PER TELEGRAAF. ,l,r aangeklaagden is lol liel belalen van eene som van ruim 500,000 fr. andere zijn lol liet voldoen cener gcldboeie van 450.000 en 400,000 fr. ver oordeeld. Bovendien zijn aan verscheidene in deze zaak beirokken personen gevangenisstraffen opgelegd Op de registers van de Parijsche openbare armverzorging zijn dit jaar niet minder dan 111,357 armen ingeschreven. Die personen zijn leden van 42093 verschillende huisgezinnen, d.ie alle door de tusschenkomst der bureaux van weldadigheid in de twintig arrondissementen onderstand aan bun huis ontvangen. Onder dit getal zijn begrepen noch de zieken, die in de hospitalen verpleegd worden, noch de grijsaards, die in de lief dadigheidsgestichten zijn opgenomen. SVITSCHL1KB. Nadat door het heerenhuis de amendementen der commissie op de artikelen van het ontwerp der Kreitswet waren aangenomenver- Haarde de minister van binnenl. zaken, dat het ministerie afzag van jijn voornemen om zijn ontslag te nemen, daar een nieuw ministerie dezelfde laak zou te vervullen hebben. Immers, de koning was overtuigd, dat de wet op de districten noodzakelijk tot stand moest komen. Daarom zou het ministerie, indien de wet werd verworpen, de zitting onmiddellijk sluiten en eene nieuwe zitting terstond bijeenroepen, bij welke deze wet dadelijk Zou worden ingediend. Het ministerie zou alle regtmatige middelen aan renden om het onderwerp te doen aannemen. De kamer van afgevaardigden in Hessen heelt de regering gemagligd aan de stad Mainz een voorschot van 1 millioen gulden tegen 3 pCt. ie bewilligenals bijdrage lot de kosten van de uitbreiding dier stad. Uit Dresden meldt men dat bij gelegenheid van het gouden huwelijks feest van den koning en de koningin, dat zeer luisterrijk zal gevierd wor den, als feestmuziek dezelfde cantate zal worden uitgevoerd, die C. M. von Weber 50 jaren geleden ter gelegenheid van het huwelijk van het vorstelijke bruidspaar gecomponeerd heeft. Dit werk, hetwelk zeer geroemd wordt, bestaat als manuscript, is het eigendom des konings en was bijna reeds aan de vergetelheid prijs gegeven. üe heer Brassier, gedurende langen tijd Duitsch gezant bij het Ita- liaansclic hof. heeft kort voor zijn overlijden eene buitengewoon lijvige ver- lamcling brieven ter hand gesteld aan een zijner vrienden, dien hij tevens beeft belast met de openbaarmaking daarvan. Onder de personen, met wie bjj in meer of minder drukke briefwisseling heeft gestaan, komen voor: Victor Emmanuel, Cavour. Garibaldi, schier al de mannen die in Italië on der de patriotten mogen gerangschikt worden, een groot aantal Fransche staatsmannenenz. OOST-IKUIE. BATAVIA, 24 September. In een nader rapport uit Deli worden o. a. de volgende bijzonderhe den medegedeeld nopens het op 20 Augustus jl. voorgevallen gevecht. De in den morgen van dien dag van Soengal vertrokken kolonne bereikte ten 10% uur'de kampong Lamargo, waar een half uur werd gerust. Daarna werd de marscli weder voortgezet. Omstreeks 12 uur rapporteerde de voor wacht, dat zich in het front eene vijandelijke versterking moest bevinden en dat getracht werd die te verkennen. Onmiddellijk daarop opende de vijand uit liet front en van de regter zijde een hevig geweervuur op de kolonne; waarna de voorwacht zich en tirailleur oploste. De kapitein van Eersel kreeg last met zijne troepen vooruit te rukken en twee sectien regts en tirailleur te stellen. Door een snelvuur van deze sectien werd de vijand van die zijde verdreven. Hij opende nu echter ter linkerzijde, waar «en digt begroeid ravijn gelegen was, een vrij hevig vuur op de troepen, die de sterkte in hel Iront trachtten te verkennen. De luitenant Logeman, lie met de voorwacht oprukte, en eenige manschappen werden door vijan delijke kogels getroflen. Nadat omtrent de plaats, van waar de schoten in bet front werden gelost, eenige meerdere zekerheid was bekomen, deed de artillerie eenige schoten; doch slaagde er niet in hel vijandelijk vuur tot twijgen te brengen. Daar een langer dralen het reeds niet onbelangrijk aantal gekwetsten nog zou doen toenemen terwijl den vijand in zijne ge lekte stelling geen nadeel kon worden toegebragt, verzamelde de kapitein van Eersel zijne Europeanen om stormenderwijze voorwaarts te rukken, toiler een luid hoerah werd deze manoeuvre ten uitvoer gebragt; terwijl de vijand voortging uit het front en op de linkerflank een hevig vunr te onderhouden. Onder het vooruitrukken werden dan ook verscheidene man schappen gewondde tweede luitenant Soeterik kreeg twee schoten door de kvvartiermutsen de kapitein van Eersel ontving vlak voor de versterking een schot in de linkerhand. De ziekenoppasser Berendse, die belast was met het wegdragen van een gewonde, vergat in de opgewondenheid van het oogenblik deze zijne taak, stormde met de troepen mede, en was het eerst bij de versterking. Naauwelijks had men de vijandelijke stelling be reikt of de verdedigers vlugllen in het ravijn waar men hun nog door ge weervuur nadeel trachtte toe te brengen. Door de randjoe's van verschil lende grootte, waarmede het geheele lerreinjwas bezaaid, waren onderschei dene manschappen aan de voeten gewond. In het geheel telde men aan onze zijde 22 gekwetsten, waarvan de meesten echter hunne dienst bleven waarnemen. De kanonnier van der Linden had bij de in-batterij-stelling der vuurmonden een schot in het been gekregen onder de knieschijf, doch bleef als kardocsdragcr op zijn post en meldde zich eerst als gewondna dat de vuurmond in de versterking was gebragt. De versterking te Laoe Polah, zoo wordt de plaats genoemd, bleek thans te bestaan uit twee zoo genaamde koeboes, eene soort van blokhuizen, en eenige zijdelings aan de bogt van het ravijn gelegen werken, die eene lengte van 33 Ned. el besloegen, en die bestonden uil palissaderingen van dikke liggende planken en balken van schietgaten voorzien. - Ingevolge aanvrage van den kommandant der Delischc expeditie, is hem de volgende versterking toegezonden: een half bataillon infanterieeen luit. der genie; een officier van gezondheid 2" kl.een adjudant-onder officier kwartiermeester, en voorts: 20 Europesche en inlandsche ouderoffi cieren en minderen der artillerie; 10 Europesche en inlandsche hospitaal soldaten; een geweermaker, een schrijver van de militaire administratie en honderd dwangarbeiders voor koelie-diensten. Uit Soerabaya wordt gemelu dat in den avond van den 10,len eens klaps de loods der onderneming Beukman te Kediri in vlammen stond. Zij was gevuld met tabak, eene waarde vertegenwoordigende, naar men beweert, van meer dan vijftien duizend gulden. Men hoopt dat de brandstichters ont dekt en streng gestraft mogen worden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: tot administr. tevens magazijnm. bij de steenkolenmijn Oranje Nassau te Pengaron, de ambtenaar op wachtgeld C. G. van Hoëfen; lot opziener der mijnen, de onder-opziener C. F. II. Köp- pelmann: tot 1"« klerk op bet resid.-kantoor te Bezoeki U W. van Casand; tot secretaris der resid. Probolingo, de ambtenaar op non-activiteit C. A. van Dinter; lot hoofdondervv. aan de openb. lagere school te Pamakassan, de hoofdondervv. aan de openb. lagere school te Japara N. Laseur; tot hoofdondervv. aan de openb. lagere school te Japara, de le hulponderw. te Soerabaija J. G. Theunissen; tot hoofdondervv. aan de openb. lagere school te Ngawi, de le hulponderw. te Batavia II. L. Berckenhofï; tot lsteD hulp onderw. aan de openb. le lagere school te Samarang, de hoofdonderw. te Pamakassan A. C. Tjebbes; lot lete° hulponderw. aan de openb. 2e lagere school te Batavia, de hoofdonderw. te Ngawi 11 W. Beek; tot lslen hulp onderw. aan de openb. 3' lagere school te Soerabaija, de hulponderw. aldaar D. G. Sigmondlot controleur 2e kl. bij de landel. inkomsten en cultures op Java en Madura, de ambtenaar ter beschikking jhr. H. de Koek; tot ambte naar ter beschikking, de 2° commies bij het dep. van binnenl. bestuur J. Collard en de ambtenaren voor de burgerl. dienst in Ned.-lndië M. Th. J. A. Keus en B. L. llepelius; lot commies-visitateur bij de in-en uilvoerregtenbij de controle en recherche te Batavia, de commies te Munlok II. H. Janssen en de onder-commies le kl. J. van Casand; tot commies-ontvanger te Mun lok W. A. Phefferkorn; tot commies-ontvanger te Bankalan, tevens funge rend havenmeester aldaar, jhr. J. M. Clifford Koeq van Breugel; tot com mies-visitateur bij de controle en recherche te Samarang J. D. Grevelink; lot onder-commies lc kl. bij de controle en recherche te Batavia F. D. C. A. van Waardenburg en E. Stronkhorst; tot algemcenen onvangcr bij 'slands kas te Makassar G. van Heeteren; tot commies bij 'slands algem. pakhuizen te Samarang B. C. van den Worm; tot lid bij den resid.-raad te Benkoelen J. van Vclzen: tot plaatsvervangend lid bij den resid.-raad te Benkoelen J. A. van llemert; tot lid der plaatsel. schoolcommissie te Padang-Pandjang H. D. Roskes. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den subsi.-officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang mr. J. D. llasch. Ontslagen: op verzoek, eervol, de commies-visitateur bij de con- tróle te Batavia J. B. A. D. Schuier, de gewezen opziener bij 's lands ge vangenis voor inlanders te Samarang C. Pick, de hoofdambtenaar op wacht geld K. W. Tiedlkde schrijver bij het vendu-depart. te Samarang J. B. Doevede ambtenaar op wachtgeld P. Wensel en de gewezen vendumeester le Samarang J Sineck. Departement van oorlog. Benoemd: tot 2C luit.-kwartierm.de sergean ten P. A. Jung en J. J. Kluyskens; lot onder-opziener le kl. over den tim mermanswinkel en de houtzagerij bij den art.-constr.-winkel te Soerabaija I). A. Lindhout. Bevorderd: lot officier van gezondh. le kl. A. T. Prijn; tot officier van gezondh. 2e kl. 11. Mitrea en A. P. C. Steinau; tot le luit.- kwartierm. H. Stutterheim. Geplaatst: bij het 9e bat. infanterie de lc luit. J. A. Woulersz. 'sGRAVENHAGE, 1 November. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kanlongeregt te Beverwijk de heer mr. P. W. Schollen advocaat te Leiden. BERLIJN, 3! October. De landdag wordt morgen in eene vereenigde zit ting der beide huizen met eene koninklijke boodschap gesloten. MADRID, 31 October. De cortes hebben de wet op liet leger-contingent aangenomen. De commissie voor het budget heelt al de financiële ontwer pen der regering goedgekeurd. LONDEN, 1 November. Daily News meldt, in een telegram uit Rovigo van gisteren, dat het water van de Po twee centimeters per uur wast, en de toestand zeer dreigend is. IvONSTAN'f INOPEL31 October. Het ter beurze verspreide gerucht dat Mahmud-pacha weder tot grootvizier benoemd is, was voorbarig. NEW-YORK, 31 October. Het schip Missouri, van New-York naar Havana, is gedurende een storm op de hoogte van Abaco (Bahama-eilanden) in brand geraakt: 12 menschen werden gered, doch 30 zijn omgekomen; onder deze laatsten bevinden zich alle officieren en 25 passagiers. AHADEKUE-WIEVWS. PROMOTIE AAN DE LEJDSCHE HOOGESCIIOOL. Den Istc" November de lieer J. Campert, geboren te Zutphcn, in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: bijdrage tot de kennis van de groene kleurstof der planten. Bij vonnis der arrond.-regtbank le Leiden van 1 November zijn de vol gende veroordeelingen uitgesproken: 1). v. Z.wegens opligting, lot (wee jaren cellulaire gevangenisstraf en geldboete van 25bij wanbetaling dier boete twee dagen cellulaire gevangenisstraf; J. B. en J. C.wegens bede larij ieder lot 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar de bedelaars kolonie; J. 1). L wegens mishandeling, lot geldhoele van ƒ12 of bij wan betaling dier boete 3 dagen gevangeiiisslralD. de L. en G. de L., wegens diefstal van vruchten, de Itot geldboete van ƒ2.50 of bij wanbetaling 2 dagen gevangenisstraf, de 2' vrijgesprokenM. L., wegens diefstal, vrij gesproken.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3