LEIDSCHE COURANT. 1872. DONDERDAG 24 OCTOBER. V. 252. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. ƒ3.60; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85." Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.&0 'jjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Doitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubtekFrankfort a. M.Berlijn LeipzigDresden BreslauKeulenStuttgartWeenenPrangBazelZurichSt. Gallen Geneve, en Lausanne B£:tSCKOTCSn3K5E34Si'«!l LEIDEN, 23 October. In het begin van den zomer van dit jaar riepen eenige voorstanders van de zaak der dierenbescherming allen in onze stad, die daarin belang stelden, tot eene vergadering op om de middelen te bespreken tot het op- rigten eener vereeniging tot bescherming van dieren, liet resultaat dezer bespreking was datdaar er een genoegzaam aantal belangstellenden tegen woordig waren tot hel constitueren eener vereeniging, er eene voorloopige commissie werd gekozen tot het ontwerpen van een concept-reglement. Deze commisie bestond uit de bh. dr. C. J. E. Brutel de la Rivière, J. L. A. DesertineP. Brooshooft en W. Scheper. Heden middagin eene daartoe bijeengeroepen vergadering in het gebouw van het Nut, bragt deze com missie haar ontworpen reglement ter tafel. Eenige kleine wijzigingen wer den bij de bespreking van de verschillende artikelen voorgesteldwaarna het reglement in zijn geheel, groot 13 artikelen en uitmuntende door zake lijkheid en kortheid, met algemeene stemmen werd aangenomen. De eenige belangrijke wijziging, die werd voorgesteld en aangenomen, was om aan minvermogende belangstellendendie hel minimum der contributie, ten bedrage van 50 cents, niet konden betalen, de gelegenheid te geven ook lid der vereeniging te worden en wel door de coutribueerendc leden te magligen ben daartoe voor te dragen. Toen men daarna overging lot bet kiezen van vijf bestuursleden, werden daartoe bij stemming aangewezen de vier heeren, uitmakende de voorloopige commissie, en prof. A. E. J. Modderman. De heer R. Koopmans van Boekeren sprak met volkomen instemming der aanwezige leden een woord van dank tot de genoemde voorloopige commissie voor de flinke wijze, waarop zij haar lastige taak bad opgevat en ten einde gebragt. Bij de gisteren gehouden verkiezing tot gedeeltelijke vernieuwing en aanvulling van bet kiescollegie bij de Waalsche gemeente alhier, zijn de aftredende leden, de bh. J. 11. Zitman, J. Zaalberg, II. de Vogel, G. 11. Dee, H. Hcnkes, J. T. Bergman en P. C. Lezwijn, herkozen, en tot leden van dat collegie gekozen de bh. J. M. E. Dercksen, P. 1. de Fremery, P. du Rien en H. C. Visser. Als lid van de commissie voor de eercdicust werd herkozen dc heer 11. van Boneval Fanre. Men meldt ons: liet boezemwater van Rijnland is sedert 11. Woensdag 8 Rijnl. duimen gedaald en blijft, ondanks het malen der poldermolens, snel afloopen. Gedurende 8 dagen was de wind doorgaans aan den oostelijken kant met kalme zee, derhalve gunstig otn te Katwijk te spuijen. Gok het stoomgemaal te Gouda is ruim eene week i» werking. De polders, vooral die bezuiden den Rijn, hebben nog eene zware taak, die zal te vervul len zijnzoo er geen windstilte komt en de boezem gaandeweg lager wordt. Er is reeds veel vee naar stal gebragt, dat voor het water moest vlngten. Delfland verkeert in een vrjj gunstigen staat. De meeste polders zijn van het overvloedige water bevrijd. Sedert den 8s,eD dezer was er de boezem gemidde.d een halve voet lager dan die van Rijnland. In het hoofdkiesdistrict Amsterdam zijn ter verkiezing van een lid roor de tweede kamer, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer mr. J. Heemskerk Bzn.tot lid van den raad van state, uilgebragt 1988 stemmen. De uitslag was, dat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen den vice-admiraal G. Fabins, die 643, en mr. J. A. Jolles, die 616 stemmen erlangde. De heer mr. A. S. van Nierop terkreeg 536 stemmen. Door het Nederlandsch Bijbelgenootschap zijn sedert dc oprigting in 1815 tot en met 30 April 1872 1,192.691 bijbels en testamenten afgeleverd. Aan de hoofdcommissie voor bet asyl te Brielle is voor deze stichting dc toezegging ontvangen eener som van 1000. Deze toezegging is gedaan door den laatstovergébleven neef van moederszijde van wijlen de douairière tan Campeas Nieuwland, geb. Evertsen, de laatste van dat geslacht. *- Te Utrecht is door de arrond.-regtbank behandeld de zaak van den beer W.wethouder te Usselstein, beschuldigd van majesteitsschennis. In deze zaak, waarbij niet minder dan 58 getuigen optraden, waaronder de aanzienlijkste ingezetenen van genoemde gemeente, werd door den officier ?Jo justitie veroordeeling tot een jaar cellulaire gevangenisstraf geëischt. Do verdedigermr. van Eeden, bestreed dien eiseh uitvoerig. Hij pleitte 1°. de niet ontvankelijkheid van het openb. ministerie, op grond van verja ring; 2". de algeheele ongegrondheid van den eiseh, zoowel feitelijk als regtens. en concludeerde tot vrijspraak. Met het stellen van de vijfde of laatste spanning van de ijzeren boven bouw van de brug over de rivier de Maas nabij Gennep, ten behoeve van den spoorweg Boxtel—Wesel, is een aanvang gemaakt. Even buiten Assen op het zoogenaamd Aardscheveldis een gebouw bewoond door zes of acht huisgezinnen, naar men zegt door onvoorzigtig- iieid van een knaap met lucifers, in brand geraakt. Voordat er hulp door de brandweer kon verleend wordenis het gebouw geheel afgebrandhet was tegen brandschade verzekerd. Sedert korten lijd is dit de derde brand te dier stede, waar zulke ongelukken anders zeldzaam zijn. Omtrent de op de Theems overvaren stoomboot de Batavier wordt nog gemeld dat bet wrak, bij laag water, in circa 24 voel diepte ligt. Kettingen zijn er onder door gehaald; en indien het weder gunstig is, ver wacht men dat het gezonken vaartuig geligt en nader bij den wal gebragt zal kunnen worden. De agenten van de Batavier hebben schikkingen ge- troöeu tot het uithalen der lading. Toen het water zich geslpten had over de Batavier, borrelde de lucht uit het gezonken schip in groote bellen om hoog. Alles wat ligter was dan het water kwam naar boven en binnen korten lijd was dc rivier twee Engelsclie mijlen ver overdekt met hout en koopwaren uit bet vergane schip. De ramp verwekte algemeene ontstel tenis, hoewel men zich geluk wenschte dat bijna alle passagiers en man schappen gered waren. De passagiers verloren bijna al hun bagage en eenige Nederlandsche Israëliten verloren al hetgeen zij op de wereld bezaten; een hunner o. a. een groote som gelds, welke bijnaar Nederland overbragl. Een der passagiers deelt omtrent het verongelukken van genoemden bo dem o. a. nog het volgende mede: Passagiers hadden slechts den tijd hun lijf te bergen enzoowel dames als heerentoondendoor den nood ge drongen eene ongekende vaardigheid in het overklimmen op de Turksche boot. Alicen een klein kind, van ongeveer 6 jaar, stond aan den kajuits trap en scheen, door liet water midscheeps, oogcnschijnlijk reddeloos. Ge lukkig werd dit ontdekt door den loods Knudsen, die de Kosmopoliet III tot Wight uitgeleide gedaan had, en nu per Batavier terugkeerde. In een oogwenk had hij zjjne zeelaarzen uit en. langs de loopplank over de Batavier door het water badende, het kind bereikt en op zijn schouder geladen, doch keerde naauwelijks terug, of de Batavier zonk weg en, zonder eene nabijzijnde sloepwas hij misschien het slagtoffer zijner menscli- lieveudheid geworden. 'sGRAVENHAGE, 23 October. De opper-cercmoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hol den rouw zal aannemen voor den tijd van drie weken, wegens het overlijden van Z. K. H. prins Albert van Pruissen, te weten: twee dagen grooten rouw, zes dagen lialven en twee weken ligten rouw. ingaande den 23slen dezer. Door Z. ,M. is aan den heer mr. J van Kuyk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Delft, onder dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende zeventien jaren in die betrekking be wezen en in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer F. M. de Vries van Heyst. Z. M. heef! den heer mr. J. van Kuyk benoemd tot ridder der orde van den Nedcrl. Leeuw. Door Z. M. is een eervol ontslag verleend aan den lieer J. G. Span jaard als secretaris van de algemeene rekenkamer, in te gaan met 1 Jan. 1873, onder dankbetuiging voor de goede diensten, gedurende vijftig jaren in verschillende betrekkingen den lande bewezen. Tot ingenieur van den waterstaat 3e ld. is benoemd A. A. Bekaar. thans adspirant-ingenicur. Met 6 Nov. aanst. worden geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, de scheepsklerken J. P. M. Kluppel!, D. G. Krol van der Hoek, W. P. Haver Droezc. J. van Heumen; en aan boord van het wachtschip te Willemsoord, de scheepsklerken J. Langereis, J. J. van der Ley, C. C. Hammacber en S. Ilummelink. De officier van administratie 2,le ld. J. Sal mon, dienende aan boord van het raderstoomsehip F alk. wordt op non- aetiviteit gesteld, en vervangen door den officier van administratie V* fel.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1