buitënlandschk"bek1gïen^-"- pek thlegh aaf. De luit. Ier zee 2' kl \Y. A. Rok, uit 0. 1. teruggekeerdis op uou- aetiviteil gesteld. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren middag den heer Dullert, voorzitter van de tweede kamer, in audiëntie ontvangen. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepentot hervatting van hare werkzaamheden, legen Woensdag, den 18de° dezer, des avonds ten 8 ure. Aan den gemeenteraad is dezer dagen aangeboden het jaarlijksch ver slag omtrent het beheer van de gemeente-badinrigting te Scheveningen. Wat betreft het bezoek van het badhuis, dit hield gelijken tred met dat van verleden jaar. De commissie erkent, dat wat de dienst van het terras betreft, daarover wel eens billijke redenen van klaglen zjjn ontstaan; het grootste bezwaar is gelegen in de moeijelijkheid om geschikte hulp- bedienden te bekomen, en vooral ook een bekwaam chef de terrassedie met tact en beleid op de dienst weel toe te zien. Het aantal buitenbaden van Junjj lot October heelt bedragen 48259' en dat der binnenbaden en douches 4156; dus tot een gezamenlijk bedrag van 52415; dit is 6974 meer dan in 1871. Hel meeste aantal buitenbaden werd genomen in de maand Augustus, nl. 18333. Ten aanzien van de amusementen vermeldt de commissie alleen, dat de bals minder bezocht zijn geweest dan vroeger, doordien de aanzien lijke bewoners van 'sGravenhage zich daarop niet vertoonden, ten gevolge van het gemis aan een parketvloer. De gezamenlijke ontvangsten bedragen ƒ193,088.14 tegenover eene nitgaaf van f 169,647.73, zoodat er een saldo aanwezig is van 23440.4!. De consumptie bragt op 46671.95; de table d'hóle en diners ƒ38143.35 en het terras ƒ44573.62. Uil een en ander mag de gevolgtrekking worden afgeleid dal de exploitatie in 1872 zeer gunstige uitkomsten heeft opgeleverd. De persoon van Z., die in den avond van den 12den October jl. in het Westeinde alhier zijn z vager H. met een mes eene belangrijke verwonding aan het hoofd loebragt, is bij vonnis der reglbank alhier schuldig verklaard aan moedwillige verwonding, waardoor geen ziekte of beletsel om te wer ken van meer dan twintig dagen is veroorzaakten veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaanen betaling eeuer geldboete van ƒ8. Heden nacht is alhier overleden d». R. Bennink Janssonins, sedert drie en twintig jaren leeraar bij de Ned. herv. gemeente te dezer slede. Zeer onverwacht is het verlies van den waardigen leeraar, daar hij nog gisteren in de voormiddag-dienst in de Willemskerk opgetreden was. Hij maakte zich door menige pennevrucht ook op letterkundig gebied hekend. Op 19 April 1817 te Groningen geboren, mogt hjj dus slechts den leeftjjd van 55 jaren bereiken. tÜNCtËLlNI!. LONDEN8 December. Te Cork in Ierland is bij eene verkiezing van een lid van het lager huis voor het eerst de geheime stemuitbrenging toegepast. Terwijl die stad vroeger bij parlementsverkiezingen een tooneel van groole wanorde was, waarop de politieke partijen handgemeen werden en er niet zelden dooden vielen, geschiedden thans de candidaatstelling en de verkiezing in de grootste kalmte. De liberale candidaat werd verkozen met 1883 van de 2993 slem- men, en de eenige demonstratie welke er plaats had was een optogt bij fakkellicht, waaraan omstreeks 15000 personen deel namen, om de over winning van den liberalen candidaat te vieren. Op gezamentlijke kosten van de regering, de admiraliteit en de Brit- schc maatschappij van wetenschappen, zal eerstdaags een oorlogschip, de Challenger, in zee siekenmet hel doel om op de meest uitgebreide schaal waarnemingen te doen tot het bepalen van de diepten van den oceaan, van den vorm en het karakter des zeebodems, van de temperatuur des zeewa ters op verschillende diepten, van de kracht en rigling der stroomen, en tot het opsporen van de schepselen die in de groote diepten leven. Minstens drie jaren zal de reis van de Challenger moeten duren, liet schip zal,, zooveel doenlijk, alle zeeën bezoeken. Het heeft niet enkel natuurkundigen, maar ook scheikundigen, slerrekundigeu, teckenaars en phótograpliisten aan boord, alle vrijwilligers. Men verwacht voor de wetenschap de schoonste vruchten van deze welberaamde onderneming. Koning Victor Emmanuel heeft aan sir Baric Frere, bij gelegenheid dat deze zich te Rome bevond op weg naar Zanzibar via Brindisi, een gouden medaille Ier hand gestelddragende des konings afbeeldselmet verzoek oin die te vercereu aan dr. Livingstone, als een bljjk van Zyner Mgjesteits hoogachting voor den beroemden reiziger. F R A Bf K R H. ikt Jouw. off. deeit de benoeming mede van den heer Goulard tot minister, van bïnnenlaiidsehe zakenvan den heer Leon Say tot minister van flnancifn en van den heer Fourlon tot minister van openbare werken. De heer Calmon is benoemd tot prefect der Seine, -- Onderscheidene bladeD stellen den staat van zaken thans ais minider gespannen voor. De Corr. unit. wil welen dal de commissie door de na tionale vergadering gekozen zich niet alleen zal bezighouden met het vraag- i stuk betreffende het bepalen van de betrekkingen tussclien den heer Thiers en de nationale vergadering, maar ook met de constitutionnele quaestiën; er zou een collectieve verantwoordelijkheid der ministers worden ingevoerd; voorts zou de arbeid der commissie worden het gemeenschappelijke werk van de dertig leden der commissie en den heer Thiers. Het petitionnement door de republikeinsche partij op touw gezet, ten einde te geraken tot eene ontbinding der nationale vergadering, wordt door ik monarchale en clerloalc bladen zeer tegengewerkt. Volgens die bladen hebben de ingezetenen hel regt niet verzoekschriften op Ie stellen en rond te zenden, die niets meer of minder ten doel hebben dan het omverwerpen of het wijzigen der regering. Het is een oproerige daadin den Code Pénal met deportatie naar een vesting bedreigden met welke de justitie zich moest bemoeijen. De gemeenteraad van Parijs heeft tot het aangaan eener leening van 90 millioen fr. besloten. DV1T8C1ILAND. Dezer dagen heefl de Keulen—Minderer spoorwegmaatschappij de nieuwe brug over de Elbe, den spoorweg van Hamburg op Harburg en het zooge naamd Parijsch station voor het publiek verkeer opengesteld. Aan den heer Lohse, die de Elbebrug gebouwd en den spoorweg naar Harburg aangelegd heeflis eene eervolle onderscheiding ten deel gevallen. De Hamburger senaat heeft de nieuwe straat naar het station den naam van Lohse-straat gegeven en hem een prachtig zilveren servies ten geschenke aangeboden. De directie der Keulen-Minderer spoorwegmaatschappij heeft hem eene toelage van 20.000 th. verleend. OOST-INDIK. BATAVIA. 31 October. Betreffende de expeditie in üeli meldt de Jav. Cour.-. Den 8"" had te Soenggal eène conferentie plaats lusschen den resident van Riouwden commandant der expeditionaire troepen den adsislent-resident van Siak en den stations-commandant in de wateren van Riouw. Daarop werd in beginsel besloten, bij voortduring te trachten op minnelijke wijze tot eene schikking met de opstandelingen te geraken, doch inmiddels de krijgsoperatiën op den door den nieuwen expeditie-commandant ingeslagen weg voort te zetten. Dienzelfden dag werd den adsistenl-resident door zekeren baginda Morah medegedeeld, dat de datoe's Kotjil en Djalil zich wenschten te onderwerpen. Ingevolge hel verhandelde op de conferentie, zond de adsistenl-resident dien persoon terug, met de boodschap dat de datoe's zich vrij konden aanmelden, het zij bij de civiele, het zij bij de militaire autoriteiten. Den 13f° dezer kwam baginda Morah van de oproerige datoe's terug met het berigt dat zij zich willen onderwerpen. Blijkens een telegram van den resident van Riouw, van den 27 teo dezer, zijn de beide hoofden van den opstand inliet rijk Deli hunne onderwerping komen aanbieden, en zullen zij met hun gevolg aan boord van het stoomschip I)en Uriel naar Java worden opgezonden. Wij hebben ook nog nadere berigten uit Deli tot 13 dezer ontvangen, die zeer gunstig luiden. Onze troepen hebben veel te lijden gehad van mus kieten bloedzuigers en regens. Het goede beleid en de zorgen die bij alles voorzitten, hebben evenwel ten gevolge, dat de troepen gezond blijven en tevreden zijn. Het percentage der zieken vermeerderde niet en ondanks al de misèreswelke de expeditionaire kolonnes ondervondenbleef de geest opgewekt. De bekwame en werkzame mijn-ingenieur de Greve heeft bij het doen van onderzoekingen door het omslaan van zijn sampan, terwijl hij de Kwantan overstak, jammerlijk het leven verloren. Dè staat verliest daar door een uitstekend ambtenaar, Op 28 October des namiddags ten 12 uur 36 minuten is te Batavia een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld. De beweging was golvend, en men vermeent waargenomen te hebben, dat de rigting was van Zuid oost naar Noordwest. Men spreekt er van, zegt het Dat. llbl., dat opnieuw een bedrag van ƒ60000 is ontdekt aan vendu-accepten, afkomstig van Djokdjokarls, die op goede gronden van valschheid verdacht worden. Naar men wil, moet de gewezen ddsistent-resident een bedrag van ongeveer 4 ton gouds aan waarde bezitten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleendeen verlof naar Nederland voor den tyd van een jaar, aan den ambtenaar op wachtgeld J. G. A. Rademaker, laat stelijk 1' klerk, levens griffier bij den landraad te Lamongan (Soerabaija). Ontslagen: de gewezen postcommies te Serang A. C. van der Errelen; eer- vol, de opzigter 2' kl. bji den waterstaat J. A. Hahné, en de 2' commies bij liet dep. van hinnenl. bestuur L. van den Bor Jr. Goedgekeurd: dat door j den directeur van binnenl. bestuur gedurende de maand September 1872, bjj j de landel. inkomsten en cultures zijn geplaatst: in Cheribon de benoemde j ambtenaar ter beschikking J. Collard; in Samarang de benoemde ambtenaar ter beschikking M. T. J. A. Keus; in I'roboliflgo de benoemde ambtenaar ter beschikking B. L. Repclius; in Pekalongan de benoemde controleur 2' kl. jhr. H. de Koeklaatstelijk ambtenaar ter beschikking in de resid. Cheri bon. Benoemd: tol lcerling-telegraphist C. L. Charpentier. Departement ran oorlog Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den officier van gezondh. 2' kl. J. C. W. Fischer. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tol officier van gezondh. )e kl.de officier van ge zondh. 2e kl. J. Goslings. Overgeplaatst: als le luit.-kwartierro. bij de mil. administratie, de 1' luit. der inf. A. II. Hofman. Departement van marine. Door den kommandanl der zeemagt en chef van het dep. van marine in Ned. Indie is benoemd: tot 3'1'» stuurman bij de gouv.-marine J. Behrends, thans met de waarneming dier betrekking belast. LONDEN, 9 December. Een verschrikkelijke storm heeft door geheel Engeland gewoed, en iu de havens zijn zeer veel rampen veroorzaakt. Door de kracht van den wind werden menschen op de straat neèrgeworpen en straatlantaarns gebroken. Steigers van in aanbouw zijnde huizen vielen in en hierdoor werden verscheidene menschen verwond. BERN, 7 December. Heden heeft de bondsvergadering de leden van den bondsraad gekozen: de heeren Welti, Ceresole, Schenk, Scherer, Kniifel en Pjaff kregen als zoodauig een nieuw mandaat eu de heer Borel is bun ambt-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2