LE1BSC ODR1IT. 1872. S'. '203. ■r%MJ g. .Vr WOENSDAG 6 NOVEMBED. Pe Courant verschynt dagelijks, Zotf en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 3.franco p.p. t 3.1)0 mni het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van J—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentie!) voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door UAASENSTEIN VOGLEH Expeditie-Kantoor van Advertentiëo to Hamburg, LubeckFrankfort a. il.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zürich, St. Ballen, Genève en Lautame Bij deze Courant wordt verzonden N°. 51 blad 61) der Handelingen tan den Gemeenteraad. 131N N EN LA NI >SCI IE I3E li IGTEN. LEIDEN, 5 November. 11Q de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zQn de volgende prijzen besleed: Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 10 hectoliters 5.80 f 5.70 v 50 29.n 28.50 100 *57.s 57. Bjj de heden gehoudene aanbesteding van 3000 wollen dekens, door de Nederlandsche handelmaatschappij te Amsterdam, waren de laagste in schrijvers de heeren Jan Zuurdeeg en Zoon alhier. Aan het ministerie van marine te 's Hage zal op 20 November aanst. o, a. de aanbesteding plaats hebben van 7000 meter blaauwe baai, 1000 meter blaauwe voeringbaai. 1800 meter blaauwe duflel, 2650 meter blaauw monteringlaken650 meter blaauw gewoon laken en 800 stuks wollen.dekens. Men schrijft ons van den Rijnkant: Tot kort voor Kersmis van 1870 had het bijna vier maanden zwaar geregend en daarop volgde een vrjj lange winter, doch er is in de 36 van de 45 dagen dat het nu geregend heeft veel meer gevallen dan toen. Daar Kersmis nu nog zoover verwijderd is, kon het natte weer nog wel wat aanhouden, waardoor het spreekwoorde lijk «vroeg malen, veel malen" ook thans bewaarheid zou kunnen worden. Het is hier als overal met het water slecht gesteld; op al het gewonnen werk door de molens is verlies gevolgd. Omdat het nog zoo vroeg was, heeft men uitgesteld vee te stallen en eenige bouwlieden hadden het gras Tan onder het water weggemaaid en aan de paarden gevoerdmaar het een heeft men moeten opvolgen en liet andere moeten opgeven. Het is verba zend hoe langdurig de wind nu reeds uit het zuid-westen heeft gewaaid en daaruit meent men gerust te mogen afleiden, dat, zoo in deze maand de wind niet naar liet oosten keert, om er verscheidene dagen met vast weêr en drooge kou te bljjven, de winter dan ook wel langdurig, zoo niet streng zon kunnen worden. De Staatscourant bevat het verslag der commissie van 1 Aug. 1872 tot 31 Julij 1873 belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Junij 1865. Van de 25 candidaten hebben zich lerug- setrokken 1 voor den aanvang van het examen en 4 gedurende het examen. Boor de commissie is acte van bevoegdheid uitgereikt aan de hh. Th. Abra hams!, med. doctorandus: J. M. Diephuis, idem; L. S. Wildervank, idem; J. Hoogkamer, idem; H. A. Zegers, officier van gezondheid 2e kl.M. L. Cannegieter, M. M. Bleekrode, K. J. Lette. Het hoofdbestuur der Ned. maatschappij tot bevordering van nijver heid heeft de departementen aangeschreven in overweging te willen nemen twee belangrijke zaken, die, naar aanleiding van de daaromtrent in de jongste algemeene vergadering der maatschappij genomen besluiten, aan de aandacht des hoofdbestuurs zijn aanbevolen. De departementen zullen ni. hebben na te gaan, hoe de vestiging van jongelieden in andere werelddee- len het best kan worden bevorderd, ten einde nieuwe handelsrelatiën tot stand te brengenop de wijze als de HamburgersBremersenz. dat sinds lang en met goed gevolg hebben gedaan: en hoe overigens de noodza- hclijke emigratie uit ons land het best kan worden geleid, vooral opdat Nederland ook verder vruchten kunne plukken van den arbeid zijner vroe gere ingezetenen, die thans in grooten getale jaarlijks in Noord-Amerika lis burgers van dat land opgaan. Onze koloniën in de eerste plaats zouden ia dezen in aanmerking moeten komen. In de /Verf. Ind. leest men: Naar wij vernemen hield de Nederlandsche commissie der Weener tentoonstelling 1873 dezer dagen weder eene verga ring. Behalve de afd. schoone kunsten en het aandeel van Oost-Indië, waarvoor de Ned. handelmaatschappij een eerbiedwekkende uitstalling voor bereidt, ziju nu 820 inschrijvers op de lijst, en nog ontbreken er, die door besluiteloosheid of zucht lot uitstellen geen berigt gaven, maar ten slotte ongetwijfeld toch zullen medewerken. Als wij nagaan, dat het aantal der inschrijvers in België p. m. 500 bedraagtzal Nederland geen kwaad figuur Waarschijnlijk zal eerlang een aanschrijving aau de deelnemers worden gerigt, om hun te doen weten dat hunne inschrijvingen aangenomen z|jn, en dat de voorwerpen in Februarjj e. k. moeten gereed staan. Door de directie der Nederlandsche bank is de rentestand vastgesteld als volgt: Interest van beleeningen van binnenl. effecten 5 pCt.dito van buitcnl effecten 5% pCt.dito van goederen 5 pCt.disconto van wissels met drie handtcekeningen 4% pCt.dito met twee handteekeningen en van promessen 5 pCt. Op de l|jnen van de staatsspoorwegen zullen door de directie gedurende den winter voor de verwarming van de verschillende wagens, in plaats van heet water, verwarmde stoven, ijzeren toestellen gebruikt worden, die men door middel van geperste turven zal verhitten. Deze turven, die ge middeld een 10-tal uren warmte geven, voldoen beter aan de eischeii. Te Woerden zal, ingevolge koninklijke magtiging, eene belangrijke verloting van paarden, koejjen, schapen enz. gehouden worden, verdeeld in zes seriënter aanmoediging der zes nieuw ingestelde jaarlijksche paarden markten, vallende op den dag na de zes Utrechtsche paardenmarkten. Bjj elke serie zal een hoofdprijs zijn ter waarde van ƒ5000 in vee. De trek king der 1' serie zal plaats hebben in het begin van het volgende jaar. Te Meppel is Vrjjdag nacht door de nachtwacht een brandstichter aan gehouden die op een zolder reeds brand had doen ontstaan en op heeter- daad gevat is. Het is een timmerman, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en de zaak zjjner moeder, waarin h|j werkzaam was, achteruit had doen gaan. -- Men meldt uit Leeuwarden; Zaturdag is op de Nieuwcstad een schip persknecht, in het ruim van het schip bezig zijnde de lading, die met een takel werd opgehaald, aan te nemen, door een zwaar vat, hetwelk door het breken van den tros naar beneden storttezoodanig op het hoofd ge troffen dat hij bewusteloos nederviel. HQ is, niet buiten gevaar verkeeren- de, naar het stads-ziekenhuis overgebragt. Als een bewijs van verregaande brutaliteit kan het volgende worden mede gedeeld. Bjj een geacht ingezeten alhier werd dezer dagennaar men ver neemt, door een slagersbediende met het gewone compliment van z{jn meester een rollade bezorgd, die door de dienstbode werd aangenomen. Eenige minuten later vervoegde zich tenzeifden huize een persoon met het verzoek van den slager om de rollade nog even terug te mogen erlangen, daar men vergeten had die te wegen. Aan dit verzoek werd voldaan ende rollade was gevlogen. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt is een groot gedeelte lande rijen, alsmede de Pettelaarsche weg, reeds ondergeloopenen heeft men aldaar de werkzaamheden aan de Dommel moeten staken; met schuiten was men bezig de gereedschappen voor dat werk benoodigd te redden. 's GRAVEN HAGE, 5 November. Aan den heer Ph. Alard is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Duinkerken, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten; voorts is als zoodanig benoemd de heer Ingelet. De le luit. bij het corps mariniers M. R. E. Ahn, uit O. I. terugge keerd, is ter beschikking gesteld van den kommandant van gemeld corps. De najaars-zitting der provinciale stalen van Zuidholland werd heden door den commissaris des konings, mr. C. Eock, geopend. Hij begon met de herinnering aan twee leden der staten, die sedert de zomer-vergadcring overleden warenvan den Broek en Vlielander. Beidenzoo zeide bjj waren Ijverige leden dezer vergadering. In den heer Vlielander, het oudste lid der vergadering, die bijna 40 jaren lid der provinciale staten was, had het vaderland een ijverig burger, onze provincie een warm voorstander harer belangen en de gemeente Numansdorp een krachtig hoofd verloren. Ter ver vanging van den heer van den Broek gekozen zijnde mr. G. J. Goekoop, werden diens ingezonden geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden hij zelf daarna beëedigd en toegelaten. De voorzitter heeft vervolgens mededceling gedaan van eene reeks van ingekomen stukken, die eensdeels voor kennisgeving aangenomen, ander deels ter visie gelegd of commissoriaal gemaakt werden. Dit laatste was o. a. het geval met liet advies van gedep. staten op het adres van de heeren de Bordes c. s. om subsidie uit de provinciale fondsen voor den aanleg van ecu spoorweg langs de zuidzijde van den Rijn. uitgaande van het staiiou van de Hol!, spoorwegmaatschappij te Leiden en eindigende bij dat van de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1