LG1D8CHE COURANT. 1872, X\ 285 VRIJDAG 29 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BEBIGTEN. De Cot rant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3,franco p.p. f 3.60 j met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitechlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEK Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck, Frankfort a. hl., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 28 November. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot Ieeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1' kl.voor meisjes, J. H. Jennescandidaat in de wis- en natuurkundeIeeraar aan de burger-dag- en avondschool te Kroningen. Op liet verzoek van diakenen der Ned. herv. gemeente alhier, om te worden vrijgesteld van de betaling eener recognitie voor liet gebruik van gemeentegrond in de Verwersstraatwerd, overeenkomstig de daarom trent uitgebragte rapporten, afwijzend beschikt. Omtrent liet verzoek van J. A. van Dijkwaarbij eene wijziging der verordeningen op de hcfling van schoolgeld wordt in overweging gegeven, strekkende om ook het schoolgeld voor twee kinderen uit één gezin waar van er een de lioogere burgerschool en een eene school voor meer uitge breid lager onderwijs bezocht, te verminderen, stelden burg. en weth. voor afwijzend op dat verzoek te beschikkende commissie van financiën daaren tegen stelde voor tot eene wijziging der verordeningen in dien zin over te gaan De heer Le Dooie verwonderde zich niet dat dit verzoek was ingekomen; liet was eene logische consequentie van vroeger door den raad genomen be- sluiien. Hij had bezwaar het verzoek toe te staan, want het zou weder aanleiding geven tot verdere verzoekenen als men a had gezegd moest men ook b zeggen. Hij zou liever nog de persoonlijke toelage, den heer van Dijk toegekend, verhoogd zien. De lieer Eigeman zeide dat hij liet in principe eens was met den adressant. Er waren ecliter in de verordening nog wel meer onregelmatigheden. Waarom zou men alleen letten op hen die slechts minder konden betalen en niet op hen die meer konden betalen. Hij zou niet voor het verzoek zijn, wel voor eene herziening der verorde ning in algemeene trekken. Ook de heer Dcrcksen verklaarde zich voor hel voorstel van burg. en weth.. omdat men in deze nog verder zou moeten gaan, dan de strekking van het adres aangaf. De heer Duys verdedigde de voordragt der commissie. De lieer Le Pooie had de zaak zoo voorgesteld alsof het eene gunst was die men aan den adressant zou bewijzen. Er was hier geen sprake van personen, maar wel quaestie over een beginsel. Het gold hier de consequente toepassing van een vroeger aangenomen beginsel. Keurde men thans dat beginsel in de schoolverordening gelegd af. dan keurde men de gelieele toepassing daarvan af Volgde men bet inzigt van den heer Eigeman, om het verzoek af te wijzen, omdat niet alle onregelmatigheden worden weggenomen, dan zou men inoeijelijk verbete ring kunnen aanbrengen daar waar leemten bestonden. De heer Le Dooie was van mcening dat het een fautief beginsel was dat in de verorde ning werd toegepast. De lieer Buys zeide dat de lieer Le Dooie wel degelijk het beginsel beslreed; de schoolwet toch sprak niet van het goed maken der kosten van het onderwijs, maar van bijdragen in de kosten. l)e heer Goudsmit verdedigde mede de zienswijze der commissie. Al het onderwijs, al wordt het gegeven in verschillende lokalen, wordt gegeven van wege de gemeente, zoodat hier moeijelijk onderscheid was le maken. Keeds bij de discussion over de verordening kwam dit punt ter sprake, maar men liet het toen rusten. Er was geen reden om van het aan genomen standpunt af te gaan van de zijde der tegenstanders van het onderwijs was dit te begrijpendezen toch wilden dat al de kos ten moesten gedekt worden door de inkomsten. De heer Harlevelt was van dezelfde meening. Het toestaan van het verzoek was slechts de doorvoering van het eenmaal door den raad aangenomen beginsel. De heer du itieu meende dat men zich wachten moest in deze verder te gaan, want het bleek ook nu weder dat wanneer men een vinger geeft, men een hand wil hebben. De voorzitter verklaarde dat burg. en weth. in deze uitgegaan waren van de meening dat het hier eene uit zondering zou zijn, want dat het gold twee verschillende zaken, het mid delbaar onderwijs en het lager onderwijs; men zou het dan ook wel mogen toepassen op liet gymnasiumwaarvan velen nu reeds de kosten te hoog achten. De wet op het middelbaar onderwijs zweeg op dit punt, hetgeen niet het geval was met die op het lager onderwijs. Dit laatste werd door den heer Goudsmit eerst tegengesproken, maar later toegegeven. In stem ming gebragt werd het voorstel van de commissie van financiënom gun stig op het verzoek te beschikken en burg. en weth. uit te noodigen de noodige voorstellen te doen tot wijziging der verordeningen op de heffing van schoolgeld, verworpen met 13 tegen 10 slemmen. Op het verzoek van G. J. Boelen, ter bekoming van gemeentegrond aan den veslwal nabij zijne hotükooperijwerd, overeenkomstig het advies van burg. en weth. en tegen dat van de commissie van fabricage, met 18 legen 5 stemmen afwijzend beschikt. De meerderheid was van gevoelen dal de gemeente dien grond, bjj het weinige terrein dat zij bezat, moeijelijk kon afstaan. De heer Stoffels verklaarde dat de commissie van fabricage van oordeel was geweest dat de gevraagde grond van de stad van weinig be lang was. Het verzoek van L. S. Verhoeven, ter bekoming van gemeentegrond aan dt tweede Haverstraatgaf aanleiding tot eenige discussie over den prjjs waarvoor men dien grond zou afslaan. Burg. en weth. stelden voor dien prijs op f\ per centiare le stellen, zooals tot hiertoe in de meeste gevallen plaats had. De heer Buys meende dat in den tegenwoordigen stand vah zaken de prijs lioogcr kon gesleld worden en stelde voor dien te bepalen op 5 per centiare. Uit voorstel werd niet 18 legen 5 slemmen aangeno men en het verzoek met algemeene slemmen toegestaan. Het verzoek van T. J. Bols, ter bekoming van gemeentegrond aan den Nieuwen Rijn, gaf aanleiding tot eenige gedaclileiiwisscling. De heer Har- tevelt beklaagde zicli dat de commissie van financiën te laat in het bezit der stukken was gekomen om een behoorlijk rapport op te maken. Dc voorzitter gal dit toe; de oorzaak daarvan was dat men de zaak, in het belang van den verzoekerhad willen bespoedigen. Vele leden hadden be zwaar legen den afstand van den grond, omdat bij de verandering die de verzoeker aan zijn perceel wilde maken, de schuine heek aan de Vesle- slraat zou vervallen en daardoor het inrijden van die slraat of liet rijden uit die straat naar de brug gevaar zou opleveren, heigeen door anderen weer sproken werd. Ook hier, meenden sommigen, moest de prijs niet op ƒ1, maar op per centiare gesteld worden. In den loop der discussie stelde de heer Bijleveld voor. daar het hier gold afstand van grond op den Nieuwen Rijn, de prijs le bepalen op j 7. De lieer Dercksen stelde vervolgens voor dien te bepalen op iO. In stemming gebragt werd dit laatste voorstel aangenomen met 13 legen 10 stemmen. Een voorstel van den voorzitter om hel verzoek toe te staan, met de bepaling dat de hoek van het huis rond zou gehonwd worden, ten einde het gevreesde gevaar zooveel mogelijk te verminderen, werd verwor pen met 13 tegen 10 stemmen; ten slotte werd met 14 tegen 9 stemmen besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. Vervolgens werd aan mej. 11. M. Klerk de Reus, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres 2e kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e kl., voor meisjes, en, op voorstel van den voorzitter, besloten liet voorstel tot wijziging van art. 2 der instructie van den gemeente-architect nog te stellen in handen der commissie van financiën. Burg. en weth. hadden gemeend dat die commissie in deze niet vooraf behoefde gehoord te wordenmaar wilden gaarne aan het tegenover gesteld gevoelen, in den raad geuit, voldoen. Ten slotte werd een staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1872, goedgekeurd. In de zaal der Vereeniging voor Christelijke belangen. Noordeinde, bragt gisteren avond een zeer talrijk publiek eene hoogst aangename ure door. Een 30-tal zangers en zangeressen uit Amsterdam, daartoe aangezocht door ds. Adama van Scheltcma, pred. aldaar, was herwaarts gekomen, om, onder de leiding v3u den lieer J. J. van Kriekeneenige liederen van Philip Phillipsdoor d\ Schel 1 erna met vierstemmige muziek vertaald uitgegeven onder den titel van /'In hel land der vreemdelingschap," ten gehoore te brengen. Us. Schellcma wilde daardoor in hel licht stellen de groole aan trekkelijkheid die het zingen van een eenvoudig christelijk lied ook kan schenken aan bijeenkomstenwaarin een spreker voor liet volksbelanguit een christelijk oogpunt, optreedt. De goede verwachting die het publiek, getuige zijne opkomst, van dezen avond had, werd niet beschaamd. De Ainslerdamsche dames en heeren kweten zich op verdienstelijke wrjzc van de taak die zij bereidwillig op zich hadden genomen, en ouder eene pleglige stille klonken hunne looncii hart verheffend en liefelijk in dc ruime zaal. Hel door hen uitgevoerd programma bestond uit niet minder dan 12 nommers. Te midden der kooren werd ook een solo (aria uit het oratorium "der Messias" van Handel) uitgevoerd. Of schoon dit niet regtstreeks in verband stond met liet doel dat men zich thans voorstelde, zullen zeker velen, met het oog op de gelukkige uitvoering, ongetwijfeld daarmede genoegen hebben genomen. Na den afloop der uit voering bragt de heer A. de Mare, namens het bestuur der Vereeniging voor Christelijke belangen, zijnen dank aan liet zangpersoneel en aan den verdien stelijken leider, voor het genot in die ure geschonkenhij vertrouwde daarbij ook de tolk te zijn van al de aanwezigen. De heer Scheltema, die in de pauze liet woord voerde, kon, met het oog op het uitvoerig programma, minder eene eigentlijke lezing houden; hij be paalde zich tot het doen van eenige mededeelingen omtrent den hoogen prijs, waarop men in den vreemde het Christelijk volksgezang stelt en de verdiensten die in dit opzigl Philip Phillips had verworven; een en ander als een voorbeeld hier le lande aanprijzende. Spreker had zich sedert jaren de verbetering van het godsdienstig gezang tot taak gesteld en het was hem gebleken dat hij op dat veld niet geheel zonder vrucht werkzaam was. Mogt in vorige jaren steeds groole belangstelling ten deel vallen aan quartelt-soirées of soirees voor kamermuziek, niet minder verwachting koesleren wij van de soirée door de maatschappij voor toonkunst 30 Nov. aansf., 's avonds ten 8 lire, in de nieuwe stads-zaai te geven. Met mede werking uitsluitend van Leidsche krachten, zal een keurig programma wor den uitgevoerd, waaronder het Quiniett Op. 44, Schumann. Bij deze ge legenheid zal mej. Schiiiz Lessig, onderwijzeres aan de muziekschool alhier, voor het eerst optreden. Naar wij vernemen zullen in de vergaderingen tr.et dames der Hol- landsehe maatschappij van l'raajje kunsten en wetenschappen alhier, getlu-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1