Men vraagt uit de hand TE KOOP: HEDEN ONTVANGEN PEK TELEGftAAF. Ali V K.TKATI KA. de laatste Modellen gegarneerde Dames-Hoeden, onaangenamer! indruk teweeg gebragt en aanleiding gegeven tot liet jltilen cener commissie, bestemd om zicli tegen deze daad van wandalisme terzetten. Van die commissie, waartoe verscheidene schilders belmoren, „je circulaire uitgegaan, in welke aangetoond wordt, dat in dezen ver- begrepen zullen zijn niet minder dan 13300 cikcnbooinen van 140 it iop «jaar, 4830 beukenboomen van 00 a 200 jaar en 1700 beclaren kreu- Idiit, Door eene veiling op zulk eene reusachtige schaal moet, naar de „missie meent, het schilderachtige voorkomen van het bosch geheel ver- m gaan. en dit zal ongetwijfeld een groot verlies berokkenen zoowel de stad Fontaineblean als aan een twintigtal aan het bosch grenzende (pen, waar zichvoornamelijk des zomersnagenoeg enkel ter wille van j boscheen aantal schilders en vreemdelingen ophouden. De commissie uptdat door een ijverig petitionnement het gevaar zal afgewend worden. Uit Tripoli wordt het volgende gemeld: Voor eenigc dagen gingen de „tn Schmitz, tolk van het consulaat van Frankrijk, en Gasparie, direc- irvan het telegraafbureau, beiden te Tripoli wonende, op de jagtvoor- van eene schriftelijke vergunning van den Pacha. Toen zij over een bebouwd stuk land gingendigt bij de woning van den heer Warrington |t;en, met wien zij het ontbijt gebruikt hadden, schoot een Arabier op gheer Schmitz los en sloeg hem, zonder dat deze hem daartoe de minste ileiding gegeven had, met beide vuisten in het aangezigt. De heer Gas- kwam zijn vriend te hulp, maar vier andere Arabieren kwamen, met 9-tal anderen uit de buurt, hun landgenoot bijstand bieden, zoodat beide Christenen weldra geheel omsingeld waren door dien woesten hoop. beer Schmitz wilde zich door de vlugt redden, wat hem echter mis tte. Een slag op het hoofd velde hem ter aarde, hij werd gebonden en „r bij den vechtenden troep gebragt, waarlegen de heer Gasparie, een spierde Engelschman. zich met leeuwenmoed verdedigde, doch hij moest tldra den ongelijken striju opgeven daar hijtot tweemaal toe ter aarde worpen en weder opgestaan, eindelijk door een slag met een knods op hoofd bewusteloos neerzeeg. Twee der Arabieren werden toen bevreesd overreedden hun makkers om de beide Christenen l ij den Sheik te bren- van bet aangrenzend gehucht. Zij wisten het zoover te brengen, dat en de ongelukkigen noodzaakte den langen weg naar dat opperhoofd te af te leggen. Onder voortdurende twist en stokslagen en terwijl men telkens in het aangezigt spoog, kwamen zij bij den Sheik aan. die iet weinig verlegen was met het gebeurde, zoodra hij hoorde, wie de mis- mdelden waren en hij hun jagtverlof zag. Hij steeg te paard en liet de ge noden op ezels zetten, gesteund door mannen, die hen in den zadel iflden, om hen naar Tripoli te brengen. Daar gekomen, bleek het dat de heer isparie het ergst gewond was. Het bloed stroomde uit zijn hoofd en geen lek van zijn ligchaani die niet gedeerd was; terwijl de heer Schmitz even- met wonden was overdekt. Men vreest dan ook zeer voor het behoud beider leven. De Pacha heeft daarop den Sheik afgezet en een 50-tal trabieren gevangen doen nemenmaar daardoor is de verbittering tegen Christenen zoo zeer toegenomendat reeds den volgenden avond de sol- ilen van het garnizoen der stad den heer Warrington met steenen vvier- zoodra deze zich op de straat vertoonde. Te Tripoli heerschl ergroote ezorgdlteid onder de Christenen, die een algemeenen moord vreezen, en tier aantal veel te klein is om den minsten weerstand te kunnen bieden. SPAM .9 E. Volgens berigten uit Madrid zou de aanval op de opstandelingen te lerrol gelijktijdig van de land- en van de zeezijde plaats hebben. Hetlregat fittoria wordt daartoe ter reede verwacht, terwijl vijl compagniën jagers Mendigarria aangekomen zijn en den aanval zullen beginnen. Bij eene eerste verkenning slieten deze troepen nergens in de stad op den vijand, de opstandelingen zich niet buiten het arsenaal of van boord van het niet gewapende oorlogschip Carmen wagen. Naar men verzekerde bestond een groot getal der opstandelingen de zucht om te ontsnappendoch naakten de voorzorgen, welke de leiders van den opstand legen de uitvoering 'andit voornemen genomen hadden, dit onmogelijk. Volgens de Impartial het gemeentebestuur van Ferrol bij den bevelhebber der troepen aange togen op een kort uitstel van den aanvalten einde aan de opstandelingen gelegenheid tot onderwerping te geven. - Betreffende de oorzaak van het ontslag nemen van den hertog de I.oulé als voorzitter van de kamer der pairs in Portugal wordt het volgende ge mald. De grondwet van Portugal schrijft voor, dat geen der beide kamers, «nneer zij als staatkundige ligchamen te beraadslagen hebbenafzonderlijk mag opgeroepen worden. Thans was de kamer der Pairs bijeengeroepen ten einde als opperste geregtshof te oordeelen over haar medelid, den mar lies d'Anjcja, wegens deelneming aan de jongste zamenzwering van hoog verraad beschuldigd. Door den president dier kamer werd beweerd, dat te gelijk ook de kamer van vertegenwoordigers behoorde bijeengeroepen te "orden, omdat het reglement voor de kamer der Pairs bepaalt, dat deze, alvorens zich als hoog geregtshof te constitueerenbehoort te beraadslagen of de beschuldigde werkelijk voor haar zal teregtstaan. Uit den aard der laak voert de kamer deze beraadslaging niet als geregtshof, maar als staat kundig ligchaam en uit dien hoofde achtte de hertog de Loule' het ongrond wettig, dat zij alleen zou worden opgeroepen en niet te gelijkertijd de andere kanier. Hij verdedigde deze opvatting met warmte in den staatsraad en toen deze met algemeene stemmen op twee na anders beslist hadnam de hertog zijn ontslag als president van de kamer der Pairs. OVITIC1ILA1Ï». Dp uitdrukkelijk verlangen van wijlen prins Albert van Pruissen zal de begrafenisplegtigheid niet gepaard gaan met de gewone ceremoniën. Het 'ijk zal niet ten toon worden gesteld; ook andere dergelijke gebruiken zill ion niet plaats hebben. Aan de Augsb. .4lig. Zeil. wordt uit den Elzas gemeld dat reeds vele personen terugkeeren. die voor de Fransche nationaliteit geopteerd en zich eenigen tijd in naburige Fransche plaatsen opgehouden hadden om een be wijs van hunne Fransche gezindheid te geven, maar die nooit voornemens geweest zijn hun domicilie voor goed naar Frankrijk over te brengen. Voorts dat een groot aantal minderjarigendie deels bij liet Fransche leger dienst genomen hadden, deels zich in Frankrijk op scholen bevonden, maar wier ouders of voogden niet voor Frankrijk geopteerd hebben, thans overeen komstig het verdrag door de Fransche overheden weggezonden worden. Na het overlijden van Jacob Grimm heeft de staat de boekverzameling van hem en zijn broeder Wilhelm aangekocht en te Berlijn in de bibliotheek der universiteit geplaatst. Thans is gebleken, dat een aantal kostbare exemplaren uit die verzameling, en dat wel exemplaren met handteekenin- gen, zelfs gehcelc handschriften van een der beide broeders, uit de biblio theek onderhands verkocht zijn. [RL is aan het licht gebragt door een lid der familie Grimm, die onlangs bij I'.enecke te Göltingen een Duitsch woor denboek heeft teruggekocht, hetwelk vroeger in de bibliotheek had gestaan en ruim Gti eigenhandige aanteekeningen van Jacob Grimm bevat. Men hoopt dat de zaak aan een streng onderzoek zal onderworpen worden. PARIJS, 17 October. De heer Ozenne is hier teruggekeerd. De ondertee- kening van het handelsverdrag met Engeland zal eerstdaags plaats hebben. LONDEN, 17 October. Het parlement is tol 19 Dcc. geprorogeerd. BERLIJN, 17 October. Op bevel des keizers zal het lijk van prins Albrecht morgen avond in stilte uit het prinselijk paleis naar het koninklijk slot ge bragt worden. De plegtige lijkstaalsie, van het slot tol den Domis bepaald op Zaturdag. MADRID. 17 October. Een bijvoegsel tot de (Jaceta meldt dat de opstan delingen in Ferrol, verschrikt door den aanval die op heden bepaald was, vooraf zich verspreid hebben, en onder begunstiging van de duisternis en den storm op de vlugt geslagen zijn. Op kanonneerbooten begaven zij zich in de rigting naar Seys; anderen trokken door de stad Ferrol en waren blootge steld aan hel vuur der troepen, die 99 der vlugtelingen gevangen namen. Daarna zijn de troepen in het arsenaal binnengerukt en maakten daar 300 gevangenen. IACiEXOMMEM. Men verneemt dat de uitgevers de Breuk Smits alhier een tweeden druk hebben opgelegd van den roman van onzen stadgenoot Dercksen. getiteld; Eene Poortersdochter uit de XI11' eeuw. Voorwaar een zeldzaam ver schijnsel in onze dagen! een voorregt dat zelfs de uitstekendste pennevruch- ten onzer begaafde landgenooten niet altijd ten deele viel! De gunstige stemming voor dit werk is aan de eene zijde te verwonderen, daar de lief hebberij voor historische romans zeer verkoeld is, en deze daarenboven tot een overbekend tijdvak, de laatste dagen der gebroeders de Witt, behoort; doch aan den anderen kant niet te veroordeelenwijl de roman tot de beste be hoort, die sedert een lal van jaren het licht zagen. Reeds bij den aanvang ontdekt meti dat de schrijver met geen ongewasschen handen aan den arbeid ging. en niet voor hij een grondige kennis niet alleen der geschiedenis, maar der zeden, gewoonten en gebruiken dier dagen verkregen had, de pen opvatte. Wij achten deze pennevrucht een der schoonste, die de romancier- dichter leverde. Zij maakt met den !I onderdolitervan mevrouw Bosboom en de Kinderen dezer eeuicvan mevrouw van Calcar, een schoon en oor spronkelijk drietal uit. A. Bij vonnis der arrond.-regtbank te Leiden van 18 October zijn de volgende veroordeelingen uitgesproken: K. V., wegens het niet sluiten van een hek aan een uitweg over den spoorweg, vrijgesproken; J. v. d. B.wegens het niet tijdig aangeven van de geboorte van een kind, lot geldboete van 1 of bij wanbetaling tot gevangenisstraf van één dag; J. P. d. W.wegens moedwillige mishandeling, tot cellulaire gevangenisstraf van eene maand en geldboete van 8, bij wanbetaling te vervangen door cellulaire gevangenis straf van een dag; 11. N.wegens bedelarij, tot gevangenisstraf van 14 dagen en daarna opzending naar de bedelaarskolonie. tïebouilen Aerltoopang van onroerende goederen, in het llecren-Logement aan den Burg, Vrijdag 18 October. Notaris J. de Crane, te Warmond. Diverse percelen Wei- of Hooiland, gelegen in den Noordhotlandschen polder, onder de gemeente Voorschoten, gecombineerd in bod op ƒ20900, een gulden daarboven opgehouden. VERBETERING. In het ingezonden stuk betreffende het H. G. of arme wees- en kinderhuis, voorkomende in hel voorlaatste nommcrdezer courant, is aan het slot aangehaald art 139 der gemeentewet; dit moet zijn art. 147. Heden trof mij de tweede gevoelige slag mijns levens, doordien de Heere van leven en dood mijne geliefde Echtgeuoole, JOHANNA JONGKINT, in den leeftijd van bijna vijftig jaar, van mijne zijde wegnam. Langdurig doch geduldig was haar lijden. Dc Ileere doe mij in Zijn heiligen wil berusten. Leiden, 17 October 1872. W. LAMAN. een liUJHJS met ruime Erf of Vusn, alhier, met opgaven van standplaats en prijs. Adres onder lett. A. M. franco bij den Boekhandelaar C. KOOY- KER, alhier. Miesowen Mijn. J. ötLMOMT.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3