ïïlfTENLA N DSC 11K ItKIlIGI EN medaille, ingesteld bij besluit van 23 Sept. 1355, alsmede een loffelijk getuigschrift. Bij kon. besluit van 18 Nov. is ecne commissie ingesteld tot het hou den van een vergelijkend onderzoek van de bekwaamheid der candidaten naar de betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat dingende, beslaande uit de hh. jh''. J. R. T. Ortt, hoofdingenieur van den waterstaat, als voorzitter; F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school; 11. S. J. Rose, hoofdingenieur van den waterstaat; J. F. Boogaard, referen daris der aid. waterstaat van hel dep. van binnenl. zaken; G. van Diesen, ingenieur van den waterstaat; J. van der Vegt, ingenieur van den water- j staat; en W. II. Hubrecht, ingenieur van den waterstaat, tevens secretaris. Tot directeur van het postkantoor te Geertruidenburg is benoemd de heer R. II, J. A. Stoop, thans directeur van het postkantoor te Willemstad. De officier van gezondheid 3' kl. G. Franken wordt geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Door den Nederl. consul-generaal in Portugal is de heer .1. I'ereira Jr. aangesteld lot zijnen vice-consul te Aveiro, en de heer A. Martins d'Azevedo lot zijnen consulairen agent te Foz do Douro. H. M. de koningin is heden morgen ten II ure per extra-trein van den Rijnspoorweg in de residentie teruggekeerd, vergezeld van den hofmaar schalk jhr. Gevaerts van Simoushaven en twee hofdames. Aan hel station was Z. K. H. de prins van Oranje aanwezig om H. M. te verwelkomen, terwijl Z. K. 11. prins Alexander H. M. tot Rotterdam was tegemoet gereisd en van daar met II. M. terugkeerde. Ook de burgemeester der residentie bevond zich aan het station om II. M. te begroeten. IIII. Kit. HH. prins en prinses von Wied zullen heden avond ten 8 ure met den Rijuspoor alhier aankomen. -- De minister van binnenlandschc zaken zal Zalurdag aanst. geen ge hoor verleenen. Bij de behandeling van het hoofdstuk lil der staalsbegroolingin de zitting van de tweede kamer van gisterenheeft de minister van binnenl. zaken, in zijne antwoorden op de gemaakte aanmerkingen, o. a. te kennen gegeven dal geruststellende uilziglen bestonden omtrent de aansluiting der Noorderspoorwegendat binnen kort zou blijken in hoe ver dezerzijds pogin gen werden aangewend om het verhoogd regt op het gedistilleerd in België te doen afschaffen; dat al het mogelijke zal worden gedaan om, vóór de invoering der onlangs aangenomen tariven van in- en uitvoer in Nederlandsch Indië, van andere mogendheden billijke concessiën te verkrijgen; dat, al mogt de politiek van Frankrijk op handelsgebied geene sympathie opwekken, er geene klagten bekend waren over inbreuk van die zijde op beslaande verdragen; dat de uitkomst van een ingesteld onderzoek geene aanleiding had gegeven lot hel doen eener nadere poging betrekkelijk de quaestie der onschendbaarheid van particulier eigendom ter zee, en dat, zoo gelegenheid wierd gegeven om met andere mogendheden de tolheffing op hel kanaal van Suez te bespreken, daarvan dezerzijds zou gebruik gemaakt worden. In de zitting van de tweede kamer van hetjen was hoofdst. IV der begroo ting (Justitie) aan de orde. Bij de algemeene beraadslagingen werden on-" derscheidene ontwerpen te berde gebragt. De heer van der Linden wees inzonderheid op de hooge noodzakelijkheid van de verbetering van ons regt. Zoovele ministers waren omgevallen voor den muur waarachter eene nieuwe regterlijke organisatie lag, maar inlusschen werd er niets gedaan tot ver betering van ons regt. Jaarlijks werden vele onderwerpen in de aandacht der regering aanbevolen, die beloofde ze in overweging] te nemen. Jaarlijks werden tegen St. Nicolaas de paarden uit den stal gehaald om te para deren, om daarna weder op stal te worden gezet. De natie had min- •tt der behoefte aan goede regtsbedeeling dan aan goed regt. Hij was van mcening dat het tijd werd dat de commissie voor de herziening van het strafregt met hare laak gereed kwamnu zij reeds meer dan twee jaren zich met hare taak bezig hield. De heer Haff'mans kwam weder terug op de verdeeling der ambten en bedieningen naar de geloofsbelijdenis. De minister van justitie bleef hij de meening dat de regterlijke organi satie moest voorafgaan aan andere herzieningen van wetboeken of speciale wetten. In antwoord op den heer Uaflmans zeide hij dat hij ontkent het feit dat de onevenredigheid in de vervulling van ambten bestaat van wege de geloofsbelijdenis. Hij zal nooit iemand benoemen, veelmin uilsluitenvan wege zijne geloofsbelijdenis. De beraadslagingen zijn gevorderd lot de afdceling Gevangenissen. Mor gen voortzetting. In de gemeenteraadszitting van gisteren zijn ingekomen de adressen, houdende bezwaren tegen de voorgenomen rigting van een spoorweg naar Scheveningen langs verschillende fraaije gedeelten dezer stad. Aan burg. en wetli. werd door den raad magtiging verleend het leggen van de buizen der duinwaterleiding en het daarin schakelen van afsluiters, brandkranen standpijpen enz., onderhands uil te besleden aan de bekende firma John Ainds and Sons van Londen en Berlijn, dezelfde die in Amsterdam het buizennet voor de waterleiding heeft gelegd, tegen de door die firma bedongen tariefprijzen van ƒ268,900. Voorts kwam in beraadslaging het voorstel van burg. en weth. om een jaarlijksch subsidie van ƒ6000 te verleenen aan de alhier op te rigten am bachtschool. Vroeger is door den gemeenteraad, op voorstel van den heer Gaan, besloten in overleg met de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs en met het dagelijkse!) bestuur, te onderzoeken in hoever het tot stand komen eener ambachtschool zou kunnen leiden tot een verzoek aan de regering om te worden ontheven van de wettelijke verpligting tot het hebben eener burger-dag- en avondschool. De commissie op het middelbaar onderwijs, daarover gehoord, achtte de bedoelde vrijstelling strijdig met de 1 letter en den geest der wet en Iegelijk met de belangen van het openbaar e middelbaar onderwijs, waarmede de daarop gehoorde inspecteur van dat onderwijs gedeeltelijk instemde, en adviseerde daarom aan het dagelijksch bestuur o. a.aan den gemeenteraad de opheffing der burger-dag- en avond- schooi le ontraden en te volharden bij het voorstel om een jaarlijksch sub- stille van ƒ6000 voor de alhier op te rigten ambachtschool uit te kecren. Door den raad werd besloten, na breedvoerige discussie, welke hoofdzake lijk liep over een voorstel van genoemden lieer Caan, dat echter met 18 tegen 14 stemmen werd verworpen, om te volharden bij diens vroeger voorstel om dispensatie aan te vragen. Ingevolge kon. besluit van 4 November 1872 heeft heden aan het mi nisterie van financiën de uilloting plaats gehad van 30 reeksen van de 3% pCls schuldbekentenissen ten laste van het amortisatie-syndicaat. De vol gende reeksen zijn uitgeloot; 881, 978, 162, 151, 1245, 1580. 1599, 1606, 569, 448, 1750, 231. 1192, 1560, 1156, 1532, 778, 1231, 1176, 1479, 2180, 2, 1784, 1727. 1842, 2243, 372, 1506, 622, 659. ËNGELAN». LONDEN. 19 November. 11. M. de koningin der Nederlanden heeft Zaturdag 11., vergezeld door prins Edward van Saksen-Weimar en lord en lady Napier of Ettrick. te Cambridge een bezoek gebragt aan dr. Thompson, "Master" van het Trinity- college aan de universiteit aldaar. Na achtereenvolgens de kapellen van de Trinity-, St. Johns- en Kings-colleges, alwaar zij door de bestuurders dier inriglingen van hooger onderwijs werd ontvangen, bezigtigd te hebben en na de voornaamste straten der stad te zijn doorgereden, heeft het gezel schap met cenige andere aanzienlijke gasten ten huize van dr. Thompson een dejeuner gebruikt en is daarna naar Londen teruggekeerd. In de city zijn dezer dagen de bezoekers van twee speel- of wedhui- zen door de policie overvallen. Zij werden, ten getale van ongeveer 60. in verzekerde bewaring gebragt. Een tweetal is met eene boete van 100 gestraft, maar de overigen zijn vrijgelaten. In eene bijeenkomst van stoomboot-eigenaren van North-Shields is be sloten, aan de eigenaars van steenkolenmijnen den eisch te stellen de prij zen van deze brandstof le verminderen en leverings-conlraclen te sluiten voor den tijd van twaalf maanden. Ingeval hieraan niet werd toegegeven, zouden de stoomschepen met 1 December niet meer varen. Volgens berigt uil New-Castle, waren de prijzen der stoomkolen zeer gedaald en aange zien de vraag verminderde, zou het besluit genomen zijn minder kolen le delven. De stoomboot Albert, varende van Grimsby op Antwerpen, heeft een Noordsche bark op de lading drijvende ontmoet. Drie man zaten in het Uiig. Het weder was zeer stormachtig met hooge zeeën. Van de stoom boot trachtte men met sloepen het volk te redden; tot tweemalen toe sloeg de sloep om. Eindelijk mogt men er in slagen één ntan le redden, de twee anderen werden door de zee tegen het schip doodgeslagen. De geredde ver haalde, dat de gansche equipage was omgekomen. Een man zat nog half naakt dood in het tuig. Nadat men hel schip verlaten had barstte het uiteen. FKANKRIJ K. Bij de beraadslagingen] in de nationale vergadering over de interpellatie van den generaal Changarnier, ten opzigle van de door Gambctta te Gre noble gehouden redevoeringen, verlangde een der leden, de heer de Broglie, dat de heer Thiers de verklaringen zou herhalen eenmaal aan de permanente commissie gedaan, om te doen blijken dat de regering niets met de radica len gemeen heeft. De heer Thiers herinnerde dat hij steeds den strijd vnl hield tegen het socialismus en de demagogen; en dat van dien kant thans geen' ernstig gevaar dreigde, daar men op de bescherming van een dapper leger kon rekenen. Hij betwistte daarom aan zijne beschuldigers het regt hem naar de bank der aangeklaagden te verwijzenmaar hij w ilde zich in gecnen deele aan het oordeel des lands onttrekken, waaraan hij altijd bereid zou zijn zich te onderwerpen, hetzij ais afgevaardigde, hetzij als hoofd der regering. Wilde men inlusschen een sterk gouvernement heli- ben, dan moest men voor diens waardigheid waken eu het niet als ver dacht of als schuldig voorstellen. Ik zal dus niet antwoorden, zeide hij; bovendien is de te Grenoble gehouden redevoering slechts ecu voorwendsel. Men werpt de quaestie van vertrouwen op; welnu, laat ons geenen tijdver spillen. Weet hoe gij stemmen wilt. Gij hebt mij het regt gegeven ii tot eene duidelijke verklaring uil te noodigen. Gij beklaagt u over eene "voorloopige regering"; maakt dan een definitief gouvernement; hel tijdstip 1 is gunstig daarvoor en Frankiijk zal het aannemen. Op deze rede volgden levendige toejuichingen van de linkerzijde en eene groote opschudding, liet voorstel om eenvoudig tol de orde van d n dag over te gaanwaarmede de regering verklaarde geen genoegen te nemen, werd met 495 tegen 132 stemmen verworpen. Twee andere voorstellen, waarmede de regering zicli insgelijks niet vereenigde, werden verworpen, het eene met 372 tegen 327, het andere met 452 tegen 188 stemmen. Eindelijk werd een voorstel van den heer Metletal, houdende dat de vergadering, rekenende op de vastbera denheid der regering ën afkeurende de op het banket te Grenoble verkon digde beginselen, overgaat tot de orde van den dag. aangenomen met 2117 legen 117 stemmen. Slechts 384 leden namen aan deze stemming deel. Vele leden van de reglerzijde onthielden zich van stemmen, omdat de han delingen van Gainbetla niet scherp genoeg in de molie worden afgekeurd. Le Uien public berigt dat de regering voortgaat, met hel oog op haren wensch om de ontruiming der nog bezette departementen zoo veel mogelijk te bespoedigen, niet hel aankoopen van alle voorhanden wissels op Duitschlaud Zij bezigt daarloe de door de inschrijvers op de geldleenin; hij anticipatie gestorte sommen, welke een cijfer van I860 miliioen bereikt hebben, liet laat zich aanzien dat zonder eenige geldcrisis ten gevolge dezer operatien in den loop van Maart op nieuw twee departementen zullen kunnen onlruimd worden. Door de regering is eene commissie benoemd om een nieuw reglement te ontwerpen op het gebruik van de spoorwegen ten behoeve van militairen, tér vervanging van het beslaande, dat gebleken is onvolledig te zijn.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2