MAANDAG 11 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Isibeck, Frankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genive en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. LEIDEN, 9 November. De heer dr. G. D. L. Huetbenoemd tot hoogleeraar' bjj de faculteit der geneeskunde aan de hoogeschool alhier, zal Dingsdag aanst., des namiddags ten half twee ure, die betrekking aanvaarden met het houden eener rede- roering in het groot auditorium der akademie. De vereeniging «Harmonie" zal Woensdag aanst. hare eerste voorstel ling in dit winter-saizoen geven. De aankondiging daarvan vindt men onder de advertentiën in dit blad. Steeds heeft deze vereeniging zich beijverd, Toor zooverre het maar eenigzins binnen het bereik harer krachten lag. roor eene degelijke uitvoering zorg te dragen; zij verdiende dan ook de aanmoediging door velen onzer stadgenooten haar geschonken, en deze was voor haar een prikkel om te volharden en vele moeijelijkheden te boven te komen. Wij vertrouwen dat die aanmoediging haar bij vernieuwing zal worden geschonken; moge daarvan een talrijk publiek bij de aangekondigde roorstelhng het bewjjs leveren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 tot 117 volwassen personen en 33 tot 44 kinderen. Naar men verneemt is de commissie nit de prov. staten van Zuidhol land, in wier handen gesteld is het adres van de hh. de Bordes c. s.met rerzoek om een provinciaal subsidie voor den aanleg van den spoorweg Leiden—Woerden, met haar rapport gereed, en moet zij eenparig tot de conclusie zijn gekomen aan de staten te adviseren hetzij tot een ruim sub sidie, of wel tot deelneming in het op te nemen kapitaal. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering honden. In den avond van 26 Oct. jl. isinKnowsby Hall, te Liverpoolontvreemd ten groot aantal kostbaarheden, waaronder men vermeld vindt: 1 diaman ten oorbel, 4 gouden armbanden, 4 halskettingen, 9 verschillende medail lons, 3 gouden ringen, horologies, borstspelden, manchetknoopen met stee- Den enz. Eene belooning van 50 is uitgeloofd aan dengene, die eenige aanwijzing tot ontdekking der ontvreemde voorwerpen kan doen. Inlichting wordt ingewacht aan het depart, van justitie. De voormalige kapitein Janssen heeft aan de N. R. C. een schrijven gezonden, waarin hij mededeelingen doet omtrent de zaak dezer dagen in onderscheidene dagbladen besproken, namelijk dat hem door den minister ran oorlog eene betrekking zou zijn aangeboden. Hij zegt daaromtrent o. a. het volgendeEr is mij door den minister van oorlog geen betrekking aan geboden, maar Z. Exc. heeft mij in dato 26 September medegedeeld, dateer lang de betrekking van adsistent-magazijnmeester tezou komen te va ceren, en dat, zoo ik voor die betrekking, waaraan een tractement van /950 verbonden is, in aanmerking wenschte te komen, ik mij dan binnen acht dagen met een daartoe strekkend verzoek tot hem minister had te wenden, opdat dit in gunstige overweging zou kunnen genomen worden. Ik heb Z. Exc. daarop geantwoord dat de termijn van acht dagen, binnen welken ik mij tot Z. lExc. had te wendente kort was om in eene zoo be langrijke zaak, welke van zulk een grooten invloed kan zijn op de toe komst van mij en de mijnen, eene beslissing te nemen, en zulks te meer, omdat ik, met betrekking tot die zaak, in verscheidene belangrijke opzigten geheel in het onzekere werd gelaten. Dat ik, alvorens dus een bepaald be- slnit te nemen, Z. Exc. om eenige inlichtingen verzocht, en wel de volgende: 1'. Zal de regering het er voor houden dat ik van elke démarche tot het doen intrekken van het koninklijk besluit van den 30sten Sept. a. p. afzie, indien ik c. q. de bedoelde betrekking mogt aanvaarden? Waarop geantwoord isNeenvan transactie kan geene sprake zijn. De minister is bewogen door het lot van uwe vrouw en kinderen. 2°. Zou in het bedoeld geval het mij toegekend voortdurend levensonder houd van 274 vervallen of niet? Antwoord: Zie art. 63 van de Wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. n'. 129). 3°. Zal de bedoelde betrekking aanspraak geven op pensioenen zoo ja, aan welke betrekking is of wordt zij geassimileerd? Antwoord: De be trekking geeft aanspraak op pensioeningevolge de bepalingen der wet van 9 Mei 1846 betreffende de burgerlijke pensioenen en de later daarin gebragte wijzigingen. 4'. Herleven in geval van benoeming en aanneming mijne vroegere aan spraken op pensioen? Antwoord: Zie de artikelen 6 en 8 van de boven aangehaalde wet van 9 Mei 1846, gewijzigd bij de wet van 3 Mei 1851 Stbl. n". 49). 5". Treedt mijne echtgenoote bij mijn overlijden in hare regten op pensioen uit de weduwen- en weezenkas. haar bij mijn ontslag ontnomen, terug? Antwoord: Neen. Het deelgenootschap is vervallen. 6°. Zal eene eventuële benoeming door een eervol ontslag uit de mili taire dienst voorafgegaan worden of dit eervol ontslag met haar gepaard gaan AntwoordNeen. 7". Welke vooruitzigten op bevordering zal bedoelde betrekking aanbie den? Antwoord: Voor de toekomst kan niemand instaan. Naar aanleiding van het bovenstaande heb ik Z. Exc. den minister van oorlog geantwoord, dat het mij uit zijn schrijven gebleken is, datZ. Exc., althans vooralsnog, niet genegen is de intrekking van het koninklijk be- sluit, waarbij ik ontslagen ben, te bevorderen, en dat mij zelfs geen voor- uiizigt wordt geopend op een volledig herstel van het jegens mjj gepleegd onregt. en dat ik dus aan Z. Exc. geen verzoek kan en mag doen om voor de bedoelde betrekking in aanmerking te komen. Door de arrond.-regtbank te BrieUe zijn twee ingezetenen van Stad aan 't Haringvliet veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van ééne maand, een derde tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie weken, ter zake dat zij te zamen in den avond van Julij jl.bij gelegenheid der ker mis aldaar, den houder van een caroussel of mallemolen hebben bedreigd, dat, als hij zijn caroussel niet terstond ging afbreken, zij zeiven zulks zouden doen, waardoor de carousselhouder zoo beangst en bevreesd werd, dat hij dadelijk tot de sluiting en afbreking daarvan overging. De regt- bank was, in overeenstemming met het requisitoir van het 0. M.van oor deel, dat de handelingen van voormelde personen daarstelden: «het inbreuk maken op eens anders vrijheid in de uitoefening van zijnen arbeid of nijver heid door bedreigingen met een strafbaar feit." Door de kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht is besloten aan burg. en weth. te adviseren, tot oprigting aldaar eener flinke veemarkt; daartoe het Weeshuisplein aan te wijzen, den Vrijdag als marktdag vast te stellen, de eerste markt te bepalen op den eersten Vrijdag in Maart 1873, en door het uitloven van premiën en vrijdom van staan- en veergelden die markt te bevorderen. Te Gorinchem heeft een gepasporteerd onderofficier, die zich aldaar met vrouw en kind sedert eenige dagen met der woon had gevestigd, zijne vrouw zoodanig met een scheermes aan den hals verwond, dat zij, de woning uitvlugtende, weinige oogenblikken later ten huize van een harer buren is bezweken; inmiddels had de man zich met een pistool van het leven beroofd, zoodat de justitie slechts het overlijden had te constateeren van de verslagene en van haren moordenaar. Te Amsterdam is in den nacht van 4 op 5 November het volgende vreemde misdrijf gepleegd op de stoomboot Stad Weespvarende van hier op Naarden. Na zich toegang tot de machinekamer verschaft te hebben, heelt men 2 pluggen uit de kranen van de voedingstoestellen gehaald en andere kranen toegestopt en afgevijld, zoodat, wanneer de machinist zulks niet bemerkt hader schromelijke ongelukken hadden kunnen plaats hebben. Te Echteld is gisteren morgen brand uitgebarsten in eene boerenbehui- zing, gelegen in het Galgenveld. Deze brand nam zoo hevig toe, dat niets is kunnen gered worden, zoodat huis en inboedel, een koe, een geit, kip pen en een mijt hooi spoedig een prooi der vlammen werden. Een meisje. 20 jaren oud, uit de buurt, bleef door den schrik plotseling dood. Door den gemeenteraad van Franeker is aan H. J. Faber en vrouw na 21% jaren dienst als vader en moeder in het krankzinnigen-gesticht aldaar, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten en hun een jaarlijksch pensioen toe gekend van f 400terwijlbij overlijden van een der echtgenootende langstlevende in het genot blijft van /250i [Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1