n LEIDSCHE COURANT. \4 1872. MAANDAG 21 OCTOBER. N. DT. STADS-BERICHTEN. BINNENLAiNDSCHE BERÏGTEN, J ad i streli ingei sldelj omj snt Ot( ekhai iS\ 249. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gcnbve en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 24 October 1872, 's namiddags te een uur. Onderwerpen: De gemeentebegrooting voor 1873. zing gewi .quart Bj kom Hands ilieiu VOOII biji slee; de) ?ra»s 94» 131» 229» 221 93c 93» 93» !I2 93» 1Ü4« 114» 109» 41» 1,® ,91ï M COBf LEIDEN, 19 October. Sedert Julijtoen de Victoria regia, in den akademie-luin alhier, hare eerste bloem opende, werd die inrigling door nagenoeg 30000 belang stellenden bezocht, waaronder een niet gering getal vreemdelingen. De plant groeide en bloeide onafgebroken door. Morgen (Zondag) opent zich de twee en dertigste bloem, die dus ook Maandag open en op haar fraaist zal zijnde plant heeft nu niet minder dan achttien goed ontwikkelde bladeren die, zooals in deze week bleek, met gemak een knaapje van zeven jaar en meer kunnen dragen; er waren echter tijden dat er twintig aan waren. Eerstdaags wordt de kas, in het belang van eenige noodzakelijke daaraan te verrigten werkzaamheden, ontruimd. Heden waren wij in de gelegenheid de geexposeerde verzameling gravures, lilhographiënschilderstukjes enz., te bezigtigen, die de firma Schreuder en van Baak, op Dingsdag aaust. en volgende dagen in de groote zaal van Zomerzorgwaar zij zijn ten toon gesteldpubliek zal verkoopen. Vele schoone Fransche en Engelschc reproductiën van de eerste meesters vindt men daar op smaakvolle en eigenaardige wijze gerangschikt. Kostbare plaatwerken, als b. v. Les sept péchés capitauxnaar Dan te, van Yvon, gegraveerd door Jacotti; gravures naar Scheffer, Bellange, Delacroix, Jen kins, Brochart, Tidey, Tanoli, Bonheur, enz.; pliotographiënnaar aquarellen van Bosboom, Weissenbruche. a.of episoden uit den Fransch-Duitschen oorlog, naar Durbec, Muller enz., belangrijk om de wijze, waarop daarin het penseel als het ware met de naauwgezetheid van den geschiedschrijver weèrgeeft de verbittering van het Fransche volk tegen zijne overwinnaars in de eerste tijden na den krijg. Eene groote verscheidenheid van kleuren druk, teekeningen en teeken-voorbeelden voltooit het geheel, dat, wij er kennen het gaarne, eene bezigtiging ten volle waardig is. Morgen (Zondag) en Maandag wordt daartoe door genoemde firma de gelegenheid aangeboden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 tot 118 volwassen personen en 37 tot 45 kinderen. De Staatscourant bevat het eerste verslag aan den minister van bin- ncnlandsche zaken van de commissie van 1 Aug. 1872 tot uit0 Julij 1873 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Junjj 1865. Van de 24 candidaten, die het geneeskundig examen in de eerste zit ting der staatscommissie voor 1872—73 geheel of gedeeltelijk hebben afgelegd, zjjn 14 toegelaten en 6 afgewezen, terwijl 4 zich hebben teruggetrokken. Eene acte van bevoegdheid als arts is uitgereikt aan de lieeren Th. Abra- liamsz, L. H. Diephuis, I. Hoogkamer, L. S. WindervanckM. M. Bleekrode, M. L. Cannegieter, K. J. Lette en 11. A. Zegers. Naar men verneemt zal de zaak van dr. J. van Vloten, op 16 Novem ber e. k., bij het provinciaal geregtshof in Overjjssel in hooger beroep be handeld worden. Door den burgemeester van Rotterdam is tot leeraar in de beginselen tier plant-, dier-, aard- en delfstof kunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer H. J.'Veth leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden. Te Amsterdam is door de kiesverceniging Nederland en Oranje tot eandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld de heer mr. J. J. Teding van Berkhout. Naar men uit Velsen meldt hebben de kanaalwerken aan de Noordzee in den laatsten tjjd door de hooge zee en den golfslag, ten gevolge van den weste-wind, hier en daar veel geleden. Te Nieuwe Diep is Woensdag ochtend brand ontstaan aan boord van het aldaar liggende Noordsche schip Prins Oscar Frederik, kapt. Christo- phersen, naar Akyab bestemd. Met de brandspuiten der marine en uit de gemeente werden alle pogingen aangewend om den brand meester te worden, maar de geweldige rook, die zich reeds door het geheele schip ontwikkeld had, verhinderde de pogingen om beneden in het schip te komen. Ten einde gevaar voor de nabijliggende schepen te ontgaan werd het vaartuig door een sleepboot uit de haven gesleept naar de Harsens en ook daar heeft men nog alles beproefd om den brand meester te worden, maar tevergeefs. Het was een nieuw schip, eerst 15 maanden in de vaart. Men meldt uit LeeuwardenHet vervoer van jong vee (kalveren)be stemd om hier en daar in den lande nog ter markt of regtstreeks naar het buitenland te worden gebragt, geschiedt tegenwoordig op groote schaal. Althans in den laatsten tijd worden hier dagelijksja zelfs 's nachtsgroote massa's aangebragt, om vervolgens per spoor verder te worden geëxpedieerd. Men wordt bij het zien van die menigte vee onwillekeurig wel eens tot de vraag gebragt: //Zou er nog wel een in den lande voor ons achterblijven?" Dat alhier op kerkelijk gebied ook nog al strijd wordt gevoerd, bewijst de uitslag van de gehouden stemming van leden in het kiescollegie bij de herv. gemeente. Van de 21 opengevallen plaatsen zijn slechts 5 direct aan gevuld, terwijl overigens tusschen 32 personen herstemming moet plaats hebben. In navolging van sommige plaatsen in Holland en elders begint men ook hier ten platten lande in te zien, dat de jaarwedden van het onderwijzend personeel, vooral van de hulponderwijzers, te gering zijn in verhouding tot de eischen van den tegenwoordigen tijd. In de gemeenten Barradeel en het Bildt althans worden hulponderwijzers opgeroepen, aan wie een salaris zal worden toegekend van ƒ400. Het is te wenschen, dat deze maatregel, ook met opzigt tot de hoofdonderwijzers, wier bezoldiging ook nog zoo karig is, insgelijks in andere gemeenten zal worden gevolgd. De heer Molkenboer, leeraar aan de rijks hoogere burgcrsehool alhier, heeft, naar men verneemt, van den minister van binnenl. zaken vergunning bekomen tot hel openen van een cursus in het handteekenen voor dames, 's Zaturdags avonds te houden in de teekenzaal der genoemde school. De vele regens van de laatste dagen hebben, naar het schijnt, op de weiden zoodanigen invloed uitgeoefend, dat men het vee heeft moeten stal len. Althans in den omtrek dezer stad wordt geen vee meer in de weide aangetroffen. De nog al druk bezette veemarkt van Vrijdag bewijst intus- schendat er nog al boeren zijndie zich van overtollig vee moeten ontdoen. De bevolking der groote strafgevangenis alhier bestond op den l8lcn dezer maand uit 529 gevangenen. In het vorige kwartaal waren er 20 bijgekomen en 23 uitgegaan; onder de laatsten 6 overleden. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ54.50, 2C soort ƒ48.50 per 54 ton. 1 's GRAVENHAGE19 October. Aan den heer II. E. van Duyl is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Hasselt. Tot plaatsvervangend kantonregter te Naaldwijk is benoemd de heer J. Bikkers, notaris aldaar; voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag ver leend aan den heer mr. P. J. Paets, als plaatsvervangend kantonregter te Woerden, en aan den heer L. J. M. Timmers Verhoeven, als plaatsvervan gend kantonregter te Zevenaar. De heer mr. A. M. Maas Geesteranus is benoemd tot redacteur van de Nederl. Staatscourant. Door den Ned. consul te Barcelona is de heer A. de Compte aangesteld tot zjjnen vice-consul aldaar. Onder praesidium van der. intendant der le klasse F. C. R. Boers, belast met de administrative dienst in de lc militaire afdeeling le 'sGra- venhage, zullen den 2C December a. s„ aldaar de examina aanvangen van onderofficieren, dingende naar den rang van 2<lcn luitenant-kwartiermeester. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ook art. 6 van de wet, houdende voorziening legen besmettelijke ziekten, aangenomen. Opdat artikel, waarbij aan burg. en wetli. de bevoegdheid wordt gegeven om ver zamelingen van mest, vuil enz. te doen opruimenwanneer hij, wien het aan gaat daarin niet voorziet, waren drie amendementen ingediend, die echter verworpen werden. (Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1