187 2. DINGSDAG 10 DECEMBER V. 292. BINiYEiN LAXDSC.tIE HERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Fortran' is per vierendeel /aars f3.franoo p.p. t 3.60 met het Der slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar r oor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels iedere regel meer '25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HA A8KNSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg LubeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Wtenen, Praag, Bazel, Zurich^ -St. Gallen Geneve en Lausanne LEIDEN, 9 December. B(j de heden op het raadhuis gehouden verpachting van den afval van met de levering van benoodigdheden voor de Beestenmarkt, voor den tijd van vijfjaren, is daarvan pachter geworden Cornelis van Cazantkoopman alhier, voor 1067 's jaars. Zaturdagavond werd brand ontdekt op de bovenwoning van A. van Soest, bloemist in de Witte Rozen-laan, onder Zoetcrwoude. Terstond snel den de buren toe, ook daar de bewoners afwezig waren, om den brand te blnsschen. Naar het hun voorkwam moet de kagchei, waarvan de pijp digt langs een rieten beschot op de bovenverdieping liepaan dat beschot brand hebben veroorzaakt. Voordat de spoedig aangerukte, nabij de voormalige Koepoort geplaatste, brandspuit der gemeente water gaf, waren de pogin gen der buren geslaagd. De brand heeft zich alleen bij bet verlies der bovenwoning bepaald. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Sedert 22 November zijn alhier 28 schuilen van de haringvisscherij teruggekomen, te zatnen mei 690,600 stuks sleur- eu 280 ton pekelharing. Er werd besleed voor Engelsche ƒ30 a ƒ24, voor kust haring ƒ18 a ƒ15 perjlOOO. De besomming der aange komen schuiten beloopt van 4a00 tot ƒ1800, met veel schade aan viseh- tuig. Door het aanhoudend onstuimig weêr wordt de uiloefening der vis- scherij zeer belemmerd en is de vangst veel verminderd. Nog 10 schuiten zijn slechts op de visscherijeen schuit blijft voor de kant-of verschvisscherij. D\ G. J. Vos Fz.pred. alhier, is beroepen naar de berv. gemeente te Schoonhoven. Men schrijft ons: Waar de polders bijna van het water verlost waren, is weer overlast en waar zij veel te begonnen te winnen, zijn zij weder belangrijk bezwaard. De regen valt dan ook, dikwijls des nachts, met ge weldige stortvlagen neder. Hoog is de steeds door zooveel water onderhou den boezem weder gestegen; uitermate veranderlijk is de wind. die, schoon meestal uit liet zuidwesten waaijende, den vochtigen luchtstroom, naar het schijnt, heen en weer voert; te onbestendig, zelfs donderachtig is de lucht gesteldheid om kalmte, te zacht de temperatuur om winter, hijgevolg droog weder, te mogen verwachten. Als de wind voor een dag naar het noord oosten is gekeerd, waaruit anders koude wordt te gemoet gezien, komen de regenbuijen met verdubbelde vaart aanzetten. Tot dusver is nog geen nachtvorst van eenig belang ingevallen. Zoo heeft deze geheele herfst eene geduchte en langdurige worsteling met hel water doen ontslaan die velen zal hengen. Gisteren middag is op de hoogte van Goedereedc een bootwaarin zich vier man en een loods bevondenwelke laatste op een binnenkomend schip gebragt moest worden, door hel schip overvaren. Twee der roeijers sprongen in het want van het schip en redden twee der andere roeijers, terwijl de loods in de golven omkwam. Zaturdag morgen heelt, naar de N. R. C. meldt, bij het elkander passeeren der treinen van Rotterdam naar 's-Hage en van laatstgenoemde plaats naar Rotterdam, op de hoogte van Delft, een passagier van den trein naar Rotterdam bestemd, een ledige jeneverkruik door eene ruit geworpen in een goederenwagen van den anderen trein, waardoor ten conducteur, die achter die ruit zat, ernstig moet verwond zijn. Te Amsterdam is Zaturdag nacht een vrij hevige brand ontslaan in den stads-timmertuin. De timmermanswerkplaats en de sinidswinkel zijn geheel uitgebrandterwijl ook een aanzienlijke voorraad onverwerkt hout, sehoolmeubelen en het aldaar geborgen ameublement en decoratief van den stads-sehouwburg een prooi der vlammen is geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. De gemeente lijdt een aanzienlijk verlies. Men meldt uit Leeuwarden: In de volgende week zal behalve's Vrij dags, ook 's Woensdag alhier eene veemarkt worden gehouden en zulks in verband met het vertrek der stoomboot ter gelegenheid van de groote kers mis-veemarkt te Londen, die op den I6'len dezer wordt gehouden. Het verzoekscliriit van kerkvoogden van St.-Jacobi parochie (gemeente het Rjldt) aan den minister tol verkrijging van lands tractement voor een predikant is, naar men verneemt, van de hand gewezen, o. a. opgrond, dat, zoo al de landeigenaren niet genoodzaakt kunnen w orden lot het opbrengen der benoodigde geldende gemeente zelve rijk genoeg is om in de kosten van hare eeredienst te voorzien. Te Harlingen is de tijding ontvangen dat de vrouw Marthakapt. J. E. Scherpbier, bij Wishy, op het eiland Gothland, is gestrand. De kapitein is behoudeniiet volk vermoedelijk gered. Uit de jongste handelsstatistiek blijkt, dat de uitvoer van boter uit Nederland bedroeg ruim 20 en van kaas 28 millioen kilogrammen, in gelds waarde rcspectivelijk 16 en omstreeks 10 millioen gulden vertegenwoordi gende. De invoer van boter en kaas is, wat de landen van bestemming be treftmerkwaardig gelijk gebleven, want in 1866 werden er 93 pCt. van de uitgevoerde hoeveelheid boter en 66 pCt. van die der kaas naar Enge land gevoerd, tegen 93 en 63 pCt. in 1870. In beide jaren trokken Frank rijk en België de overige kaas. Lil vergelijkende cijfers blijkt echter, dat in 1871 de uitvoer van boter millioen kilogr. of 5 pCt. en die van kaas 2j millioen kilogr.of ruim 7 pCt. minder was dan in 1870. welke vermin dering zich vooral op de Engelsche markt gevoelen deed. Nopens de waarschijnlijke oorzaken van die vermindering, en de middelen om daartegen in het vervolg te waken, geeft het onderstaande berigt in den Ned. Industrieel eenige inlichting en wenken: «Sedert eeuwen is kaas een der belangrijkste Hollandsche producten en door zijne voortreffelijkheid als voedingsmiddel een zeer gcwiglig handelsartikel op alle markten, met de Zwitsersche, Fransche en Engelsche wedijverende. In weinige jaren echter heeft Amerika door de voortvarenheid en energie zijner bewoners de palm erlangd in dit beduidend artikel en beheerscht weldra de markt van Enge land door zijne enorme massa's overheerlijke kaas, die het daarheen afscheept Ofschoon vereenigingen of maatschappijen voor de vervaardiging van kaas sedert eeuwenonder den een of anderen vormin Frankrijk en Zwitser land beslaan hebben, is het Amerika, dat thans door zijne kolossale fabriek matige inrigtingen voor machinale kaasbereiding liet op eene allerbelangrijk ste hoogte gebragt heeft. Immers volgens statistieke opgaven worden in de talrijke fabrieken der Vereenigde Stalen gemaakt: 3,000,000,000 Eng. pon den kaas, hetwelkadollar 0.15= ƒ0.3772 cents per pond, een kapitaal van IIoll. 107,500,000 vertegenwoordigt. In navolging van Amerika heeft En geland nu ook den ouden sleur gedeeltelijk laten varen, en kaas-fabrieken opgerigt o. a. te Derby en Tingford. In Zweden zijn twee scholen opgerigt, waarin liet fabriekmatige kaasmaken wordt onderwezen. Wanneer wij nagaan hoeveel kaas er in ons land gemaakt wordt, op den sleur af, en tegen alle gezond verstand in zoodat die niet zelden te week of te hard, of te kruimelig of te hol, of te vast op onze tafels komt, en wij verder berekenen hoeveel miilioenen de kaashandel jaarlijks aan den boerenstand oplevert dan meenen wij regt te hebben, onze regering opmerk zaam te maken op liet voorbeeld van Zweden, dat in zoovele opzigten aan Midden- en Zuid-Europa een lesje kan geven." Holl. M. 1867—1868, n». 26 p. 202. Met deze feiten voor oogen moet men vreezen, dat voor Nederland de tijden verloopen zullen, wanneer men de bakens niet verzet, en, in navol ging van Amerika, Engeland en Zweden, niet de handen legt aan eene oprigting en inrigling van kaasfabriekendie zich de gemaakte experimen ten, door het aanschaffen der gereedschappen, die de proef hebben door staan, ten nutte te maken. Daarbij is vooral niet te vergeten, dat weten schap en praktijk erkennen, dat de Hollandsche koemelk bij uitnemendheid geschikt is tol het vervaardigen van kaas. Wel zijn hier op kleine schaal proeven genomen op de oude Amerikaansche wijze, en nu eindelijk, volgens de verbeterde methode, op de fabriek van den heer Wernink te Waddings veen die op de Haagsche tentoonstelling voor landbouw voor de ingezonden kaas met de gouden medaille bekroond zijn geworden; maar die kleine in rigtingen slepen te veel kosten na zich voor de onbeduidende productie, en zouden bij vermenigvuldiging van omzet niet veel meer kosten dan thans te dragen hebben, waren zij op eene alleszins fabriekmatige leest geschoeid, om genoegzaam te kunnen vervaardigen, ten einde de algemeene hedrjjfs- en handelskosten te kunnen torschen. 's GRAVENHAGE9 December. Met 1 Jan. zullen te Waalwjjk de post- en telegraafkantoren ver- eenigd wordende [directeur van het telegraafkantoorde heer J. H. Bag» germ.anzal als directeur van het vereenigd kantoor optreden.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1