LEIDSCUE COURANT* s\ -m. m 1872. GRONDBELASTING. DONDERDAG 21 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. AJvertentiën voor DnitschlnndOostenrijk en Zwitserland worden nitslaitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Hamburg, Lub eekFrankfort a. hl., Berlijn Leipzig, Dresden Bresluu, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (lallen, Genèoe en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 54 (blad 66) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van II Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den 26'"n November aanstaande, 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de heeren: JOHANNES IGNATIUS VAN WENSEN, Mr. PAUL DU RIEU, PETRUS ISAACUS DE FREMERY, BOUDEWIJN FRANSISCUS KRANTZ en ADRIANUS CORNELIS LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel en Fabrie ken moeten aftreden doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zyndat de lijst van kiesgerechtigdenwaarlegen gedurende de eerstkomende acht dagen bij het gemeentebestuur bezwaren kunnen wor den ingebracht, ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt, en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leider, 25 October 1872. E. KIST, Secretaris De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidenherinnert de belanghebbendendie de toepassing verlangen van eene der bepalingen, vermeld in de artt. 28—-31 der Wet van den 26sltn Mei 1870 Staatsblad n°. 82) betrekkelijk de grondbelasting, dat zij verplicht zijn van alle stichtingen, herbou wingen, bij- of opbouwingen, of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der wet vallende, binnen drie maanden, na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwen, aangifte te doen bij het bestuur der gemeente, waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte, regtstreeks, zonder tusschenkomst van derden, dagelijks van tien tot drie uren, met uitzondering van Zon-en feest dagen ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leider, 20 November 1872. v. d. BRANDELER. BlNiNliM,AMiSCIiIC iiKGTEN LEIDEN, 20 November. In de zitting van de provinciale stalen van Zuidhollnnd van heden is, na langdurige beraadslagingen besloten afwijzend te beschikken op hel adres van de hh. de Bordes c. s.om subsidie uit de provinciale londsen voor den aanleg van den spoorweg Leiden Woerden. De conclusie van het rapport der commissie, gelijk men weet van eene gunstige strekking voor het verzoek, werd verworpen met 31 tegen 28 stemmen. Aan het debat namen als bestrijders der aanvrage deel de hh. van der Ileim en Vollenho ven, leden van gedeputeerde staten, en voorts de hh. Mock, Hoogendijk en Roest van Limburg, terwjjl de aanvrage verdedigd werd door de hh. Hu- brechtRlussé en I.éon. De rapporteur der commissie, de heer Buys, we- derlegde in eene uitgebreide rede al de argumenten tegen het rapport aan gevoerd en verdedigde dit in warme en krachtige bewoordingen. Minder talrijk dan men het in eene slad als Leiden met regt zou mogen verwachten was het aantal van hen, die de conférence van mad. Sezzi gis teren avond, in het gebouw der vrijmetselaarsloge, bijwoonden. Het onder werp, dat dezen avond zou worden besproken, de vrouw en de mode. was misschien oorzaak dat menig huisvader, die zich anders gaarne met echtge noot en dochters onder de toehoorders zou hebben geschaardzich niet ver toonde. Was het de vrees dat zulk een onderwerp, door eene Fransche 'rouw besproken, hem met het oog op het eigenaardige toilet dezer dagen, «n dus ook van zjjne dames, minder gcwenschl voorkwam, dan waarschijn lijk zal hij nu spyt gevoelen er met de zijnen niet te zijn tegenwoordig ge weest. Want al was het standpunt der geestige spreekster ten opzigle van haar onderwerp dat eener Parisienne en gl vloeit daaruit voort dat de door haar behandelde typen een Hollander wel wat overdreven toeschijnen, men voelde toch dat hier in een luchten vorm een onderwerp werd behandeld dat er op was berekend de gedachten op dit punt te vestigen en te ont wikkelen. De spreekster doorliep de phases, die de kleeding der verschil lende volken had ondergaan, wees op het vroeger zeer kennelijk verband lusschen zedentoestanden en politieke verhoudingen met de daaruit voort- vloeijende kleederdraglen. Zij schilderde met vernuft de heerschappij, waar aan de vrouwen zich zoo in het bijzonder en ook de mannen zich onder wierpen en wees er op hoe meestal door de ouders zeiven in hunne kin deren deze neiging wordt ontwikkeld. Aanstaanden Donderdag avond, op hetzelfde uur, zal de aangename rede naarster de vrouw, uit een ander oogpunt beschouwd, verder bespreken. Wjj vernemen dat door den raad van administratie van de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij aan den heer Jac. van der Kamp alhier is opgedragen de uitvoering van het maken van de halte-gebouwen enz, te VVeesp en te Naarden—ltussemten dienste van den Ooslerspoorweg, waar van de aanbesteding op den Ud«» dezer plaats had, voor zjjneinschrijvings som van 133,555. Bij de heden aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding is 0. a. de levering van 800 stnks wollen dekens aangenomen door den heer van Wensen, a 5.19% per stuk. De minister van marine zal op 28 November aanst., ten behoeve van het corps mariniers, 0. a. doen aanbesteden: 200 meter blaauw ondcrofli- ciers-Iaken, 1700 meter blaauw gewoon laken; 150 meter rood laken, 1600 meter blaauw karsaai en 800 meter blaauwe baai. Volgens het IJbl. zal met Mei e. k. het 2A' reg. inf. te Maastricht ver vangen «orden door het 4de reg. van dat wapen, thans in garnizoen te Delft. Leiden en Haarlem. De surnumerair van het postkantoor te Alphen, de heer P. A. G., oud 19 jaren, heeft zich Zaturdag jl.des avonds te 9 ure, uit de voeten ge maakt met dc kas van hel kantoor, welke op dat oogenblik ongeveer 400 inhield. Des ochtends van dien dag was hij, voor eenige dagen, met de tijdelijke waarneming van het kantoor belast geworden. Reeds des nachts te 2 ure was hij te Rotterdam in handen der policie. Zijn voornemen om Zondag-ochtend met de Engelsche boot te vertrekken is daardoor verijdeld. Men meldt uit Schoonhoven: Het stedcljjk archief, dat volgens ver klaring van bevoegde deskundigen veel belangrijks kan bevatten, verkeert sedert jaren in een niet behoorlijk geordenden toestand. Thans heeft een drietal ingezetenende hh. B. J. R. Engelbregtdirecteur der telegraphie, S. van Nooten, boekhandelaar en uitgever, en G. van Willenswaard CLzn., lid van den gemeenteraad, het voornemen opgevat om, met voorkennis van het gemeentebestuur, handen aan het werk te slaan, en zooveel in hun vermogen is dit archief in orde te brengen, om daardoor misschien veel wetenswaardigs aan het licht te brengen. In eene eergisteren avond gehouden vergadering van de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam heeft de heer C. T. Liemur in eene uitvoerige rede zijn pneumatisch rioolstelsel uiteengezet en de voordeelen daarvan aan gewezen. Uit de daarover gehouden gedachtenwisseling bleek dat het stel sel, als het meest rationele, op bijna algemeenen bijval kon rekenen; door enkelen werd echter de uitvoerbaarheid voor Amsterdammet het oog op den slappen moerassigen of veengrond betwjjfeld. Te Zwolle is gisteren nacht een hevige brand uitgebroken bij den stucadoor Arends. Hoewel zich in de woning geene ligt ontvlambare stof fen bevondenwas zij in korten tijd geheel afgebrand. Omtrent de oorzaak is niets hekend. De justitie doet onderzoek. Hel verbrande huis en de in boedel zijn gewaarborgd. 's GRAVENHAGE, 20 November. Door Z. M. is aan W. Ilayletl, gezagvoerder van de Engelsche visscher- schuit Eclipse, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de hulp, verleend ter redding van de bemanning van hel Ned. schoonerschip Olyham. op 26 October jl. in dc Noordzee verongelukt, toegekend de zilveren

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1