LEIDSCHE COURANT. rJ9 1872. VRIJDAG 11 OCTOBER. ST A DS - B E R ICIIT E N. BKNNENLAlNDSCIIE BKRIGTEN. Y, m N". 241. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Be prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franca p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Aiivertentiën voor DoitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN &V0GLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LuheckFrankfort a. AL, Berlijn Leipzig, Dresden Breshm, Keulen, Stuttgart, rVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Gcnève en Lausanne MMxetac Bij deze Courant wordt verzonden N". 46 (blad 52) der Handelingen ren den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Rollings in deze provincie, van den 4" October 1872. A n°. 7246 (4s afd.), Provinciaal blad n°. 81, strekkende om bekend te worden met het getal Franschc onderdanen, die thans in deze provincie zijn gevestigd Noodigen bij deze alle zoodanige personen, welke binnen deze gemeente wonen of hun gewoon verblijf hebben, uit. daarvan vóór of op 14 October amist. ter Gemeente-secrciarie (afd. Burgerlijke Stand), schriftelijk opgave te doen. met vermelding van den burgerlijken slaat en den ouderdom, of wel zich daar te dien einde persoonlijk te vervoegen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 10 October 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 October. Bij circulaire van den 8,te» dezer beeft de commissaris des konings in de provincie Zuidholland aan de gemeentebesturen der provincie te kennen gegeven dat, ter voorkoming van verdere uitbreiding der longziekte onder het rundvee, het van het grootste belang is, dat zooveel mogelijk worde gewaakt legen het gevaar ontstaande uit hel brengen van verdacht vee op de stalleu. Afzondering van verdacht vee van het gezonde op de stallen heeft veelal op onvoldoende wijze plaats; het is dus te vreezen dat de ziekte gedurende den aanstaanden w inter zal toenementen ware alle verdachte koppels voor dien tijd worden ingeënt. Daarom acht hij het noodzakelijk dat het vervoer van verdachte runderen van de weide naar den stal, hetwelk volgens de eerste zinsnede van artikel 21 der wet van 20 Julij 1870 is verboden, maar volgens de tweede zinsnede van dat artikel door den burgemeester kan worden toegestaan, wanneer het noodzakelijk is, den districtveearts of zijn plaatsvervanger gehoordonder de door dezen aan te wijzen voorzorgmaatregelen alleen worde toegelaten, onder voor waarde dat aan den burgemeester eene verklaring worde overgelegd van een gedxamineerd veearts, inhoudende dat de geheele koppel van den eigenaar van het verdacht vee, zoowel het verdachte als het niet verdachte, is ingeënt. Zonder zoodanige verklaring geve de burgemeester in geen geval vergunning tot vervoer naar den stal. Namens den minister van binnenl. zaken heeft de commissaris verzocht deze voorschriften zorgvuldig na te leven en door waakzaam toezigt vóór en na de opstalling, vervoer zonder vergunning op de genoemde voorwaarde te voorkomenof, zoo liet heeft plaats gehad, met de meeste gestrengheid te vervolgen. Gisteren avond omstreeks negen ure is een tilbury, met een paard bespannen, even buiten de Witlepoort met de twee personen, die er inzaten, in de sloot geraakt. De voerman, misschien nog eenigzins onder den in druk van de feestvreugde te Lisse, alwaar hij met zijn medgezel de hard draverij had bijgewoondwilde den Witten Singel langs rijdenmaar wendde een oogenblik te vroeg, waardoor hij in de sloot teregt kwam. Met Teel moeite zijn de beide personen en het paard gered. De tilbury is heden morgen zeer ontredderd uit de sloot getrokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt dat in de maand December aanst. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen, vermeld in art. 9 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging eener acte van bevoegdheid als apotheker. Zijdie tot het examen wenschen té worden toegelatenbehooren daarvan vóór 20 Novem- her e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van «samen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Arasterdam. Met den 20slc» dezer wordt te Texel een rijkstelegraaphkanloor ge opend met beperkte dagdienst. Aan dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland wordt door ingelanden een adres gerigtwaarin zij opmerkzaam maken op den onhoudbaren toe stand, waarin de boezemsland van Rijnland thans verkeert, en op de on I berekenbare schade daardoor veroorzaakt, niet alleen aan landbouwers, bloemisten enz maar aan ieder opgezetenc. liet Hbl. meldt: Tot ons en veler leedwezen is het niet mogen geluk ken het betrekkelijk gering kapitaal bijeen te brengen, noodig voor de op- rigling van drooge dokken in Ncd. lndië. Het comité van voorbereiding der N. I. droogdok-maatschappij heeft thans besloten te Amsterdam eene meeling te houden in het lokaal Eensgezindheid, op Dingsdag 15 dezer, des avonds te 7% uur, ten einde alsdan de wenschelijkheid van de op te rig- ten maatschappij nader te bespreken en gelegenheid te geven tot het ver krijgen van alle verlangde inlichtingen. Door den heer P. Couwenburg Burgerhoudt, overleden te Zoeterwoude is aan de diaconie-armeu der Ned. herv. gemeente te Schiedam gelegateerd de som van ƒ5000, vrij van successieregt. De lieer II.gewezen landbouwer te Numansdorp, bev/aarde zijn kapi taal in een ijzeren kist, die in den kelder was geplaatst. Zaturdag morgen bemerkte hij tol zijn niet geringe ontsteltenis dat kist en kapitaal verdwe nen waren. Men spreekt van een waarde aan effecten van p. m. ƒ50000. Er waren geen sporen van inbraak ziglbaar. De justitie doet ijverig on derzoek. (N. v. d. D.) Te Soest is eene groote boerderij met drie hooibergen een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. De 50 man huzaren, die te Hengelo werden gestationeerd, ten einde, zoo noodig, de rust in Twenthe te herstellen, zijn weder in hun garnizoen te Deventer teruggekeerd. Te Groningen heeft eergisteren de hoogleeraar dr. P. Hofstede de Groot, bij het nederleggen van zijn professoraat in de theologie aan de hoogeschool aldaar, in de groote zaal van de Harmonie, voor een groot aantal belang stellenden een aischeids-woord uitgesprokendatnog met kracht en vuur uitgebragteen diepen indruk op de hoorders maakte. Bij die gelegenheid hebben op dien dag ruim 200 vroegere leerlingenbij monde van ds. H. Brouwer te Zwolle aan hun geliefden leermeester ais geschenk een kostbaar plaatwerk aangeboden, benevens een kast met draaijend bovenblad. Een en ander ging vergezeld van een album met de photografische portretten der deelnemers. Een groot aantal gemeenteleden bood, uit achting en liefde voor den man, die meer dan 43 jaren in zijne geboorteplaats ookalsakade- mieprediker is werkzaam geweest en in ruime mate in vele betrekkingen nut heeft gesticht, hem als blijvend aandenken aan een prachtige schrijf tafel en een zilveren schenkblad met deze inscriptie:.«Aan prof. P. Hofstede de Groot van eenige leden der Ned. herv. gemeente te Groningen, 8 October 1872",met een album, waarinde namen van de deelnemers. Door de vrou- wenvereeniging te Groningen, in 1838 door den hoogleeraar opgerigt, werd hem een fraaije barometer op bronzen voetstuk aangeboden. Te Heer, nabij Maastricht, heeft 11. Zondag een meisje, in een vlaag van krankzinnigheid, aan een ander meisje met een mes vrij ernstige ver wondingen in het aangezigt toegebragt. De eerste is onmiddellijk naar het krankzinnigengesiicht te 's Bosch overgebragt. 's GRAVENHAGE10 October. Door Z. M. is aan E. E. Bonjer, II. F. Planten, C. .L Rotgans en K.J. Swart, scheepsgezagvoerders voor de groote vaart, toegekend de zilveren medaille, vastgesteld bij besluit van 24 Jan. 1841, als erkenning van hunne aan de wetenschap der zeevaart, door overlegging van uitmuntende scheeps journalen, bewezen diensten. Z. M. heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie van deskun digen. vermeld in art. 34 der wet van 20 Julij 1870, den heer dr. H. van Capelle, referendaris hij het dep. van binnenl. zaken, en tot leden dier commissie: de hh. J. A. Alers, districts-veearts te 'sGravenhageJ. Hufl- nagcl, districts-veearts te Haarlem, en L. Swart, districts-veearts te Alkmaar. Tot griffier bij het kantongeregt te Oldeberkoop is benoemd de heer mr. D. van Laer, advocaat te Zwolle, en aan den heer A. Andreae is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Beetsterzwaag. De rijkstelegraaphkierk J. C. van den Maal is benoemd lot rijkstele- graaph-kantoorhouder en brievengaarder te Blokzijl. Door den minister van marine is benoemd tot student, voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt de jongeling H. F. A. Peypers.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1