BUITENLANDSCilli I5EIUG EiN. PEK TELEGK AF. welke le kennen had gegeven, dat deze niet voor openbaarheid bestemd waren. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de begrooting van het dep. van oorlog voortgezet. Het debat was zeer geanimeerd. Nadat de heer Lenting op de behartiging van de verdedigbaarheid des lands bad aangedrongenheeft de heer de Roo van Alderwereld in het breede eene critiek geleverd van de" militaire plannen van den minister en vooral liet vooruilloopen op de vestingwet scherp afge keurd. De heer Storm van sGravesande heeft de sprekers van den vorigen dag wederlegd en den minister verdedigd nopens het niet indienen der ves tingwet en de door hem voorgestelde credieten, die in ieder stelsel passen. De hh. van Houten en Kappeyne van de Coppello hebben het streven van de liberale partij op militair gebied geschetst en een amendement aangekon digd om de uitgaven voor vestingen van de begrootiug al te voeren. De heer Wintgens heeft het belang van onze verdedigbaarheid betoogd. Door den heer van Naamen werd de organisatie der persoonlijke strijdkrachten op den voorgrond gesteld. De beer Rlussé betoogde dat de begrooting vooruitloopt op de financiële quacstie. De minister van oorlog zal morgen het woord voeren. De hh. de Lange eil van Loon hebben de zaak Janssen besproken. Voorts is nog lang en warm gediscussieerd over een voorstel van den heer Heemskerk, om, in strijd met het voorstel der centrale sectie, de kieswet voor het winler-reces wel in de afdeelingcn te behandelen. Nadat de regering verklaard had zoo mogelijk het onderzoek van het wels-ont- werp betreffende den census voor het reces te wenschen, is bel voorstel van den heer Heemskerk daartoe strekkende aangenomen met 4(i tegen 21 stemmen. De heer P. van der Maesen de Sombreff heeft twee amendementen voor gesteld op het ontwerp van wel lot vaststelling van hoofdstuk Vil B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1873. Het eerste luidt om achter art. 62 een nieuw ariikel te plaatsen van dezen inhoud: ïractementen voor nieuwe standplaatsen, verhoogingeit of personele toelagen bare plaats vervangende, ƒ5000, en ten tweede om achter art. 71 eveneens een nieuw artikel in le voegen, luidende: Tractemenlen voor nieuwe standplaatsen en verhoogin gen '.'000. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is o. a. ingekomen een kon. besluit, houdende vaststelling der tot verhoogd bedrag voorgedra gen jaarwedden van den burgemeester (ƒ8000), de wethouders (ƒ2000) enz. Tot leeraar in het boekhouden bij de hoogerc burgerschool is benoemd de beer J. C. Mensing. Aan de orde zijnde het voorstel van burg. en weth. om nu reeds een besluit te nemen tot verlenging van den tjjd (weêr voor 5 jaren) in 1868 bepaald, voor bet regtstreeksch beheer van het gemeente- badhuis, is door de meeste leden der gemeente-commissie van het badnuis, doch als leden van den raadhet voorstel gedaan om iedere beslissing om trent de verdere exploitatie van het badhuis lot I Februarij aanstaande le verschuiven, en wel omdat nten nu nog niet vrij is, en alles er op'ingerigt is dat de loopende exploitatie eindigt met 1873, en het daarbij moeijclijk is, als tot eene verpachting mogt worden besloten, den pachter in het aan te gaan contract de verpligling op te leggen alles over te nemen en omdat daarenboven er nu geen tijd meer is en er moet voorzien worden in de vacature van den secretaris der commissie. Minstens zouden er drie maanden gevor derd worden voor al de voorbereidende maatregelen zoo tot eene verpachting besloten werden men zou half Maart of April blijven zonder nieuwen direc teur en zonder nieuwen secretaris. Om al deze redenen achtten de voorstel lers het voorstel van burg. en weth. ontijdig. De meerderheid van burg. en weth. meende echter dal het verkieslijk was weder tot de eigen exploitatie te besluiten en deze met een jaar te vervroegen. Na breedvoerige discussie is met groo.te meerderheid van stemmen het voorstel van de hh. de Pinto c. s. (leden der commissie) aangenomen met die wijziging, dat de beslissing over de zaak niet tot Februarijmaar lot Januarij is verdaagd. 11. M. de koningin en II. K. H. de prinses von Wied hebben gisteren avond in den Kon. lloll. schouwburg het laatste LThnan-concert bijgewoond. BELG IE. De minister van financiën heeft eene wetsvoordragt bjj de kamer van vertegenwoordigers ingediend, strekkende om bet restant der 3 pCl. schuld, ten bedrage van 5J millioen fr.hetwelk volgens de bestaande wetsbepa lingen eerst in 1875 of 1876 moest gedelgd zijn, dadelijk af te lossen; iets, waartoe de slaat der schatkist de gelegenheid aanbiedt. De zaak van de «lianque de l'Union" houdt aller gemoederen bezig. De Etoile Beige meldt daaromtrent uit goede bron vernomen te hebben dat er met verschillende buizen schikkingen getroffen zijn, om de bank in staal te stellen hare zaken voort te zetten. De bureaux der bank zouden ge opend worden, en naar gewoonte zon er door de zorg van hel syndicaat der banken gedisconteerd worden. /.'Echo du Pari. zegt, dat de raad van toczigt, in overeenstemming met de gerantenbesloten heelt een storting van 500 fr. per aandeel uit te schrijven. EWdELAND, LONDEN, 10 December. D'. Stanley, deken van Westminster en de bekende kanselredenaar en geschiedschrijver, is door de daartoe aangewezen leden van het besturend college der hoogescltool van Oxford tot universiteitsprediker benoemd. Deze benoeming moet door eene convocatie van geestelijkentot genoemde hoo gescltool behoorende, worden bekrachtigd, doch tegen deze bekrachtiging, welke tot dusver slechts als eene lormaliteit is aangemerkt, wordt eene ernstige bestrijding voorbereid, omdat dr. Stanley een van de woordvoer ders is van 6- rationalistische rigting op godsdienstig gebied. F K A V K H IJt K. De dagbladen der regterzijde zien in het optreden der nieuwe minis ters nog geene aanleiding om dit als een stap van verzoening van de zijde van den heer Thiers te beschouwen. De tijd, meenen zij. zal leeren of het niet eene poging is om de conservatieve partij door een schijnbaar toe geven in slaap te wiegen. De conservatieve partij moet daarom vast aan eengesloten blijven, liet is geen tijd voor wapenstilstand; de beslissende strijd moet gestreden worden. Op de Zondag 11. gehouden wekelijksche bijeenkomst der afgevaardigden van hel regter-centrum beschouwde men de gedane benoemingen als eene toenadering tot de conservative beginselen, ofschoon sommige leden, waar onder de hh. de Broglie en St. Marc Girardin, daarbij opmerkten dat de regterzijde zich niet al te zeer tevreden moest toonen, vermits de nieuw gekozen ministers niet tot hare partij behoorden. Hiertegen werd aange voerd dat die reden tot beperking zijner tevredenheid niet voor het regter- centrum bestond, hetwelk in de nieuwe ministers zijne geestverwanten zien moest, en derhalve kon geacht worden als overwinnaar uit den jong- sten strijd te zijn gekomen. Hoe men de gedane keuze ook beschouwen wilde, hetzij als eene toenadering van den heer Thiers tot de regterzijde, hetzij als eene poging om aan de heerschende spanning een einde te ma ken, het stond vast dat de nieuwe ministers tol de conservative partij behoorden, en er was derhalve alie reden lot tevredenheid, terwijl boven dien eene verstandige politiek aan het regter-centrum gebood zich daarmede tevreden te toonen. De aanneming door de commissie Dufaure van het voorstel van den heer Fournier. om t'e regering tot het leveren van een ontwerp van grond wetsherziening uil te noodigen wordt beschouwd als een gunstig voorteeken van verzoening. Het door de republikeinsche partij op het touw gezette petitionnement ten gunste van de ontbinding der nationale vergadering is reeds in vollen gang. Overal is men bezig de verzoekschriften te teekenen. Te Versailles alleen hebben 5000 ingezetenen hunne handleekening er onder gezet. Te Parijs heeft de regering krasse maatregelen daartegen genomen, o. a. ook door policieagenten le zenden naar verschillende koffijhuizen enz., waar dergelijke verzoekschriften ter teekening lagen, en hun den last mede te geven, het teekenen le verhinderen en de eigenaars der inrigtiugen te drei gen. indien zij mogten voortgaan de lijsten op hunne tafels neer le leggen. De agenten moeten hier en daar verzoekschriften verscheurd en hunne oudcr- teekenaars hardhandig bejegend hebben. De krijgsraad heelt weder drie chefs der Commune, Carney, die den kruidtoren van de applicatie-school heeft doen springen op 25 Mei: Mégy, oud-gouverneur van een fort, en het lid der Commune Oudet, bij verstek ter dood veroordeeld. De veroordeelden bevinden zich te Londen. ITALIË. Uit Genua wordt gemeld dat in den omtrek in de laatste dagenj hevige stormen hebben gewoed, die belangrijke schade, door overslroomiugen aan de spoorwegen veroorzaakten. Op ééne plaats heeft de vloed de spoor baan ter lengte van 80 el weggeslagen. Men meldt uit Allona, aan het meer van Maggiore, van den 5d'°: Sedert vier dagen hecrschen hier ge duchte stormen en onweders. De onthoudende sirocco doet de sneeuw der Alpen smelten, ten gevolge waarvan hel meer ruim eene el gewassen is. Houdt dit weder aandan zullen w ij voor de derde maal een watersnood beleven. Nooit hebben wij zulk een weder beleefd. DtriTSCHLAlV». De Pruissische minister van binnenl. zaken, in het heerenbuis geïnter pelleerd over de maatregelen die de regering zal nemen om de noodlijden den aan de zeekusten te gemoet le konten, heelt verklaard dat de regering, vooral wegens den zoo gunsligen financiëlen toestand des lands, ten spoe digste verdere maatregelen zou nemen, zoowel om de bevolking te hulp te komen, als om de kusten tegen het gevaar van storm en hoogen vloed te beveiligen. Door het comité voor de noodlijdenden aan de Oostzee-kust is binnen weinige dagen 70000 th. bijeengebragt. Den 6dcn Dec. werd de landdag van het hertogdom Brunswiik geopend. In de hertogelijke boodschap werd o. a. het zeldzame berigt medegedeeld, dat de schatkist zich in zoo bijzonder gunstigen toestand bevindt, dat tot een aanmerkelijke vermindering van belastingen overgegaan zal kunnen worden. Dit voornemen zal verwezenlijkt worden, niettegenstaande de uit gaven ten behoeve van sommige diensten bijzowier zijn vermeerderd, waartoe o. a. behoort de verhooging der bezoldiging van ambtenaren, onderwijzers aan de lagere scholen, enz. BERLIJN, 10 December. Uil een goede bron verneemt de Kreuzzeit.. dat de minister van oorlóg- bij den keizer zijn ontslag heeft aangevraagd. Hetzelfde vermoedt het blad van den minister van openbare werken, daar deze aan den jongslen ministerraad geen d' el nam. Voorts verklaart het blad, dat de door andere bladen medegedeelde geruchten, als zouden er, met het oog op den toestand in Frankrijk, van Duitsche zijde militaire maatregelen zijn genomen, geheel uil de lucht gegrepen zijn. De keizer heeft lieden 11 nieuw e leden in hel heerenhuis benoemd. Daaronder zijn professor Hoeder en baron Louis llabcr. VERSAILLES, 10 December. In de nationale vergadering is heden de discussie over bet budget van onderwijs en ecredienst afgeloopen. De dis cussie over dal van binnenl. zaken nam een aanvang. NEW-YORK. 10 December. De wetgevende vergadering van den staat Louisiana heeft den heer Warmouth, den gouverneur van dien staat, van zijne waardiïheid ontheven en den neger Pinchback met de funcliëu van gouverneur belast.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2