hoeft en bevredigt en veler belangen behartigt, ook belooft eene goede be legging van kapitaal voor de deelnemers te zullen wezen. Al ware het alleen oni den invloed dien deze zedelijke borgstelling, boven en behalve den materiëlen steun, aan de onderneming zal geven, rekenen wij de ondersteu ning, ook der provincie, onmisbaar, en mecncn wij die met aandrang te moeten inroepen."" Heden middag ten twee ure werd in het gebouw van de maatschappij tol Nut van 'l Algemeen eene vergadering van inschrijvers voor aandeelen in dc naamlooze vennootschap «de Leidsche llouwvereeniging" gehouden. Nadat de heer lleynsiusdie het voorzitterschap waarnam, de vergadering met een inleidend woord had geopend, werden de onlwerp-slatulen in be handeling genomen en met eenige wijzigingen (waarvan de voornaamste zijn. dal de gelegenheid lol vergrooting van het kapitaal der vennootschap geopend blijlt en dal er alleen aandeelen in blanco worden uitgegeven) vast gesteld. Daarna ging men over tol de verkiezing van vijf bestuurs-leden en werden als zoodanig gekozen dc heeren A. lleynsius, C. .1. Leembrug gen, W. l'leyte en L. YV. E. RauvvenholT, die het voorloopig bestuur vorm den, en de beer J. J. Itrandhofi' Isselman. Vervolgens werden lol leden van de commissie voor het onderzoek van de balans des volgenden jaars benoemd de heeren D. A. Schreden en A. E. Simon Thomas, en lot hunne plaatsvervangers de heeren D. F. van lleyst en 11 11. 11. Vos. Hij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 10 hectoliters 6.i0 5.70 n 50 n 28.— «26.50 ii 100 "54."53. Door het prov. gcregtshof van Gelderland is de volgende aanbevelings lijst opgemaakt ter vervulling van eene der in dal collegie bestaande vacatu res: mr. \V. van Naule Lemke, raadsheer in hel hof van Drenthe; mr. E. L. .1. Vitringa, regter in de reglbank le Arnhem; mr. J. Schimmel, raads heer in het hof van Drenthe; mp. .1. II. André de la Porteregter in de regl bank te Arnhem; mr. YV. van de Poll. regter in de reglbank te Tiel; m'. B. P. baron van Verschuer, substituut-griffier bij het hof van Gelderland. Dezer dagen had op het landgoed Biljoen, onder Velp, een treurig on geluk plaats. Hij bet zagen van zware boomenvieldoor het breken van een zaagbok, een zware boom op twee der arbeiders. De een brak een rib en is aan de gevolgen overledende ander bekwam eenige kneuzingen. Nabij Meppel op het Ueulakerwijde zijn twee bedienden van de glasblazerij te Dedeuisvaartdie met eene boot een lading glas zouden vervoerendoor het omslaan van het vaartuig verdronken. Naar men uil Meppel meldt is de van brandstichting beschuldigde 11. S.die voorloopig op vrije voelen werd gesteld, doch ten aanzien van wien een streng onderzoek nog werd voortgezetvoortvlugtig. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is. met het oog op den aan leg eener nieuwe veemarkt, waarvan de kosten zijn geraamd op 162.500, of jaarlijks aan rente ƒ8125 en voor uitgaven aan personeel, enz. ƒ2000, besloten tot verkooging der regten voor het gebruik van de veemarkt. De vermoedelijke opbrengst per jaar is berekend op ƒ9422.48, naar een over de laatste vijf jaren gerekenden gemiddelden aanvoer van omstreeks 100,000 stuks vee. 'sGRAVENHAGE, 19 November. Door Z. M. is aan kapitein Itothstein, van bel Zweedsche schooiiersehip ulcaals blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het op 28 September jl. op de reis van Delfzijl naar Dram men verongelukt Nederlandsch kofschip Argustoegekend de zilveren me daille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is benoemd tot plaatsvervangend kantonregler te Wage- ningen de heer inr. 11. ,1. YVunder, advocaat aldaar, en, op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de hh. mr. F. Böhllingk, als regter-plaatsver- vanger in de arrond.-reglbank te Arnhem; J. S. Ilussem. als plaatsvervangend kantonregter te Grave; en mr. E. baron Collot d'Escurry, als griffier bij het kantongeregt te Gorinchem. De kapitein-luit. ter zee D. A. Coomans de Huiler, uil YVest-Indie teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. H. M. de koningin zal morgen ochtend omstreeks 8 ure uil Engeland in deze residentie aankomen. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de discussie over het hoofdstuk buitenlandsche zaken, is op het voetspoor van het afdee- lingsverslag een groot aantal punten besproken van internationalen, com- merciëlen en diplomaticken aard, welke door den minister breedvoerig be antwoord zijn. (lp de vraag van den beer Dtimbar heeft de minister te kennen gegeven, dat door bijzondere omstandigheden de gezantschapspost bij hel hof van Italië nog niet was vervuld, maar dat zeer spoedig de aan stelling van eenen nieuwen minister-resident zal plaats hebben. Hel hoofd stuk is met algemeene stemmen aangenomen. Morgen is het liooldsluk justitie aan de orde. De heer van Eek heeft verlof bekomen lol het doen eener interpellatie aan de regering, of nopens de herziening van den census een administratief onderzoek is ingesteld, en zoo ja, of de regering bereid is de bescheiden deswege over le leggen? De minister is bereid. De minister van justitie heeft gisteren aan de katner ingezonden eene zeer uitvoerige memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der afdcelingen omtrent bet in de 'vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp eener nieuwe regtcrlijke organisatie, vergezeld van eene nota van wijzigingen. Zalurdag II. is alhier overleden dc heer \Y'. von YVeckherlin, secretaris van II. M. dc koningin. Algemeen was dc overledene geacht om de h'ensch- heid van zijn karakter en zijne onbekrompen liefdadigheid. Hij was H. M. de koningin uil 11D. geboorteland herwaarts gevolgd en heeft van dien tijd af de vereerende betrekking vervuldwelke hij nog tot in de laatste dagen met bijzondere toewijding waarnam. H. K. H. de prinses Marianne schonk ook den lieer G. Rademaker, stations-chef van liet Hollandsclie spoor alhier, een keurige grijs-marmeren pendule met daarbij behoorende candelahres. lUUTKtNLA.MLMliil-; KKIilC i EN KNG KL .1 N t>. LONDEN. 18 November. H. M. dc koningin der Nederlanden heeft Vrijdag 11. verscheidene be zoeken afgelegd, de Fransche galerij in Pall-Mall bezocht en in den avond in Glaridges-hótel den Nederiandschen gezant en de gravin van Bylandt lord en lady Napier of Ettriek, den heer Ylay, Nederlandsch eonsul-gene- raal, en anderen aan hare tafel ontvangen. Voorts heeft H. M. met de voornaamste leden van haar gevolg het Lyceum theater bezocht. Volgens de Globe is het naamfeest van de ex-keizerin der Franschen op Ghislehurst Vrijdag II. met luister gevierd. Na het dejeuner had de aan bieding plaats van adressen en bloemruikers aan den keizer en de keizerin door de voornaamste aanhangers der Napoleontische dynastie, welke ten getale van meer dan 200 waren opgekomen. Verschillende te Versailles en elders in garnizoen zijnde regimenten hadden bloemruikers gezonden waartoe de manschappen meestal elk eenige viooltjes en de officieren de camelia's hadden bijgebragt. De dames van Parijs hadden door eene deput..tie eene menigte schoone bloemen doen overbrengen. Een staatkundige gevangene, Redden genaamd, is na een gevangenis straf van 5 jaren op vrije voeten gesteld en maakt thans brochures open baar over de zoogenaamde folteringen in de Engelsche gevangenissen, llij laat zijne beweringen door vijf getuigen bevestigen en verlangt van de over heid, dat zij eene onpartijdige commissie benoeme, welke naar de hande lingen der rcgerings-beamblen een naauwkeurig onderzoek zal instellen. Eene amnestie-vereeniging. le Dublin gevestigd, heelt dit de regering reeds vroeger ten laste gelegd, en heeft daardoor nieuwen steun verworven. De regering der Vereenigde Staten beeft bepaald dat alle koopwaren zonder onderscheid van herkomst, welke onder Fransche vlag regtstreeks uit Fransche havens aangevoerd worden, niet onderhevig zijn aan het bij dc jongste proclamatie van den president ingevoerde differentiële regt. Dal regt wordt alleen geheven van goederen van vreemde herkomst, ingevoerd door Fransche schepen komende uit andere landen dan Frankrijk. FRANKRIJ H. Bij de nationale vergadering is, gelijk reeds gemeld werd, het wets ontwerp ingediend, waarbij aan de stad Parijs gedeeltelijke schadevergoe ding wordt verleend voor de door haar aan üuitschland betaalde oorlogs schatting van 200 milliocn. Daartoe wordt aan de stad eene som van 140 millioen Ir. uit de schatkist toegelegd, betaalbaar in 26 jaarlijksche annui- teilen van 9,738,400 fr.waarin ook de renten der toegekende som begrepen zijn. Daarentegen wordt de stad Parijs, volgens het wets-ontwerp, belast met de betaling der schadevergoedingtot een bedrag van 20 millioen fr. verschuldigd aan hen, welke door de tweede belegering van Parijs buiten de wallen der stad materiele schade geleden hebben, en met de vergoeding van alle materiele schadewelke aan vaste of roerende goederen binnen Parijs mogt zijn berokkend door den opstand van 18 Maart 1871. De stad zal deze beide categoriën van schadevergoeding mogen betalen in 15 jaar lijksche termijnen, de eerste categorie met bijberekening van 5 pCt. rente, de tweede zonder eenige rentevergoeding voor de bij latere termijnen te betalen sommen. Zij wordt tevens gemagtigd om, ten einde aan deze ver- pligliitgen le kunnen voldoen, gedurende 15 jaren eene belasting te heffen op het kadastrale inkomen der gebouwde eigendommen en der aan de grondbelasting onderworpen magazijnen en bergplaatsen. Hel liukcr-centrnm heeft zijn bureau gemagtigd, gieli naar den presi dent der republiek te begeven, om hem, namens die partij, uiet zijne bood schap geluk te wenschen en hem te verzekeren, dat hij op hare medewer king kan rekenen Ook de gemeenteraad van Saint-Quenlin heeft besloten den heer Thiers geluk te wenschen. DKITSCSILAN I». De minister van binnenlandsche zaken heeft de kreitswel bjj de Pruis- «ische kanier van afgevaardigden ingediend. Hij herinnerde dat bij de vorige beraadslaging eenige wijzigingen in de wet gebragt waren, waarmede dc regering zich niet wel kondc vereenigen. Zij had zich destijds voorgesteld daarop terug te komen, wanneer het wets-ontwerp door het heerenhuis gewijzigd aangenomen en aan de afgevaardigden ter nadere overweging teruggezonden wierd. Dit voornemen was echter door de verwerping van het onderwerp in dè eerste kamer verijdeld. Thans moest de wet in haar geheel op nieuw in behandeling worden genomen en nu was het voor de regering de tijd om door het nieuwe ontwerp duidelijk te doen uitkomen, welke besluiten van de kamer van afgevaardigden haar al. en welke niet aannemelijk voorkwamen. Het aantal dezer laatste was gering, maar op de wijziging daarvan stelde de regering des te grootereu prijs. De minister lichtte de vijf voornaamste door de regering in het ontwerp gebragle ver anderingen nader toe. De commissie, door het oud-katholiek congres benoemd om de bekende memorie der Duitsche bisschoppen te beantwoorden, heeft hare taak vol- bragt. Haar antwoord is thans openbaar gemaakt. De lia.uk- und Hand. Zeit. deelt de volgende opgaven mede betreffende de bierbrouwerijen en het verbruik van bier in Pruissen. In 1871 zijn in werking geweest 13862 brouwerijen voor luiisselijk gebruik en voor den handel, waardoor aan moulbelasting is grind 3.851.487 thai. Opmerkelijk is bet verschil in de hoeveelheid bierdie in de verschillende deelen des lands door de bevolking, per hoofd gerekend, wordt verbruikt. In Posen staal dat het laagst, namelijk 9.4 quart per hoofd; in Pommeren 13.2, iu Hannover 15.5. in YVesl-Pruissen 14.4, in Sleeswijk-Holstein )7.3, in Hessen Nassau 38.9 en iu Saksen 41.4; le Berlijn is het bierverbruik gestegen lot 113.6 quart per hoofd van de bevolking. Dooreen genomen bedraagt het in gansch Pruissen 29.3 quart. PESi TEL EG HAAF. PARIJS, 18 November. In de nationale vergadering heeft dc heer Chan- gamier aan de regering gevraagd, of zij kon verklaren niet in te stemmen met de tiieorien van Gambclta. De spreker meende te dien opzigte de regering te kunnen beschuldigen van besluiteloosheid. De minister van bin- nenl. zaken antwoordde, dat de regering talrijke instructiën had gegeven, om bij gelegenheid van liet feestmaal te Chambcry alle agitatie te beletten, liet had zelfs dat feestmaal verboden, als zijnde eene bijeenkomst van publie- ken aard. De correctionele reglbank heelt echter beslist, dat zij slechts een particulier karakter hail. Het banket te Grenoble was bepaaldelijk van par ticulieren aard. Wijders las de minister de verklaringen voor van den heer Thiers te dezer zake aan de permanente commissie. Dc heer de Broglie verzocht dat de heer Thiers deze verklaringen op de openbare tribune zou herhalen. BERLIJN, 18 November. Naar met zekerheid wordt gemeld, is prins von Bismarck in zoover hersteld, dat hij weder zijn kamer kan verlaten. KOPENHAGEN. 18 November. Blijkens de berigten uil de provinciën omtrent de plaats gehad hebbende overstroomingen, is de schade aanzienlijk. Vele havenwerken zijn vernield, vele menschen zijn omgekomen. Alleen op Falster wordt de schade op ruim een miilioeu begroot. De koning heeft

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2