PEK TEL EG UA AF. ambtenaar ter beschikking bij de lande), inkomsten en cultures C. E. Haasc laan den telegraphist 2E kl. A. Schneider. Ontslagen, de gewezen 2Ecom- ljes op het bureau van den algem. ontvanger bij 's lands kas te Batavia M. A Steenhard; eervol, de gewezen klerk bij het dep. van builenl. bestuur J. Pieiers; op verzoek, eervol, de griffier bij den landraad te Madioen C. VV. Boeve- eervol, de ambtenaar op wachtgeld J. VV. Ualkema. Benoemd: tol pm siibst.-griffier bij het hoog geregtshof van Ned. Indie, de 2« subst.-grif- fier bij dat hof mr. G. van der Jagt; tol 2dE" subst.-griffier bij het hoog ge- pftsholde 3e subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. J. II. Tersleegtot 3d,'n subst.-griffier bij het hoog geregtshof, de rcgterl. ambte naar mr. H. Wichers; tot griffier bij den omgaanden regter in de 4E afd., 2e subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. A. VV. C. Ver- wey; tot 2dtn subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia, de regterl. ambtenaar mr. P. van der Poel; tot 3dED subst.-griffier bij den raad van jus titie te Batavia, de griffier bij den landraad te Modjokerto mr. D. Mounicr; lot griffier bij den landraad le Madioen, de ambtenaar op non-activiteit A. e. Bachtot griffier bij den landraad te Demakde ambtenaar op onder stand C. M. Damwijk; tot telegraphist 2e kl.die der 3E kl. J. H. Tielman; tot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija, de 1« subst.-griffier bij het hoog geregtshof mr. G. H. Lowe; tot lid van den raad van justitie te Soerabaija. de benoemde subst.-officier van justitie hij den raad van justitie te Samarang mr. J. G. Mulock liouwer; tot subst.-offi cier van justitie bij den raad van justitie te Samarang, de benoemde subst.- officier van justitie bij den raad van justitie te Padang mr. J. f). Rasch; lot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Padang, de griffier bij den omgaanden regter in de 4e afd. mr. C. Rasch; lot l<lt0 commies bij het dop. van justitie, de 3C subst.-griffier bij het hoog geregtshof mr. C. baron van Voorst tot Voorst; tot resident van Krawang, de assist.-resident van lialang (Pasoeroean) jhr. mr. O. E. van Nispen. Bij het binnenl. bestuur: tot controleur 3e kl.; in de assist.-residentie Benkoelen J. van Üldenburgh. Iltans in dien rang in de resid. Wester-afd. van Borneoin de resid. Wesler- ald. van Borneo, de ambtenaar ter beschikking in de resid. Zuider- en Oos- ter-ald van Borneo E. A. Taylor Weber; in de resid. Lampongsche distric ten, de ambtenaar ter beschikking in de resid. Palembang P. J. Avis. Bij bet dep. van financiën: ontslagen: op verzoek, eervol, de lc commies G. F. RijkschroefT; de hoofdcommies J. J. Groenewald en de 2e commies G. J. de Booser. Benoemd: tot hoofdcommies, de 1E commies J. W. Dersjant; tot commies, de 2e commiezen W. van der Pijl en G. A. Pannekoek; tot commies, de 3' commies F. 11. Radermacher en de ambtenaar voor de bureerl. dienst J. Peelen; tot 3de" commies, de klerk Th. Friedrichs. Departement ran oorlag. Verleend: een tweejarig vcrlol naar Nederland: aan den ls,tn luit. der inf. L. A. Th. Nil en aan den lslED luit. der art. P. F, Vreede. Ontslagen: op verzoek, eervol, de 1' luit. der inf. C. G. van Jen Vrijhoef, de officier van gezondh. 2E kl. G. J. Filet, de kapt. der inf. W. ,1. G. van Swieten. de onder-opziener lp kl. over den timmermanswinkel te Soerabaija F. W. de Bok en de hospitaalroeester bij bet garn.-hospitaal te Padang E. M. Coelen. Bevorderd: bij het wapen der genie: tot luit.-kolonel, de majoor K. L. Pfeiffer; tot majoor, de kapt. J. I'. van den Eb; tot kapt., de le luit. W. P. H. van Oorschol: bij het wapen der inf.: tot majoor, de kaptt. E. A. J. Perié, W. J. .1. Docters van Leeuwen, V. L. Reuter en M. A. E. Pliafl'; tot kapt., de 1E luitt. M. J. Slevels, N. van Marion, W. C. van Marion, W. Smit. G. H. Visscher, A. Rozenraad en ,1. F. A. Noman; tot 1"™ luit., de 2e luitt. J. Bartelds, A. P. A. Varkevisser, E. M. A. A. K. Frackers. J. 11. V. Popp. J. L. van der Schoor. G. A. J. Mahncke en D. van der Swan; bij de milit. geneesk. dienst: tot officier van gezondh. lc kb, de officier van gezondh. 2e kl. A. J. H. van der Mijll Dekker. Departement van marine. Tijdelijk gedetacheerd: bij het marine-établis sement op Onrust, als directeur van dat établissement, de luit. ter zeelEkl. J. M. Boers. Door den kommandant der zeemagl en chef van het dep. van marine in Ned. lndic, bij de gouv.-marine. belast: met de waarneming der betrekking van 3de° stuurman J. Behrends. Vergunning verleend: om te repatriëren, wegens langdurig verblijf in Oost-lndie, aan den luit. ter zee 1' kl. J. D. J. van der Hegge Spies. LONDEN, 10 October. De aandeelhouders in den Groot-Luxemburgschen spoorweg hebben in eene vergadering op heden het voorstel goedgekeurd, om een dividend van 9% sh. uit te keeren. Zij hebben voorts het voorstel verworpen, om de lijn aan het Belgische gouvernement le verkoopen. PARIJS, 10 October. De Soir behelst een artikel van den heer de Ké- ratry, die spreekt over eene mogelijke scheuring tusschen den heer Thiers en de linkerzijde. PARIJS, 9 October. De algemeene raad van het Seine-departement was heden vergaderd, om te beraadslagen over de zaak van Bonvalet en heeft eene motie aangenomen, houdende: dat de algemeene raad niet, zonder zijne bevoegdheid te buiten te gaan, eene disciplinaire regtsmagt over een zijner leden kan uitoelenen, maar dat de onderwerpelijke aangelegenheid behandeld kan worden in een niet-officiële bijeenkomst van de leden, onder voorzit ting van liet oudste lid in jaren. Deze bijeenkomst volgde onmiddellijk. Bonvalet voerde hel woord, en na langdurige discussie heeft de bijeenkomst goedgekeurd het advies der leden die de zaak onderzocht hebben en tol het resultaat zijn gekomendat de heer Bonvalet moet uitgenoodigd worden ontslag te nemen. PARIJS, 9 October, liet gerucht dat de Duitsche autoriteiten te Nancy personen, die ten gevolge van de optie het Duitsche rijksland Elzas-Lotha- ringen verlieten, hebben aangehouden of verontrust, wordt tegengesproken. Integendeel, die autoriteiten hebben veel gematigdheid en voorzigtigheid jegens deze uitgewekenen aan den dag gelegd NEW-YORK, 9 October. De republikeinen hebben met eene meerderheid van 5000 stemmen de overwinning behaald in den staat Indiana. De New- York Herald houdt zich overtuigd dat deze uitslag beslissend is voor de verkiezing van den president. komen, door aan schamele armen, dat zijn dezulken die om verschillende redenen zich niet kunnen en mogen scharen onder de doorgaande bedeel den der armenkas, tijdelijk gedurende den winter of in bijzondere omstan digheden hulp behoeven. Zij volbrengt die taak door ondersleuning van verschillenden aard, door werkverschaffing, door geldelijke voorschotten, door het verleenen van geneeskundige hulp, door het verhuren van arbei derswoningen tegen een matigen huur en door allerlei middelen die onder haar bereik zijn, haar ten dienste staan of haar verschaft worden. Zij heeft nevens zich zien oprijzen talrijke vereenigiugendie hetzelfde bedoelen; maar heelt bovendien een tal van individuen rondom zich, die elk op zich zelf en zonder eenig punt van zamenlrclfen weldadigheid uitoelenen, aal- ij moezen en ondersteuning uitreiken, waardoor de zoo nuttige controle en centralisatie op het geven en genieten, op het welbesteden en het nuttig gebruik wordt gemist, waardoor noodzakelijk de nadeehge uitwerkselen eener ziekelijke philanthropic niet achterblijven. Het is in liet algemeen belang hoogst wenschclijk en tot bevordering van het gemeenschappelijk doel zeer aan te bevelendat de Leidsche maat schappij van weldadigheid meer wordt gesteund, omdat bij haar meer dan bij eene andere vereeniging en vooral beter dan door de individueele welda digheid een beredeneerde en grondige verdeeling en aanwending van de mid delen gevonden wordt, die, zoo men hel berekenen kon, tot een verbazend bedrag zijn gestegen om schamele armen te helpen eri le redden. De Leidsche maatschappij van weldadigheid is opgerigt in 1817, wclligt ten gevolge van de treurige ervaringen, die opgedaan waren uit de toestan den geboren in 18iC, het zoogenaamde natte jaar. Zij is dus 55 jaren oud, maar had steeds le worstelen met vooroordeelenwelligt ook ten gevolge van ingeslopen misbruikenmaar die ervaring van meer dan een halve eeuw heelt geleid tot tneer wijsheid en verstandig overleg, want zij is ook vooruit gegaan in de keuze der middelen, minder in ruimte van ondersteuning, die zij behoeft, minder in blijken van belangstelling. Dat kan blijken uit het volgende; 1817. 1830. 1871. Giften 3590.13. Opgenomen huisgezinnen 131. 6034.325. 224. n 1159.60. 271. Maar zij kon toch in 1871 uildeelen 4444.74, omdat zij door werkver schaffing een renlegevend kapitaal verkreeg, waardoor zij 17952.08 aan arbeidsloon uitgaf en 3046.98 aan eigen inkomsten genoot. Zij kon toch zich verblijden in hel bezit van den eigendom van 33 arbeiderswoningen, die gemiddeld ongeveer 30 'sjaars huur ieder opbragten en aan reparatiën, lasten enz. daarentegen 23 'sjaars ieder hebben gekost. Zij mogt 55300 aan 511 personen leenen en trok daaruit eene winst van ƒ1659.935. Zij begon met 37 medewerkers en breidde dat aantal gestadig naarmate der behoefte uit. Maar vooral was haar hoofddeugd, dat zij in het ondersteu nen of onder haar zorg opnemen van huisgezinnen met verstand en beleid, na een grondig en onpartijdig onderzoek te werk ging en tot beginsel aan nam "dat daar, waar men voorzien kan dat door krachtige hulp een huis gezin voor verval tot armoede zal kunnen bewaard worden, het beter is "voor zulk een gezin een betrekkelijk groote som te besteden dan de giften //te verspreiden en aan vele .gezinnen ieder een weinig te geven, 'twelk «wel altijd helpen zal, doch dikwijls niet genoeg zal zijn, om het voorge stelde doel te bereiken." Zoodra meer algemeen de overtuiging gevestigd en de ernst diepgeworteld is. dat het niet om liet even is hoe men geeft en wat men geeft, maar hoe de giften welbesteed worden en doel trcflen. maar vooral, dat de verant woordelijkheid om rekening te geven van het rentmeesterschap over de middelen waarvan de beschikking ieder is toevertrouwd en opgedragen, op iedereen rust en te eeniger tijd verantwoording zal worden geëischtook de Leidsche maatschappij van weldadigheid zal het vooral moeten ervaren in het ruimer toevloeijcn van middelen, en het algemeen belang en de volks welvaart, het huisgezin en de maatschappij zullen daarvan rijke vruchten dragen. Al> VfiitTHNTI lift. Ondertrouwd Leiden, 10 October 1872. Algemeene kennisgeving. Receptie 20 October. P. DEKETH, Weduwnaar van E. C. van den Broek, van Leeuwarden en W. F. M. A. KOPPESCHAAR. Ondertrouwd Leiden, 10 October 1872. Receptie den 21slen October. ADRIAAN KOK en JOHANNA ELIZABETH HANEGRAAT. INGEZONDEN. De leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Sedert krachtens art. 20 der wet, regelende het armbestuur, de ondersteu ning der armen moet worden overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere weldadigheid, heeft ook de Leidsche maatschappij van weldadigheid meer waarde en belang verkregen. Zij toch heeft ten doel om armoede te voor- Ondertrouwd: L. G. J. VAN OVEREEM en 's Gravenhage 10 October 1872. .1. B. UERENS. Receptie 13 October, den Haag, Beestenmarkt. 20 October, Leiden, Oude Singel. Heden heviel voorspoedig van een Zoon A. BAZEL, geliefde Echtge- noote van Leiden, 10 October 1872. H. J. VAN LEEUWEN. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mjjn geliefde Echtgenoot, de Heer JAN ANTHONY PRIJN, Notaris alhier. Leiden, 10 October 1872. Wed. J A. PRIJN, Visites worden niet afgewacht. Kasïeelex.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3