A.m BLEIIENTËN. LE PH1LIN1Ë DE MOLIÈRE Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Met Februarij of eerder Levend Meiischeii- of IMerenliaar te verwen ^Eljéatre öe ilciöc. La suite du Misanthrope, LA DLRMERE ID OLE. LES CLOCHES DU SOIR, DEPARTEMENT LEIDEN. (middellijk aan de noodlijdenden hulp en ondersletining gezonden en zich jn het hoofd eener commissie gestelddie pogingen zal aanwenden om hen [erder te hulp te komen. De minister van marine heeft de noodige bevelen ,egeveii lot het opnemen en verzorgen van schipbreukelingen. LONDEN, 19 November. De koningin der Nederlanden keert heden och- lend naar 'sGravenhage terug. Zij vertrekt vroeger dan haar voornemen L, omdat zij de tijding ontvangen heeft van het overlijden van haren «retaris. den heer Weckherlin. PARIJS. 18 November. Na levendige discussie is de molie-Mettetal, lui- Inde: «de nationale vergadering, rekenende op de energie der regering en verwerpende de leerstellingen die op het banket te Grenoble zijn verkondigd, gaat over tot de orde van den dag," aangenomen, met 207 tegen 117 van je 384 uitgcbragle stemmen. j VERSAILLES, 19 November. De ministerraad zal heden in den vroegen achtend bijeenkomen, om te beraadslagen over hetgeen door de regering in de gegeven omstandigheden behoort gedaan te worden. Men verzekert dat Riers heden een votum van vertrouwen zal vragen, en men verwacht een (iinstigen uitslagdaar gisteren bij de hoofdelijke omvraag vele leden zich 'ergist hebben bij hel uitbrengen van hunne stem. NEW-YOBK, 18 November. De graanpakhuizen in Brooklyn staan in brand, pc vlammen dreigen lot de hoofdstraat te zullen overslaan. De schade wordt op 200,ÜÜO doll, begroot. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Ruy Bias", drama naar Victor Hugo. De voorstelling der llaagsche tooneellisten was eenigzins ongewoon, door dat men namelijk een stuk in verzen opvoerde. Daarbij is Victor Hugo's ,Buy Bias" ook al geen gewoon drama, trouwens dat heeft het gemeen nel al wat uil de pen van dezen dichter is gevloeid. De democratische denkbeelden die hem eigen zrjn, en die aan »Le roi s'amusc" het aanzijn lebben gegeven, liggen ook aan »Ruy Bias" ten grondslag. Een lakkei, een geringe 'dienstknecht, is de groote man; hij overtreft al de voorname teeren in zielenadel in versland, ja, is eigenlijk een levend wonder. Dit drama bezit bij veel schoons, veel dat den waren dichter kenschetst, levens groote gebreken en leemten. Het is een echt product der romanti- iche school; vol kleurenpracht, avontuurlijkheden en snijdende contrasten, lomedie. (ja zelfs kluchtspel) en tragedie reiken elkaar de hand. Men lijdt Biet Ruy lilas, wiens verhevenilste gevoelens bespol worden door een lioog- [eplaatsten ellendeling en men lacht met een straatroover als Don Cezar de tazandie pastijen eet, wijn drinkt, zijn zakken met goud vult en een mecht dronken maakt. Is het onderwerp niet reeds zonderling en avon- ourlijk? Een eerste minister, Don Salltistus de Bazau wil zich wreken op de koningin, die hem beleedigd, heeft en brengt haar daartoe in betrek- ling met Ruy Bias, zijn lakkei, om haar op die manier te compromitteeren ca haar te dwingen de kroon neèr te leggen. Een alledaagse!) proza-mensch jou nu denken dat zoo'n lakkei aan hel hof (en nogal een Spaansch hof!) een vreemd figuur zou maken, dat hij onhandig, gegeneerd zou zijn. Och oeendat is bij Victor Hugo volstrekt geen bezwaar. Die knecht, die al Bonnen is met op de koningin te verheven, is vrij gauw op de hoogte; tliijnt onder die trotsche edellieden volstrekt geen verwondering op te «eltken en raakt zelfs in een week of zes zóó doorkneed in 's lands ge- vichligste belangen, dat hij de ministers flink de les leest en hen afzei. Zoo'n tan mag* immers w el een wonder der .natuur heeten? Leverde de volks- llassc vele zoodanige genieën opdan zou de Parijsche Commune ons groote ïingen te aanschouwen hebben gegeven! En de groote heeren tegenover hem zijnschurken zooals Don Sallustus en de ministers, losbollen als Don Cezarof belachelijke karikaturen als Don Guritan. liny Bias is de reus onder de dwergen! Zulk een voorstelling noemen wij onwaat onbillijk! Ziedaar de schaduwzijde van hel stuk. Maar ook lichtpunten zijn er vele. Er is leven, er is beweging in. Er zijn tafereelen vol kleur en gloed en net meesterhand geleekend. Denken wij bijv. aan die koningin, eenzaam in 't midden van haar hof, baar jeugd en vrijheid terngweuschende. ge plaagd met de overdrevensle étiquette. gemalin van een koning, die haar wwaarloost en haar in zijne afwezigheid schrjjft dat hij zes wolven heelt gedood Onwillekeurig herinneren wij ons daarbij het verhaal van zekeren Spaanschen koning die voor een licet kolenvuur zat, en di zich maar moest laten blakeren, omdat de étiquette hem verbood met zijn stoel ach teruit te schuiven terwijl de aanwezige hovelingen te hoog in rang waren #m hel vuur uil te dooven. De man kreeg de roos in zijn gezichten stierf! Of wij vestigen bet oog op dien ministerraad in bet 3' bedrijf, waar allen bezig zijn om het land te bestelen, en die, ofschoon overdreven voorgesteld, ons toch een schets geeft van het ongelukkige Spanje, bij voortdurend wan bestuur onder de drukkendste schulden gebukt. Jammer dat deze scène niet beter gespeeld werd: zij ging totaal verloren. Verder vinden wij in dit drama een prachtige dialoog, verzen vol poezij en kracht, door onzen Greb too vloeiend overgezet; en reeds daarom alleen zal het altijd de aandacht blijven verdienen. Als wij nu wat over de uilvoering willen zeggen, moeten wij beginnen mei een algemeene opmerking betreffende de wijze, waarop de verzen wer den voorgedragen. Met die manier kunnen wij ons niet vereenigen. Er is een tjjd geweest, dal men Alexandrijnen met groot palhos voordroeg; op een soort van dreun en ons eiken regel als het ware toelellende. Dat was hoogst vervelend. Maar nu is men lot een ander uiterste gekomen en men beijvert tich om zoo min mogelijk te laten hooren dat het verzen zijn. Bijna nooit kwamen deze tot hun recht Het publiek kon weinig over de schoonheid «r van oordeelenwant men haalde er bijna nooit uit wat er inzat. Soms rabbelde men ze letterlijk af. Als een bekwaam declamator sommige pas sages voorlas, dan zou men Victor Hugo's verzen stellig veel mooier vinden, dan gisterenavond het geval moest zijn. Wat wij toen hoorden was geen proza en geen poëzijhet was iels tusschenbeiden in. en wij voor ons pre- fereereii dan een stuk in proza, want hoe snel men sprak, (dikwijls nog niet vrij van een dreun) toch was al liet saaie van rijmende Alexandrijnen tiet weg te nemen. Na deze algemeene opmerking, die een thans aangenomen manier van voordracht geldt, gunnen wij gaarne een woord van lof apn Mw. Valois en de heeren Spoor. Haspels en Wijnstok. Eerstgenoemde had uitmuntende "ogenblikken en haar toiiet in het 2' bedrijf was recht fraai. De heer Haspels was perfect in zijn rol en verdiende ten volle de terugroeping. Hij sPeelde weer met groote gemakkelijkheid en droeg de verzen volgens het door hem voorgestelde karakter vrij goed voor. De heer Spoor was ons in 1 begin wat al te lijdelijk, te smachtend voor een knecht. Alen kon Ie gauw merken dal hij de held van 't. stuk was. Later had hij zeer goede momenten. Hoe meer nuance hij in zijn spel brengthoe meer het zal win- nen- In bel laatste bedrijf was hij bijzonder goed. Mw. iburg, als Cama- Wa major, Mw. Faassen-v. Velzenals de duenna iu het 4' bedrijf, en dc heeren Faasscn, als Don Guritan, eu Bigot, als de knecht die het geld brengtmogen ook niet vergeten worden. In het 2e bedrijf vonden wjj het vreemd dat de hofdames bleven zitten, als dc koningin staat; dat zal toch wel niet met de strenge Spaansche etiquette overkomen. Leiden, 19 Nov. 1872. A V EK IE\ I S KA. Bevallen van een Zoon A. F. VAN KAATHOVEN KUYS. Sassenheim, 16 November 1872. Eenige kennisgeving. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoot GIJSBERTJE VERSTEEG, in den ouderdom van 64 jaren. J. A. FISCHER. Leiden, 18 November 1872. Mede uit naam mijner kinderen. Dr. C. K. HOFFMANN eu Echtgenoote betuigen bij deze hun harlelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 18 November 1872. Aan de Leden wordt bekend gemaakt, dat de rekeningen van het Gebouw, bet Departement en de daaraan verbonden Instellingen op Donderdag 21 November 1872 en vijf volgende dagen (uitgezonderd op Zondag), van 104 uur, ter visie liggen in het Gebouw op de Ruïne. De Penningmeester van het Departement, 11. A. DE SWAAN. cene Bovenwoning TE HUUR, op een fatsoenlijken stand, bevattende 5 KamersKeuken en ruimen Zolder. Adres Bureau dezer Courant onder letter G. M. De Oudergcleckende blijft zich voortdurend minzaam aanbevelen bij zijne geëerde Begunstigers en Stadgenooten tot het leveren van alle soorten van CA.YAPÉ'S, STBKUENJMATRASSEN, enz. enz.alles in de nieuwste genres. Ook zijn er verscheidene artikelen voorbanden zeer geschikt voor s»T. A'ICOLAAS CA »EACX, belovende hierbij een uiteest civiele en prompte bediening. Ook blijft hij zich voortdurend aanbevelen lol liet op nieuw hcklceden en Herstellen van alle Meubelen. Magazijn llooglandsche Kerkgracht, N°. 27. UEd. Dw. Dienaar, J. C. MES HER. Ameublement-Stoffeerder. zonder de huid te vlekken, liet Eau-Cliromatique verft in blond, bruindonkerbruin of zwart, 2 de flacon voor een jaar voldoende. Alleen verkrijgbaar bij T1IEOPI1IEE, Haarkimdige, Kerkstraat bij de Vijzel- straal, N". 514, Amsterdam. Dus geen Dépots. Aanbeveling is overbodig, want mijne praktijk verbiedt iels «nadeeligs" voor liet haar te verkoopen. MERCRERI 20 AOVEMBRE 1872, Représenlation donnée par les Artistes du T héét re Iloyal Francais de La llaye, sous la Direction de M. EMILE MARCH. ou Comédie en cinq Actes de Fabre d'Eglanline. Mr. Emile Marck remplira le róie d'AIceste. 1" Représentation de: Drame en 1 Acte de Lépine et A. Daudet. Mr. Marck remplira le róle d'Ambroix. Comédie nouvelle en 1 Acte par M. Clerc. Ordre du Spectacle: 1. Les Cloches du Soir. 2. (a 8 h.) Le Philinte dc Molière. 3. La dernière Idole. Bureau a 6 heitres. On commencera a 7 heitres. PRIX DES PLACES: Loges 2.Baignoires 1.50. Parterre f.20. Galerie 0.60. On pourra se réserver des places iVordi 19 et Mercredi 20 Novembre. Pour chaque place retenue d'avance au Bureau il sera payé 10 cents.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3