden, w en, zijns inziens, was de voordragt van één persoon geen voordragt. De bedoeling was stellig twee candidalen, niet één. De heer van Outeren wees er nog op dal het hier gold een comptabel persoon en het de bedoe ling was een zoodanig persoon lc benoemen. De beer Goudsmit deelde bet gevoelen van den lieer Buys; juist omdat het een comptabel persoon beirol, moest men eene andere voordragt verlangen. Wanneer er quaestie was van groole vVelenscliappelijke kennis dan zou men nog met de voor dragt van een candidaat genoegen kunnen nemen, maar dat was bier het geval niet. Men moest allen schijn van bevoorregling vermijden. De heer Dercksen betwijfelde of eene aanbeveling van een persoon onvoldoende zou zijn; de heer Goudsmit was van gevoelen dat er een groot onderscheid moest gemaakt worden lusschen eene aanbeveling en eene voordragt. De keer Stoffels verdedigde de voordragt als zijnde, zijns inziens, in overeen stemming met bet kon. besluit. Overigens werd er, volgens hem, voor deze betrekking nog al eenige kennis gevorderd, meer misschien dan men wel dacht. Het voorstel van den lieer Buys, in stemming gebragt, werd aangenomen met 19 tegen 2 stemmen. De voordragt tot het verleenen van een eervol ontslag aan J. J. Werner, als leeraar aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes, werd aangenomen. Op voorstel van den lieer Buys zal men in het besluit daartoe doen uitkomen dat dit ontslag alleen het gevolg is eener gewijzigde reorganisatie. (Van den beer Werner was ingekomen een verzoek om schadeloosstelling bij eventueel ontslag.) Op de voordragt tot wijzigiug van art. 2 der instructie van den gemeente- architect is met algemecne stemmen besloten overeenkomstig het advies van de commissie van financiën. Dientengevolge zullen èn liet reglement op liet beheer der gasfabriek èn de instructie van den gemeente-archilect gewijzigd worden, liet eerste in dien zin dat commissarissen der gasfabriek ookzoo noodig, de diensten van den gemeente-architect kunnen inroepen, en ook bevoegd zijn de hulp of voorlichting van andere deskundigen in te roepen. De instructie van den gemeente-archilect zal aangevuld worden in dien zin dal bijwat betreft werkenwaarvan bet beheer is opgedragen aan afzon derlijke couimissiën uit den raadonder de bevelen van die commis- siën staat. Een slaat van af- en overschrijving op de bcgrooting van 1872, tot goed making van de kosten der bevolkingsregisters boven het geraamde bedrag, werd goedgekeurdalsmede ook ecue voordragt tot het verleenen van af schrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting aan verschillende personen. Ook werd vastgesteld het tweede suppletoir kohier der plaatse lijke direele belasting dienst 1872. Ten slotte werd met 19 tegen 2 stemmen aangenomen de voordragt lot wijziging der begrooting voor 1873. Deze voordragt, was liet gevolg van eene missive van gedep. staten dezer provincie, ten geleide van het afschrift van hel kon. besluit van 20 Nov. jl.waarbij o. a. voor deze gemeente de jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders, zijn vast gesteld als volgt: voor den burgemeester 3600, den secretaris ƒ3000, den ontvanger 3000 en iederén wethouder 1000. Het Staatsblad n°. 134 bevat dg wet van 4 Dec. jl. tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Door den minister van binnenl. zaken is aan de commissarissen des konings het volgende schrijven gerigt: '/De wijze, waarop tot dusver uitvoering werd gegeven aan art. 6 der wét' van 25 Januarij 1817 (Staatsblad 11°. 5), schijnt te wenschen over te laten. In het belang van de uitgevers heb ik de eer u daarom te verzoeken de aandacht van de gemeentebesturen in uw gewest op de volgeitde punféfi te vestigen. Opdat de afgifte Van liet rcQti, bedoeld in art. 6, lilt. C, van die wét geene ijdele formaliteit blijvezooals tot nu toe het geval schijnt geweest te zijn, niet strookende niet dc belangen der uilgevers, zullen burg. en weth. zoodanig recu niet beliooren af te geven dan na zich overtuigd te hebben, dat aan alle voorschriften van art. 6 naauwkcurig is voldaan. Bljjkt bij de inlevering dat dit niet bet geval is, dan zullen zij de uitgevers daar mede bekend dienen te maken. De bij het gemeentebestuur ontvangen werkenten opzigte waalman aan de voorschriften van art. 6 is voldaan, beliooren door Btifg. en wétït. en

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1