LMD8CHE COURANT. 1872. VRIJDAG 6 DECEMBER. BINNttiNU.msCHK BKWGTEN. li'. US9. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. 13.50 j met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.5C 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Doitschiand, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn LeipzigDresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirich, St, Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden M". 57 blad 69) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 5 December. Na al wat er reeds geschreven is over de Uüman's concerten en de verdiensten van de kunstenaars, die zich daarbij doen hooren, is het toch niet wel mogelijk te zwijgen van het concert, dat gisteren avond alhier werd gegeven. Phlegma moge door den vreemdeling onzen landaard wor den aangewreven, en niet geheel zonder reden, maar ook dat Hollanders in verrukking en geestdrift kunnen geraken, wanneer zij iets zeldzaam schoons hooren en zien, zou de stemming hebben kunnen bewijzen, die het publiek beheerschte. dat het Uflman's concert bijwoonde. Met een heerlijk schoon Septett tan Hummel werd het concert geopend. Wat kunstwaarde aangaat was dit zeker het schoonste oogenblik van den avond. Een geheel vorm den de zes meesterlijk bespeelde instrumenten met het heerlijke piano-spel van den bekenden Jaëll en naast hem schitterden de heeren Lauterbach alt, Griitzmacher, violoncel, en de Vroye, fluit. Een daverend applaus viel hun ten deelals weldra ook Marie Moubelli verwelkomde. Het Hbl. noemde deze de aauminnigste verschijning van den geheelen avond en zegt omtrent de andante met fluil-solo uit dc Lucie, die zij met den heer de Vroye voordroeg: "de bijzondere aantrekkelijkheid van dit duo was de onbeschrij felijke overeenstemming, die tusschen zangeres en instrumentalist heerschte. De grilligste figuren voor de menschelijke stem en de fluit sloten op eene wijze ineendie getuigde van de groote talenten der uitvoerenden en van liet geduld, de moeite, die zij zich getroost hebben, ten einde op waardige wijze hunnen naam tegenover het publick te handhaven." Den indruk, dien het zilveren en onbeschrijfelijk heldere en ronde geluiddat wij reeds het vorige jaar in Monbclli'sstem bewonderden, maakte, te vertolken is onmogelijk. Even als de zang van den nachtegaai in een zwoelen zomeravond een niet uit te drukken en te gelijk onuilwischbaren indruk achterlaat, deed hare slem ons aan het liefelijk gefluit van den gevederden zanger denken. Anna Regan bleek ook eene zangeres van groote verdienste. //Haidenröslein", het ver rukkelijke lied van Schubert, zong zij vol gevoel en op eene wijze, die zelfs de hatelijk«'e criticus in geestdrift zou hebben ontstoken. Herhaalde lijk werd zij teruggeroepen. Alvina Valeria bleek eene jonge zangeres met buitengewone stemmiddelen en, naar wij gelooven, met schoone verwach tingen of aria's als die uit "de Linda diChamonnix", welke wij haar hoorden zin gen daartoe veel kunnen toebrengenvalt te betwijfelen. Met rcgl is er gezegd dat de Méric Lablache eene zangeres is met een alt als een klok. Zij bezit een omvangrijk orgaan en won door haren zang van het bekende drinklied uit "Lucretia Borgia" de hoogste sympathie van het publiek. Het »Ave Maria", dat tot slot door de gezamenlijke elf kunstenaars werd voor gedragen, was indrukwekkend schoon. De heerlijke stemmen van Moubelli en Regan huwden zich in de heiligste ernst aau het zoo uitstekend geïn strumenteerd orchest. Deze uitvoering was een waardig slot van den ge notrijken avond. Door de firma E. J. Brill alhier zal in de volgende week verkocht worden de bibliotheek van wijlen den heer d'. J. A. Herklots, in leven conservator bij 's rijks museum van natuurlijke historie alhier. Wij vestigen daarop de aandacht, omdat zij eene allerbelangrijkste verzameling bevat van werken over alle deelen der natuurlijke historie, waarvan de overledene een zoo streng wetenschappelijk beoelenaar was. Zij, die zich op deze weten schap en aanverwante vakken, ook de geneeskunde, toeleggen, vinden hier een schat bijeengebragtzooals zelden voorkomt en waaruit zij naar gading kunnen putten, liet raadplegen van den catalogus mag dan ook ieder zeer worden aanbevolen. Behalve de wetenschappelijke, bevinden zich in de verzameling ook vele belieltristisehe werkenplaatwerkengravurenenz, Men meldt ons uit Rijnsburg: Het late gewas der bloemkool is sterk in het blad, doch schraal in de bloem gekomen, hetgeen aan de onophou delijke regens is toe te schrijven. Daar kool van de veldgewassen het meeste regen kan verdragen, bewijst, dat zij er onder heeft geleden, wel voor dit buitengewoon nat najaar. De laatste kool wordt nn van liet veld geruimd. 8e prijzen waren op den duur hoog met steeds gragen handel, terwijl wat de ingemaakte kool betreft, daarin zeer groote verzendingen hebben plaats gehad. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot hoogleeraar in de Oostersche talen en letterkunde aan het athenaeum illustre aldaar benoemd de heer dr. II. Oortpred. te llarlingen. Op de "Exposition Universclle d'Economie domestique" te Parijs, is door de jury aan den heer J. H. Henkes, destillateur te Delfshaven, voor zijn fabrikaat (Holiandsche jenever) eene zilveren medaille toegekend. Uit Middelharnis meldt men aan de N. R. 6.: Men is hier algemeen zeer ongerust over de vischslocp Hliddelharnisstuurman C. Smidt, die ruim vier weken geleden ter vischvangst vertrok en nog niet teruggekeerd is. Ruim veertien dagen geleden is de sloep het laatst gezien door eene andere van hier varende vischslocp; de schuit had toen met hooggaande zeeën te worstelen en tweemaal achtereen was het zeil stuk geslagen. Elke dag, die nu verloopt, doet de ongerustheid toenemen, te meer daar ver scheiden vischsloepenna dien tijd nilgezeild, behouden zijn teruggekomen, zonder cenig narigt mede tè brengen. Te Nieuwe Touge werd Zalurdag 11. een koopman in oud ijzer enz. door eenige personen op sterken drank onthaald; eenige uren daarna werd hij onder de gemeente Sommelsdijk in hewusteloozen toestand achter een strooklamp gevonden; van daar naar het gasthuis vervoerd, is hij kort daarop overleden. Voor het prov. geregtshof van Noordholland is behandeld de zaak van den gewezen gemeente-ontvanger te Zaandijk, J. B.beschuldigd van het zich arglistig toeeigenen en ten eigen bate aanwenden van gelden hem als ontvanger ter hand gesteld, en dat tot een bedrag van meer dan 1500 (ƒ1523.71). De besch. legde dc meest volledige bekentenis af; hij zeide tot hel plegen van het feit gekomen te zijn, door tal van rampspoeden die zijn huisgezin hadden getroffen, die oorzaak waren dat zijn jaarlijksch inkomen als ontvanger ad 400 en als klerk bij den notaris te Zaandijk, ƒ350, te zarnen ƒ750, niet voldoende was om in de dringende behoeften van vrouw en kinderen te voorzien, Adv.-gen. requireerde zijne vcroordeeling tot 1 jaar cellulaire gcvangenissiraf en 150 boete, aannemende als ver zachtende omstandigheid hel feit, dat de borgtogt door den besch. als ont vanger gedeponeerd bedroeg ƒ2400, en dus ruimschoots het door de gemeente geleden verlies dekfe. Het hof heeft hem tot de geëischte straf veroordeeld. Men meldt uit LeeuwardenRij den raad dezer gemeente is van burg. en weth. een voorstel ingekomen tot wijziging der verordening regelende de inrigting en het personeel van de policie alhier. De nieuwe, voorgestelde inrigting zal der gemeente jaarlijks op eeue meerdere uitgaaf komen te staan van ƒ4935. De tegenwoordige kosten, ad ƒ16050, zullen alzoo wor den opgevoerd tol ƒ20985. Het personeel, nu bestaande uit een commis saris, een inspecteur, 4 dienaren der l,te, 8 der 2d< en 45 der 3d« klasse, zal dan geregeld zijn, als volgt: een commissaris, een inspecteur, een onder inspecteur, 3 dienaren der l'lt, 9 der 2d' en 24 der 3d' klasse. De ge noemde 45 dienaren 3ie kl. maken de tegenwoordige nachtwacht uitper sonen die alleen 's nachts tegen eene geringe bezoldiging policie-dienst waarnemen. 's GRAVENHAGE5 December. De heer M. Boon, thans ontvanger der directe belastingen te Bergen c. a.is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Uitgeest c. a. Bij de beraadslagingen over dc laatste afdeelingen van het hoofdstuk binnenl. zaken der staatsbegrooling iu de zitting van de tweede kamer van gisteren, drongen eenige leden aan op meerdere behartiging van regerings wege der belangen van kunsten en wetenschappen; en uitten den wensch dat in de inrigting onzer musea de noodige verbeteringen mogten worden gebragt. Vooral hadden zij het oog op het zoogenaamd Trippenhuis te Amsterdam. De minister van binnenl. zaken gaf in zijn antwoord te kennen dat de minder gunslige toestand, waarin zich, volgens sommigenten onzent de kunst zou bevinden, zijns'inziens, niet moet worden toegeschreven aan onverschilligheid van de zijde der regering, maar meer aan een verschil van gevoelen omtrent de grenzen, binnen welke de staatszorg te dien opztgté moet worden beperkt. Wat hem betrof, gaarne zon hij die grenzen wel wat ruimer wenschen te trekken, indien daartoe geschikte gelegenheid werd aan geboden. Als bewjjs van zijne gezindheid te dezen opzigte deelde hij mede,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1