EIDSCIIE COURANT. V. 244. 1872. DINGSDAG 15 OCTOBER BI NN EN LA NDSCH E BEKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieren/teel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Ailvortentiën voor DuitsehlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN SVOGLEK Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. JU., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geu'ae en Lausanne Bij deze Courant svordt verzonden A'°. 47 blad 54) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 14 October. 's Lands middelen over de negen eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 60,166,298^89% zijnde f 3,492,333.86 meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1871. De raming bedroeg 55,758.247.20. Naar men verneemt, is door de stoomvaart-maatschappij Nederland het vertrek van het stoomschip Prins Hendrik bepaald op de eerste dagen der volgende maand. In de vorige week hield de kon. Nederl. tuinbouw-maatschappij Lin naeus op den huize Frankendaal, te Watergraafsmeer, bij Amsterdam, eene vergadering van correspondenten en het bestuur dezer instelling. De voor zitter-commissaris gaf verslag van den toestand der maatschappij. Hij deelde o. a. mede, dat nu in den loop van de vijf jaren, gedurende welke de maat schappij Linnaeus bestaat, van harentwege niet minder dan 257 voordragten waren gehouden door de heeren leeraren de Beucker en Veulemans; dat de school thans 20 interne enjiog 10 externe leerlingen telt, zoodat, daar er slechts voor 20 internen plaats is, het te huisvesten maximum bereikt is en dat zich met 1 October jl. zes nieuwe leerlingen hebben doen inschrij ven. Aan elf leerlingen zijn na volbragten 3-jarigen cursus diploma's van bekwaamheid uitgereiktwaarvan in het jaar 1872 aan drie leerlingen. Het rijks-subsidie ad ƒ3000 en het provinciaal subsidie ad ƒ2000 waren beide wederom aan de maatschappij voor hare tuinbouwschool toegestaan. Wat het aantal leden betreft, dit bedroeg in 1868 (in ronde cijfers) 400, in 1869 700, in 1870 1800, in 1871 2200 en bedroeg nu ongeveer 2400. Hulp van buiten, door de betaling der jaarlijksche contributie ad f 5, blijft dus toene men. Verblijdend was het ook, dat het aantal bezoekers in het laatste jaar ongeveer een vierde meer bedroeg dan in het daaraan voorafgaande. Het plan bestaat bij het bestuur om in 1873 weder eene tuinbouw-lentoonslelling te doen plaats hebben te Amsterdam, en wel in het Paleis voor Volksvlijt; in October wenscht men eene vruchten-tentoonstelling in het Park te houden en daarenboven eeue tentoonstelling (ook in 1873) van planten, uit sluitend door den ambachtsman gekweekt. Het debiet van planten, vrucht en andere boomen uit de uitgestrekte kweekerijen der maatschappij is in het laatste jaar aanmerkelijk toegenomen. Over de eerste belli van 1872 is de opbrengst bijkans 5000 meer dan over gelijk tijdvak in 1871, en over de maanden na Junij van het loopende jaar tot lieden was er voor ongeveer ƒ3000 meer besteld dan over gelijke tijdruimte in 1871 liet geval was. Op Dingsdag en Woensdag 11. hield de Nederl. vereeniging tot afschaf fing van sterken drank hare algemeene jaarvergadering te Utrecht, in de zalen van «Buitenlust" in de Maliebaan. Dingsdag avond werd naar gewoonte eene openbare vergadering gehoudenwaarbij als sprekers optraden de hoofd bestuurder vice-admiraal Fabius, de heer Z. van der Zijpe, hoofdonderwijzer te Rotterdam en d'. A. J. Bijl, van Steenwijk. Den volgenden morgen werd fie huishoudelijke vergadering gehouden, gewijd aan de belangen der ver eeniging, waarin onderscheiden belangrijke mededeelingen omtrent de ver- rigtingen van het hoofdbestuur werden gedaan en verder de punten van beschrijving werden behandeld. Een 40-tal afgevaardigden en correspondenten was hier bijeen. Een der belangrijkste mededeelingen door het hoofdbestuur was de lezing van een brief aan Z. E. den minister van financiën, over de patentwet. Daarin wordt aan Z. E. in overweging gegevenzonder aarzelen of verwijlen, een voorstel van wet te doen ontwerpen en aan de. builen kijf te verwachten, algemeene goedkeuring der slaten-generaal voor te 'eggen, daarhenen strekkende, dat alle drankpatenten (aanvankelijk) worden verhoogd, en wel in dier voege, dat de laagste klasse worde gebragt op eenen aanslag van f25, met lialfjaarlijksclie vooruitbetaling; en alle overige klassen in billijke verhouding. Mogt ook het aantal drankwinkels van 35112 op 20000 (met drie-zevenden) verminderen, zoo zoude toch het totaal der opbrengst dier 20000 tapperijen, van alle soort, den lande een veel een voudiger toezigt en een veel belangrijker inkomst (nl. f 500,000 in plaats van nog geen ƒ300,000) verzekeren. Op voorstel van een der afgevaardigden is beslotendit adreszoowel als alle volgende adressen aan de hooge rege- te doen beschouwen als niet uitgaande van liet hooldbestunr, maar van eene vergadering van afgevaardigden en alzoo als de stem van vele duizenden. Onder Piijswijk zijn Zaturdag avond, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, drie korenschelven, van den bouwman Tuit, een prooi der vlammen geworden. Donderdag 11. is in de gemeente Haarlemmermeer, aan den kruisweg, brand uitgebarsten bij den landbouwer W. van 't Sant. De graanberg met graan en hooi, eene schelft met boonen, een kippenhok en een wagen- schuurtje zjjn verbrand. De boerderijnabij den verbranden berg staande, was mede reeds begonnen te branden, maar is doordien de wind eenigzins omdraaide en door de ijverige werking der spuiten behouden gebleven. Ook de groote korenschuur is, door het omloopen van den wind, gespaard. De bewoner van 't Sant was niet te huis, hetgeen de ontsteltenis voor vrouw en kinderen te grooter maakte. De Arnh. Ct. meldt dat van Druten, beschuldigd zijne kinderen in het water te hebben geworpenten gevolge waarvan een den dood heeft gevonden, zelf zich bij de policie heeft aangegeven. Honger en vooral be rouw over zijne misdaad hadden hem daartoe aangespoord. Dingsdag avond hoorde een zijner bloedverwanten op straat zich bij zjjn naam roepen en, omziende, herkende hij v. D., die sindsgeruimen tijd verdwenen was. Zon dag nacht echter was hij reeds op het veld gezien, waar hij pas gerooide aardappelen zocht, en ook den vorigen nacht zich daarmede moet hebben bezig gehouden. Althans men had den kleinen diefstal ontdekt en de wacht in den omtrek gehouden, waardoor men v. D. op het spoor kwam. Aan zijn bloedverwant deelde hij mededat hij sinds den vorigen Vrijdag uitslui tend niets dan raauwe aardappelen had gegeten en bijna bezweek van honger. Deze verschafte hem toen voedsel, eerst soep, die echter oneetbaar was. daar de ander, in zijn agitatie, een pot met doove kolen als terrine had gebezigd, en toen in plaats daarvan eene groote hoeveelheid brood en spek. V. D. zeide dat hij reeds anderhalf uur gewacht had, maar niemand hem oppakte, waarna zijn bloedverwant hem den raad gaf, het bureau van policie binnen te treden. Hij wachtte of van Drutenna gegeten te hebben, misschien tot andere inzigten zou zijn gekomenmaar deze gaf aan den raad gehoor en werd in verzekerde bewaring genomen. Te Ruinen had Vrijdag avond 11., na afloop der jaarmarkteen hevige vechtpartij plaats tusschen beschonken boerenjongens, ten gevolge waarvan een hunner zóódanig gewond is geworden, dat zjjn dood elk oogenhlik wordt te gemoet gezien. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Te Elsloo, in Limburg, is sinds eenige dagen de gemeenteschool ge sloten. Als reden hiervan wordt opgegeven dat den onderwijzer geen trac- tement wordt uitbetaald. Wel ontvangt hjj geregeld zijn mandaten, doch de gemeentekas is nimmer bijj magte hem het daarop vermelde bedrag uit te keeren. Burgemeester en wethouders hebben geantwoord op het verslag der sectiën van den gemeenteraad ten opzigte van de begrooting voor 1873. De kla^t van enkele leden over het hooge cijfer der plaatselijke directe belasting wordt door hen tot op zekere hoogte gedeeld. Ook zij zouden het wensche- lijker hebben geacht de bedoelde belasting tot een minder bedrag te kunnen ramen, doch de bestaande behoeften moeten worden vervuld en het blijft alleen de vraag of de voorgedragen uitgaven al of niet noodzakelijk zijn. Dat overigens die belasting tot een hooger bedrag dan het vorig jaar moest worden uitgetrokkenwordt gereedelijk verklaard door het aanzienlijk hooger bedrag van het batig saldo op de begrooting voor 1872, als eerste post van ontvangst uitgetrokken, dan het geval is met de begrooting voor het volgend jaar. In antwoord op gemaakte bedenkingen bij de geraamde Inkomsten zeggen burg. en weth. dat in de bestaande verordeningen, huns inziens, geene bepalingen voorkomen die eene successieve vermindering van de opbrengst der marktgelden ten gevolge zouden moeten hebben. Dat de opbrengst in het vorige jaar minder is geweest kon verklaard worden uit de omstandig heid dat de verkoop van onderscheidene artikelen aan de huizen der inge zetenen toeneemt, in eene verhooging van de winst der gasfabriek met ƒ2500, wegens de hooger opbrengst van den verkoop der cokes, vinden burg. en weth. geen bezwaar. Tegen liet voorstel tot aflossing van een gedeelte der schuldbrieven ten laste van de voormalige hoofdkerken is eeu bezwaarschrift ingediend door de gemeente-commissie der herv. gemeente naar aanleiding waarvan nadere inlichtingen van die commissie zijn verzocht, zoodat de zaak afzonderlijk zal moeten worden behandeld Dit verhindert echter niet dat, in afwachting van nadere beslissiii»dé

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1