HUI TEN LA N DSC 11E HERUITEN PEK TELEGRAAF. fjederl. Rijnspoorwegmaatschappij te Woerden. Dat praeadvies (bereids me degedeeld) is gesteld in handen van de heeren Buys, van der Kemp, van Ber gen IJzcudoornHerrewijn Jz. en C. W. Hubrecht, en levens een op heden nader ingekomen adres van de heeren de Bordes c. s.waarin de adressanten naar aanleiding van het advies van gedep. staten hunne bezwaren uiteenzetten tegen de strekking Yan dat advies en ook opmerken dat zelfs aan de voor waarden der minderheid moeijelijk kan worden voldaan. Onder de ter visie gelegde stukken behoort de missive vanged. staten met advies op een adres van de heeren Maas en Kool lot het verkrijgen van een subsidie uit de provinciale fondsen voor den aanleg eener haven te Scheve- ningen. De aanvrage bedraagt 4 tondoch ged. staten zijn van oordeel dat de zaak nog niet is op die hoogtedat men er een juist oordeel kan over uitbrengen, zoodat terugzending aan ged. staten wordt voorgesteld. Gisteren avond is ook nog ingekomen en heden ter tafel gebragt een adres i der vereeniging voor de stichting eener ambachtsschool tc 'sHage, daarbij verzoekende een jaarlijksch subsidie uit de provinciale fondsen van ƒ2000, even als dat aan de Rotterdamsche ambachtsschool wordt verstrekt. Hel adres is in handen van ged. staten gesteld ten fine van consideratie en advies. De vergadering is vervolgens verdaagd lot Donderdag aanst. De heer J. Loojjengriffier bij hel provinciaal geregtshol in Zuidholland, heeft uit deze betrekking zijn ontslag aangevraagd In het hotel de l'Europe had gisteren een diner plaats van de groote confrérie St. Hubert, waarvan Z. K. 11. prins Frederik beschermheer is. De bakkersgezellen hier ter stede hielden Zondag eene vergadering, ten einde door overleg met de patroons te komen tot afschaffing van het nacht- en Zondagswerkcn. Naar men verneemt, is men tot geen besluit gekomen, omdat er slechts 9 patroons aanwezig waren en de brood- en meelfabriek ook niet op de vergadering vertegenwoordigd was. Het 5-jarig zoontje van den bleeker v. d. II., op den Loosdninschen weg, klauterde dezen ochtend op eene waschmand, welke geplaatst was voor eene kuip met kokend zeepwater. Door een of ander toeval had hel jongentje hel ongeluk voorover van de mand in het heele vocht te vallen waardoor het zoodanige brandwonden bekwam, dat het in levensgevaar verkeert. ür. Piepers heeft de eerste geneeskundige hulp verleend. SEIiGIK Te Brussel is een aantal valsche Belgische bankbilletten van 100 fr. in omloop gebragt. Zij dragen alle hetzelfde nornmer, lil. C53GÜ15, serie 15 en 16 en den datum van 30 Maart 1860. EKGEL4ND. LONDEN, 4 November. De luitenant Cameron heeft zich bereid verklaard, indien hem van het dep. van marine daartoe vergunning verleend wordt, sir Bartlc, die zich' op last dor regering ter bestrijding van den slavenhandel naar Zanzibar begeeft, te vergezellen, ten einde van daar uit eene reis te doen naar het ten noorden van het meer Tanganyika gelegen mcren-districten uit te jj maken, of zich aldaar één groot meer, het Albert-Nyanza, dan wel ver scheidene meren bevinden. Tc Durrcs, Ierland, is gedurende eene tcregtzitting de vloer onder de aanwezigen bezweken en stortten 200 menschen in de diepte; twee hunner werden gedood en 40 gekwetst. John Francis Maguirc, lid van het parlement voor Cork, is overleden. Hij was eerst 29 jaren oud, maar had zich door zijne geschriften ook als uitgever van den Cork-Examiner en door zijne bemoeijingen op staalkundig gebied reeds een welverdienden naam verworven. FRANKlt 5.3 H. Even als de generaal Ducrot, heeft ook de generaal Chanzy,' bij de aanvaarding van het opperbevel over het zevende legercorps, eene dagorder aan de troepen uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op de vaderlands liefde. gehoorzaamheid en krijgstucht der soldaten /'Frankrijk," zegt hij. "hetwelk de zware beproevingen, die hel te verduren heeft gehad, heeft doorgeworsteld, beeft vast besloten, bij het bewustzijn van zijnen moed, geenen afstand te doen van de aanzienlijke plaats, welke het onder de na- tien inneemt, en zal de taak weder opvatten, welke de Voorzienigheid aan het land heeft opgelegd. Het doet daartoe een beroep op de burgerlijke deugden, welke de waarborgen zijn voor de waardigheid en grootheid der volkeren. Geeft gij van die deugden het voorbeeld aan de natieBoven de partijen geplaatst zijnde, behoort gjj vreemd te blijven aan de nietige twis ten, welke het land verdielen en beroeren. Gij zijt de soldalen van Frank rijk, de handhavers der orde. het werktuig van den roem en de grootheid des lands. Gij zult de regering dienen met eene volkomene zelfverlooche ning, met eene gcheele toewijding; gij zult de inwendige orde handhaven, en indien onze wapenenwelke in dqn laatsien oorlog ongeluk, maar geene oneer ondervonden hebben, ons naar buiten moesten doen eerbiedigen, zoo ben ik er zeker van dat het zevende legercorps de hoop der natie niet te leur stellen en de eer van Frankrijks vlag ophouden zou." Door de nationale vergadering is vroeger, op voorstel van een der leden, bepaald dat op den eersten Zondag na de terugkomst der kamer in alle kerken en bedehuizen van Frankrijk de Goddelijke zegen over hare 1 werkzaamheden zal worden ingeroepen. De minister van onderwijs en cere- dieusl heeft thans in eene circulaire het katholieke episcopaat en de geeste lijken der overige kerkgenootschappen uitgenoodigdgevolg aan dit besluit te geven. Bij het naar aanleiding daarvan door den bisschop van Versailles j uitgevaardigde mandement wordt niet alleen de 17de November tot het be- j doelde einde aangewezen, maar de geestelijkheid ook gemagtigd tot het j doen van negendaagsche voorbereidende gebeden, en wordt tevens gelast. dat aan hel slot der godsdienstoefening eene collecte ten behoeve der Elzas- sers en Lotharingcrs zal worden gehouden. Woensdag 11. is te Bourge. een vlek nabij Parijs, een gedenkteeken op. gerigt, ter nagedachtenis van de mobile garden der Seine, van de francs- tireurs van het drukpers-bataillon en van de zeeliedendie twee jaren ge- leden aldaar in een gevecht met de Pruissen, gedurende hetwelk dit puin tweemaal door de Franschen veroverd en tweemaal weder verloren werd gesneuveld zijn. Het monument bestaat in eene eenvoudige kapel, waarin het gebeente der gevallenen verzameld is, en die in- en uitwendig met toepasselijke opschriften prijkt. Voor den vierden krijgsraad te Versailles heeft de zaak gediend van de drie gebroeders Huel, die, behalve van allerlei gewelddadigheden, ji hunne hoedanigheid van militaire officieren der Commune gepleegd, be schuldigd werden van den brand der dokken in de voorstad La Villette bestuurd en bij het bespuiten der woningen met petroleum zclven de hand geleend te hebben. De drie beschuldigden hebben allen ontkend, eenig aan deel aan het hun te last gelegde hoofdfeit gehad Ie hebben. De raad heeft een der gebroeders alleen aan deelneming aan den opstand, maar daaren tegen de twee andere aan al de legen hen ingebragte aanklagten schuldig verklaard. De laatstgenoemde twee zijn tot levenslangen dwangarbeid, de eerstgenoemde is tot deportatie in eene vesting veroordeeld. Een soort van oproer op kleine schaal is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag te Bessèges, bij Alais (dep. Gard), uitgebarsten. Een bende van 1500 a 2000 personen heelt een aanval gerigt op het douane-kantoor, bit Nimes zijn troepen derwaarts gezonden om de orde te herstellen, hetgeen dan ook spoedig gelukte. Eene belasting-quaestie gaf aanleiding tot het oproer. - Zaturdag 11. zijn de achttien kerkhoven van Parijs door 54,450 personen bezochtwaarvan alleen 30,000 op het kerkhof Père Lachaise. BERLIJN, 4 November. Bij gelegenheid van het 50-jarig jubilé van prins Karei als chef van een Russisch regiment, werd hem door eene deputatie een eigenhandige brief van den keizer van Rusland met de insignia der orde van St. George 3J' kl. aangeboden. In dien brief betuigt de keizer zijne sympathie voor het Duitsche leger en herinnert hij aan den lijd, waarin de Pruissen en Russen vercenigd voor de heilige zaak streden. Voorts her denkt hij de groote daden der Pruissische wapenbroeders in den jongsten oorlog, waaraan prins Karei heelt deelgenomen. Ten slotte schrijft hij: «Ik hoop dat gij met mij zult instemmen in den wensch om den tusschen ons bestaanden band van vriendschcp naauvver toe te halen en in het verlangen dat diezelfde vriendschap ook tusschen de volgende geslachten moge bestaan." LONDEN, 5 November. De kamer van koophandel te Manchester heeft gisteren hare driemaandelijksche vergadering gehouden. In deze bijeenkomst werd het handelslractaat met Frankrijk scherp afgekeurd; uitstekende rede naars betoogden dat het beter ware het tractaat geheel te doen vervallen, dan nieuwe offers te brengen ten voordeele van den vrijen handel. Volgens berigten uit New-York rekenen de republikeinen er op dal Grant lot president der Unie herkozen zal worden met 3/4 der stemmen. Daily News meldt uit Weenen van gisteren: //De Nene Freie Presse be- rigt uit Konstantinopel dat de Sultan aan den onderkoning van Egypte heeft kennis gegeven van zijn besluit zich tegen de inly ving van Abyssiniè niette verzetten, BORDEAUX. 4 November. Morgen zal door de radicale partij een niet- openbaar feestmaal gegeven worden van 150 couverts. De leden van den gemeenteraad en al de republikeinsche afgevaardigden zullen er aan deelnemen, NEW-YORK, 4 November. Aan boord van het schip S. T. Uolbrook, op weg van New-York naar Antwerpen, is brand ontstaan. In de haven van Sl. Thomas werd deze bodem ten eenenmale door vlammen verteerd. LEID SCHE SCHOUWBURG. „Kc Paskwilsclirijvers", blijspel in 6 tafercelen, en „De Weg tot liet Hart", vaudeville in 1 bedrijf. Roderick Benedix heeft zich door verschillende blijspelen, aan het dag lijksch leven ontleend, een goeden naam verworven. Wij behoeven slechts op "die zSrtlichen Ver'wandtcn". »dcr Vetter", "das Signalement" en een aantal kleine stukjes te wijzen. Hij heeft altijd een groote gemakkelijkheid van dialoog, en is zeer gelukkig in het verzinnen van komische toestanden. Daarbij kan men hem geene onkieschheden verwijten en blijft hij steeds fatsoenlijken toon behouden. Als zijn naam op het affiche staat kan zeker zijn zich te zullen amusecren. Ook gisterenavond zal wel niemand zich in die verwachting bedrogen hebbenen hel luide applaudissement he wees dat "die Pasquillauten" en zij, die ze vertolkten, zeer in den smaak vielen. De intrige is eenvoudig. Een jong regeerend vorst wordt door zijn mini:- ter-president von Soldan geheel beheerscht en van alle staatszaken afgehoa- den, tot groot nadeel van'het land, dat ten prooi is aan de verregaandst! cameradcrie en familie-regeering. Een schimpdicht tegen den president komt in omloop en de holraad llanlein, een zeer zwakhoofdig man (misschien wel wat al te zwakhoofdig, om natuurlijk te zijn), verbeeldt zich, dal hij voor den maker daarvan wordt aangezien. In zijn angst en zijn ijver alle achterdocht van zich af te wendenbegaat hij op een soirée bij den president zooveel dwaasheden, dat hij ieders aandacht trekt en juist teweeg brengt wat hij had willen verhoeden. Men houdt hem werkelijk voor den schrijver van het paskwil en neemt hem in arrest. In een verhoor bij dea vorst, waarbij zijne dochter Ilermine en diens verloofde Reinout Doorn W' zijn zuster Uetwig als getuigen optreden, komt het samenweefsel van be drog waarmeê de vorst omgeven is, aan het licht en valt de presidenti» ongenade. Het blijspel zit vrij luchtig in elkander en aan het plan of conceptie is niet veel zorg besteed. Het is meer een schets voor een blijspd dan een blijspel zelf. Vooral het eerste gedeelte is niet veel meer dan eei opvolging van gesprekken, zonder dat van intrige of verwikkeling veelI'

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2