LE1DSCHE O (1R AIT. 1872. WOENSDAG 23 OCTOBER. W 231. ST ADS-BE RICHT EN. "binnënlandsche berigten. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-lCantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubectc, Frankfort a M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, tVeenen, Praag, Bazel, Zürieh, St, Ballen, Geneve en Lausanne Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden .Donderdag 24 October 1872, 'spamiddags te een uur. Onderwerpen 1». Voordracht omtrent de tegemoetkoming van schutterplichtigenin de kosten hunner kleeding (203). 2». De gemeentebegrooting voor 1873. LEIDEN, 22 October. By de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zyn de volgende prijzen besteed: Hoogste prijs. Minste prjjs. partijen van 10 hectoliters 5.80 5.60 v 50 v 28.50 28.00 100 o 54.00 53.00 Het bewind der vcrceniging van en voor Ned. industriëlen heeft be sloten bij de eerste kamer om verwerping van de Indische tariefwet te peti tioneren en noodigt, in den Ned. industrieel, alle belanghebbenden uit om. zooveel mogelijk en liefst individueelhoofd voor hoofddie poging te onder steunen. liet stoomschip Prins van Oranje, op reis naar Batavia, is den ÏS^" te Port-Saïd aangekomen. Te Enschedé had gisteren de plcgtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den algemeen geachten en beminden van Coeverden, deken van Oldenzaal en pastoor der r. k. gemeente aldaar, overleden inden ouderdom van 76 jarenwaarvan hij 36 jaren aldaar doorbragt. Nadat de ljjkdienst op gebruikelijke wijze had plaats gehad, werd het lijk Ier laatste rustplaats gedragen. Vooraf ging eene talrijke schare van r. k. priesters, eu achter het lijk, niet alleen de burgemeester, secretaris en wethouders der stad, maar ook de drie predikanten der herv. gemeente en eene schare nolabele ingezetenen uit hervormden, doopsgezinden en Israëlieten. Duizen den van verschillenden rang en geloofsbelijdenis sloten den trein, zoodat men op den akker der dooden bijna verdrongen werd. Door den raad der gemeente Schiermonnikoog is tot secretaris dier gemeente benoemd de heer N. 1. van der Worm, om die betrekking, be houdens goedkeuring van Z. M. den koning, tegelijk te beklceden met die van burgemeester. -- Te Tilburg is Zondag nacht weder brand ontstaan in dezelfde buurt waar in drie weken lijds reeds drie maal brand is geweest. Thans was hij uilgebroken in het schuurtje van den wildjager C. de Groot, hetwelk met al het daarin aanwezige in den asch gelegd werd; naar men verneemt, be vond zich onder het verbrande een prachtige jagthond van Z. K. H. den prins van Oranje en een van den heer Grisar, daargenoemde de Groot die heeren op hun in deze streken te houden jagt altijd vergezelt en bijstaat. Men schrijft deze branden aan kwaadwilligheid toe. Te Breda had Vrijdag II. een treurig ongeluk plaats. Een 16-jarig jongeling, te Ginneken woonachtig, was bezig met het schoonmaken eener spil in de fabriek van de heeren Guljé Zonen, toen zijne blouse er aan vastraakte, met liet gevolg, dat hij met de draaijende spil medegesleurd en verpletterd werd. Men haalde slechts een verminkt ljjk te voorschijn. Tc Maastricht waren dezer dagen twee gevangenen in een der kelders van het gevangenhuis bezig met het bereiden van gruisbellen. Een hunner, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren wegens doodslagmaakte van het oogenblik gebruik dat zijn lotgenoot water was gaan halen, kroop door het keldergat, van daar over een drie meters hoogen muur en kwam bjj de Minderbroederkerk leregt, waar hij in zijn gevangenispak zich onder de juist uit die kerk komende geloovigen voegde. Eenmaal in de vrije straat, zette hij het op een Ioopeu, de gewezen Tongcrsche poort uit, en bereikte het Belgische dorp Lanahen, van waar hij waarschijnlijk naar Aarschot, zijne geboorteplaats, vertrok. Te Roermond is Zaturdag jl. een spoorwegarbeider, die twee rijtuigen aan elkander moest hakendoor een ongelukkig toeval daartusschen ge klemd geraakt, waardoor de ongelukkige een oogenblik daarna een lijk was. 'sGRAVENHAGE, 22 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan F. C. A. C. Leenhoff, beeldhouwer, te Parijs, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Aan jhr. mr. J. VV. J. de Marees van Swinderen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Groningen. Tot ontvanger der directie belastingen enz. zyn benoemd: te Akker - woude de heer H. de Bosson; te Duyven de heer J. C. P. baron van Alder- werelt Honttuynthans te Weill. Tot directeur van het spoorweg-postkanloor Moerdijk is benoemd de heer H. W. E. van der Upwichthans commies der posteryen le kl. Voorts zijn bij de posteryen benoemd: tot commies le kl. die der 2e kl. A.Simons; tot commies 2C kl. die der 3e kl. II. W. E. van Lidth dc Jeude; tot com mies 3e kl. de surnumerair A. Burkens. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. VV. Lasondcr, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Win terswijk, en aan den lieer A. D. Ilagedoorn, als leeraar aan de rjjks hoo gere burgerschool te Groningen. Tot leeraar aan laatstgenoemde school is benoemd de lieer L. B. van der Kolk. te Veendam. Z. M. heeft goedgevonden den majoor O. W. C. de Brauw, van het 3» reg. vesting-artillerie, op pensioen te stellen, en respectivelyk in hunnen rang van kapitein en van 1»"» luit. over te plaatsen bjj liet reg. grenadiers en jagers; de kapiteins K. P. Kempersvan het 1« reg. infanterie, en S. A. Lutz, van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog; de 1' lnitt.-adjudant E. S. E. Tiesselinckvan het 4e, en W. G. Gelinck, van het 5« reg. infanterie; alsmede den len luit. jhr. A. VV. Bowier, van laatst genoemd regiment. De minister van koloniën heeft de commissie in 1872 in Nederland be last met het afnemen van het examen van ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Ned.-Indië ontbonden, onder dankbetuiging voor dc wjjze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. Z. M. de koning wordt Zaturdag van het Loo alhier terug verwacht. Z. K. H. prins Alexander is gisteren avond van daar teruggekeerd. In het eerste gedeelte van de zitting der tweede kamer van heden is de discussie over de wet houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten gevorderd lot de straf bepalingen. Op art. 23 is verworpen een amende ment van den heer Begramom de jaarmarkten toe le laten bij epidemische ziekten. Met 43 tegen 16 stemmen is verworpen artikel 25, dat, in ver band tot en met art. 31. handelt over de cholera-commissiënaan welke een offlciëel karakter gegeven wordt. De minister heeft daarop al die arti kelen ingetrokken, zoodat die commissiënwaar zij bestaan o! opgerigt worden, bloot particulier karakter hebben. Nadat vervolgens de strafbepalingen door den minister in verband waren gebragt met de aangenomen amendementenis de wet in haar geheel met 49 tegen 13 stemmen aangenomen. Morgen is de Indische begrooting aan de orde. Aan de tweede kamer is ter overweging aangeboden een wets-ont- werp tot gelijkstelling van de getuigschriften van het eindexamen eener hoogere bnrgerschool in Ned. Indie met de getuigschriften van dergelijke eindexamens hier te lande. De considerans van dat ontwerp gaat uit van de stelling, dat de eindexamens in Indië, volgens het nieuwe reglement af te nemen, gelijk staan met die in Nederland en dat gcljjkschatting der ge tuigschriften daaruit moet volgen. Art. 1 luidt: Voor goed volbragte eindexamens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus in Ned. Indië, afgenomen met gelijke eischen. en zoo veel doenlijk volgens dezelfde regelen, als voor die examens in Nederland zijn vastgesteld, worden getuigschriften afgegeven, die gelijk staan met de getuigschriften van zoodanige examens in Nederland, volgens de wet van 2 Mei 1863 (Stbl. n°. 50) houdende regeling van het middelbaar onderwijs. Art. 2 past dezelfde bepaling toe op de getuigschriften van voldoend af gelegd eindexamen der hoogere burgerscholen in Nederlandsch-Indie, uitge reikt in 1870, of een der volgende jaren, tot op het tijdstip van het in werking treden dezer wet. Aan de kennisneming van het prov. gcregtshof in Zuidholland wa* lieden onderworpen eene beleediging, op 1! Junij jl. door een medicinae l«

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1