LËIDSCHE COURANT. 1872. V. 268. fjfe DINGSDAG 12 NOVEMBER De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer ƒ2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenties is van 14 regels ƒ1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door tIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a M., Berlijn IjeipziqDresden Breslnu, Keulen. Stuttqart. Weenm, PmaqRazel.. Ziric.hSt. (fallen, Geneve en Lausatme lii N N EN LA NI>S( I! K BK UIGTEN. LEIDEN, 11 November. De commissie uit de provinciale staten, belast met het onderzoek om trent het adres van de hli. de Bordes c. s.om een subsidie uit de provin ciale fondsen voor den aanleg van een spoorweg Leiden—Woerden, heeft een zeer uitvoerig rapport over deze zaak uitgebragt. Zij heeft, als eindconclusie vanjliaar onderzoek, aan de vergadering der provinciale staten de volgende voorstellen onderworpen 1». op de bovengenoemde adressen van de bh. de Bordes c. s.houdende verzoek om den spoorweg van Leiden naar Woerdenvan welken zij tot 1 Maart 1873 voorloopige concessionarissen zijn, door ruime bijdragen uit de provinciale fondsen te ondersteunengunstig te beschikken2». als uit vloeisel van het besluit sub 1 te bepalen, dat de provincie voor een bedrag van drie tonnen gouds zal deelnemen aan de geldleeniug van drie millioen pldenswelke de voorloopige concessionarissen zich voorstellen eerlang ten behoeve van genoemde spoorweg-verbinding uit te schrijven, wanneer nl. aan gedeputeerde staten blijkt, dat de voorwaarden van geldleening in hoofd zaak zamenstemmen met die, welke de voorloopige concessionarissen in hunne adressen en nadere mondelinge zamensprekingen met gedeputeerde staten hebben opgegeven; of wel subsidiair, indien liet bovenstaande voor stel de goedkeuring der vergadering niet mogt kunnen verwerven; 3». te bepalendat de provincie ten behoeve van bovenbedoelde spoorweg-verbin ding aan dc voorloopige concessionarissen of hunne regtverkrijgenden zal uitkeeren een subsidie van 150,000, zoodra de nieuwe spoorweg geheel voltooid is en ter exploitatie zal zijn overgeleverd; 4°. gedeputeerde staten nit te noodigen tot de inschrijving in bedoelde geldleening (casu quo tot de uitkeering van bedoeld subsidie) eerst dan over te gaan, wanneer de voor loopige concessionarissen of hunne regtverkrijgenden voldoende bewijzen zullen hebben geleverd: a. dat de verbinding van de nieuwe spoorbaan met den Holl. IJzeren spoorweg te Leiden en liet doorloopend regtstreeksch ver keer tussclien beide wegen werkelijk zal verkregen wordenb. dat de brug gen over den Rijnde Gouwe en de Wierikke eene opening voor de scheep vaart zullen verkrijgen of verkregen hebben. Alvorens deze conclusie te stellen ontwikkelt de commissie baar eigen gevoelen over de onderneming van de lib. de Bordes c. s.en verdedigt zij dat gevoelen tegenover de bedenkingen door de meerderheid van het collcgie van gedep. stalen tegen hel verzoek der adressanten ingebragt. De hoofd inhoud dezer beide punten zullen wij in ons volgend nommer mededcelcn. De commissie bestond uit de hh. J. T. Buys, C. A. van der Kemp, A. A. van Bergen IJzendoorn, J. Herrewijn Jzn en C. W. Ilubrecht. Dit rapport zal in de op aanstaanden Woensdag door de stalen te houden vergadering in behandeling komen. Ten postkantore alhier is naar gewoonte weder verkrijgbaar de aan wijzing van den tijd voor de laatste ligtiug der brieven naar de onderschei dene plaatsen van bestemming, zoowel wat betreft de binnen- als de bui- tenlandsche correspondentie, waaraan zijn toegevoegd verschillende inlich tingen ten gerieve van het publiek eu opgave van de dienstregeling ten postkantore. Wij hebben reeds meer dan eens hel nut van deze uitgave voor het publiek besproken, zoodat wij ons nu tot de eenvoudige vermelding kunnen bepalenom er de aandacht op te vestigen. Wij vernemen dat de "Maatschappij voor toonkunst te Leiden" half December in de nieuwe concertzaal eene soiree musicale zal gevenwaarop zich zullen doen liooren mejufv. Scliulz-Lessig (piano)de 'lieer A. J. Wetrens (viool) enz. enz. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit concert alleen toegan kelijk zijn voor de leden der maatschappij. De volksvoorstelling, gisteren avond door liet tooneelgezelschap van den heer Valois in den schouwburg gegeven, werd door een talrijk publiek bij gewoond. Die groote opkomst en de goede orde, die er heeft geheerscht, hebben getoond dat dergelijke voorstellingen in den smaak vallen van dat deel van het publiek, dat op andere dagen niet in de gelegenheid is zich uitspanningen te veroorloven, en daaraan de voorkeur geelt boven het be zoeken van menige andere plaats, die, wat betreft uitspanning, meer be looft dan werkelijk geeft. Door den raad van administratie der Holl. IJzeren spoorwegmaat schappij is heden in het stations-gebouw buiten de Willemspoorl te Amster dam aanbesteed: het maken van gebouwen en eenige andere werken voor de halten Weesp en voor de halten Naarden- Bussem, ten behoeve van den Ooster-spoorweg, in twee perceelen en in massa. Van deze werken is in massa aannemer geworden de heer Jac. van der Kamp. voor de som van ƒ133.555. Men meldt ons uit Stompwijk: In de polders komen nu een aantal mnizen, door het water opgestooten. te voorschijndie zich nestelen in de kaden en het gras omwroeten, de korenbergen ondermijnen en knabbelen aan het gewonnen graan, of in hooischelften en hooibergen holen graven, om tevens zich te voeden. Bij voorkeur worden de korenbergen, schuren of tassen door de muizen bezocht en rigten zij daarin veel schade aan. De in potten gevangen wordende honderdtallen bcteekenen niets in vergelijking van de steeds zich vermeerderende, naar het drooge komende, overblijven- den. Bij deze plaag komt de kwelling dat in overstroomde polders het wa ter nu tot in de kelders der bouwlieden dringt. Bejaarde lieden herinneren zich dan ook niet de polders zoo zwaar met water beiast te hebben gezien, ook zelfs niet of uiterst zeldzaam toen de Haarlemmermeer nog bestond, als dit najaar het geval is. Ontzettend veei regen, doorgaans weinig gunstige wind om te spuijen en beperkte afvoermiddelen, doen de vrees ontstaan dat eerst in het aanstaande voorjaar het water op den gewonen stand zal ge- bragt en de polders bevrijd zullen zijn. Wegens het voordcel, dat een ge matigd strenge winter voor liet weiland oplevert, wordt daarop gehoopt, ook om onder het muizengebroed eene groote verdelging te mogen ver wachten. Blijkens kon. besluit van 31 October jl. is hel volgende bepaald: Art. 1 van ons besluit van 22 December 1867, n°. 4, wordt gelezen als volgt: Ter voorziening in de godsdienstige behoeften van inlandsche chris ten-gemeenten in Ncdcrlandsch Indië worden twaalf hulppredikers aangesteld, wier standplaatsen door den gouverneur-generaal worden bepaald. Art. 5, lit. a, van ons voormeld besluit wordt aangevuld met de volgende zinsnede: Voor hen', die reeds als zendeling-leeraar in Nederlandsch Indië hebben dienst gedaan, wordt voor de vijfjarige vermeerdering van inkomen die vroegere diensttijd in berekening gebragt. Art. 6 van ons voormeld besluit wordt gelezen als volgt: De voor Indische ambtenaren geldende bepalingen omtrent de reis- en ver blijfkosten, binnenl. en buitenl. verloven, het weduwen- en weezeufonds en pensioen zijn op de hulppredikers van toepassing. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat in de eerste helft van de maand Januarij 1873 ter benoeming van één of meer adspirant-ingeneurs bjj den waterstaat een ver gelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de voormalige kon. akademie of aan de Polytechnische school te Delft, mits zij, op 1 Februarjj 1873, den ouderdom van 27 jaren niet hebben bereikt. Verzoeken om tot het vergelijkend onderzoek te worden toegelaten moeten geschieden vóór 15 December aanst. bij een op zegel geschreven adres. Gedurende de jaren 18601871 hebben de provinciale staten van Zuid holland aan buitengewone subsidiën voor wegen verleend eene som van ƒ250,877.50. Aan gewone subsidiën voor wegen verleenden gedeputeerde staten gedurende dat tijdvak ƒ84730.39. Hel Delftsche studentencorps is voornemens in de maand Julij van het volgende jaar het 25-jarig bestaan van dat corps te vierendoor het houden eener maskerade, die tot onderwerp zal hebben: de intogt van Karei van Egmond, hertog van Gelre, binnen Arnhem in den jare 1492. Te Amsterdam viel gisteren den heer I. Prins, predikant bij de Ned. herv. gemeente, het zeldzame voorregt te beurt zijne 70-jarige evangeliebe diening te herdenken. Eene aanzienlijke schare had zich in de Nieuwe kerk vereenigd, om deze zeldzame plegtigheid bij te wonen. Met eene opmerkelijke kracht en jeugdig vuur sprak de geachte 92-jarige grijsaard naar aanleiding van Joh. 17 vs 6°. "Ik heb uwen naam geopenbaard den menschen, die gij mij uit de wereld gegeven hebt." Na de godsdienstoefe ning werd den feestvierenden leeraar door de gemeente toegezongen het laatste vers van Ps. 134. Voor hel prov. geregtshof van Noordholland is Vrijdag 11. de zaak be-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1