lki0schk courant. <sgL wmt DONDERDAG 12 DECEMBER 1872. N\ 294, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant if per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50^ met het f er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 j jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN V OGLE Li Expeditie-Kantoor van Advertentien te Hamburg LnbeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, 1 Veenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Hallen, Genève en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N". 59 blad 71) der Handelingen van den Gemeenteraad. B1NNE IN L A IN DSCM E BER1GTEN. LEIDEN, 11 December. Blijkens de bij den gemeenteraad ingekomen stukken beeft de com missie van fabricage medcdeeling gedaan van hare zienswijze omtrent de bebouwing van de Ruïne, waartoe in de raadziiting van 24 October jl. werd beslotenonder overlegging van de daartoe door den gemeente-archi tect ontworpen plannen. Zij stelt tevens voor, onder eenige daarbij ver melde bepalingen, aan den heer Wiggers van Kerchem, ingevolge zijne aan vrage, het beschikbare gedeelte van het terrein ter bebouwing kosteloos af te staan. Burg. en weth. vermeenen zich nog van een bepaald voorstel omtrent bet bebouwen der Ruïne te moeten onthouden, uithoofde zij ontvangen hebben eene missive van bh. curatoren der hoogeschool, waaruit blijkt dat 's lands regering thans niet ongenegen is een voorstel le doen lot oprigting van een nieuw akademie-gebouw op de Ruïne. Door den minister van binnenl. zaken toch zijn curatoren uitgenoodigd een plan van een op dat terrein te plaatsen akademie-gebouw te doen opmaken en in te leveren. Uit dien hoofde vragen burg. en weth. van den raad verlenging van hun mandaat tot het doen van nadere voorstellen betrekkelijk het bebouwen der Ruïne, ten einde in staat le worden gesteld bij nader in te dienen voorstellen de betrekkelijke plannen der regering in aanmerking te kunnen nemen. De studenten-vereeniging «Arena Studiosorum" hield gisteren avond in den schouwburg de aangekondigde gymnastiek-voorstelling en wapenstrijd ten voordcele van de behoeltigen van Leiden. De blijken van kracht, be hendigheid en oefening, die daarbij gegeven werden door de verschillende ledenwekten te regt aller bewondering. Sabel, degen, korle en lange stok, werden met zeldzame behendigheid en kracht gehanteerd en wij be twijfelen ol zij, die steeds beweren dat wij degen erecrendie bewering, met het oog op hetgeen hier door de «Spes patriae" werd verrigl, zonder eenig voorbehoud zouden handhaven. Twee komische mimische scènes wisselden de voorstelling af. Na de voorstelling werden de prijzen uitgedeeldbij welke gelegenheid de pracses de hoop uitsprak dat bij eene volgende openbare voorstelling de burgerij van meerdere belangstelling zoude blijken geven, wat, wij erkennen het gaarne, niet alleen met het oog op hel doel, maar ook wat aangaat het interessante der voorstelling met regt mag worden verwacht en aangeprezen. Na den afloop trokken de leden en prijswinners met fakkellicht en muziek de stad door. Het stoomschip Koning der Nederlanden vertrok heden morgen ten 9 uur van de reede van Texel naar Batavia met 19 le ld.8 2e kl. passa giers en 56 soldaten. Maandag 11. strandde ongeveer twee mijlen ten zuiden van Noordwijk aan Zee een met hars geladen bark. Niettegenstaande Ifet vaartuig ver moedelijk was verlaten, beproefden de reddingboolen van Noordwijk en Katwijk herhaaldelijk het wrak te bereikendoch de hooggaande zee maakte dit ondoenlijk. Het schip zal geheel weg zijn, doch men is bezig de aan spoelende lading le hergen. De le Haarlem gevestigde algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur zal in Maart van het volgende jaar weder eene tentoonstelling hou den van bloembolgewassen en planten. Het daarvoor uitgegeven programma bevat 29 uitlovingenwaarvoor 78 medailles beschikbaar zijn gesteld, te welen: 12 gouden, 22 zilver-vergulde, 29 zilveren en 15 kleine zilveren, Ier gezamenlijke waarde van ƒ1295. Te Amsterdam werd eergisteren avondjn liet lokaal de Keizerskroon eene door het comité ter zake der Ruineensche geloofsvervolging belegde meeting gehouden. De heer mr. J. A. Levy bragt het verslag uit over de handelingen der internationale conferentie, welke te Brussel is vergaderd geweest. Daaruit bleek o. a.dat de conferentie had besloten eene vaste commissie le benoemenwelke te Weeuen gevestigd en belast zou zijn met de uitvoering der beraamde maatregelen. Daar de verschillende comité's één hunner leden aan bedoelde commissie zouden toevoegen, had die keuze na afloop der meeting plaats, en zai het Neder!, comité door zijnen voorzitter, mr. 11. II. Tcls. worden vertegenwoordigd. Te Amsterdam is tot predikant bij de Ned. Iierv. gemeente beroepen dr, P. S. van Ronkel, pred. te Haarlem. Te Krommenie is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren L.. oud 12 jaar, welke door den brievengaarder aldaar belast was met het bestellen der brieven. Deze knaap schijnt zich schnldig gemaakt te hebben aan het ver duisteren van brieven en het afrukken der postzegels, waarvoor hij dan van de geadresseerden dubbel port eischte. De boerderijtot dusverre voor rekening van Z. M. den koning in het park van het Loo gedreven, wordt opgeheven, en een gedeelte van de gronden bestemd voor een boomgaard van 2500 boomen. Te Breda werd Zondag 11. bij de godsdienstoefening in de kerk der Ned. lierv. gemeente door of namens iemand van buiten die stad een bank- billet van ƒ1000 in het armenzakje gegeven. Uit fioes meldt men dat Vrijdag 11. de justitie aldaar zich heeft bege ven naar Wolfaarsdijk, ten einde onderzoek in le stellen in zake de vele branden, die daar in den laatsten tijd hebben plaats gehad. Dientengevolge is de persoon van L. d. P. in den daaropvolgende nacht naar het huis van arrest overgebragt, als rustende op hem zware vermoedens. Omtrent het vermissen van drie bankbilletten, ieder van ƒ1000. ten nadeele van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, verneemt men dat de conducteur van J., die jl. Vrijdag met den trein van Luik naar 's Bosch vertrok, een brief in eerstgenoemde plaats had ontvangen met de bewuste bankbilletten, om dien te 's Bosch af te geven, waarvoor hij een quitantie afgegeven had. In laatstgenoemde stad echter miste hij den brief; volgens zijne verklaring had hij hem in den bagagewagen gelegd. Het onderzoek wordt voortgezet. De Middelb. Cour. meldt, dat de Schelde in België door overstromin gen groote verwoestingen heeft aangerigt. Op verschillende plaatsen staat alles onder water en is de communicatie gestremd. Te Vieux Condé is de Scheldedijk doorgebroken. 's GRAVENHAGE, 11 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. A. J. D. Steenstra Toussaint, B" stads-genceshccr te Batavia, tot het aannemen van het bron zen kruis, hem ter zake zijner verleende hulp tijdens den Pruissisch-Fran- sehen oorlog van 187071 door de Fransehe afdeeling van het Roode Kruis als een aandenken vereerd. -- Tot regter in de arrond.-regtbank le Groningen is benoemd de heer jh'. mr. O. Q. van Swinderen, thans regter in de arrond.-regtbank te Almelo, en tot notaris te Millingen de heer A. J. J. A. M. H, Hengst, cand.-notarls te Wamel. Aan den heer 0. B. F. Vos, te Zwolle, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. Z. M. heeft goedgevonden den 2r0 luit. VV. M. E. Le Maitre, van het 1' reg. infanterie, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te veiieeuen. Door den minister van marine is de heer P. J. van Dam, visiteur der quarantaine te Veere, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcenen. Jhr. m'. F. P. van der Hoeven, nieuw benoemd minister-resident van Nederland bij het Italiaansche hof, vertrekt morgen uit de residentie naar Rome, zijne beslemming. De door den minister van binnenlandsche zaken aan de tweede kamer overgelegde bescheiden betreffende den census, bestaan in: a. adviescn der gedeputeerde staten van de verschillende provinciënin het jaar 1869 over herziening van den census uitgebragt, welke reeds vroeger aan de kamer werden medegedeeld; b. rapporten van de burgemeesters van eenige groote gemeenten omtrent den maatschappeüjken en huishoudelijkcn toestand van de ingezetenen hunner gemeenten, die tot zeker cijfer in de rijks directe belastingen zijn aange slagen, alsmede de door het dep. van financiën ontvangen rapporten der ambtenaren van 's rijks belastingen over dezelfde aangelegenheid. De kamer heeft besloten deze bescheiden ter inzage van de leden ter griffie neder te leggen, die onder lit. b onder geheimhouding, in overeen stemming met het gevoelen van den minister van binnenlandsche zaken,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1