eene naar de andere streek trekken Inzonderheid tegen den avond ziet men ze hier en daar, soms ten getale van honderden, hoog door het lucht ruim zweven. Deze vogels zijn thans, naar gemeld wordt, bijzonder schuw; de pogingen der jagers om er winst mede te doen worden dan ook slecht beloond, daar slechts enkelen onder schot komen. Hel stoomschip Conrad is den 24sttD dezer 's ochtends te Aden aange komen alles w as wel aan boordhel zou den kolenvoorraad aanvullen en 27 November de reis voortzetten. 's GRAVENHAGE26 November. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan A. G. Scholte, onder-adjudant van de schutterij le's Hertogenbosch, wegens de redding van een kind uit het water nabij die stad op 3 Julij II., toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan den heer mr. G. Gerlings Cz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.-reglbauk te Haarlem. Tot ontvanger der registratie zjjn benoemd; te Ossde heer J. Z. van der Mark, thans te Viauen; te Si. Ocdenrodc. de heer B. C. J. van der Meer, thans te Heusden. Tot directeur van een der rjjksielegraaphkantoren zjjn benoemd de telegraphislen 2e kl. J. F. Verbist en G. Vos Jr. en de telegraphist 3s ld. A. van Pesch. Z. M. de koning zal Vrijdag aanst.des avonds ten 6 ure, van het Loo in de residentie aankomen. 11e minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verieenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft art. 106 van hel hoofdstuk binnenl. zaken der staatsbegrooting. uitkeering aan de Kanaal maatschappij, aanleiding gegeven lot levendige beraadslagingen. De heer Stieltjes trad daaromtrent in een uitvoerig technisch betoog. Hij besprak vooral den waterstand, in verband met den waterafvoer van Amsterdam, Rijnland en Amstclland. De slotsom van zijn beloog was, dat de eenigc oorzaak van den slechten toestand, waarover allerwege wordt geklaagd, daarin is gelegen, dat het stoomgemaal te Schcllingwoude niet voldoende is. De toestand aldaar was niet goedde middelen tot walerloozing waren onvoldoende van capaciteit, liet gcheele plan der Kanaal-maatschappij was in menig opzigt verkeerd aangevat en de belangrijke quaeslie van hel peil te ligt opgenomen. In het Noordzee-kanaa! moeten Rijnland, Amsterdam en Schermerboezem uitwaleren en daarvoor was, in verband tot de massa water en het kanaalpeil, meer stoomkracht noodig dan door de Kanaal maatschappij wordt aangewend. Voorts zeide hij dat de dijk te Schelling- woude, waarin reeds gebreken ontdekt zijn, nog niet tot die hoogte is opgetrokken, welke vereischt wordt. Er was z. i. pericuhtn in mora, en hij hield het voor hoogst waarschijnlijk dal bij zwareu storm en boog opge stuwd water de dam bezwijken zou. De heer Rutgers stelde zich regt tegenover den heer Stieltjes. Volgens hem waren de talrijke klagten, in den laatsten lijd gehoord, slechts het gevolg eener kunstmatige agitatie tegen de Kanaal-maatschappij, die zich lucht gaf in sensatie-berigten, waarvan het niet moeijelijk was de bron aan te wijzen. Erger was echter nog de onkunde, die omtrent waterslaalszaken bij hoogcre en lagere colleges bestaat Te verwonderen was dit niet. Op de lagere scholen hier te lande zal men niet verzuimen te onderwijzen, welke de hoogste bergtoppen van de Himalaya zijn, maar hoe de polders hier te lande zijn verdeeld, dat zijn zaken, die noch aan kinderen op lagere, noeh aan jongelingen op middelbare, noch aan studenten op de hoogere scholen worden onderwezen, ja waarvan men kennis zelfs niet aan treft bij schrijvers in couranten. De redacteurs onzer groote dagbladen mogen economisten, politici, juristen zijn, van waterstaat hebben zij geen kennis, cn daarom kunnen zij ook geen controle houden over de artikelen, die men betrekkelijk dit onderwerp inzendt. Hij trad vervolgens in eene bestrijding van hetgeen hij noemde de grootste aller dwalingen, namelijk dat de watersnood van den jongsten tijd het gevolg zou zijn van de afslui ting van het IJ. Hij stond daarbij stil bij de bezwaren van elk waterschap in het bijzonder. Rijnlands klagten, meende hij, konden pertinenter weder- legd worden, omdat zij op schrift waren gebragl. Opmerkelijk was dat omtrent die klagten verschil van gevoelen bestond, liet was de moeite waard te vergelijken het adres van Rijnland aan den minister cn het rap port van Rijnland aan de vereenigde vergadering van ingelanden. In hel adres aan den minister wordt de watersnood toegeschreven aan de afslui ting van het IJ. maar in liet rapport worden andere redenen genoemd, als gemis van stoomtuigen en de geweldige regens. Rijnland nu heeft metereo- logische waarnemingen gehouden sedert 1743 en daaruit is gebleken, dat in elk van de !0 dagen van 20-29 September jl.17 pCt. meer regen is ge vallen dan in elk van de 4 natste dagen in de laatste 131 jaren. Zeer merkwaardige opnemingenMaar had Rijnland zijne onderzoekingen nog verder uitgestrekt cn was het opgeklommen tot de dagen van de arke van j Noach. dan zou bet nog lot belangrijker resultaten gekomen zijn en dan j zou het waarschijnlijker nog veel langer hebben geduurd, eer de bergtoppen wederom ziglbaar waren geworden. De afsluiting van liet IJwel verre van een nadeel voor Rijnland te zijn. was wel degelijk een voordeel voor Rijnland gebleken. Door 'de afsluiting van hel IJ was de toekomst van Rijn land niet slechter, maar heler geworden. Ongelukkiger kon het wc! niet voor de onderneming, die in een overgangsperiode verkeert, dan dal zich zulk een buitengewone regenval heeft voorgedaanterw ijl hel IJ was afge stoten en de spuijing door de Noordzee niet werd verkregen, welke eerst dagteekenl van den i3df" November. Maar dit is daardoor reeds duidelijk geblekendat de stellingendoor den heer Stieltjes ten vorigen jare hier ontwikkeld, onjuist en overdreven waren. In zijn rapport van 7 Jan. 1872 heeft de heer Stieltjes voorspeld, dal 200X00 hectaren zouden verdrinken, j en dal bet vaststaat dat het kanaal zou erlangen 50 duim boven A.P.ter wijl nu onder de ongunstigste omstandigheden en terwijl er nog geen spui- jiiig bestond het kanaal niet hooger is gestegen dan tot 10 duim onder A l'., dal is dus 60 duim lager. Dit was eene van die voorspellingen van den heer Stieltjes, welke door de feiten niet zijn bewaarheid. Spr. ver wachtte dan ook dal deze vergadering met haren practisclicn blik er op zal letten dat deze agitatie, die nu reeds een jaar lang legen de onder neming wordt gaande gehouden, het gewone ziekteverschijnsel is, dat tegen ieder nieuw denkbeeld en legen iedere groote onderneming wordt aangevoerd. In de zitting van heden zijn art. 106, uitkeering aan de Amsterdam- sclie kanaalmaatschappijen verdere artikelen van de afdceling waterstaat aangenomen. Daarna iiepen de beraadslagingen over de begrooting der staatsspoorwegen, waarbij zoowel het toczigt op de spoorwegdiensten als de gebreken *an aanleg en exploitatie ter sprake zijn gebragt; vooral kwam in aanmerking de slechte regeling op de lijn RotterdamFijenoord— Dor drecht. Morgen voortzetting. De commissie van rapporteurs van de tweede kamer voor het wets ontwerp houdende eene nieuwe regterlijke inrigting heeft, na kennis geno men le hebben van de memorie van beantwoording en het gewjjzigd ont werp van wetdoor den minister van justitie naar aanleiding van het voor- loopig verslag wegens dit onderwerp ingezondeneen nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeeiingen der kamer noodig geoordeeld. Aan het dep. van marine werd heden aanbesteed de levering van n". 1. graauw doek; 2. karl- en zeildoek; 3. vlagdoek4. duigen; 5. riemen 6. kommaliegoederen; 7. stearine-kaarsen8. roet; 9. borstelwerk. Minste inschrijvers waren voor de verschillende n°s. de heeren: 1. A. van IJzeren le Rotterdam, voor 1463; 2. Sypestijn te Krommenie, voor 18000,39; 3. van Weeren te Leidenvoor 1697,754. Gebr. de Lange te Zaandamvoor 574.50; 5. Schilte te IJsselsteinvoor ƒ1414; 6. C. Houweling te Amsterdam, voor ƒ1478.31 7. de Amstei'damsche waskaarsenfabriek, voor 87,48 de 100 kilo; 8. van llarlrop te Leiden, voor ƒ55,20 de 100 kilo; en 9. Gebr. Jonker te Amsterdam, voor 1014.02%. BUfTtëft LANUSCHK HEHIC'l KlN. K NGELA1VD. LONDEN. 25 November. Er wordt zeer geklaagd over de toenemende desertie bij het leger, welke ernstige bezorgdheid schijnt te wekken. Naar men mededeelt zijn gedurende de laatste twaalf maanden in het Politieblad de namen van niet minder dan 8361 deserteurs bekend gemaakt (de militie en de marine-solda ten niet mede gerekend) zoodat maandelijks gemiddeld 700 a 800 man van bet vaandel wegloopen. Het verontrustende der zaak wordt nog verhoogd door de omstandigheid dat. terwijl de gelederen door desertie gedund wor den, de werving al meer en meer slechte resultaten oplevert en niet instaat is de openslaande gapingen aan te vullen. De Schach van Perzië heeft aan den baron Reuter te Londen uitslui tende concessie verleend voor den aanleg van spoorwegen en kanalen en voor de exploitatie van mijnen in Perzië. Men is er in geslaagd uit de Pelsall-mijn naar boven te brengen de lijken van de werkliedendie door liet indringen van hel water afgesneden waren. De 19 lijken lagen tegen elkander aangedrongen; de ongelukkisen zijn waarschijnlijk gestikt door bedorven lucht. De heer Rass heeft ƒ200,000 geschonken aan de stad Derby, ten einde aldaar eene volks-biblioiheekterrein voor spelen en eene zweminrigting tot stand te brengen. Dezer dagen heeft een Duitscher. Glieilkuhl genaamd, leregt gestaan voor de correctionele regtbauk onder beschuldiging van vervalsching en be- driegelijke bankbreuk. Door den verdediger van den beschuldigde werd aangevoerddat het bedoelde misdrijf was gepleegd vóór het sluiten van het uitleveringsverdrag; doch de regtbank verklaarde, dat dit geen on derscheid maakte en gelastte de uitlevering van den beschuldigde aan de Duilsche overheid, na alloop van de gewone veerliendaagsehe detentie in Engeland. liet Kaapsche Fuiksblad deelt mede dat de gouverneur der Kaap kolonie, bij zijn bezoek aan de diamant-velden gebragt, verklaard heeft dal hij was teruggekomen van het denkbeeld om het West-Grikwa-land een voudig te annexeren, en dat hij aan de rijks-regering zou voorstellen, aan die landstreek eene eigene vertegenwoodiging te geven. De veiligheid op de diamant-velden laat zeer veel te wensehen over. Zoo vermeldt genoemd blad dat eenige dieven toegang hebben weten te verkrij gen tot het pakhuis der lib. Iiorradaile. Thompson. Hall C'. op Dutoils- pan en met een geldkistje, bevattende eenigc kleine diamanten en eenige kostbare documentenop den loop zijn gegaan. Het zeildoek der tentwaarin het kantoor is van de heeren Hollingsworth en Rogers, werd opengesneden en eene groote som geld, naar sommigen willen 700 ontvreemd. Uit berigten, per transportwagen ontvangen, blijkt, dat aan deze firma diaman ten ter waarde van 700 ontstolen zijn, naar men onderstelt door zeke ren Schliekman, die de sleenen verkoopen moest. Er is een bevelschrift uitgevaardigd tot gevangenneming van Schliekman, die dan ook reeds ge arresteerd is, benevens uog een paar vermeende medepligligen. Ook werd de tent van de heeren Susman G*.op Duloitspau, opengesneden en een perceel diamanten daaruit gestolen; doch de bedrijvers van deze laatste mis daad zijn in handen en blijken twee kleurlingen le zijn, een van welke het misdrijf erkend heeft. F R A. U U IJ li. Hel ofïieieuse Dien Publicofschoon hoog opgevende van den vriend schappelijke!) toon. waardoor de conferenlithi van de commissie de Kerdrel met den heer Thiers zich onderscheidentoont echter weinig goeds daarvan te verwachten. Dit blad drukt hel gevoelen uit dat de zoogenaamde «rege ling der betrekkingen ttisschcu den president en de nationale vergadering", waarmede de commissie zich heel onledig te houden, zal uitloopen op eene nieuwe botsing, die niet anders op te lossen zal zijn dan door de aftreding van den heer Thiers, met al de verwarring en anarchie, welke daarvan de gevolgen zullen zijn. Door twee afgevaardigden van het linker centrum, de bh. de Marcère en Christophle. is aan den heer Thiers een ontwerp tot wijziging der constitutie medegedeeld, hetwelk zij zich voorstellen in den vorm van een amendement op het door eene commissie uil den boezem hunner partij ge formuleerde voorstel in te dienen; 1°. liet mandaat van den president der republiek wordt verlengd voor den tijd van vier jaren ingaande J J ami a lij 18/3. 2°. De artikelen 49—57 en 60 69 der grondwet van 4 November 1848 worden van kracht verklaard. 3". Gedurende den tijd, waarbinnen de afkondiging eener aangenomen wel moet plaats hebben, staat het den president vrij, hij eene boodschap eene nieuwe behandeling derzelfde wel-te verzoeken. Op eenen door dc nationale vergadering te bepalen dag zal de president in persoon de redenen kunnen bloot leggen welke hjj voor dit verzoek heeft. Bijaldien de ver gadering weigert de wet op nieuw in behandeling te nemen zal de presi dent met dc afkondiging kunnen wachten tot ua de eerstvolgende gedeelte lijke vernieuwing der vergadering. Na die gedeeltelijke vernieuwing neemt de nationale vergadering eene eindbeslissing. De president is alsdan verpligt de wel al le kondigen; zoo hij in gebreke blijft, geschiedt de afkondiging door den president der nationale vergadering. 4". De nationale vergadering wordt jaarlijks, bij derde gedeelten, ver nieuwd. De wel regelt dc wijze waarojj die vernieuwingen plaats hebben. 5». Binnen acht dagen na de afkondiging der tegenwoordige wet zal er een vice-president der republiek benoemd worden. 6°. Bij ontstentenis van den presidenttreedt dc vice-president in zijne plaats op gedurende hel tijdperk in deze wel genoemd. 7". lie president en de vice-president der republiek worden door de na tionale vergadering benoemd, en zijn bij hel einde van den tijd, w aanpor

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2