USIÖSCHSS COURANT. 1872. S\ '290. ZATURDAG 7 DECEMBER BINNENLAINDSCRE BERÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon~ en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars j 3.franco p.p. 3.50^ met het ierslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nemmers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad ver ten tien is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën »oor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN V'OGLER Expeditie-Kantoor Tan Advertenüën te Hamburg JjubsckFrankfort a. M., Berlijn LeipzigDresden BreslauKeulenStuttgartiVeenert, PraagBazelZurich, St, Ballen, Ger.bve en Lausanne LEIDEN, 6 December. Bij kon. besluit van 1 Dec. jl. is ingetrokken liet kon. besluit van 31 Mei 1871, bevattende bepalingen omtrent het bonden van openbare ver- koopingen van rundvee in de provineiën Zuidholland, Noordholland en Utrecht. De geneeskundige inspecteurs hebben dezer dagen eene circulaire ver zonden aan alle gemeente-besturen in Nederland, waarin zij wijzen op bet hooge belang van eene doeltreffende geneeskundige armenverzorging, op de groole gebreken, die in dat opzigt hier te lande bestaan en op de beste middelen, hoe daarin te voorzien. De grondslagen, door de inspecteurs voor een beteren toestand aan de band gedaan, zijn de volgende vijf: 1°. beperking der geneeskundige armverzorging tot de werkelijke armen met behoorlijk toezigt hierop; 2°. vaste belooning voor den geneeskundige; 3". vaste belooning voor het gereedmaken van de geneesmiddelen; 4°. leve ring van de bestanddeelen der geneesmiddelen volgens een tarief van scha deloosstel ling; 5°. bevordering zooveel mogelijk van de oprigting van een ziekenfonds voor minvermogenden. In de Zaturdag 11. gehouden vergadering van de natuurkuudige afdec- ling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam vestigde de beer van de Sande Bakhuyzen de aandacht op het verbazend groote aantal val lende sterren op den 27steD dezer door de heeren dr. W. Valentiner en E. F. van de Sande Bakhuyzen te Leiden en dr. 11. van de Stadt te Arnhem waargenomen, waarvan bet radicerend punt naar de opgave van den laatst genoemden zeer digt bij y Andromedae zich bevond. Het verband tusschen dezen meteoritenzwerm en de komeet van Biela, die zich bet laatst in 1852 in twee gescheiden stukken liet zien, en in October van dit jaar wederom te vergeefs verwacht werd, was daardoor tot zeer groote waarschijnlijk heid geworden. liet Nederlandsch-Indische gouvernement heeft aan ieder der heeren P. Jansz en N. 1). Schuurmans, zendelingen uer doopsgezinde vereeniging hier te lande, werkzaam op Java, te Japara, een gratificatie van ƒ1200 toegekend voor de geneeskundige luilp door ben aan de inlandsche bevolking bewezen gedurende het langdurige beerscben der koorts-epidemie. Te Oud-Beijerland is tot lid der provinciale stalen van Zuidbolland gekozen de heer mr. J. van Andel, met 369 van de 435 uitgebragle stemmen. Naar men uit Rotterdam meldt worden de werken binnen die stad voor den staatsspoorweg met allen ijver voortgezet. De onderbouw der meeste pijlers in het Westnieuwland is voltooid of onderbanden. De spoor- wegpoorlen op de gedempte Binnenrotte zijn bijna alle afgewerkt. Bij dus- danigen voortgang bestaat er gegronde hoop, dat de vollooijing der uitge breide werken vóór den gestelden termijn tot stand zal komen. Het prov. geregtshof in Gelderland beeft Jan van Druten wegens moord, gepleegd op zijn dochtertje door het in den ttijn te werpen, en poging tot moord op een tweede kind gepleegd, tol levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Voor het provinciaal geregtshof in Overijssel stond Maandag te regt de 19-jarige fabriekarbeider G. J. Elshof, uit Lonneker, beschuldigd van opzetting tot feitelijke wederspannigheiddoor toespraak op eene openbare plaats, gevolgd door zoodanige handeling, gepleegd door eene vereeniging van meer dan 20 personen, alsmede zoodanige wederspannigheid zelve, ge pleegd in dezelfde vereeniging in den avond van 28 Augustus jl op de openbare straat bij bet stadhuis te Enschedé. Na het hooren van 4 ge tuigen requireerde de advocaat-generaal de veroordccüng van den beschul digde tot 2 jaren cellulaire gevangenisstraf. Het hof zal a. s. Dingsdag uit spraak doen. liet onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van de beide wets ontwerpen, waarbij een som van ƒ5,497,240.61 die van de Indische bijdra gen aan 's rijks-middelen voor de diensten 1868 en 1869 onuilgekeerd is gebleven, alsnog werkelijk te kwijten en te doen strekken tot dekking of vermindering van tekorten op de Nederl. staatsdienst, heeft in de eerste plaats aanleiding gegeven tot een ernstige kritiek over de handelwijze van den minister de Waal, om bedoelde sommen aan de siaalsschatkist te ont trekken. De redenendie hem daartoe hebben bewogen, misten allen rede lijken grond. Men sprak dan ook een ernstige at keuring uit over deze ongeoorloofde handelingwaardoor de bedoelde minister getoond heeft geen eerbied voor de wet te hebben. Er waren zelfs enkele leden, naar wier oordeelzoo een wet op de financiëelc verantwoordelijkheid der ministers bestond, de hier in aanmerking komende staatsman waarschijnlijk aanspra kelijk zou moeten gesteld worden voor de renten der door zijn schuld niet aan de staatskas uitgekeerde gelden. Sommigen betwistten de noodzakelijkheid aan verkregen Indische overschot ten, als baten eenmaal aangewezen, nog eens een wettelijke bestemming te geven. Men zag hier een groot en gevaarlijk beginsel, omdat daardoor aan den min. van kol. in de beschikking over de Indische financiën de overhand werd gelaten. Dat betoog vond in de afdeelingen en bij de commissie van rapporteurs ernstige tegenspraak. De laatste betoogde dat het hier meer geldt een vraagstuk van ordelijke comptabiliteit dan een groot beginsel, hetwelk veeleer te zoeken is in den vaslslaanden regel, dat over dc over- j schotten van de Indische dienst niet anders beschikt wordt dan bij de wet, hetzij ten behoeve van Nederland of van Indie. Bij een daartoe strekkend wets-ontwerp worden ter bekrachtiging voor- gedragen credietendoor den gouv.-gen. van Ned. Indië geopend boven de Indische begrootingen van 1870 en 1871 ten gezamenlijken bedrage van 1,737.711,80, welke ruimschoots worden opgewogen door hetgeen op andere begroolingsposten is vrijgevallen, vooral op de posten tin, materiëel van den waterstaat en marine. 's GRAVENHAGE6 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer G. E. Tolsma, generaal- majoor bij het leger in Ned.-Indië, tot het aannemen der onderscheidings teekenen van grootkruis der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. is de heer mr. F. A. H. von Weckherlin benoemd tot secretaris van II. M. de koningin. Tot procureur bij de arrond.-reglbank te Heerenveen is benoemd de heer mr. A. J. van Riemsdijk, cand.-notaris te Stad-llardenberg. Door Z. M. is aan de O. 1. ambtenaren J. F. L. Ie Roy, gewezen 1" klerk bij het dep. van financiën te Batavia; K. N. Hoorweg, laatstelijk der den commies bij de algemeene rekenkamer te Batavia, en A. Broese van Groenou, laatstelijk president van de wees- en boedelkamer te Padang thans met verlof hier te lande, op hun verzoek, eervol ontslag uit 'stands dienst verleend. De heer L. H. Meijer, laatst kapitein, militair kommandant der vaste bezetting ter Kuste van Guinea, is benoemd lot kapitein de'r infanterie bij het leger in Ned. Indië. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de na volgende ambtenaren bij dc administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen, als volgt, te weten: de eommiessen 3e klasse, J. R. Goo- telie, ten spoorwegkantore Fjjenoord—AntwerpenJ. Tak, idem; en N. Schuit, ten postkantore te Amsterdam. De surnumerairs P. C. N. Eichholtz, ten postkantore te ZierikzeeF. van Hubcn, te 's Gravenhage; F. Sinninghe, te Maastricht; C. Koens, voorloopig te Schiedam; C. E. van de Kamer, te Dordrecht; E. W. Hildebrandt, te Leeuwarden; J. A. Stroband, te Zwolle: A. C. P. T. Hollingerus Pijpers, te Breda; H. C. de Marrée, te Leiden; jh'. S. J. de Pesters, te Amsterdam; M. Mouw, te idem; en L. M. Snellen van Vollenhovente 's Gravenhage. Z. M. de koning is in den afgeloopen nacht ten 4 ure met gevolg naar het Loo vertrokken. In de zitting van de tweede kamer van gisterenbij de behandeling van het hoofdstuk marine, heeft de minister van marine verklaard dat hij, ten aanzien van de homogeneïteitdie, naar sommiger oordeel, tusschen den minister van oorlog en hem moest bestaan, geloofde dat die niet zou mogen strekken om eene soort van voogdijschap over zijnen ambtgenoot uit te oefenen, maar zich moest beperken tot het aandeel door de zcemagt bij de verdediging van kust en rivieren te nemen. In dien geest moest dan ook zijne medeondertcekening van vroeger ingediende defensieplannen wor den uitgelegd. Verder verklaarde hij hel niet ondienstig te aehlen, nn de quaesiie was geopperd in hoe ver in zijn beleid vertrouwen moest worden

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1