HU IT L N LAN I )SCil È~H LH IC, I LN_ PER TELEGRAAF. spoorwegen nadert, <le regering van oordeel is dat er moet gedacht worden aan uitbreiding, hetgeen zijns inziens van staatswege moet plaats hebben, met exploitatie door particulieren. Allereerst zal daartoe behooren de lijn Arnhem -Nijmegen. Aan het ongerief wat betreft het verkeer op de lyn Rotterdam—Fijenoord-Dordrecht zal spoedig te gemoet gekomen worden. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd in beraad slaging gebragt een voorstel van burg. en welli. lot ontbinding der com missie van toezigt op het bouwen, en lot de aanstelling van een inspecteur der bouw-policie met een adjunct, op de jaarwedden rcspeclivelijk van 1200 a 1400 en van ƒ800. Tot aanprijzing van hel voorstel werd gewezen op het steeds toenemend aanbouwen van woningen alhier. Een voorstel van een der leden om zich voorsbands le bepalen tot een inspecteur, is met overgroote meerderheid van stemmen verworpen, waarna hel voorstel van burg. en welh. werd aangenomen. In verband met het vroeger verhandelde in den gemeenteraad over den gang van zaken aan de hoogere burgerschool, en naar aanleiding van een adres van de heeren T. F. Sehill c. s die verlangdendat de raad een be sluit neme ten aanzien van de middelen, die moeten worden aangewend om in het bestuur der gemelde school verbetering aan te brengen, is in beraad slaging gebragt een zeer uitvoerig praeadvies van burg. en welh.waarvan de slotsom was om, in overeenstemming met het rapport van de commissie van toezigt, vooralsnog oinlrent eene reorganisatie van het bestuur der hoogere burgerschool geen besluit te nemen, maar daaromtrent de nadere voorstellen der commissie af te wachten. Hoofdzakelijk is in dat praeadvies de meening ontwikkeld dat geene bepaalde bezwaren door de adressanten waren ontwikkeld ol geformuleerd. Toch zijn zij door burg. en welh. zoo veel mogelijk opgespoord uit de bekend gemaakte verhandeling in eene open bare vergadering te dezer slede. Al die punten zijn nagegaan en óf onjuist, óf overdreven beschouwd, en wordt de school, behoudens geringe aanmer kingen geacht werkelijk aan de eischen te voldoen. Uit de beraadslagin gen bleek dat onderscheidene leden van gevoelen waren dat eene reorgani satie der school wel degelijk noodzakelijk was. Een voorstel van een der leden om de zaak alsnog aan te houden, ten einde inmiddels den inspecteur voor het middelbaar ouderwijs te hoorenis met 23 tegen 11 stemmen ver worpen. Een ander voorstel van een lid om weg te laten de woorden: //maar daaromtrent de nadere voorstellen der commissie al te wachten;" is door burg. en weth. overgenomen; waarna het voorstel van burg. en weth.met de bedoelde weglating, met overgroote meerderheid werd aan genomen. EKCiEL A IV S3. LONDEN26 November. Het regtsgeding in zake bet verongelukken van de Batavier is aangevan gen. Er was eerst ipiaestie over, of legen de Charkeih eene gereglerlijke vervolging kon ingesteld wordendaar dal schip een gouvernemenls-vaar- tuig is, toebehoorende aan den Khedive van Egypte. Thans echter heeft de Khedive aan het hof der admiraliteit doen wetendat hij de procedure niet deswege wenscht gestaakt te zien, en dat hij zich onderwerpen zal aan de uitspraak van het hof. Er is beslolen tot een uitstel van eenige dagenopdat partijen zich zouden kunnen verstaan omtrent de beste wijze van verder handelen. F RAAK iS IJ K. Blijkens het rapport der commissie van onderzoek der begrooting van het dep. van oorlog voor 1873, achtte de commissie het wenschelijk de be grooting van dal departement, welke 440 miliioen fr. bedroeg, met 9 mil- lioen te verminderen, daarbij aan den minister van oorlog overlatende te beslissen, over welke posten der begrooting hij deze bezuiniging, onder zijne verantwoordelijkheid, zou willen vcrdeelen. De minister, meenende dat die bezuiniging uitsluitend op het actief van het leger kon gevonden worden, doch niet genegen zijnde de sterkte van hel leger te verminderen, heeft daarop besloten aan den weiisch der commissie le gemoet te komen door, zonder verandering in de cijlers van hel contingent, het getal der verlof gangers te vermeerderen en tevens eenige uitbreiding le geven aan de half jarige verloven. La Renaissancehel orgaan van den heer Coquerel, is beducht voor een herstel der staatskerk in Frankrijk, en wel omdat I" de heer Thiers in de jongste door hem bijgewoonde bijeenkomst der permanente commissie van de nationale vergadering gezegd heeft, dat de katholieke godsdienst in zekeren zin als de nationale in Frankrijk moest worden beschouwd: 2" de gouverneur van Parijs, de generaal Ladmiraull. den I7dr" November den bidstond en de mis voor de nationale vergadering in Nölre Dame heeft bijge woond in hel bijzijn van een zeker aantal zijner officieren die daartoe naar hunnen rang waren aangewezen en waaronder, naar het genoemde blad onderstelt, protestantsclic officieren gevonden werden; en 3° de heer Ldon Say, de prefect van het dep. der Seine, die tot het hervormde kerkgenoot schap bekoort, met zijne katholieke ondergeschikten in Nötre Dame is gaan bidden, in plaats van dit in de kerk van het Oratoire of in eeue der overige Parijsche hervormde kerken te doen. De prefect kon hel laatste niet doen, 1 om zijne plaats in de officiële kerk niet ledig te laten. SPANJE. De loling voor de nationale militie heeft oy verschillende plaatsen aan leiding tot ongeregeldheden gegeven. Niet alleen in het zuiden des lands, in Andalusie en Murcia hadden die plaats, maar ook in de noordelijke pro vinciën, met name in Calalonie, ja zelfs in de hoofdstad. Te Madrid over rompelde eeue bende de zaalwaarin de voorbereidende werkzaamheden :oor de loting werden verrigt, en vernietigde de inschrijvingsregisters en de gereed slaande maatstokken, terwijl in het daaruit ontstaande gevecht eenige personen verwond werden. De regering heeft te Malaga eenige iroe- pen geconcenteei'd om lot onderdrukking der ongeregeldheden in de zuidelijke provinciën te kunnen optreden. Hel is niet onwaarschijnlijk dat de weer- spannigen zich zullen aansluiten bij de zoogenaamde Carlisten ol' andere bendendie hel land onveilig maken. ITALIË Uit Rome meldt men van den 22sltn: Nadat de prefect van Rome de republikeinsche meeting in het Coliseum verboden hadhebben de aanleggers dezer meeting eenige bijeenkomsten belegd van afgevaardigden der verschil lende democratische genootschappen uit alic oorden van Italië. Hoewel deze bijeenkomsten niet toegankelijk waren voor het publiek en zelfs niet voor de verslaggevers der dagbladen, is het toch uitgelekt wat daarop ver handeld is. In de eerste bijeenkomst is eene resolutie aangenomenwaarin de kinderachtige vrees der regering, zoo als die uit bet verbieden der meeling gebleken was, werd gegispt, en de afgevaardigden verklaarden te zullen pal slaan in hel werk tot uitbreiding der democratische beginselen. In de tweede is een programma vastgesteld, waarin alle buitensporigheden der Commune van Parijs te vinden zijn. 0 (j 1 T ft C II S„ A X 0. De kamer van afgevaardigden heeft de kreitswet, bij derde lezing, met 288 tegen 91 stemmen, onveranderd aangenomen. Tegen stemden de Polen, de meeste leden van hel centrum en eenige conservativen. Op de Pruissische staatsbegrooting voor 1873 is een half miliioen th. uitgetrokken voor de verbetering der onderwijzers-traclementen. Men wijst er op dal die som weinig te beteekenen heeft, aangezien er 30512 onder wijzers zjjn die slechts eene bezoldiging van 50 tot 300 th. genieten. Uit Straatsburg wordt gemeld dat een groot aantal personen aldaar is teruggekeerd, die, indertijd ten gunste van de Fransclie nationaliteit zich verklaard hebbende, hun domicilie naar Frankrijk hadden moeten verleg gen. Onder hen bevinden zich zeer vele gehuwden, met meer of minder talrijke gezinnen. Hetgeen zij verhalen betreffende den toestand, waarin de Elzassers zich bevindenwier middelen zijn opgeteerd en die derhalve niet meer in de mogelijkheid zijn terug le keeren, is betreurenswaardig. De zoogenaamde //Vaderlandsche Verecnigingen", opgerigt met het bepaalde doel, zoo hel heette, om de aan Frankrijk gelrouw gebleven Elzas-Lotha- ringers te helpen en te ondersteunen, doen te hunnen behoeve niets, hoe wel de nood onder de meerendeels misleide menigte buitengewoon groot is. Te Munchen zijn, behalve de bank van Adèle Spilzeder, nog tweeder- aelijke bedriegclijke banken gesloten en de directeuren in hechtenis gesteld. Het onderzoek in deze zaak heeft een grooten omvang verkregen. PARIJS, 26 November. Nationale vergadering. De heer Batbie leest het rapport van de commissie die onderzocht heeft het voorstel-Kerdrel, tot het benoemen van eene commissie om een adres van antwoord op de boodschap van Thiers te ontwerpen. De hoofdinhoud van het rapport komt overeen i. met hetgeen reeds dienaangaande is medegedeeld. De commissie erkent de diensten door Thiers bewezen, en verklaart dat de nationale vergadering op haren post zal blijven tot dat het land van buiten en van binnen van vijan den zal bevrijd zijn. De commissie constateert dat Thiers de bevoegdheid der vergadering als constituante erkend heeft, maar dat de radicalen mis bruik hebben gemaakt van den naam van Thiers. Voorts worden in het rapport herinnerd de onderpanden aan de partij der orde gegeven door Thiers, die zijnen afkeer van de radicale leerstellingen niet ontveinst. Thiers dringt aan op de instelling van nog eene kamer gelijktijdig met de invoering van de ministeriële verantwoordelijkheidde commissie echter is van meening dat vóór alles de ministeriële verantwoordelijkheid het dringendst vereischt wordt, lüe nationale vergadering bezit bij de aanwezigheid van den president der republiek geen genoegzame vrijheid; de president maakt van de minis teriële quaestie eeue regerings-quaestic. De instelling eener tweede kamer ware het politieke testament der nationale vergadering. De meerderheid der commissie is altoos van oordcel dat vóór alles de ministeriële verantwoordelijkheid moet ingevoerd worden; de vraag: republiek of monarchie? blijft aangehouden lot later. De eenige bekommering, die de meerderheid der commissie tot het doen van dit voorstel heeft geleid, is geweest de aanwassende vloed van demagogische barbaarschheid. Aan het slot van het rapport wordt gepraead- viseerd tot het benoemen van eene commissie van vijftien leden, om zoo spoedig mogelijk een ontwerp regelende de ministeriële verantwoordelijkheid op te stellen. De heer Batbie stelt voor de discussie over hel rapport te bepalen op morgen; de heer Martel geeft de voorkeur aan Donderdag. Met 336 tegen 332 stemmen wordt besloten de discussie le bepalen op Donderdag. PARIJS, 27 November. De ministerraad zal heden beraadslagen over de besluiten die genomen moeten worden ten gevolge van het rapport-Batbie. De officieuse onderhandelingen om eene schikking lot stand te brengen heb ben niet opgehouden. Thiers zal waarschijnlijk morgen de zitting bijwonen. Overal heerschl volkomen rust. PARIJS, 27 November, liet Jnm-n. des Déb. beval een artikel van John Lemoinne, waarin het rapporl-Batbie scherp afgekeurd wordt. De schrijver van het opstel verlangt dat de regering dit rapport beslrijde en zegt ten slotte, dat Thiers tot de nationale vergadering niets anders te zesgen heeft dan: »Geeft mij de noodige kracht om te regeren, of regeert u zeiven!" Volgens den Siècle zijn de regeringsvrienden thans van oordeel eenvou dig de verwerping van de conclusie van het rapport te vragen. Het blad beschouwt dit rapport als eene verklaring van oorlog op leven en dood. INCEKON1IEN. Mijnheer de Redacteur! Met de meeste verwondering zag een groot gedeelte der inteekenaren op de concerten door den heer Stumplf, alhier te geven in de nieuwe concert zaaldat de anders zoo wakkere ondernemer J. H. M. Taverne, op de af-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2