RUITKiNI.ANDSCIIE HERIGTEN. PER TELEGRAAF. AD YËKTlLVriii.V den raad gegeven met hem mede te gaau, daar het te laat was om naar de kazerne ie gaan. Hij bragl hem in eene slaapstede waar zij beide nacht verblijf hielden. W. ging des morgens weg en de sergeant ontwaakte eerst op den middag, maar miste toen de hem toevertrouwde geldswaarden. Eenige verkregen aanwijzingen volgende vond men W. in zijne woning, die echter ontkende iets van de zaak te wetenmaar daar hij zich ijlings ver wijderde naar het privaat deed men verder onderzoek en vond men hem in het bezit van ƒ147. terwijl later nog in de zoldering van die plaats ƒ2000 werd gevonden. Door het openb. ministerie werd zijne veroordeeling ge- eischt tot gevangenisstraf van 2 jaren. De sergeant-schrijver was door de militaire autoriteit, voor zijne achte loosheid, met 8 dagen provoost disciplinair gestraft. Met. betrekking tot de hulde, die gisteren aan de zangverecniging Cacci- lia werd gebragt. kan nog gemeld worden dat bij hare aankomst in den schouwburg o. a. zich aldaar bevond de begaafde zangeres mevr. Offermans - van Hove, die het verlangen had uitgedrukt niet te willen achterstaan bij de lmlde aan hare kunstbroeders gebragt. Onder daverende toejuiching hechtte zij een schoonen lauwerkrans, waaraan haar portret met eene in scriptie bevestigd was, aan de banier. EUC ËLA\H> LONDEN28 October. 11. M. de koningin der Nederianden heeft Vrijdag II. met lord en lady Derby een bezoek aan Manchester gebragt. Aan hel spoorweg-station werd 11. M. door den mayor ontvangen, en het gezelschap is terstond naar het beursgebouw gereden, alwaar de talrijk aldaar vergaderde kooplieden H. M. luide toejuichten. Lord Derby heeftop verzoek der koninginhet benrs- ptibliek voor de hartelijkheid der haar te beurt gevallen ontvangst dank betuigd. FRANKRIJK. Dij den algemcenen raad van het dep. der Seine is het voorstel aan hangig gemaakt om de regering opmerkzaam te maken op het veelvuldig voorkomen van ongevallen op de spoorwegen, hetwelk de voorstellers toe schrijven aan afkeurenswaardige bezuinigingen zoowel op het materieel als op het personeel der verschillende spoorweg-maatschappijen. Zij verklaren dat de meeste spoorweg-maatschappijen, uit kwaljjk begrepen zuinigheid, te weinig geoefende machinisten en stokers bezitten, en uit dien hoofde ge- wigtige werkzaamheden maar al te dikwijls worden opgedragen aan hel pers, welke noch genoegzaam bekend zijn met de bestaande voorschriften, noch de beteekenis der seinen en de behandeling der locomotiven met vol ledige zekerheid kennenen dat de bekwame machinisten en stokers zóó zeer met werkzaamheden overladen zijn en zóó lang achtereen op jiunnen moejjeljjken post gelalen worden, dat zij gevaar Ioopen door vermoeidheid die vastheid van oog en hand te verliezen, welke zjj voor de veiligheid vaq de aan hunne zorgen toevertrouwde spoortreinen behoevenzoodat het levert^ van millioenen reizigers in voortdurend gevaar verkeert. In de zaak van den maarschalk Bazaine za' eerstdaags als getuige ge hoord worden de heer Ramcau, maire te Versailles, aan wien in der tijd door von Bismark mededeelingen werden gedaan omtrent aanbiedingen, hem, door tusschenkomst van generaal Boyer, door maarschalk Bazaine in het belang der keiz. dynastie gedaan. De heer Paul Marrc, priester te llaravilliers (diocese Versailles), heeft aan zjjn bisschop een brief geschreven, waarin hij verklaart, dat hij tot zjjne diepe smart zich verpligt ziet uit de kerk te treden, ten einde des te vrjjer te zijn in het belijden der waarheid. Hij scheidt zich af van den Paus en het katholicisme, om zich te inniger te hechten aan Jezus Christus. Hier te lande heelt de telegrafische gemeenschap van den !4<leD Octo ber, des avonds tot den IS116™ des avonds, eene belangrijke stoornis onder gaan, veroorzaakt door een noorderlicht, welk luchtverschijnsel, gelijk ook nu weder gebleken is. een storenden invloed op de werking der eleclro- magnelische toestellen uitoefent. Gedurende de vier genoemde etmalen heeft meer bepaald de gemeenschap van Parijs met BordeauxToulouseLvon Marseille en Italië te lijden gehad, en heelt de storende invloed zich het sterkst in eene van het noorden naar het zuiden traande rigting doen ge voelen, terwijl die van oost naar west veel meer vrij is gebleven. RIIITSCHLAN9. Volgens de Augsb. Allg. Zcit. heeft de onderkoning van Egypte aan geboden zijne jaarlijksche schatting aan den Sultan met 500,000 Turksche ponden (omstreeks 6 millioen gulden) te verhoogenindien de Turksche rege ring er zich niet tegen verzet dal hij Abyssinië of althans het noordelijke gedeelte van het rijk bemagtigc. Op het protest van graaf Fugger, lid der Jczuïten-orde. tegen zijne verwijdering uit Regensburg, op grond van de «staudesherrliche" regten van zijn geslacht, is door de Beijersche regering alwijzend beschikt. Te Pforzheim, groothertogdom Baden, alwaar het vervaardigen van gouden en zilveren voorwerpen op groote schaal plaats heeft, is dezer dagen een vcrceniging van werklieden in dat vak tot stand gekomen, om voor gemeenschappelijke rekening te arbeiden. Deze vereeniging is gevormd in navolging van eene dergelijke vereeniging van étuiarbeiders, welke de gun stigste resultaten heeft opgeleverd. OOSTENR IJ H. vijf gevallen van cholera plaats gehadallen met doode- Te Ofen hebben lijken afloop. Aan een rapport Augustus jl.zijn de «OST-INDIE. BATAVIA, 14 September, van den adsistenl-residcnt van Siak, dd. Soengal 29 volgendp berigten ontleend: Nadat men tot 13 Augus tus zonder tijdingen gebleven was uit de in verzet zijnde landstreek, wen! op dien datum vernomen, dat zich in de kampong Rimboen eene massa volk verzameld had. Aanvankelijk geloofde men. dat zich daaronder ook Berg. bal taks bevonden, doch bij 'de terugkomst, des volgenden daags, van datoe Setia Radja, erlangde men de zekerheid, dat de Bergbattaks allen naar hunne negorijen waren teruggekeerd. Ook vernam mendat de oproerige datoens en hunne volgelingen zich weder te Radja Ketjinamboenan geves tigd hadden. Er werd daarop besloten naar Rimboen een verkenningslogt te doen, met hel doel om zoo mogelijk tot Tanda-Benoeaen Radja Ketjinam boenan door te dringen. Op den 20-1'" vertrok daartoe eene kolonne sterk 100 man met de noodige artillerie, onder aanvoering van den expeditie- kommandant. In den middag van dien dag bereikte men de plaats, waar volgens de ingekomen berigten de vijandelijke versterkingen zich moeten bevinden. Aan eene kromming van den weg. langs een ravijn, werden inderdaad verscheidene kleine, goed bezette benlings aangetroffen. De voor wacht had een hevig geweervuur te doorstaan, waardoor al dadelijk 2 Ma- leische gidsen sneuvelden. Verscheidene militairen werden gewond, terwijl men het verlies te betreuren had van een officier. Na ecnig oponthoud werden de vijandelijke werken met storm genomen door de Europeanen, onder aanvoering van den kapitein van Eersel, die daarbij aan de hand werd gekwetst. De vijand redde zich door eene overhaaste vlugt in het ravijn, dat zoo steil en liigt begroeid was, dat er geen mogelijkheid bestond hem te vervolgen of eenig verlies toe te brengen. De versterkingen waren zeer oordeelkundig aangelegd, en overtroffen verre hetgeen men tot dusverre bij de Battaks had gezien. Op de plaats van het gevecht werd gebivakkeerd. Het sneuvelen der beide gidsen en het aantal der gewonden maakte het onraadzaam den togt verder voort te zetten, weshalve de kolonne op den 218lf" naar Soengal terugkeerde. Sedert hebben geene militaire operation meer plaats gehad. Volgens het B. HUL heeft men op Kemayoran eene belangrijke aanhaling gedaan. Men heeft aldaar drie blikken bussen met ongeveer 1250 thails opium in den grond begraven gevonden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den advocaat-generaal bij het hoog gereglshof in Ned.-lndië mr. II. N. Grob- bee en aan den commies bij 's lands algem. pakhuizen te Samarang G. van de Wetering Fz. Ontslagen: eervol, uit 'stands dienst, de gewezen klerk op het assist resid.-bureau te Meester Cornclis H. A. L. Scbeffer; de gewezen pakhuismeester, tevens fungerend havenmeester te Singkawang (Wester-afd. van Borneo). P. E. van Oven. Benoemd: tot advocaat-generaal bij het hoog geregtshof van Ned.-Indië mr. W. de Gelder; lot vendumeester, tevens kas sier en boekhouder bij het vendu-depart. te Pasoeroean, A. de la Rambelje; tot commies op het sesid.-kantoor te Tagal L. Agcrbeek; tot telegraphist 2e kl. A. Stuur. Bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken: tot ingenieur le kl. G. A. Pet; tot ingenieur 2e kl. A. M. S. Hogerwaard. Bij den raad van justitie te Banda: ontslagen: op verzoek, eervol, als lid, J.P, van den Broeke; benoemd: tot lid, H. A. van Geldorp. Door den resident van Soerabaija zijn benoemd: tót l5len klerk op het resid.-kantoor te Soera- baija J. C. Abels, F. W. de Koste en J. E. Tokaija. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den mil. apotheker 3e kl. J. W. Slangen. Ontslagen: op verzoek, eer vol, de gewezen klerk bij de mil. administr. H. P. B. A. van Soomeren. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land aan den gezaghebber 2C kl. bij de gouv.-marine L. F. Kulker. Ver klaard: dat het ontslag uit 's lands dienst van den l»1"1 machinist bij de gouv.-marine P. J. A. Willems moet worden beschouwd als te zijn eervol. Door den kommandant der zeemagt en chef van het dep. van marine is be noemd tot Europeesch vuurstoker bij het marine-établissement op Onrust C. W. Tbuwer. Bjj de gouv.-marine benoemd: lot 3d"1 stuurman P. van Hemert. BERLIJN, 28 October. De Spen. Zeit. zegt Vernomen le hebben dat de koning gisteren, bij de ontvangst van den voorzitter van hel heerenhuis, nadrukkelijk heeft verklaarddat hijofschoon niet op de eene of andere autocratische wijze willende eischen dat de wet op de distrieten onveran derd zal worden aangenomentoch in het belang des lands op de aanne ming moest aandringen en dal de regering in geen geval van de daarin voorgestelde groote hervorming zou alzien. MADRID, 27 October. Het federatief republikeinsch Directorium heeft te gen den I7llcn November eene algemeene vergadering bijeengeroepen, omzijn gedrag aan de goedkeuring der republikeinen te onderwerpen. Het Direc torium keurt den opstand af en loochent alle verstandhouding met de con servatieve en ondeelbare republiek. PARIJS, 28 October. De algemeene raad van het departement der Seine heeft den wensch te kennen gegevendat het onderwijs kosteloos zij en door leeken gegeven, en dat schoolpligtigheid ingevoerd worde. MUNC11EN, 28 October. In de zaal van het museum alhier is heden de vergadering van gedelegeerden der Beijersche oud-katholieken gehouden. Een voorstel werd gedaan tot het geven van antwoord op het memorandum der Duitsche bisschoppen. Prof. Friedrich deelde mede dat dit reeds gedaan is door de theologische commissie te Keulen, en dat het door haar opgestelde antwoord weldra openbaar gemaakt zal worden. i MADRID. 27 October. In de corlcs bestrijdt de heer Garrido de regcrinzs- voordrag! tot het onder de wapenen roepen van 40.000 man. Hij zegt dat de radicale partij slechts leeft door de welwillendheid der republikeinen. Figucras gelooft dal hét tegenwoordig ministerie het laatste is van koning Amadeus. Zorilla zegt dat de oorlogsverklaring der republikeinen hem geene vrees aanjaagt. Art. 1 van het oulwerp van wet op de ligling wordt daarna aangenomen. ROME, 23 October. De Opinione meldt dat de schade door de overstro mingen veroorzaakt, buitengewoon groot is. Eenige honderde vierkante meiers land. steden en dorpen staan onder water. Zeer vele huizen zij» ingestort. De angst der bevolking is onbeschrijfelijk. Heden ontslip in den Ilcere onze geliefde Vader en Schoonvader, de Ileer GERARDUS PIETER VAN DER TAK. in den ouderdom van 77 jaren en 3 maanden. Uit aller naam, Rtissbi bg 27 Oktober 1872. G. B. VAN DER TAK.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2