LÜID8CIE COURANT. ZATURDAG 23 NOVEMBER. S'. 27«. STADS-BERICHTEN. HKVNENi.\MilSCiiK IWHIGTEN. 1872. -t-ï^Rg*$k De Courant verschijnt dagelijksZon- en reent tinyen uitgezonderd. De prijs der Courant in per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. I 3.50 met het Verslag der HcKdelinoen van den Gemeenteraad f'3.35franco p. p. 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 iaars, buiten tie expedttiekosten. A so aderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie)) is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentie*] voor DnitschlsindOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomon door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertsntian te Hamburg, Lubeck, Frankfort a M,Berlijn Leipzig, Dresden BreslauKeulen, Stuttgart, Weensn, Praag, Bazel, Zürich, St, Hallen, Genbye en Lausarme Bij deze Courant wordt verzonden IV". 55 (blad 67) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEIDEN, Gelet op art. 289 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24""1 October 1867; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door hen aan rooi meesters dezer gemeenle is gelast om dezer dagen eene Schouw te houden in de branderijen, distilleerderijen, mouterijen en hare zolders, ten einde na te gaan of de vuringen, distilleerketels, helmen, sluiten, rollagen en alle werktuigen en gereedschappen, in die werkplaatsen voorhanden, in dier voege zijn ingericht dat alle gevaar voor brand zooveel mogelijk verme den wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leiden. 22 November 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 22 November. De bockhandelaars Gebroeders van der Hoekalhierzullente begin nen met 4 December e. k., verkoopen eene uitgebreide en belangrijke verza meling boekenbetreffende godgeleerdheid reglsgeleerdheidstaat- en staat huishoudkunde, geschiedenis, geneeskunde en aanverwante vakken, natuur lijke historie, oude en nieuwe letterkunde, enz., grootendeels nagelaten door de beeren A. J. Ktoos. predikant op Wieringen, J. G. Gramerus van Senden, student in de godgeleerdheid te Leiden, en P. J. van Wageninge, officier van gezondheid le kl. bij de marine. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op deu thans verschenen catalogus, die ongeveer 200 blad zijden groot is. Te Wassenaar, op de buitengoederen van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, is door 'den heer L. li. van Esveld een bijzonder groote Iraaije arend van 8% voet vlugt geschoten, die door den heer ter Meer, alhier, als blijvend aandenken voor Z. K. H. wordt opgezet. Mevr. Sezzi hield gisteren avond hare tweede causerie. Het onderwerp, dat zij thans behandelde, was de toestand en de omwikkeling der vrouw bij de verschillende volkerentoestanden die de spreekster zelve in het oosten bleek le hebben bestudeerd. Zij betoogde hoe goed onderrigt voor de zwakkere sexe eene behoefte, een haar toekomend regt is en waarvan ten slotte ook hel sterkere geslacht de gelukkige uitkomsten geniet; van de ontwikkeling der vrouw stelde zij een gelukkig huwelijkslevenhet wel zijn van den staat en de mcuschheid afhankelijk. Aanstaanden Zaturdag zal mevr. Sezzi weder eene conférence houden over de vrouw en het huwelijk. Zij noodigde de aanwezige dames uit vooral de celibatairen onder hare bekenden op te wekken deze beschouwing bij te wonen, daar zij tot hen in het bijzonder hare opmerkingen en wenken wil rigtcn. Mevr. Sezzi stelt zich voor ook eene beschouwing te houden over 4'esprit et l'iutelligence des animaux." De loegangkaarten die Zaturdag worden ge nomen, zijn ook geldig voor de conférences die zij zich nog voorstelt te dezer stede te houden. In de Revue des Deux Mondesvan November, komt een artikel voor over Thorbecke, van de hand van den heer d'. A. Réville, te Rotterdam. Door den gemeenteraad van Rotterdam is aan den heer dr. A. de Jager, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Zijn verzoek om pensioen is afgewezen, omdat de bestaande ver ordening het niet toeliet, maar daarentegen heeft de raad besloten hem eene jaarlijksche toelage van ƒ2000 te verleenen. Door de arrond.-regtbank te Rotterdam is een persoon veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maandomdat hijzonder daartoe geregtigd te zijn. in het openbaar heeft gedragen het ridderkruis van de Militaire Willemsorde met het daaraan verbonden ordelint. In de gemeente Haarlemmermeer brak gisteren morgen een hevige brand uit op de hoeve "de Herstelling," aan den Bennebroekerweg, toebe- hoorende aan mevr. de wed. Dumont, te Bennebroek. Terwijl de boer zich gereed maakte om het gestalde vee te voeren, sloegen hem eensklaps de vlammen tegen en-weldra hadden zij de gansche schuur aangetast. Door de tijdige hulp der Bennebrocker spuit werd het aan de schuur verbonden woonhuis nog behouden, maar de schuur met de daarin aauwezige graneu, werktuigen en gereedschappen is geheel vernield. Twee paarden, eene geit en cenige kippen zijn mede verbrand, doch de koeijen zijn gelukkig gered. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten de exploitatie van het Liernur-stclsel te doen geschieden met een daartoe ingerigt ijzeren stoomvaartuig met vaste machine; voorloopig. totdat het stoomvaartuig in dienst kan gesteld worden, de exploitatie te doen geschieden door een locomobile, geplaatst op een gemeentevaartuig; voor de huizen in het nieuwe stadsgedeelte in den Binnendijkschen Builenvelderschen polder, totdat een definitieve beslissing over Liernur's stelsel zal zijn genomen, zoodanige tijdelijke voorschriften le geven voor den afvoer van faecale sloffen, dat de latere toepassing van Liernur's stelsel mogelijk blijftaan burg. enwelb. op te dragen, eene verordening te ontwerpen, regelende de bijdragen te voldoen wegens het verwijderen van faecale stoffen volgens Liernur's stelsel; aan de firma Liernur de Bruyn Kops op te dragen een plan le maken voor een pneumatisch buizennet in het nieuwe gedeelte der stad met sta tionair werktuig. Onder Geldrop is Dingsdag 11. eene groote boerderij, met den daarin aanwezigen oogsteen prooi der vlammen geworden. Men meldt uit Leeuwarden: Woensdag avond is alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de IJs-club. Er werd besloten in den aanstaanden winter, ijs en weder dienende, drie hardrijderijen le houden, ééne door mannen, ééne door mannen en vrouwen en ééne ter keuze van de directie. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van 887.63%. Ofschoon in 1871/72, tengevolge van den zachten winter, geene hardrijderijen hebben kunnen plaats hebbenhadden de uitgaven tocli bijna 1000 bedragen, wegens liet aanschaffen voor de club van een eigeu decoratief. De club verkeert steeds in bloeijenden toestand en telt thans 562 leden. Van Ameland wordt het volgende gemeld: liet werk der aanhechting van dit eiland aan den vasten wal heeft; wegens de stormen in de vorige week, zoo veel schade bekomen, dat men meent dat die, bij niet voldoend aanwezig materieelin dit jaargetijde niet hersteld kan wordenwaardoor men vreestdat de schade ook nog dag aan dag zal toenemen. Daar er verschillende gaten in gescheurd zijn zal ieder zich moeten wachten om zich nu over dat werk naar hier te begevendit toch kon tot dusver niet an ders dan bij laag water en goed weder en dan nog niet zonder gevaar plaats hebbendewijl de aanhechlingswerken naauweljjks een voet boven laag water uitkwamen. De schepen van hier, waaronder van 70 tonnen inhoudkunnen die werken nu steeds met volle lading ongehinderd pas seren. Men hoopt hier echter dat de aandeelhouders door deze schade niet zullen worden ontmoedigd en het werk in het aanstaande voorjaar op nieuw zal worden aangevangen en doorgezet, daar die aanhechting voor dil eiland van groot belang wordt geacht. Nabij Groningen is Dingsdag II. een wagen, waarop zich 7 personen bevonden, ten gevolge van het schrikken der paarden, in hel water ge raakt. Van de 7 personen heeft men er slechts 5 kunnen redden en van die verkeert er een in bedenkelijken toestand. 'sGRAVENHAGE, 22 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. M. van Kempente Voorscholen, tol het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus 3e kl.hem door den keizer van Rusland geschonken. Aan den heer mr. J. Brngma is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris le Stedum. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het corps ingenieurs, mi neurs en sapeurs: tot kapitein 3C kl. de lc luitt. W. Schuurman en P. O. W. Mossel, van het corps, en tot leD luit. de 2e brilt. W. Gooi en C. J. Pol- vliet, mede van het corps. Alhier is aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt jhr. mr. F. P. vati der Hoevenminister-resident van Z. M. den koning der Nederlanden hij den Mikado van Japan. Bij de algemeene beraadslagingen ©ver het hoofdstuk binnen!, zaken

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1