BUITEN LAN DSCHE BER1GTEN P. F. van Wage. Voorls worden de officieren van administratie llte kt. B. A. Slieler. L. M. van Onselen en G. H. C. van Nuys, respectivelijk dienende aan boord van de wachtschepen te Willemsoordliellevoetsluis en Amster dam, op non-activiteit gesteld, en vervangen door de officieren van admi nistratie l,te H. F. X. StrengnaertsA J. Looijen en W. II. F. Vogel. H. K. H. prinses Marianne is beden ochtend van hier naar Utrecht vertrokken, om aldaar eenige uren door te brengen, van waar zij zich met den middagtrein naar Duitschland zal begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de behandeling der Indische begrooling. Aan de algemeene beraadslagingen, heden algeloopen, namen onderscheidene leden deel. liet debat was meestal van financiëlen aard. Morgen komen de verschillende hoofdstukken en onderdceleu in behandeling. Aan de leden der prov. staten vq,n Zuidholland zijn de ontwerpen toe gezonden die behandeld zullen worden in de aanstaande najaarsvergadering. In de gisteren alhier gehouden raadszitting hebben, naar aanleiding van de bezwaren, gerezen bij het onderzoek der gemeenlebegrooting voor het volgende jaar met betrekking tot de verhooging der plaatselijke belas tingen, 24 raadsleden het voorstel gedaan om vóór 1874 niet tot die ver hooging over Ie gaan, daarbij aan burg. en wetli. tevens verzoekende een nader voorstel in te zenden, liet bestuur der lloll. maatschappij van land bouw heeft aan den gemeenteraad eene dankbetuiging ingezonden voor de medewerking bij de laatste nationale en internationale tentoonstelling van wcge het gemeentebestuur ondervonden. In behandeling kwam het prae- advies omtrent de onderscheidene adressen met betrekking tot de kermis. Nopens dat van het bestuur van het genootschap tot bevordering der chris telijke heiliging van den Zondag, dat sluiting der kermis verlangde op Zon dag avond, waren burg. en weth. van gevoelen dat de kermisvermakelijk heden op Zondag avond ten onregte worden beschouwd als nadeclig voor den godsdienstzin en dat zjj die werkelijk den Zondag willen vieren zich niet aan kermisvreugde zullen overgeven. Naar aanleiding van dat prae- advies had genoemde vcreeniging zich andermaal bij adres tot den gemeente raad gewend, in het breede hare bezwaren ontwikkelende tegen het prae- advies. Wat betreft het verzoek om hervorming der kermis, waarop door een aantal ingezetenen, gesteund door kerkeraden van verschillende gezind ten, is aangedrongen, hierop hadden burg. en weth. in hun praeadvies ge antwoord dat hun het middel tot hervorming niet bekend is. Omtrent het verzoek dat de kermis worde afgeschaft, hebben burg. en weth. den raad gewezen op vroegere door dezen, ten aanzien van de kermis genomen be slissingen die allen afwijzend waren. Ten slotte waren burg. en weth. van meening dat zoolang het getal der kermisdeelnemcrs groot blijft, er voor het gemeentebestuur geen goede grond bestaal om de kermis te doen ophouden. Zij gaven aan den raad in overweging op. de adressen te ant woorden dat de daarin vervatte verzoeken niet voor inwilliging vatbaar zijn. In de zitting van gisteren werd bij de behandeling van deze quaestie voor lozing gedaan van en de beraadslaging geopend over een voorstel van drie gemeenteraadsleden, de heeren de Jonge, de la Bassecour Caan en Rasch, luidende: »f)e kermis wordt afgeschaft. De laatste kermis wordt gehou den in 1875." Door den heer de Jonge werd het voorstel toegelicht. Hij meende dat het hier niet alleen het materieel belang der bevolking gold maar dat ook het zedeljjk belang er ten naauwstc bij betrokken was. Hij veroordeelde de kermis, omdat zij haar doel heeft verloren en ontaard is in ecne jaar'ijksche uitspatting. Met het praeadvies van burg. en weth. be trekkelijk de hervorming kon hij zich vereenigen, al noemden zij de gron den die lot bestrijding der afschaffing gebezigd warenuiterst zwak. Aan sluiting op Zatnrdag avond waren z. i. moeijelijkheden verbonden, als: ver zet, ontevredenheid enz. En bovendien, hervorming was slechts een halve maatregel. Wanneer men nu de kermis niet kan hervormen, dan bleef Pl unders niets over dan afschaffing, welke afschaffing anders niets was dan een offer van de burgers afgevraagd in liet algemeen belang. Hij beriep zich op hel buitenland, waar b. v. de speelbanken zijn of worden opge ruimd en op de hoofdstad des rijksdie hel voorbeeld aan Nederland heeft gegeven door te bepalen dal de kermis zou worden afgeschaft en tot 1875 tot eene week beperkt. Verder betoogde hij dat de bezwaren tegen afschaf fing der kermis bij het gemeentebestuur meer gelegen zijn in de vrees voor ongeregeldheden dan in het beginsel zelf, ofschoon hij er zeker van was dat het hier niet tot ongeregeldheden zou komen. Op deze en andere gron den en naar het voorbeeld van Amsterdam, hebben de hh. de Jonge c. s. na er rijpelijk over nagedacht te hebben dat het niet anders mogt en kon. de afschaffing der kermis voorgesteld. En wanneer de raad daartoe had medegewerkt dan had hij het belang der gemeente behartigd Tot eene beslissing is het echter niet gekomen, daar op voorstel van den heer Polak Daniels, die de leden van den raad in de gelegenheid wilde stellen deze belangrijke zaak te onderzoeken, besloten werd liet voorstel der drie raads leden tot eene volgende vergadering aan te houden. De examina voor het lager onderwijs zijn gisteren voortgezet en ten einde gebragt. Voor de Fransche taal werden geëxamineerd 10 onderwij zeressen. Afgewezen 6, toegelaten 4, de dames II. L. Genlil, J. A. Gentil, geb. van V'eeuendaal, L. M. Landheer en M. II. 11. Wolvekainp. Voor de acte van hoofdonderwijzeres waren 11 candidatcn. Eene heeft zich terug- getrokken onder het examen. Toegelaten 10, de dames E. A. Admiraal, N. Bruin, H. P. M. van Driel, L. 11. H. de Groot, J. A. den llartogh, J. HoskomS. C. F. M. van Koetsveld van AnkerenG. J. MingelenC. C. Scholten, C. G. Slothouwer en M. T. Versluis. In liet geheel werden geexamineerd 316 caudidaten, 192 mannelijke en 124 vrouwelijke. Van de 192 eerstgenoemden werden toegelaten 100 en van de 124 laatstgenoemden 92. Naar de verschillende vakken was de uit slag als volgt: mannelijke caudidaten: hoofdonderwijzers 77, locgel. 46; hulponderwijzers 32, toegel. 21; Fransche taal 37, toegel. 13; Engelsche taai F, toegel. 3; Hoogduitsche taal 5, toegel. 3; wiskunde 23, toegel. 9; gymnastiek 6, toegel. 4; handleekenen 3, toegel. 1 landbouw 1, niet toe gelaten; vrouwelijke candidalen: hoofdonderwijzeressen 11, toegel. 10; hulp. onderwijzeressen 21, toegel. 17; Fransche taal 18, toegel. 8; Engelsche taal 21, toegel. 10; Hoogduitsche taal 10, toegel. 8; handwerken 43, toegel. 39. De wachtmeester van het alhier garnizoen houdende le reg. huzaren, die zich met ƒ100, welke hem van wege zijne superieuren ter inwisseling waren toevertrouwdhad verwijderdis te Heereveen aangehouden en gis teren hier gevankelijk binnengebragt om in handen van de militaire autori teit te worden gesteld. ENGELAND. LONDEN22 October, i H. M. de koningin der Nederlanden heeft Zaturdag 11. eenige bijzondere bezoeken gebragt en daarna in haar hótel bezoeken ontvangen van de hertogin van Cambridge, den hertog van Cambridge, prinses Mary en den hertog von Teek, en later van den prins en de prinses van Wales. II. M. heeft te Wimbledonten huize van de douairière gravin van Westmorelandgedi neerd. Zondag ochtend heeft de koningin de godsdienstoefening in de abdij van Westminster bijgewoonden in den avond heeft zij op Marlborough- House met den prins en de prinses van Wales gedineerd. De commissie voor de openbare werken van Londen heeft besloten aan het lagerhuis de magtiging te vragen om over te gaan tot den afkoop der tollenwelke geheven worden op de Waterloo-brug en de andere meer westelijk gelegen bruggen over de Teems. In talrijke adressen van bewo- 1 ners der stad is op dezen maatregel aangedrongen, vooral omdat men daar van eene vermindering verwacht van het zeer drukke verkeer over de nabij gelegen Theemsbruggen, waarop geen tolgeld geheven wordt. Tusschen Manchester en Sheffield heelt weder een spoorwegongeluk plaats gehad. De machinist en de stoker van een goederentrein zijn daarhjj omgekomen. De ^katholieke unie van Groot-Brittannië" heeft een adres van deelne ming en waardering aan den bisschop van Ermeland gezonden, wegens I diens houding in de botsing met de Pruissische overheid. FRANHRIJ K. De heer Thiers heeft thans zijn verblijf weder te Versailles gevestigd. Bij zijne komst aldaar werd hij door de bevolking met veel eerbewijs ont vangen. Voor het eerst werd hij door een militair escorte naar zjjn hotel geleid. De verkiezingen zijn geheel in den geest der republikeinschen parti uitgevallen. In zes departementen zijn hare candidaten gekozen; te Morbi- han heeft de clericale candidaat de overwinning bepaald. Twee Bonapar- tistische candidaten hebben de nederlaag geleden en ook van de radicale republikeinen is niemand gekozen. De maire van Nancy heeft geprotesteerd tegen een door sommige Pa- rijsche dagbladen medegedeeld berigt, volgens hetwelk hij zich te Versailles zou zijn komen beklagen over de knevelarijenwelke de inwoners van Nancy van de zijde der Pruissische autoriteiten te verduren hadden. In zijn protest verklaart de maire dat die knevelarijen slechts in de verbeelding van dagbladschrijvers hebben bestaan, en getuigt tevens dat hij bij elke voorkomende moeijelijkheid in de gelegenheid is geweest aan de bevol king vele rampen en overlast te besparenwelke de gewone gevolgen zijn eeuer vreemde militaire bezetting. Het. verslag van den prefect der Seine, omtrent den financielen toe stand der stad Parijs, wordt met de volgende opmerking besloten: De blootlegging van dezen toestand zal een levendig gevoel van leedwezen bij u opwekkenmaar u ook eene zekere geruststelling verschaffen. De uil gaven zijn ontzettend groot, de lot dekking daarvan noodige belastingen zijn zeer aanzienlijk; maar het vermogen der bevolking om de lasten te dragen is niet uitgeput. In weerwil van de uit zoo vele belastingen onver mijdelijk voortvloeiende verhooging der prijzen, gaan de meeste zaken e» bedrijven goed; alleen de bouw-industrie laat nog te wenschen over. Aan den anderen kant heeft Parijs zijnen vroegeren glans herkregen; de vreem den stroomen uit alle oorden der wereld herwaarts, en de takken van nij verheid, welke hoofdzakelijk van de vreemdelingen leven, hebben in de laatste maanden uitstekende zaken gedaan. Het verblijf van het opperhoofd des staats draagt er niet weinig toe bij om ons weder op te heffente be treuren is het alleen dat dit verblijf slechts een tijdelijk bezoek is; maar de toekomst belooft ons ook in dezen eene gunstige oplossing. Parijs kan zijnen rang hernemen, zonder het conservative gevoel, hetwelk in ons land diep geworteld is. te kwetsen. Want het moet geëerbiedigd worden, daar niets voor onze' belangen meer bevorderlijk en daar het de eenige grondslag is, waarop men in Frankrijk eene republiek en eene duurzame orde kan vestigen zonder welke het Parijs niet wel kan gaan. De inschrijving, door de verschillende Parijsche bladen ten behoeve de uitgeweken Elzassers en Lotharingers geopend, had Zondag 11. reeds 154.W frs. opgebragt. Het water in de Rhone en de Saöne is weder gevallen, zoodat de vrees voor overstrooming geweken is. §PANJE. Te Madrid is dezer dagen een huis ingestortwaarin eene boekdrukker) gevestigd was. Hoewel kort voordat het onheil plaats had omstreeks® werklieden zich wegens het schoftuur verwijderd hadden, zijn 13 personen onder het puin bedolven geworden. 5 hunner zijn na langdurige inspanning levend en ongedeerd opgedolven; 5 andere zijn insgelijks levend, maar® meerdere of mindere mate gekwetst, onder het puin weggehaaldde 3overig' waren echter reeds bezweken, toen men er in slaagde tot hen door tedi*

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2