BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ófj November 3S72/V°. 273. STADS-BERICHTE IV. BIMNK.NLAINDSCHK liKillGTKiS BÜITENLANDSC11E BERÏGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24stcn October 1867 Doen te weten, dat door ben, ingevolge art. 6 dier verordening, is be noemd tot lieer der gebuurte n°. 37 of n°. 4 van wijk VIIIde heer PAU- LUS FONTEIN SENIOR, in de plaats van Jacobus Filippo, overleden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 November 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Frank van der Kloot, melkverkooperwonende al hier, waarbij hij vergunning vraagt om in het pakhuis aan het Pieterskerk hof, n°. 18, varkens te houden en te mesten, alsmede om op het open erf van hetzelfde perceel mest te bewaren; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der Algemeene Politieverordening van 24 Oc tober 1867; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et in commododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 21sleD November aanst. 'svoormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 November 1872. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag 18 November 1872's avonds te acht uren. Onderwerpen 1°. Verzoek van de heeren De Bordes, Wiggers Van Kerchem en baronSloet, om ondersteuning uit de gemeente-fondsen ten behoeve van hun plan tot aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden. (215). 2". Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het indienen van een adres aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarbij wordt ver zocht het plan tot aanleg van bovengenoemden spoorweg uit de pro vinciale fondsen te willen ondersteunen. LEIDEN,.16 Novembcr-- Op het adres van de hh. de Bordes c. s.bij den gemeenteraad inge diend, om ondersteuning ten behoeve van het plan tot den aanleg van een spoorweg LeidenWoerdenhebben burgemeester en wethouders cn de com missie van financiën voorgesteldonder daarbij vast te stellen voorwaarden burg. en welh. te magtigen voor een bedrag van ƒ250,000 in aandeelen deel te nemen in de geldleening, die ten behoeve van den aanleg van dien spoor weg zal worden aangegaan. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 105 tot 118 volwassen personen en 36 tot 46 kinderen. Te Rotterdam is ontvreemd een pakje loterijbriefjes, zijnde 1/20loten, dragende de nummers 1275112770, van elk nummer 4 stuks, te zamen 80, voor alle klassen der 280,te Ned. slaals-lolerijallen getcekend J. 11. Fol, met de spreuk //Winterprovisie." De officier van justitie aldaar verzoekt op sporing van een bankbilletgroot ƒ100, E. E. n". 877, dat volgens opgave den 16<lcn Oct. jl. in eene enveloppe in eene der brievenbussen aldaar zou ge stoken zijn en sedert vermist wordt. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad het voorstel gedaan, overeenkomstig het advies van de kamer van koophandel en fabrieken, gevolg te geven aan den wenseh van deNederlandsch-Indische handelsbank en een groot aantal adressen uit de handelaars, om hel beurs- nnr te vervroegen. Zij stellen o. a. voor de opening der beurs ten 1 y2 ure in plaats van ten 3 ure vast te stellen en de beurs te sluiten ten 3% ure. Be nieuwe verordening zal volgens het voorstel met 1 Mei 1873 in werking treden. Door het prov. gereglshof in Noordholland is F. C. de Rooy, beschul digd van poging tot moedwilligen doodslag en van moedwilligen doodslag, den 28s,en Mei jl. gepleegd aan boord van het stoomschip IPillem 7, op dc reis van Hamburg naar Amsterdamalleen schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag en deswege, met aanneming van verzachtende omstandighedenhel berouw door den besch. aan den dag gelegdveroor deeld tot, eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar. Te Utrecht zijn in de tweede helft van October jl. uitgegeven twee guldens met de beeldtenis van koning Willem II en de jaartallen 1845 cn 1847; terwijl te Ammerzoden is in beslag genomen een half guldenstuk met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848. Deze stukken-door het muntcollegie onderzocht zijndezijn verklaard valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmuntspeciën. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft G. v. D. te Hattcm, wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien, veroordeeld tol een cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. De stationschef van den Centraal-spoorweg tc Amersfoortde heer J. van Asperen, heeft eene vrouw vlak voor een in aantogt zijnde trein gegre pen en van een wissen dood gered. Naar men verneemt, is dit reeds de zevende persoon, die aan zijn moed liet leven te danken heeft In het noorden des lands worden grootc koppels wilde ganzen en eend vogels opgemerkt. - Dezer dagen begaf zich te Maastricht de heer K. per rijtuig naar het goedcrenstation van den spoorweg. Hij bevond zich voor de rails, toen een goederenwagen, door een locomotief voortgeduwd, aankwam. De heer F., het gevaar ziende, sprong van den wagen om het paard tegen te houden en viel tusschen de rails. Het wiel van den goederenwagen nam hem ge deeltelijk de hand weg; overigens bleel hij ongedeerd. 's GRAVENHAGE, 16 November. Tot burgemeester der gemeenten Goedereede en Stellendam is benoemd de heer mr. G. J. Goekoop, in de plaats van den heer C. Goekoop, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond is benoemd de heer V. A. Julius. ENGELAND. LONDEN. 15 November. H. M. de koningin der Nederlanden heeft Woensdag 11. eenige uren besteed aan het beschouwen der schilderijen in de Nationale galerijen ver volgens de galerij van Gustave Doré in Bondstreet bezocht. De onderwijs-quaestie in Ierland is weder met eene nieuwe moeijelijk- heid vermeerderd. De nationale commissie voor het volksonderwijs had aan de schoolinspecteurs gelast aan de bestuurders van scholen een stuk ter teekening aan te bieden, waarbij zij zich verbonden om aan de onderwijzers een evenredig aandeel der schoolgelden uit te keeren en waarbij de be voegdheid der bestuurders om de onderwijzers ten allen tijde naar wille keur te ontslaan aan zekere beperking werd onderworpen. Nu heeft de kardinaal Cullen, in eene circulaire aan de geestelijkheid, den raad gegeven tot de onderteekening van dat stuk niet over te gaan dan na een naauw- keurig onderzoek van den inhoud, waarbij doel en strekking volkomen dui delijk zouden geworden zijn. De aanleiding tot den maatregel der commissie is te vinden in eene klagt van de onderwijzers dat zij zoo geheel afhan kelijk waren van de willekeur der bestuurders van de scholen, zoodat zij voor de minste overtreding, zelfs voor eene zoodanige, welke in het geheel niet met de nitoefening van hun beroep in betrekking stond, met ontslag konden worden gestraft. Blijkens de geregtelijke statistiek van den laatsten tijd neemt het ge tal der in Engeland te regt gestelde personen voortdurend af. In 1868 bedroeg dit getal 20053, in 1869 19280, in 1870 17576 en in 1871 16269. Wegens moord stonden in 1869 te regt 63, in 1870 41 en in 1871 54 per sonen, waarvan 17 vrouwen. Het beeft dc aandacht getrokken dat in vele der nieuwe woningen, voor den arbeidersstand te Londen gebouwd, en wel volgens de voorschrif ten van den gezondheidsraad, besmettelijke ziekten voorkomen, die men eer in kelderwoningen zou verwachten. Men schrijft de oorzaak daaraan toe, dat men te weinig gelet heeft op den grond waarop men bouwde, en op de specie waarmede men het terrein heeft aangevuldwaaruit zich thans voor de gezondheid nadeelige gassen ontwikkelen. Dezer dagen heeft in tegenwoordigheid van een aantal ingenieurs en scheepsbouwmeesters het onderzoek plaats gehad van een modelschip, be stemd voor het vervoer van passagiers tusschen Engeland en het vasteland. Het model is ontworpen door den heer Reed; de salon is zoodanig ingerigt, dat de passagiers geen last kunnen hebben van zeeziekte. Het schip heeft eene lengte van 350 voet, eene breedte van 45 voeten, en, geheel geladen, een diepgang van 7 voet, 6 duim. Uit onderscheidene oorden des lands ontvangt men berigten omtrent vreeselijke sneeuwstormenwaardoor tal van onheilen zijn te weeg gebragt. Op de kust zijn eenige schepen vergaan, De ijzerfabrikanten te Sheffield hebben aan dc eigenaars der steen kolen kennis gegeven dat zijindien er geene prijsvermindering der kolen plaats lieeft, slechts drie dagen in de week zullen laten werken. Ongeveer 14000 werklieden zouden daardoor getrolïen worden. FRANKRIJK. Het Journ. Off. bevestigt de reeds door sommige bladen gedane ver klaring dat de nieuwe barakkendie in de vier nog bezette Fransche depar tementen gebouwd zijn, niet meer dan 10 millioen fr. hebben gekost, van welke som 2 mill, is besteed voor liet verbeteren en onderhouden van reeds bestaande en in gebruik zijnde barakken. Het blad doet uitkomen dat die hulpkazernen niet enkel voor de vreemde troepenmaar later ook voor de nationale krijgmagt dienen kunnen. De liep. Franc., het orgaan van Gambetta, toont zich bijzonder inge nomen met dc boodschap van den heer Thiers. De president heeft, zegt dit bladdaardoor den monarchalen kabel stukgesneden. De verschillende afdee- lingen van de regterzijde der nationale vergadering houden drukke bijeen komsten, om te overwegen wal hun in den tegenwoordigen staat van zaken te doen staat. De krijgsraad te Versailles heeft weder een communalist ter dood ver oordeeld, zekeren Victor Fourche, die deel genomen heeft aan den moord van de generaals Lecomte en Thomas op 18 Maart. L'Ordre meldt het volgende: Den 9dcn November is te Parijs een vrouwen-congres gehouden, hetwelk door eene der toongevende Parijsche modistes belegd was en waarin over de wintermodes beraadslaagd is, met name over liet in zwang brengen der zoogenaamde //chapeaux-a-cabriolet" alzoo over een terugkeer tot het oude. Er zijn een aantal redevoeringen gehouden, maar men is uiteengegaan zonder een bepaald besluit te nemen. Wij worden echter met eene vrouwen-vergadering van bedenkelijker gehalte bedreigd. Er zal zich namelijk eerstdaags, indien de overheid het niet ver hindert, een uitsluitend uit vrouwen bestaand vredes-congres alhier veree- j; nigen, onder het voorzitterschap van eene Amerikaansche, mevr. Kaggeth, l! eene der voornaamste kampveehtslers voor de emancipatie der vrouwen in het westelijk halfrond

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5