sen van voldoende bekwaamheid in: a. de geschiedenis van Nederl. Indie b. (Te land- en volkenkunde van Nedei'l. Indie; c. de godsdienstige wellen, volksinstellingen en gebruiken van Nederl. Indië; d. de kennis der staats instellingen van Nederl. Indiee. 1". de Maleische taal, of 2°. dc Javaansche taal, ter keuze van den belanghebbende, aan wien de bevoegdheid wordt gelaten om in de beide talen examen af te leggen en in iedere andere in Nederl. Indië inheemsche taal, wanneer daarin aan cenige rijks-, gemeenle- of bijzondere instelling in bet land waar hel examen wordt afgenomen, onderwijs wordt gegeven ol waarinter beoordeeling van onzen minister van koloniëndan wel van onzen gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, onder voldoende waarborgen, examen kan worden afgenomen. Van het voldoend afgelegd examen wordt den geëxamineerde een. getuig schrift uitgereikt, waarin de in elk vak behaalde punten worden vermeld en dal geldt als bewijs van benoembaarheid. Kennis van hel landmeten en waterpassen, gebleken uit bet bezit van een in Nederland of Nederl. Indië, krachtens de bestaande of nader vast te stellen verordeningen, verkregen diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter, strekt den eandidaat lot aanbeveling voor plaatsing bij liet binnenlaudsch bestuur. Van hel bezit van zoodanig diploma wordt op het getuigschrift, in de vorige zinsnede bedoeld, aanleekening gehouden. Voldoend afgelegd examen in de Javaansche taal strekt den eandidaat tot aanbeveling voor plaatsing bij het binnenlaudsch be stuur op Java. Art. 2. Art. 4 van ons besluit van 23 Junij 1871 wordt ingetrokken, met dien verstande, dat het van toepassing blijft op hen, die onder de wer king van dal besluit, door ons tot organisatie van een of anderen tak van dienst, of ter gelegenheid daarvan, in bijzondere commissie naar Indië zijn gezonden. De Staatscourant bevat de eerste verslagen der commissiën van 1 Aug. 1872 tot *31 Jul(j 1873 belast met hel afnemen der examens van apotheker en van hulp-apotheker. De nieuwbenoemde hooglccraren aan de Groningsche hoogeschool, dr. 11. J. van Ankum in de faculteit der wis- en natuurkunde, dr. Chantepie de la Saussaye en dr. van Bell in de faculteit der godgeleerdheid, zullen nog vóór de Kersvacantic hunne functiën aanvaarden met het houden eener inaugurale oratie in het groot auditorium der hoogeschool aldaar. Bij gelegenheid van de openstelling van den spoorweg van Dordrecht tot Fjjenoordnabij Rotterdam, op 1 November, heelt gisteren een groot aantal autoriteiten zich per feesttrein van Dordrecht naar Fijenoord begeven, en van daar weder naar Dordrecht terug, alwaar zij met de grootste blijken van vreugde werden ontvangen. Na vervolgens nog een bezoek te hebben gebragt aan de brug over het llollandsche Diep, vereenigden zij zich te Dordrecht aan een gcmeenschappelijken maaltijd. Uit Amsterdam meldt men dat de doorgraving van het duin en het strand onder Velzen. voor zoover die tot afwatering vereischt -wordt, giste- ren is voltooid en dat lieden nacht ten 3 ure voor hel eerst IJ-watcr in de Noordzee is afgestroomd. Het prov. geregtshof in Utrecht heeft den Belgischen schippersknecht, die indertijd een anderen schipper in eep twist, ontstaan door het over springen van een kip van het eene schip op het andere, heeft doodgeslagen, onder toepassing van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene cel lulaire gevangenisstraf van 1 jaar. Dingsdag morgen ontdekte men brand in een der korenmijten bij de hoeve n". 7 van het rijksgesticht Ommerschans. Door spoedig aangebragte hulp was men den brand gelukkig spoedig meester. De brand is aan kwaadwilligheid toe te schrijvenen de persoon, daarvan verdacht, is reeds aangehouden. 's GRAVENHAGE, 1 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapitein ter zee N. M. J. Kroeflot het dragen der versierselen van ridder 3P kl. van de keiz. orde van Osmanie, hem door den Sultan van Turkije geschonken. Aan den heer A. J. Bauduin is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als Nederl. consul voor lliogo en Osacca. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te YVarfïum is benoemd de heer K. Bes, te Ilarlingen, in de plaats van den heer M. W. Gerretscnop zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Aan den 0. I. ambtenaar A. Leger, gewezen beheerder van den tijd- bal en den telegraaph bij het haven-departement te Batavia, thans met verlof, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend. De kapitein luit. ter zee T. A. Parker Verboom, dienende als le ofli- cier aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt wegens ziekte op non-activiteit gesteld en vervangen door den kapitein-luit. ter zee Schuurman. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uiloefenenen als volgt, te weten: de commies der 1"klasse A. Simons, ten postkantore te Amsterdam; dc commies der 2C klasse W. II. E. van Lidth de Jeude, ten postkantore le 'sGravcnhage, en de commies 3e klasse A. Burkens, ten postkantore te Rotterdam. Het nicuw-benoemde lid van de eerste kamerde heer Pincoflsheeft gisteren in handen van Z. 11. den koning de bij de wet gevorderde eeden afgelegd. Voor het prov. geregtshof stond heden teregt een 39-jarige arbeider uit Nieuw-Beijerland, wegens diefstal, gepleegd ten huize van zijnen zwager. Wetende dat zijne familie van 10 tot 15 Junij afwezig was, was hij de behoorlijk gesloten woning binnengetreden inct behulp van eenen door hem zeiven vervaardigden sleutelnadat hij ecnige dagen te voren van den echten sleutel een afdruk had genomen. In buts gekomen ontstak hij op zijn gemak een bij zich hebbend eind waskaars en begon, gewa pend met eea ijzeren bout. zijne nasporingen. Een naast de woning staand schuurtje, waar, op eene zolder, eene secretaire was geplaatst, en waarin hij wist dai geld, goud en zilver te vinden was. werd het eerst door hen bezochten de zolder, door een kruiwagen als ladder le gebruiken, bereikt; maar of hij kort of lang met zijn ijzeren bout boorde of trachtte de secretaire te openen, het gelukte niet en hij gaf zijn werk op. Vervol gens werd het huis zélf onderzocht. De bilterflesch, waaruit hij voor eenige dagen nog door zijne zuster was getractcerdsprak hij het eerst aan en nuttigde den inhoud. Of dit hem nu bedwelmd bad is niet ge bleken maar hij bepaalde zich tot hel stelen van een zilveren tabaks doos en verliet vervolgens de woning, na haar weder goed gesloten te hebben. Buiten gekomen wierp bij dc flesch weg en verkocht twee dagen later de gestolen doos aan zijnen oom voor f 10welk geld hij mede verleerde. Voor bet hof bekende hij de feiten en gaf voor die gepleegd le hebben omdat hjj geld noodig had om een horloge te koopen. Met aanneming van verzach tende omstandigheden werd hij veroordeeld lot 3 jaren gevangenisstraf. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van gisteren de behandeling der gemeentc-begrooting ten einde gebragt. Het bedrag der leening, waar uit ten gevolge van dc verwerping van de voordragt lot belasting-verhoo ging, de buitengewone werken nu zullen moeten worden, bestreden, is na eenige discussie met 25 legen 10 stemmen bepaald op 120.000. Zij die tegen slemden waren vóór belasling-verhooging en meenden dat werken als bestrating, aanleg van wegen en bruggen, verbreeding van straten, enz. niet als buitengewone konden worden beschouwddaar deze jaarlijks terug- kecren. Het begrootings-onlwerp in zijn geheel is aangenomen met 24 legen 8 stemmen. Na die stemming vroeg de heer van Sijpesteyn het woord om te constateren dat het vierdaagsch grondig debat over deze begrooting, en hoofdzakelijk over de quaestie van al of niet verhooging der belasting gevoerd, ten duidelijkste weersproken heeft de meening van burg. en weth. en van sommige raadsleden, alsof het voorstel der 24 leden reeds als een besluit kon beschouwd worden, dat alle discussie afsneed of onnoodig maakte. HUITKNLAÏNDSCIIC ÜCHIG rc.v KE 2„ «I K. Het Spaansche gezantschap bij het hof van België is ter wille van bezuiniging opgeheven. Men weet niet welke houding dc Belgische regering nu zal aannemen. Baron Greindl is ter vervanging van den heer Blondeel als gezant te Madrid aangewezen, doch het zal moeijelijk gaan een gezant te blijven accrediteren bij eene mogendheid, die uit zuinigheid de beharti ging der Spaansche belangen in dc Belgische hoofdstad aan een //chargé d'affaires" overlaat. E E E A A BS. LONDEN31 October. Eene deputatie van de kamer van koophandel van Manchester heeft eene bijeenkomst met lord Granville gehad, die verklaarde dat de heer Thiers zóó talrijke concessiën gedaan haddat het in het belang van den handel was het Engelsch-Fransche verdrag te sluiten. Het tarief van het traclaat van 18G0 bleef onveranderd, met bijvoeging alleen van dc compen satie-belastingen; de wet van 1366 betreffende de scheepvaart was afge schaft; Engeland zou naar goedvinden de Fransche wijnen bij invoer en de steenkolen en alle andere artikelen bij uitvoer kunnen belasten. Frankrijk zou alle invoerregten kunnen verhoogen, mits 6 maanden vooraf daarvan kennis gevende en na de toestemming van de andere partij daartoe ver kregen te hebben. Hel nieuwe traclaat zou in werking blijven tot 1 Januarij 1877. In het jaar 1871 hebben op de kusten van Groot-Briltannie en Ierland 1575 zeerampen plaats gehad (het gemiddeld aantal over dc laatste 5 jaren bedraagt 1805); 135 van die rampen, en daarvan overkwamen er 116 aan Britsche schepen, gingen met verliezen van 626 menschenlevens gepaard. Door dc booten der kon. nationale reddingboot-maatschappij en door andere reddingsmiddelen zijn in 1871 4336 menschenlevens gered. De genoemde maatschappij bezit eene vloot van 233 booten, en op dc Britsche kusten be vinden zich behalve deze nog 31 andere reddingboolener zijn 281 vuur pijlen-stations. f n a ar it a ij k. Alle door Frankrijk gewisselde diplomatieke stukken, die betrekking hebben op den oorlog met Duilschland, zijn door den minister van buitenl. zaken in een boekdeel verzameld en aan de vreemde kabinetten toegezonden. Ten einde de schulden te kunnen afdoenwelke alsnog tot een bedrag van ruim 7 millioen frs. bestonden ten laste der civile lijst van Napoleon UI, en het voorschot van 3 millioen terug te ontvangen, hetwelk de keizer zich in Julij 1870 bij zijn vertrek naar het leger op rekening van zijn in komen had doen uitbetalen, heeft de regering beslag gelegd zoowel op het mobilair in de keizerlijke paleizen, hetwelk eigendom des keizers was, als op de particuliere goederen van Napoleon UI. Dc plaats gehad hebbende verkoopingen van roerende góederen hebben reeds een aanzienlijk gedeelte der schulden doen betalen, terwijl dc verkoop van eenige in beslag geno men vaste goederen vermoedelijk ruimschoots de middelen zal leveren om alle schulden geheel af le doen en de schatkist volledig schadeloos le stellen. Een der in beslag genomen vaste goederen, de model-bouwhoeve des keizers le la Motte-Beuvron, zal door den staat in bezit gehouden en tot eene landbouwkolonie ingerigt worden, op denzelfden voel als de soortgelijke kolonie te Metlray. De Constitutionnel verzekert ten stelligste dat de Schach van Perzië in het voorjaar eène reis naar Europa zal ondernemen. Zijne komst is reeds officiëel bekend gemaakt aan alle kabinettenwaarbij de Schach een diplomatieken vertegenwoordiger heeft, liet eerst zal hij te St. Petersburg komen. Door de reglbank te Amiens is dezer dagen uitspraak gedaan in een sluikers-geding, ter zake waarvan zij aan 48 van de 60 beschuldigden een gezamenlijk bedrag van 2.300,000 l'r. aan geldboeten heeft opgelegd. Een

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2