LEIBSCSIE ODE AIT. 1872. S\ 284. ZATURDAG 30 NOVEMBER. ST ADS-BERICHT EN. B i N N E A L MKSCliK BK li! GT E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 gaars, buiten de expcdiixekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentie» is van 1—4 regels l.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &V0GLER Expeditie-Kantoor van Advsrtentiën te Hamburg LubeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, VPeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. fallenGonbve en Lausanne De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den 27sle» dezer maandinvorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1872 en 1873, tweede quartaal, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de"wet be paalden voette voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 November 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 29 November. Het eerste der vier concerten, te geven door het bekende orchest, onder directie van den heer StumpIT, in de stads-concertzaalwerd gisteren avond in tegenwoordigheid van een betrekkelijk klein getal toehoorders uit gevoerd. De reputatie van genoemd corps in aanmerking nemende, zou men verwacht hebben, dat minstens een grooler aantal sladgenooten deze gele genheid zoude hebben aangegrepen, om op het gebied der toonkunst iels degelijks en schoons te hooren. En al kon men den maatregel door den ondernemer getroffen, doch later ingetrokken, om slechts aan doctoren sorties te verleenen, niet goedkeuren het laat zich toch wel eenigzins ver klaren dat hijte leur gesteld in zijne verwachtingiedere poging aangreep om zooveel mogelijk te trachten zijne kosten te dekken. Zeker ook zal het minder gunstige wéér voor een deel aanleiding zijn geweest dat het bezoek niet zoo talrijk was, als men in eene stad als Leiden met regt zou mogen verwachten. Wij wensehen het hem toe en vertrouwen ook dat de drie volgende concerten gelukkiger zullen slagen, want de uit voering was onberispelijk schoon, liet orchest van den heer StumpIT uit onze hoofdstad is te algemeen bekend dan dat hel noodig zoude zijn deze uitvoering in het breede te beoordeelen. Alleen merken wij op dat het eerste noramer van het programma, de symphonie ii°. 8 van Niels Gade, een meesterlijk toonwerk isdat met zeldzame eenheid en virtuositeit werd uitgevoerd. De solo's voor cornet piston door den heer lleuckcnroth verwier ven en leregt de goedkeuring van het publiek en vooral ook werd het zesde nommer van het overigens met zorg gekozen programma »ich sendc diese Blume dir" meesterlijk uitgevoerd. Door het studenten-corps dezer hoogeschool zal aan de tweede kamer der slaten-generaal een adres van adhaesie worden aangeboden lot onder sleuning van het aangeboden ontwerp tot gedeeltelijke herbouwing en uit breiding der akademische localen. Van wege het ministerie van financien is bekend gemaakt dat er ten gevolge van een overleg met de Duitsche postadministratie gelegenheid be staat tot de stuksgewijze verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren tusschen Nederland en Curasao, door middel van de sloombootdienslen tusschen Hamburg en Bremen ter eene en Colon- Aspinwall ter andere zijde. Voorts dat de dienst der pakketbooten uit Liverpool naar de Westkust van Afrika (vertrek uit Liverpool den 24Jlf" tan elke maand) ten gevolge van den afloop der tusschen de Britsehe post administratie en de Alrican Steamship Company geslotene overeenkomst als vervallen is te beschouwen. De bestaande schikkingen van tijdelijken aard, wegens de verzending van brievenmalen naar de Westkust door middel vau de pakketbooten, die den 60"1, den 12deD, den 18dcD en 30^" van elke maand uit Liverpool vertrekkenblijven voorloopig in standmaar zij zijn van dien aard dat ze op elk tijdstip kunnen ophouden. In dat geval kan de cor respondentie voor de Westkust van Afrika, door tusschenkoinst van de Britsehe postadministratie niet anders dan per scheepsgelegenheid worden verzonden. De minister vestigt ook de aandacht van belanghebbenden op de gelegen heid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koop waren naar Ned.-Indiö, door middel van het stoomschip van de maat schappij Nederland Koning der Nederlandenwaarvan hét vertrek uit het Nieuwe Diep op den 88t«° December aanst. is bepaald. Door den minister van binnenl. zaken zjjn de commissarissen des koniugs uitgenoodigd, hem ten behoeve der Britsehe regering le zenden eene zoo volledig mogelijke opgave van: a. het getal werkuren; b. het be drag der arbeidsloonen; c. de toeneming van productie in weverijen en spin nerijen hier te lande, ieder voor zooveel zijne provincie betreft. De Nedcrl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft het volgende adres aan de tweede kamer der slaten-generaal ingediend: "Geeft eerbiediglijk te kennen de Nederlandsclie Vereeniging tol afschaffing van sterken drank, gevestigd te 'sGravenbage, opgerigt in 1842; »dat eene herziening van den census aan de orde is gesteld; I "dat hij herhaling stemmen uit en buiten de Vereeniging zijn opgegaan, daarhenen strekkende, dat aan tappers en soortgelijken «van wege het voor de uitoefening dier beroepen te betalen of betaalde palent" voortaan geen regt van kiesbevoegdheid mogt worden toegekend; "dat de Vereeniging bij onderscheidene adressen de wcnschclijkheidde billijkheid, de noodzakelijkheid en de betamelijkheid dezer beperking heeft voorgedragen, en dat die beschouwing hjj zeer velen in den lande instem ming heelt gevonden; «dat men zich alzoo gevleid had met de hoop dat, wanneer de regering eenmaal een voorstel zou doen tot wijziging der kieswet, ook gevolg zou worden gegeven aan den bovenbedoelden wensch; "dat de Vereeniging alzoo tot hare teleurstelling heeft opgemerkt, dat dit onderwerp in het onlangs ingediend ontwerp van wet lot wijziging der kies wet van 4 Julij 1850, Slaatsbl. n*. 37, onaangeroerd bleef; "dat de Vereeniging van oordeel is, dat het staatsburgerlijk kiesregt niet behoort te worden toegekend aan de uitoefenaars van bedrijven, en bepaal delijk niet "ter oorzake van die bedrijven," welke hen, ingevolge de bepa ling van art. 188 der gemeentewet, stelt onder de policie van den burge meester; "Redenen waarom de Vereeniging de tweede kamer der stalen-generaal eerbiedig, doch met bescheiden aandrang verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat het aanhangige vvets-onlwcrp tot wijziging der kieswet van 4 Julij 1850, Staatsbl. n°. 37. in dier voege worde geamendeerd, dat aan art. 5 dier wet worden toegevoegd de woorden «alsmede de zoodanigendie een of meer bedrijven uitoefenen in art. 188 der wet van 29 Junij 1851 Slaatsbl. ir. 85. genoemd." Toen de firma Tauchnilz in 1869 met het 1000° deel van hare Tauch- nilz-editie eene nieuwe uitgave van het N. Testament. Grieksche tekst, ed. Tischendorf, het licht deed zien, dacht zij met die uitgave eene opoffering te doen, doch thans leest men, dat zij er niet weinig voordeel bij gehad heeft. Van hare romans plaatste zij gewoonlijk 8- tot 10000 exemplaren en van haar 1000® deel, het N. T., heeft zij over de 30000 exemplaren ver kocht. (JV. v. d. B.) De oud-leerlingen van prof. Muiteling, te Groningen, hebben hem, bij het nederleggen van zijn hoogleraarsambt aan de hoogeschool aldaar, door eene commissie van zes der oudste leerlingen, de door Doré geïllustreerde werken van Dante, met een album met de portretten van de deelnemers, aangeboden. Bij den bouwman v. B., op de Molslaan te Delft, had Dingsdag avond een treurig ongeluk plaats. Een 11-jarig meisje, dat aldaar wordt groot- gebragt, liep, alvorens zich ter ruste te begeven dartelende naar haar pleeg vader, om hem goeden nacht te wensehen. Deze. bezig met het koken van spoeling, waarschuwde hij het kind voorzigtig te zijn en zich niette digt bij den ketel te wagen. Naauwelijks echter had hij zijne waarschuwende stem doen hooren, of het meisje gleed uit en viel in het kokende vocht. Ofschoon onmiddelijk door B. er uilgehaald en in koud water gedompeld is het kind onder vreeselijk lijdenden volgenden dagaan de bekomen brandwonden overleden. DC.) Door de arrond.-regtbank te Rotterdam is een brander te Schiedam veroordeeld tot eene boete van ƒ10 omdat hij in zijne branderij een stoom ketel in werking heeft gebragt, zonder daartoe vergunning van den minis ter van binnenl. zaken te hebben bekomen. Een huisvader te Haarlemmermeer, dezer dagen met zjjne kinderen spelende, wierp om hen te vermaken een weinig kruid in de kagchel en de kinderen hadden veel schik in de dan volgende ontploffing. Maar toen de vader zich een oogenblik verwijderd hadwierpen de kinderen den gehce- len gevuldcn kruidhoorn in de kagéhef, ten gevolge waarvan deze uit

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1