LKSIDSCHE OER AH. 1872. *J09tr DONDERDAG 28 NOVEMBER N\ 282. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. "Hf De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Cour ant is per vierendeel j'aars ƒ3.franco p. p, f 3.50 met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2,5f' 'tjaars, hutten de expeditiekostenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar r.oor 5 Centsfranco p6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor EuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenticn ta Hamburg LsibeckFrankfort a. M. t Berlijn LeipzigDresden BreslauKeulenStuttgartPraagHazel, Zurich, St. Gallen Geneve en Lausanne LEIDEN, 27 November. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat in de bedelaarsgestichten Veenhuizen een genees-, heel- en ver loskundige zal worden in dienst gesteld voor de dagelijksche behandeling der ziekenverwonden en kraamvrouwen van één dier gestichten met de daartoe bchoorende huisgezinnen, ook van ambtenaren, aan wie, daar uit oefening van praktijk buiten die gestichten niet geoorloofd is, eene bezol diging van ƒ1200 met vrije woning en tuin zal worden toegekend. Zij die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 15 December e. k. aan het dep. van binnenl. zaken bij gezegeld adres aan melden. De Nimf, meldt het fad., is gereed; zij is in het atelier van den heer Koelman te zien. Het pleislermodeldat voor het gieten dienen moet, ver toont het meisje met een los gewaad, waarvan de ronde plooijen zich om de ligchaamsvormen aansluiten. Ais Gaiathea of Aphrodite staat zij op een groote schelp, die, evenals gewaad en de zeeplanten die haar sieren, aan duiden vanwaar zij komt. De regterarm houdt de vaan omhoog; de linker hand is uitgestrekt naar de Noordzee. Het hoofd is fier en vrolijk opgehe ven. De handeling der figuur is goed uitgedrukt, de draperie en het lig- chaam bieden van verscheiden kanten schoone lijnen, en zooveel men nu berekenen kan, zal de figuur op de beraamde hoogte en plaats zeker een" bevallige uitwerking doen. Hel beeld zal nu weldra bij den heer Enthoven in brons gegoten worden. Te Rotterdammeldt de N. R. C.vervoegde zich eergisteren avond bij de policie om nachtverblijf een persoon, dje hij raadpleging der registers bleek in het jaar 1859 als deserteur van het 6e reg. infanterie hier te lande te zijn gesignaleerd. Hij was in Amerika geweest en had zich daar eenige jaren geleden als burger laten naturaliseercn. Ter beschikking van de mili taire autoriteit gesteld, wacht hem nu eene indceling voor verscheidene jaren bij hel leger, behalve de straf van detentie, die op desertic is gesteld. Ilet prov. gereglshof in Noordholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 64 jarigen Frieschen schipper J. L. Fokke. Het hof heeft zich vereenigd met de zienswijze van het openbaar ministerie, dal het be wijs is geleverd: 1°. van den hem le laste gelegden moedwilligen doodslag, gepleegd op 21 Julij 11. op zijne huisvrouw, en 2°. van de op 19 Julij 11. door hem aan zijne dochter moedwillig tocgehragie kwetsuur. Terwijl intus- schen het 0. M. geen aanleiding vond lot toepassing van verzachtende om standigheden, en een tuchthuisstraf van zes jaren tegen hem had geeisclit, oordeelde het hof dat die aanleiding te vinden is in het wangedrag (her haalde dronkenschap en verkwisting) van die vrouw en dochter en de daar door veroorzaakte wanordelijkheden. Het hof veroordeelde mitsdien den beschuldigde tot een correctionele gevangenisstraf van drie jaren. Het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam heeft ter ver vulling der vacature van predikant, ontstaan door de benoeming van dr. van Bell tot hoogleeraar te Groningen, het volgende drietal geformeerd: dr. G. J. van der Flier, te Heemstede; d\ E. A. G. van Hoogenhuyzete Steenwijk, en dr. Ph. S. van Ronkel, te Haarlem. -- Men meldt uit LeeuwardenAan den schietwedstrijddien men voor nemens is in de maand Junij des volgenden jaars te Assen, tijdens het voor genomen verblijf van Z. M. den koning aldaar, door leden der dienstdoende schutterijenalsmede door leden van den weerbaarheidsbond in de provin ciën GroningenFrieslandDrenthe en Overijsselte houdenzalnaar men van goed ingelichte zijde verneemt, niet alleen door heeren officieren, maar ook door een groot deel van het kader onder-officieren en korporaals der dienstdoende schutterij van Leeuwarden worden deelgenomen. 's GRAVENI1AGE 27 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J. Kaler Fz., inge nieur van den provincialen waterstaat in Groningentot het dragen dei- versierselen van ridder le kl. der Huis- en Verdienste-orde van Oldenburg, hem door den groothertog van Oldenburg geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Doesburg de heer A. C. F. Gevers Leuven, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeen ten Loenen c. a.; te Zuid-Beijerland de heer J. Schaddelee, en te Numans- dorp en Klaaswaal de heer D. Kluifhooid. Z. K. 11. de prins von Wied is heden uit Duitschland weder in de residence teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is het in de vorige zitting afgebroken debat lusschen de hh. Stieltjes en Rutgers, over de Am- slerdamsche kanaalmaatschappij, voortgezet. De heer Stieltjes wederlegde de cijfers door den heer Rutgers opgegeven en betoogde bij herhaling dat het stoomgemaal te Schellingwoudc onvoldoende is om den waterstand van het kanaal op het bij de concessie bepaalde of voor Amsterdam en voor andere waterschappen noodige peil te houden. De kanaal-maatschappij had de haar gegeven adviezen ter verbetering geïgnoreerd en men moest er niet te weinig gewigt aan hechten, vooral met het oog op den waterstand van Rijnland. Hij vroeg den minister of hij gelasten zou dat er meer stoomge maal te Schellingwoude moest worden aangebragt en wat er gebeuren zou als de dam le Schellingwoude mogl doorbrekendie dijk was toch heneden stormvlocdshoogte. Dc heer Rutgers heeft daarop de beweringen van den lieer Stieltjes uitvoerig wederlegd. De minister van binnenl. zaken verklaarde de discussie tussclien de heide bij uitstek deskundige mannen met belangstelling te hebben gevolgd. Hij zou zich in dat debat niet mengen maar alleen antwoorden op de vraag van den heer Stieltjes, omdat de regering al meer en meer verantwoordelijk wordt gesteld voor hetgeen min gunstig is ontstaan bij de uitvoering der zaak. Hij geloofde dat de bepaling van het peil op 50 duim beneden A. P. steunde op goeden grond. Het moet in verband staan met de kracht van het stoomgemaal. Welke nu die kracht moet zijn, werd berekend door den inspecteur van den waterstaat en door liem bepaald. Nu is inderdaad, zeide hij, herhaaldelijk door deskundigen twijlel geopperd, of het stoomgemaal te Schellingwoude wel de noodige kracht had; met andere woorden of met die kracht de waterstand op het kanaal op 70 dnim beneden A. P. kon wor den gehouden. Dit laatste nu is gebleken niet het geval te zijn. Dit is in confesso; maar brengt nu de bepaling nopens het kanaalpeil mede, dat ook gedurende het geheele overgangstijdperk van het werk het gansche U op dat peil moet gehouden worden? Het is den minister gebleken, dat aan zoo iets hij de vaststelling der concessie volstrekt niet gedacht is, en dat er geene bepaling bestaat, waaruit volgt dat de kanaalmaatschappij gedu rende dien overgang aan dat bepaalde peil zou zijn gehouden. Nu spreekt van zelf, dat zich, middelerwijl het werk. voortgaat, klagten voordoen en men deed het onmogelijke om uit de concessie allerlei bezwaren legen de regering te puttendie voor alles had moeten zorgen. Is b. v. de Ulagte van Rijnland nopens den te lioogcn waterstand, veroorzaakt door de afslui ting- van het IJ bij Paardenboek allczins gegrond De hoofdingenieur van den waterstaat wijt het veeleer aan het onvoldoende van het stoomgemaal van Rijnland. De ambtenaren van den waterstaat zijn echter van oordeel dat het stoomgemaal te Schellingwoude niet voldoende is tot instandhouding van genoemd peil. Maar nu rees de vraagmoeten er onverwijld tijdelijke maatregelen ter voorziening worden genomen En het antwoord was voorshands: neen. Het wordt ontraden door den waterstaat op verschillende gronden. En nu de dijk van Schellingwoude. De heer Stieltjes vroeg: zijn er maatregelen genomen om de schade bij doorbraak te herstellen of te voorkomen? Er is zeker niemand, die bij het behoud der afsluiting van den dijk meer belang heeft dan de kanaalmaatschappij zelve. Het is dus a priori te onderstellen dat zij daarop bedacht is; maar buitendien is het zeker dat de dijk binnen zeer korten tijd geheel zal zijn afgewerkt en dat dus, zon der zeer buitengewone omstandigheden, de winter kan worden tegemoet- gegaan. Mag men niet aannemen dat de maatschappij in haar eigen wel begrepen belang alle mogelijke middelen zal aanwenden om dat gevreesde ongeval te voorkomen? In den loop der zitting werd medegedeeld de ontvangst eener missive van den minister van binnenl. zaken, waarbjj deze meldde gemagtigd te zijn het aanhangige wets-ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Amsterdamsche kanaalmaatschappij in te trekken. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de spoor- wegbegrooting afgeloopen. Morgen komen de artikelen in behandeling. De minister van binnenl. zaken heeft al de sprekers beantwoord en in den loop zjjner rede te kennen gegeven, dat tegen den tijd dal de vollooijing der

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1