Ill ITK.\L\M>S(;ilK HKMC.ï K.\ R'j dit eerste voordeel komt dan in de tweede plaats, dat de lieeren.de Bordes c. s.- geheel in overeenstemming niet het denkbeeld, ten vorigen jare aangeprezen door de commissie uit uwe vergadering welke over de concessie Kuijfif—Kapteyn rapport had uit te brengen den waarborg voor het welslagen hunner onderneming zoeken, niet in liet scheppen van eene hopelooze concur rentie met de Rijnspoorwegmaatschappij, maar in het vestigen van eene volkomen harmonie tusschen de belangen van deze en die van de nieuwe vennootschap. Reide, men vergete dit nietblijven volkomen zelfstandig, want aan eene zaniensmelting van de twee maatschappijen wordt, zooals een der adressanten ons hij herhaling met den meesten nadruk verzekerde, zelfs van verre niet gedachtmaar tusschen den Rijnspoorweg en de nieuwe vennootschap ont slaat eene betrekking van soortgelijken aard. als nu de exploitatie-maat schappij aan den Ncderlandschen staal verbindt; de eerste exploiteert den weg, welken de laatste aanlegt en na aftrek der kosten van onderhout? m be heer, deelen heide de winst naar zekeren maatstaf, welke -iff'gfcmeert over leg en overeenkomstig heider belang wordt vastgesteld, maar in elk geval zoo. dat de Rijnspoorweg den aanleggers van den nieuwen weg eene rente van drie percent als minimum waarborgt Voegen wij dan hier ten slotte nog bijdal de voorgenomen spoorweg verbinding, althans voor zoover ons bekend is, met geen enkel ander pro vinciaal belang in botsing kometi 'kan, dan zou men oppervlakkig meenen, dat alles pleit voor eene gunstige beschikking op het verzoek door de hceren de Bordes c. s. aan uwe vergadering gedaan. In de tweede plaats wederlegt de commissie dc bedenkingen van de meer derheid van gedep. statuit. w. dal dergelijke ondernemingen, door parti culieren ontworpen, ook door particuliere krachten moeten tot stand ge- bragl worden en dat de inkomsten der provincie, meercndcels uit de helling van belastingen voortvloeiende, niet lot subsidiëring daarvan mogen aange wend wordenalsmede dat aan de gevraagde ondersteuning gcene behoefte Instaat, De commissie kom! daarbij tot dc slotsom dat gedep. staten nog altijd het eerste argument ter verdediging van hun praeadvies zullen moe ten leveren. Door den. minister van binnenlaudsche zaken is bepaald dal, indien dringende noodzakelijkheid bestaat om wegens longziekte verdacht, niet ingeënt vee op te stallen en de inenting niet dadelijk kan geschieden we gens gebrek aan entstof, door den burgemeester vergunning kari worden verleend tot vervoer, mits de eigenaar zich schriftelijk bereid verklaart de inenting zoo spoedig mogelijk Ie doen plaats hebben. Op het nakomen dier belofte moet streng worden gelet. Dc commissaris des konings in dit gewest heeft de dislricls-veeartsen en hunne plaatsvervangers uitgenoodigd zich bjj gebrek aan entstof lot hunne aniblgenooten te wenden, ten einde de spoedige kunstbewerking, hier be doeld, bevorderlijk te zijn. Te Haarlem is door de policic uit de Nieuwegracht opgehaald het lijk eener jeugdige dienstbode, die in het begin der vorige, week uit.'s Graven- hage was gekomen en sedert Vrijdag jl. des avonds werd vermisi. 'Zatur- dag li. is aldaar een driejarig kind hij de gasfabriek overreden door egne kar, die met coke was geladen, met hel ongelukkig gevolg, dat hel kind op de plaats dood bleef. De kar stond stil, en het kind was op de knieën tusschen de wielen gekropen om een stukje coke te grijpen, toen de voer man begon te rijden en het kind, dat hij niet gezien had, door het achter wiel getroffen werd. (II. C.) Zaturdag avond is te Amsterdam tusschen 9 en 9y2 uur een brutale diefstal gepleegd in een huis op de Keizersgracht bij de Leliegracht. De schuldige heelt afgewacht totdat de dienstbode te 9 uur het huis had ver laten, is toen ingeklommen door een raam, dat inde keukeu uitkomt, waar al de kleederen en een sluilmand der meid en ook een zilveren lepel zijn weggenomen; waarschijnlijk is de persoon door een der bewoners verjaagd. Omtrent eene volksvergadering, ji. Zaturdag te Amsterdam gehouden, meldt het Ilbl. het volgende: Gisteren is weder eene "volksvergadering" in Dalrust gehoudenwelke bijna nog onbeduidender w as dan de vorige. Geruime lijd werd hesleed aan aanvallen op onzen verslaggever, wiens aantcekeuingen eenmaal lot notulen waren gebezigd, maar thans het mik punt waren van allerlei verwijlen; hij liet zich natuurlijk niet verleiden om in het debat te treden, ook niet toen in vollen ernst het voorstel werd ge daan om hem vau deze, nog wel openbare, vergadering te weren! Het overige dat verhandeld werd was van luttel beteekénis. Van der Hout ont wikkelde de bekende socialistische theoriënRis een nieuwe staatsrege ling met een verantwoordelijken koning en een vertegenwoordiging van standen, Gerhard, blijkbaar de meest ontwikkelde van allen, de repudiatie der staatsschuldenmet deze welwillende verzachting, dat de renten als aflossing van kapitaal zouden beschouwd worden. Het algemeen slemregt werd weder aangeprezen met variatiës; niet allen waren voor dadelijke in voering. Sauer deelde nog mede, dat hij zijn patroons, de suikerraffinadenrs Scholten én van Rossum. den onhoudbaren toestand der werklieden zou hebben blootgelegd cn voor mannen, die 12 uren per dag arbeiden, meer loon had gevraagd en meer waardering, door toekenning van meer maat schappelijke regten. Volgens zijn beweren, hebben genoemde patroons dit alles toegegeven en niet te min hem en 26 andere werklieden Zaturdag jl. uit hun dienst ontslagen, weigerende eenig motief op te geven en zich be roepende op hun reglom werklieden naar willekeur Ie ontslaan. Ter benoeming van een eersten praeceptor aan het gymnasium te Gro ningen zijn door curatoren aan den minister van binnenlandsche zaken voorgedragen de hh. d'. Houtsma, rector te Zalt-Bommel, en J. Valeton, doctorandus in de letteren aan de Groningsche hoogeschool. van uitvoerregten. Dc afschaffing der differentiële regten werd aan de eene zijde bestreden, maar aan de andere zijde verdedigd. Volgens het oordeel der bestrijders zou, indien vreemde natiën in alle opziglen met de Ncder- laudsche natie in lndië worden gelijkgesteldhet voordeeldat het moeder land van zijne overzeesche bezittingen trekt, meer cn meer verminderen, en de rol, die Nederland in Ned. Indië te vervullen heeft, langzamerhand zou worden leruggebragt tot die van tolgaarder en bewaarder van rust en orde. De afschaffing der differentiële regten zonder overgangstijdperk was, in verband met onze nijverheid, handel en scheepvaart, niet hel minst voor onze kantoennijverheid, eerst korl tot ontwikkeling gekomen, schadelijk. De verdedigers van hel ontwerp lieten deze beschouwingen niet zonder tegen spraak. Het wets-voorslel was de consequente toepassing en voortzetting van het stelsel, dat hier te lande reeds sedert jaren in werking is. De hef fing van uitvoerregten werd door vele leden beschouwd als de schaduwzijde van dil wets-ontwerp. Rij de behandeling van liet ontwerp van wet houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, verklaarden zeer vele leden hunne ingenomenheid met de aanbieding van een wels-voorstel lot voorziening tegen besmettelijke ziek ten. Maar de goedkeuring, welke de aanbieding van een dergelijk wets ontwerp bij de meeste leden vond. was echter niet zoo algemeen toen men in de beoordeeling van dit wets-ontwerp trad. Na jaren lang de zorg voor dit aigemeene volksbelang te hebben overgelaten aan de bijzondere cn ver deelde krachten van provinciën en g'emëenlëhscheen nu op eens de aige meene wetgever, naar het oordeel van onderscheidene leden, in een ander uiterste te zijn vervallen, door de staatszorg te veel omvattend te maken, zoodat in sommige gevallen de persoonlijke vrijheid met groote belemmering schijnt bedreigd. Hoewel alzoo door onderscheidene leden werd erkend, dat deze wet in vele punten te ver gaatde meerderheid wilde niet voor bijzien het vele goede, dat in de wet wordt gevonden. Men verwachtte bovendien dat vele van de bezwaren in de praktijk zouden worden opgelost of later worden opgeheven. Dc financiële gevolgen, welke uit deze wet voor de gemeenten zullen voortvloeijenwaren voor sommige leden eeu niet ge ring bezwaar. Onderscheidene leden hadden liever de bij art. 1 onder genoemde mazelen niet in dit artikel opgenomen gezien. Tegen art. 17 had een enkel lid groot bezwaar, zoowel op grond der gemoedsbezwaren, welke zich tegen dit artikel doen hooren. als uit een oogpunt van hygiène. Velen toch beweren nog huiverig te zijn, de vaccinesto! in hel bloed op te nemen. De groote meerderheid der leden evenwel juichte dil artikel zeer toe, en voor velen zou het gemis van dat artikel een ouoverkomenlijk be zwaar zijn geweest, legen hunne goedkeuring van dit wets-voorstel. Een lid ging zelfs verder en had gaarne de algemeen verpligte vaccine toegepast gezien, omdat nu de maatregel toch geen doel zal treffen en alleen zal uit werken, dat sommigen zich van schoolbezoek zullen onthouden. 's GRAVENHAGE12 November. Z. M. heeft aan den lieer K. 11. ten Berge, hoofdonderwijzer der open bare lagere school Ie Nieuw Scheemda, ter zake zijner trouwe en ijverige vervulling der betrekkiug van onderwijzer gedurende 50 jaren, toegekeud de zilveren medaille, vastgesteld bij kon. besluit van 24 Jan. 1841. Aan den gewezen commies bij de directie der marine te Amsterdam S. J. van Lutsenburg, door ligchaamsgebreken voor de waarneming zijner betrekking ongeschikt, is pensioen verleend. Z. M. heeft benoemd bij het corps ingenieurs, mineurs en sappetm lot luit.-kolonelden majoor J. P. Uoltzschue van genoemd corps. Aan d\ 1. Prins, predikant te Amsterdam, is een pensioen verlèend van ƒ2000, ingaande 1 Jan. 1873. Baron van Zuylen van Nyevelt, buitengewoon gezant en gevolraagtigd minister van Nederland bij de Fransche republiek, is alhier uit Parijs aan komen en. afgestapt aan het hotel l'aulez. De minister van koloniën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De gemeenteraad heeft in zijne heden gehouden zitting het voorstel der drie raadsleden, om de kermis met 1875 al te schaffen, ver-vorpeu met 24 tegen 11 stemmen. D'. J. A. Böhringer, te Maastricht, heeft het beroep tol predikant bjj de Evang. Lulh. gemeente alhier aangenomen. Blijkens het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs van de eerste kamer over het wets-ontwerp tot vaststelling der tariven van in-, uil- en doorvoer in Ncd. Indië. kwamen in de aldeelingen inzonderheid drie hoofdpunten ter sprake: de voorgestelde en dadelijke afschaffing der differentiële regten; het voorgestelde invoerregt van 6 pCt.; en de heffing B K h, ft I K. Op den spoorweg tusschen Antwerpen en Brussel heeft eene botsing plaats gehad. Een trein, van Antwerpen komende, kwam te Conlich op een verkeerd spoor, namelijk op dal van Lier, waardoor die trein in hot* sing kwam met de waggons, die gereed stonden om te vertrekken. Door den schok hebben eenigc reizigers, die in den Antwerpschen trein gezeten waien, wonden of kneuzingen ontvangen. De ergste is onder geleide van een geneeskundige naar Brussel overgebragt. liet onheil moet worden toegeschreven aan een verkeerde werking van den wisseltoeslel. FII AIV K SE SA Si. Het Journ. Off. meldt het volgende; De regering van 11. M. de ko ningin van Engeland en die van Z. M. den koning van Portugal, tusschen welke reeds sedert eenige jaren verschil bestond over den eigendom van aan de oostkust van Afrika gelegen gronden, hebben besloten de beslissing van dit geschil aan eenen scheidsregter op te dragen en zijn hij een te Lissabon den 25,t"n September jl. .geteekeud proloco! overeen gekomen den president der Fransche republiek tot scheidsregter te kiezen. De president der repu bliek heelt die laak op zich genomen. In het laatst der vorige week is de heer Ozenne met het onderlee- kende nieuw Fransch-Engelsch handelsverdrag te Versailles aangekomen. Hij heeft, eenige uren na zijne aankomst, eene conferentie met den lieer Thiers gehad. De genoemde onderhandelaar wordt thans spoedig Ie Brussel verwacht. Na het welgelnkken der onderhandelingen met eene mogendheid als Engeland, vlcijen velen zich. dat de wijziging van handelsovereenkom sten met andere mogendheden spoediger verkregen zal worden dan waar schijnlijk het geval zou zijn geweest, indien de onderhandelingen met En geland mislukt ol op de lange baan geschoven waren. Ben 5IIID dezer bedroeg hel getal der dicnstpligtigenwelke zich had den aangegeven voor de vrijwillige dienst van een jaar, reeds 10000; men berekent dal het getal der aanvragen in het geheel 25000 bedragen zal

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2