BUITEN LAN DSCI1E BEBIGTEN. 'Z. K. 11. prins lleudrik is gisteren avond ten 8 nre uit Soestdijk in de residentie aangekomen. In de zitting van de tweede kamer van lieden heeft de minister van koloniën het Oost-Indisch tarief breedvoerig verdedigd, zoowel wat betreft de vermindering van het normaal invoerregt. als de afschaffing der diffe rentiële in- en nitvoerreglen. Na eenige re- en duplieken, en nadat de heer van Lijnden de wet bestreden en de hh. Blussé en de Brnyn Kops haar ver dedigd haddenzijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Art. 1met een daarop voorgesteld amendement van den heer Bredius, is vervolgens in discussie gekomen. Morgen voortzetting. Op hel O. 1. tarief is o. a. als amendement door de heeren K. de Jong en Gratama voorgesteld den post manufacturen, lijnwaden en stoffen, aldus te lezen: «Manufacturen, lijnwaden en stoffen: van katoen, ruw, wit of gebleekt, geverwd of gedrukt, van zijde, van wol, van hennep, vlas en werk, 'linten en band, passcmentwerk en alle andere niet afzonderlijk ge noemd: o. met bewijzen van Nederlandschen oorsprong of bewerking 6 pCl. b. anders: tot en met 1877,10 pCt.na welk tijdvak een gelijk regt van 0 pCt. zal worden toegepast." zijnde dus eene differentie bij invoer ad 4 pCt. tot uil". 1877. De minister van financiën heeft ingediend een wels-onlwcrp tot rege ling der bestemming van bel onuitgekcerd gebleven gedeelte der bijdragen van Ned. Indie aan de middelen tot dekking van 's rijks uitgaven over de diensten 18C8 en 1869 en van hel batig slot der algemeene rekening wegens de siaatsonlvangsten en uitgaven over de dienst 1809. Het slaat in iiaauw verband met het reeds ingediende ontwerp van den minister van koloniën. De strekking van hel wets-ontwerp blijkt uil de volgende artikelen: Art. 1. Lil de som van 5,407,240.01, bij hoofdstuk I der begrooting van Ned. fndie voor de dienst 1872, nader beschikbaar gesteld tot voldoening van hel onuitgekeerd gebleven gedeelte der bijdragen van Ned. Indie aan de mid delen tot dekking van 's rijks uitgaven voor de diensten 1868 en 1869, worden gedekt de nadeeligc sloten der algemeene rekeningen wegens de siaalsontvangslen en uitgaven over de diensten 1868 en 1870. Wal daarna van die som overblijft wordt toegevoegd aan de middelen bij art. 1 der wet van 31 December 1870 (Stbl. n°. 233) aangewezen tot goedmaking van de uitgaven, begrepen in de staatsbegrooling voor de dienst 1871. Art. 2. Het batig slot der algemeene rekening wegens de staatsontvangsten en uitgaven over de dienst 1869, ten bedrage van 1,832,463.80, wordt toegevoegd aan de middelen bij art. der wet van 31 Dec. 1870 aangewezen tot goedmaking van de uitgaven, begrepen in de staatsbegrooling voor de dienst 1871. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden aanbesteedhet maken van beveiligingswerken van den middenpijler der draaibrug over het Noordzeekanaal te Zaandam. Daarvoor waren vijf inschrijvingsbilletten in gekomen. Minste inschrijvers waren de heeren M. üeutekom en W. Goed koop Üz.te Amsterdam, voor ƒ23547. Gisteren zjjn voor het lager onderwijs geëxamineerd 17 candidaten voor de acte van hoofdonderwijzer, waarvan zich 1 onder het examen terug trok. Afgewezen zijn 7; toegelaten 9, zijnde de heeren J. C. van Balen, S. van B. de Boer, H. W. Bosman, Th. van Dijk, P. Korpershoek, J. van der Lof, J. van Ommeren, W. J. Oostveen en II. de Vrijer. De conducteur v. B.in dienst van de Rijnspoorwegmaatschappijwiens been, voor eenige weken geleden, op den spoortrein werd verbrijzeld, is, na de amputatie, in het gasthuis alhier overleden, nalatende eene vrouw met vier kinderen. ENGELAND. LONDEN9 October. Men verneemt dat het bezoek, hetwelk de heer Gladstone zich voor genomen had in dit najaar aan Ierland te brengendit jaar niet zal doorgaan. De werkstaking onder de Londensche timmermans- en metselaarsge zellen is thans geheel geëindigd, daar de eenige firma, welke lot dusver geweigerd had in de eischen der werklieden toe te stemmen, zich lot inwil liging daarvan bereid heeft verklaard. De bakkersgezellen, die den arbeid gestaakt hebben, zullen, wegens gebrek aan deelneming en aan geld, den strijd niet kunnen volhouden, en hun comité heeft dan ook aan de verceni- ging der bazen een schrijven gerigt, waarin het treffen eener schikking wordt voorgeslagen. FRANKliU K. De officieuse bladen geven toe, dat hetgeen dezer dagen gemeld is om trent eene verklaring van den Russischen minister van binnenlandsche zaken aan den heer Thiers, betreffende den indruk, dien de houding van Gambetta op de Russische regering had gemaakt, op zich zelf waarheid is, maar zij wijzen er tevens op dat de minister slechts zijn persoonlijk gevoelen heeft uitgedrukt. Wanneer de Russische regering eene mededeeling wilde doen, zou zij zich zeker wel van haren ambassadeur te Parijs bedienen. Naar men verneemt zijn bij de aan het ministerie van financiën ge houden verpachting van het monopolie der lucifers-fabricalie vijf aanbiedin gen ingekomen, waaronder er zijn die 20 millioen fr. in het jaar aan bieden. !.e Siècle zegt de geruchten, omtrent eene splitsing van Lyon en Marseille, bepaald te kunnen tegenspreken. De eerste lijst van geldelijke bijdragen ten behoeve der uitgewekenen (Elzassers en Lotharingers), door den Temps openbaar gemaaktbevat som men tot een bedrag van 14000 fr. De Vnivers heeft meer dan 1000 fr. bijeengebragt. Twee Duitsche bankiersde heeren Bamberger en Goldscbmidt, hebben elk 5000 fr.de Temps zelf heeft 2590 fr. gegeven. De Sappel deelt mede, dat tweeërlei beschuldiging tegen maarschalk Bazaine gerigt is: ten eerste, dat hij te Metz gecapituleerd heeft zonder noodzaak, en ten anderen dat hij verraad heeft gepleegd. Naar het schijnt, is het eerste punt der aanklagt door de documenten en hel getuigenis personen, dfe bij de instructie gehoord zijn, volledig bewezen, en wordt thans nog slechts het onderzoek omtrent hel tweede punt van aanklagt voortgezet. Te Parijs is. wal de woningen betreft, de toestand nog geheel anders dan voor den oorlog. Kon men toen slechts met moeite eene woning be- komen, thans staan er nog honderden ledig. De verhuurders, aan boogt prijzen gewoon, kunnen maar niet besluiten de huurprijzen te verlagen. Te Lourdes zijn p. m. 20000 bedevaartgangers verccnigd geweest, be groote processie van Zondag-middag naar de grot is te vijf ure afgeloope»; de stoet, waarbij zich acht bisschoppen etijverscheidenegedeputeerden bevon den, had eene lengte van meer dan twee uren. Men telde daarin 300 banieren en standaarden. De rede in het open veld is door den bisschop van Aucli uitgesproken. De hoogtendie de vlakte omringenwaren als met toe schouwers bezaaid. Des avonds zijn de grot, de kapel, de stad en haar geheele omtrek verlicht geworden en is eene fakkel-processie naar de grot gehouden: terwijl duizenden pelgrims met brandende kaarsen het veld en de wegen bedekten. Aan legitimistische demonstratiën heeft het bij deze gelegenheid niet ontbroken. ZWITSERLAND. Nog moet de quaestie over de uitlevering van den staatkundigen vlug teling- Netschajeff worden beslist. De Russische regering heeft zijne uitlevering gevraagd, op grond, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan moord op een zijner mede-zaamgezworenen. De bondsraad heelt zich verklaard voor hel verzoek van Rusland; de groote raad van Zurich daarentegen is legende inwilliging daarvan, op grond, dat die beschuldiging om staatkundige rede nen geschiedt. Het is dus waarschijnlijkdat Netschajeff' ook thans aan het gevaar zal ontkomen van in handen te worden gesteld van de Russische agenten. SPAA .J E. In de corles is opheldering gevraagd omtrent den stand van zaken in Catalonië, waar de opstand der Carlisten nog niet gedempt is. De gene raal Nouvillas hing een zeer ongunstig tafereel op van den toestand in die provincie, waar de alom verspreide benden opstandelingen alles vernielden, zoodat zoowel de landbouw als de handel er geheel stilstondenen hij schreef dien treurigen toestand voornamelijk toe aan het verzuim der rege ring om tegen de Carlisten doortastende maatregelen te nemen. De minister president en de minister van oorlog noemden de door den generaal gege- veue voorstelling zeer over reven. De laatstgenoemde minister verklaarde dat de Cariistische benden voortdurend in getal en in sterkte verminder den, dat zij zich niet meer buiten de bergpassen durfden wagen en dat de generaal Baldrich, welke de krijgsverrigtingen in Catalonië bestuurde, over eene genoegzame magt te beschikken hadett daarvan met beleid gebruik maakte. DUITSCIILAND. De Nordd. A lig. Zeit. ontleent aan de officieuse E/sasser Corr. het volgende: De verklaringen van optie voor de Fransche nationaliteit zijn hij de overheden in Elzas-Lotharingen ingediend door 164,633 personen. Vol gens eene voorloopige schatting zijn niet meer dan 38800 van die verklarin gen, door werkelijk vertrek naar Frankrijk, bekrachtigd geworden. Bo vendien hebben van de tot 2 Maart 1871 in Elzas-Lotharingen gevestigde Franschen ongeveer 12000 het land verlaten. In Opper-Elzas hebben 92622, in Neder-Elzas 42394 personen zich voor de Fransche nationaliteit verklaard; daarentegen zijn in Opper-Elzas slechts 10200, en in Neder-Elzas slechts 7450 werkelijk vertrokken. Het eindcijfer der werkelijk naar Frankrijk verhuisden heeft nog niet definitief vastgesteld kunnen worden: de overhe den zijn nog bezig met het verzamelen der opgaven dienaangaande. De kon regeringsraad te Aken heeft bij circulaire de aandacht der landraden gevestigd op de agitatie vau de zijde der katholieke vereeniging te Maintz en hare pogingen om te Aken en in andere plaatsen leden aan te werven. De regeringsraad verklaart het dringend noodig te achten, dat er ten strengste worde toegezien op de handelingen dezer vereeniging, die, blijkens haar manifest aan de katholieken in Duitschland, jegens den staat vijandige bedoelingen koestert. De regeringsrnad verlangt tevens, dat geen ambtenaren aan die vereeniging of aan hare handelingen zullen deel nemen. Eenigen tijd geleden was er sprake van eene toezegging van Saksische predikanten aan den bisschop van Paderborn om tol de katholieke kerk over te gaan. Volgens het ITestf. Tolksblatt heeft dit nu aanleiding gegeven tot het volgende: Een regterlijk ambtenaar, vergezeld van den griffier, heeft zich bij den bisschop vervoegd en namens het openbaar ministerie de brieven van die predikanten opgeëischt. 11e bisschop weigerde ze af te staan. De ambtenaar gaf hierop ten antwoord, dat hij alsdan verpligt was eene huis zoeking te doen en vertoonde hem de daartoe verleende magtiging. De bis schop verklaarde voor geweld te moeten bukken en tegen de huiszoeking te protesteren. De ambtenaar volbragt zijn last en nam de brieven mede. De directeur der Essener volks-spaarbank en een zijner bedienden zijn in hechtenis genomen, onder beschuldiging van valsche wissels in omloop te hebben gebragt, naar men zegt tot een bedrag van 80000 th. Volgens berigt uit Stockholm is Woensdag morgen het stoffelijk over schot des konings bijgezet onder de algemeene deelneming der bevolking. Achter het lijk volgden de leden van het koninklijk buis, de prinsen von Waldeck en von Wied. Het lijk is in de Ritlerholms-kerk bijgezet. Tegen woordig waren de bijzondere gezanten van de buitenlandsche hoven, het corps diplomatique, enz. De lijkwagen werd onderweg als onder bloemen bedolven. OOST-IADIE. BATAVIA, 28 Augustus. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2