ij: I its cm; courant. f872. WOENSDAG 27 NOVEMBER. 281. ST A DS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHK UKHI6TEM. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'i.fan co p.p. i 3.60 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentie» is van 14 regels 1iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor "nitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertontiën ie Hamburg LubeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Gazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne PROCES-VERBAAL. van de inlevering en ope7iing van stembriefjesdie ten behoeve der keuze van vijf leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 26steQ November 1872. Het bureau van stemopneming neeint in de ter inlevering der stembriefjes be stemde zaal op liet Raadhuis plaats, des middags te twaalf uren. Het is samengesteld uit den heer dr. W. C. van den Brandeler, burgemeester, voorzitter, en de beeren jhp. mp. J. N. van Pultkammer en prof. J. C. G. Evers, leden van den gemeenteraad, stemopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den 9den November 1851, houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, voor het bureau staande, nedergelegd. De stembusna onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijnwordt met twee sleutels gesloten waarvan de eene door den voorzitter van het bureau, en de andere door den heer van Putlkammer, als oudste stemopnemer, in bewaring wordt genomen. ïn de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijst vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee uren wordt door den voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voor geschreven wijze. Onmiddellijk wordt de bus geopend en bevonden twee en dertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot ah het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geen -stembriefje. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest twee en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heereu: P. I. de Fremery 29 stemmen, A. C. Leembruggen 29, mr. P. du R:eu 28, J. I. vsn Wensen 28, B. F. Kranlz 27, H. J. van Wensen, J. L. van Wensen, J. C. Zsjlbcrg, J. van der Drift, G. Elshof, P. C. Eigeman, C. J. Leembruggen11. A. Schmier, II. W. F. Bakker, H. N. Veefkind, J. C. Fischer, J. J. van BeetenG. Wilhelmy Damsté, L. G. Ie Poole, T. J. van 't Hooft, G. J. du Rieu, T. T. Krantz en A H. Eigeman, ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren P. I. de Fremery, A. C. Leembruggen, mp. P. du Rieu, J. I. van Wensen en B. F. Krantz. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden de beeren PETRUS ISA ACTS DE FREMERY. ADRIANUS CORN EL IS LEEMBRUGGEN. Mp. PAULUS DU RIEU. JOHANNES IGNATIUS VAN WENSEN, en BOUDEWIJN FRANCISCUS KRANTZ. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 268t?n November 1872. v. D. BRANDELER, Voorzitter, v. PUTTKAMMER,) J. C. G. EVERS, f Stemopnemers. 8". Voorstel tot wijziging van art. 2 der Instructie van den Gemeente- architect. (219) 9°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1872. (222) Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 28 November 1872 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse voor meisjes. (216) 2°. Verzoek van Diakenen der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier, om te worden vrijgesteld van de betaling eener recognitie voor bel gebruik van gemeentegrond in de Verwersstraat. (210 en 210*) 3". Verzoek van J. A. van Dijk, waarbij eene wijziging der verordeningen op de heffing van schoolgeld wordt in overweging gegeven. (212 en 212') 4°. Verzoek van G. J. Boelenter bekoming van gemeentegrond aan den Vestwal nahij zijne houlkooperij. (221) 5". Verzoek als voren van L. S. Verhoeven, aan de tweede llaverstraat.'(217) 6°. Verzoek als voren van T. J. Botsaan den Nieuwen Rijn bij de Veste- slraat. (218) 7°. Verzoek van Mej. II. M. Klerk de Reus, om eervol ontslag als onder wijzeres 2e klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2Je klasse, voor meisjes. (220) LEIDEN, 26 November. Rij kon. besluit van 22 Nov. is tot heemraad van Rijnland benoemd de heer II, F. Bultman. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besleed: Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 10 hectoliters 5.50 4.50 50 "22.50 100 "48.— "47.— Reeds sinds jaren was bijna al wat er in ons land uitkwam op hel gebied van prenteboeken en kinderlectuur vertaald of ontleend aan Duilsche en Belgische uitgaven. Hoe aardig en geschikt deze werkjes ook warenzij bleven in hunne voorstelling en het behandelde onderwerp on-Hollandsch en vreemd. Er was geen overeenstemming tusschen de deuntjes en vertellin gen, die het kind zoo gretig opving aan den schoot van moeder of baker en hetgeen het leerde uil zijn prenteboeken. Het voelde zich vreemd aan al wat daarin werd verleid, evenzeer als bet zich voelde aangetrokken door de oud-Hollandsche liedjes en kniedeuntjes, die reeds zoovele geslachten als kind werden voorgezongen en onuitwischbaar zijn blijven voortleven in het brein van iedere moedervan elke vrouwdie kinderen opvoedde en ver zorgde. De uitgever D. Noothoven van Goor, alhier, heeft zooveel mogelijk van al die kostbare herinneringen onzer jeugd bijeenverzameld en geeft nu, onder den titel van "Bakerliedjes en Kniedeuntjes", wel 17 soorten aller liefst geïllustreerde boekjes uitwaaronder ook liedjes en versjes voorkomen van Gouverneur en S. J. van den Bergh. Bij den uitgever, C. Kooyker, alhier is mede een allerliefst kinderprent- werkje. getiteld: "de Geschiedenis van de vijf biggetjes", verschenen. Het is keurig net uitgevoerd en voorzien van bijschriften van J. J. A. Gouver neur, hetgeen niet anders dan-tot aanbeveling kan strekken. Te Groningen heeft Zaturdag U. de heer dr. F. W. B. van Bell zijne betrekking als hoogleeraar bij de theologische faculteit aan de hoogeschool aldaar aanvaard, met het houden van eene redevoering «over het karakter der onafhankelijke, gewoonlijk.genoemd moderne, theologie." Zaturdag 11. werd te Stellendam de nieuw benoemde burgemeester, de heer mr. G. J. Goekoop. bij zijne komst in die gemeente, na het afleggen vau zijnen ambtseed in handen van den commissaris des konings in deze provincie, opgewacht door eerewachlen le paard en de gemeente binnenge leid tot voor het raadhuis, alwaar hij door den gemeenteraad opgewacht en hem bij monde van de wethouders welkom werd gcheeten. Daarna vertrok de burgemeester, onder luide toejuichingen, tot aan de grens der gemeente, begeleid door de eerewaehten te paard, naar Goedereede, waar hij mede door eerewaehten te paard van de daar bestaande rederijkerskamer "Een dracht" werd opgewacht en tot zijn woning begeleid. Des avonds werd lifj door de rederijkersvereeniging van zijne woning afgehaald en geleid lot aau het raadhuis, alwaar hij door den gemeenteraad werd opgewacht en door de wethouders verwelkomd. De nieuwe burgemeester aanvaardde na eene krachtige toespraak tot den gemeenteraad het voorzitterschap. Het "Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" te Amsterdam zette Zondag de vroeger geschorste vergadering voort "tol bespreking der af schaffing van den arbeid op Zondag." Nadat men het andermaal niet eens dreigde te zullen worden over de middelen om tot liet doel te geraken werd ten laatste eene commissie van negen leden benoemd, wier streven het zal zijn, eene algemeene beweging in het leven te roepen tegen den Zondagsarbeidom vervolgens gezamenlijk de middelen ter afschaffing te bespreken. De procureur-generaal van het prov. geregtshof in Utrecht verzoekt in het Policieblad opsporingaanhouding en opzending van Maria Margaretha van Frankcnhuysen bijgenaamd Scheele Griet, oud 44 jarenlaatstelijk direc trice van het prot. landbouwkundig opvoedingsgesticht voor verwaarloosde en verlaten kinderen te Montfoort. In haar signalement komt o. a. voor, dat zij heeft een breed, mager en bleek aangezigt, en een spitse neus en mond: zij is bijziende en knijpt, met iemand sprekende, de oogen bijna digt; zij spreekt op zachten toon en zeer langzaam, op beide wangen heeft zjj een kleine roode vlek. Zij is, wegens mishandeling van verpleeyden in ge meld gestichtbij verstek veroordeeld lot een jaar cellulaire gevangenisstraf. Naar men uit Harlingen meldt is bij de laatst gehouden groote hout- veiling aldaar, wegens de duurte van dat artikel, van de 179 percelen slechts een verkocht. Men meldt uit Leeuwarden: De wilde ganzen, die telkens in het najaar aankomen, en dikwijls, vooral op de laag gelegen landerjjen, eene ware verwoesting aanrigtcn, ziet men ook nu weder in groote vlugtcn van de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1