HU!TKiNi,AN!)SCIiK BEK Hi I EN. PEK TELEGRAAF. singa, gesleld ter beschikking van den gonverneur-gcneraal van Ned. Indie, j om te worden benoemd lot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de bt;rgerlijke openbare werken daar te 'ande. - De koning-groothertog heeft heden den heer W. D. van Cranenburgh, oudsten commies bij het dep. van binnenlandsche zaken, bij gelegenheid zijner j 45-jarige dienstvervulling, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Zoowel van de zijde van den minister, als van de hoofd- en mindere amb tenaren van dat dep. ontving hij vele blijken van toegenegenheid en vriend schap en menig aandenken w erd hem gcschouken ter herinnering aan dezen feestdag. Z. M. de koning heeft zich in den afgeloopen nacht ten 4 ure per Rjjnspoor wederom naar het Loo begeven. De minister van koloniën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. EIGEIiAÏB. LONDEN1 November. Volgens de Globe zal II. M. de koningin der Nederlanden van Ford- Castle. in Northumberland, naar Keir vertrekken, om aldaar een bezoek te brengen aan sir William Stirling Maxwell. Op den Cornwall-spoorweg werd dezer dagen een groote ramp voor komen door de tegenwoordigheid van geest van een machinist. Tusschen Brungalon en Par vormt de lijn een sterke glooijing. Een goederentrein kwam, zonder remtoestel. die glooijing afdalen met immer toenemende vaart, juist toen een sneltrein, op dezelfde rails, naar boven liep. Slechts een afstand van een Eng. mijl scheidde de beide treinen. De machinist van den sneltrein aarzelde geen oogenblik. Hij stopte, en begon achteruit te werken. Nu begon een wedloop op leven en dood. Langzaam aan verkreeg de achterwaartsgaande sneltrein meer gang; maar ook met donderend geweld naderde de rollende massa van omhoog. Gelukkig bereikte de trein de wis seling van het station te Par nog juist intijds. Hij was echter zijn vervol ger slechts 20 yards voor. De stoomboot America, die den 24,le" Augustus 11. na eene gelukkige reis van San-Francisco, van waar zij met 35 passagiers 177 Chinezen, 500 tonnen lading en 1% millioen dollars aan specie vertrokken was, terreede van Yokohama was aangekomenis in den avond van dien dag geheel ver brand, en. naar luid van een aan de Japan Mail door een der passagiers gerigt schrijven, werden van de opvarenden drie Europeanen en 50 of 60 Chinezen vermist. In het jongste nommer der Times of India wordt melding gemaakt van de vermeestering, door twee booten van het Èngelsche oorlogschip Fulture, na een jagt van meer dan tien uren, van een slavenschip in het gezigt van Ras-el-Had, het oostelijke punt van Arabië. Gedurende de j0gf was de stuurman van het slavenschip op een afstand van 600 el doodge schoten en een welgerigte vuurpijl had het zeil van het schip naar beneden geworpen. De bemanning van het slavenschip bestond uit 34 Arabieren, onder welke de slavenhandelaars, allen tot de tanden gewapend. Zij wer den, met uitzondering van den kapitein en drie man, onverwijld aan land gezet en het schip werd naar Bombay gebragt. Aan boord bevonden zieh 169 slaven, onder welke 35, die in verschillende graden aan kinderpokken leden en waarvan er, vóór men Bombay bereikt had, 15 stierven. De Ara bieren hadden sedert hel uitbreken der pokken van dag tot dag eenige (in het geheel een 40-tal) zieken over boord geworpen. Naar men aan de Times meldt is de heer Grant, ten gevolge van de laatstgehouden verkiezingen in de verschillende staten, zoozeer van zijne herbenoeming verzekerd, dat zijn kabinet reeds beraadslaagt over het vol gen van eene andere politiek ten aanzien van sommige quaestiën met vreemde mogendheden. De regering zal krachtig optreden tegenover Spanje in de aangelegenheden van Cuba en de tot heden gevolgde politiek van toegevend heid laten varenen zij zal van Mexico vergoeding vorderen wegens de roo- verjjen en strooplogten, welke langs den Rio Grande worden gepleegd. FRAKKBIJK. Onder de verschiilcnde programma's van grondwetsherziening, welke in de laatste dagen door de dagbladen medegedeeld en besproken werden, is er een, dat algemeen de. aandacht trekt. Het werd zonder naam van den opsteller in een der dagbladen geplaatst, doch wordt geacht zamengesteld te zijn door den secretaris van den president der republiek, den heer Barthé- lemy St. Hilaire, en de denkbeelden van den heer Thiers weder te geven. Dit programma luidt aldus: Art. 1. De republikeinsche regeringsvorm, welke feitelijk sedert den d11"1 September 1370 bestaat, wordt verklaard te zijn en erkend als de regeringsvorm van Frankrijk. Art. 2. De heer Thiers wordt voor den tijd van vier jaren benoemd tot president van de Fransche republiek; onder dien titel oefent hij het gezag uit zooals dat omschreven is in het vijfde hoofdstuk der grondwet van 1848. Art. 3. De nationale vergadering wordt tot de definitive vertegenwoordi ging des lands verklaard. Zij wordt jaarlijks voor een derde van het getal harer leden vernieuwd. De eerste gedeeltelijke vernieuwing heeft plaats op den eersten Zondag der maand Februari) 1873. Art. 4. Terstond nadat het onderzoek der geloofsbrieven van de in Fe- bruarij 1873 verkozen leden afge'loopen is, wordt aan eene commissie van 45 leden een onderzoek opgedragen omtrent de noodzakelijkheid van nieuwe organieke wetten, en voornamelijk omtrent de wenschelijkheid van de in stelling eencr tweede kamer, met de bevoegdheid om, zoo zij die instelling noodig acht, aan de nationale vergadering een voorstel in te dienen betref fende de samenstelling en bevoegdheid dier kamer. Men verneemt van officieuse zijde de volgende bijzonderheden omtrent den stand der quaeslie van hel handelsverdrag met Engeland. De bepalin gen, waarover de partijen het tbans eens zijn geworden, zijn de volgende: Het tarief van 1860 blijft onveranderd. De wet van 1866 betrekkelijk de scheep- vaart wordt afgeschaft. Engeland behoudt volkomen vrijheid omtrent de heffing van regten op wijnop steenkolen en op alle andere voorwerpen van uit- en invoer. Frankrijk zal iedere belasting kunnen verhoogen, mits zes maanden te voren daarvan berigt gevende. In ieder dezer gevallen moet vooraf de toestemming van de wederpartij zijn verkregen. Naar men verzekert, kosten de barakken, die in vier departementen zijn opgerigt ter huisvesting van de Duitsche troependen staat 24 millioen Ir, Men meldt nit Lyon: Woensdag morgen teekende de Rhone drie meters boven den laagslen waterstand bij de brug Lafayette. Den vorigen dag had de stroom een groote verwoesting aangerigt aan de fondamenten der galerij voor schoone kunsten van het tentoonstellingsgebouw. Er konden ter naauwernood maatregelen genomen worden, om die galerij voor ondergang te behoeden. ITALIË. Door de overstroomingen is op verschillende punten des lands aanzien lijke schade veroorzaakt. De berigten daaromtrent luiden treurig. Duizen den gezinnen zijn daardoor van have en goed beroofd. De spoorwegen van Turyn, Savona en Niella, Tanaro en Lequio zijn zwaar beschadigd; de spoorwegdijk van San Giorgio de Casale is doorgebroken; hetzelfde is het geval met den spoorwegdijk nabij Revere. Meer dan de helft der straten te Mantua staat onder water. Gelukkig heeft niemand bij de overstroomt gen het leven verloren. DLITSCHLAND. Wegens de verwerping der Kreitswet door het heerenhuis verwachi men de sluiting van den landdag en de bijeenroeping tot eene nieuwe zit- ting tegen 12 November. -- Uithoofde in de omstreken van Gumbinnen, alwaar de cholera heerscht, geen voldoend aantal geneeskundigen aanwezig is, heelt de Pruissischerege ring voor een zeker aantal geneeskundigen de gelegenheid geopend aldaar hunne praktijk uit te oefenen, en wel, zoolang de cholera er duurt, tegen eene bezoldiging van 5 th. per dag, benevens vrije reis- en verblijfkosten en restitutie der kosten voor een rijtuig daar ter plaatse. Sedert eenigen tijd worden op het telegraaf kaaloor te Munchen proeven genomen met een nieuw toestel uilgevonden door den heer Caselli. Door middel van dit werktuig is men niet slechts in staat een werkelijk facsimilr te geven van iemands schrift, van zijn handleekening bij voorbeeld, maat er kunnen teekeningen en dergelijke per telegraal mede worden overgeseind De genomen proeven hebben ten volle aan de gestelde eischen beantwoord Op last van de regering zal onverwijld worden overgegaan tot het invoera van dergelijke toestellen, hoewel aanvankelijk op kleine schaal. De Zwitsersche regering heeft aan het verlangen van de Russisch regering voldaan, en den bekenden voortvlugligen moordenaar Netschjel uitgeleverd. Voor ruim een jaar heeft hij zich door de vlugt aan de justitie te Genève onttrokken. Sedert is hij op nieuw gearresteerd te Zurich, ei de Russische regering heeft andermaal zijne uitlevering gevraagd, nu echter niet op grond dat hij een staatkundig misdrijf heeft gepleegd, maar uithoofde hij zich heelt schuldig gemaakt aan een moord onder de meest verzwarend! omstandigheden, waarvan de noodige bewijzen bij de vordering tot uitleve ring zijn overgelegd. I BERLIJN, 1 November. In de vereenigde zitting der beide huizen vu den landdag las heden de minister von Roon de kon. boodschap voor, krachtens welke de beide huizen uiteengaan. Tevens maakte de Siaatsm het kon. besluit openbaar, bevelende de wederopening der zitting op 11 November e. k. De National-Ztg. meldt, dat de Duitsch-Oostenrijksche commissie, tol beraadslaging over de sociale quaeslie, den 5clCD November e. k. te Berlijn zal bijeenkomen. BRUSSEL, 1 November. In de conferentie om maatregelen te beramti in het belang der Israëlieten in Roumenie, hebben de Roumenische afge vaardigden verklaard dat zij eene petitie bij de Roumenische kamers willen I indienen om aan te dringen, dat aan de Israëliten burgerlijke en politiek! regten zullen worden toegekend. Deze maatregel werd toegejuicht. Het denkbeeld om eene emigratie op groote schaal naar Amerika te bevorderd is verworpenvooral op grond van de gehechtheid die de Roumeniscl* Israëliten voor hun vaderland koesteren. LONDEN, 1 November. De Gazette meldt, dat de heer S. Locock, sern taris van legatie te 'sHage, verplaatst is naar Konstantinopel. en dath| zal vervangen worden door den heer Fentonthans te Athene. PARIJS, 2 November. Eenige personen hebben het denkbeeld opgevit eene inschrijving te openen, ten einde een monument voor Thiers op te rij ten doch Thiers en de regering verzetten zich tegen de uitvoering van plan gedurende zijn leven. Thiers verklaart dat hij de grootste eer geniet, waarnaar een mensch haken kan: hij staat aan het hoofd van Frankrijk, PARIJS, 2 November. Te beginnen met 11 December a. s. zal de col' missie van gratie eiken dag vergaderen. Het berigt, dat kardinaal de Bonnechose met eene zending naar Ro® belast is geworden, is onwaar. Graaf Arnim heeft gisteren bij Thiers gedejeuneerd. De liooge raad van oorlog heeft Zaturdag eene vergadering gehouden onde' voorzitterschap van Thiers. Epernay is gisteren door de Duitsche troepen geheel ontruimd geworden

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6