]>n gevolge van de door de commissie voorgestelde veranderingen zou de tesrooting bedragen: in ontvangst f 415,868.98, in uitgaaf 415,813.09; {erende een batig slot van ƒ55.89. 's GRAVENHAGE9 October. Tot notaris te 's Gravendeel is benoemd de heer M. C. Sigmond, cand.- notaris. thans secretaris der gemeente Meerkerk. De luit. ter zee 1' kl. J. C. Joekcs, de luitt. ter zee 2' kl. F. K En- gelbrecht, J. E- M. van Gorkum, J. Luytjcs, de officier van gezondheid 2' kl. p. C. Buyze, de officier van administratie 1» kl. J. C. Coops en de scheeps werken H. .1- Knottenbcldt en W. Pronk, allen dienende aan boord van het schroefstoomschip Curagao, worden op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen aangevangen over her O. I. tarief. De hh. Nierstrasz, van Zoylen, Heemskerk, 'sJacob eu Hoffinan verklaarden zich tegen het tarief, rooals het is voorgesteld. De hh. Gevers en Mirandolle waren er voor. De hh. Rutgers en Taets van Amerongen zouden den loop der zaak afwachten on hunne stem te bepalen. De heer Bredius verklaarde zich voor een ge heel porto-franco. De heer van der Linden wilde vrij verkeer tusschen het moederland en de koloniën, alsmede een invoerregt van 5 pCt. op vreemd fabrikaat. De heer Heydenrijck liet zijne stem afhangen van de beant woording eener speciale vraag. Morgen is de minister van koloniën aan het woord. Door den minister van koloniën is thans het vroeger toegezegde wets ontwerp ingediend tot het beschikbaar stellen voor de Nederlandsche schat kist van eene som van j 5,497,240.61 uit de koloniale geldmiddelen, zijnde In J868 en 1869 minder uitgekeerd dan waarop de bijdrage aan Nederland krachtens sluitpost der Indische bcgrooting was bepaald. - De minister van marine heeft aan de tweede kamer een zeer uitvoe rige nota ingezonden strekkende in antwoord op het verslag der commissie uit die kamer omtrent het regeringsverslag nopens de maatregelen bij de zeemagt genomen tot handhaving onzer neutraliteit in den zomer van 1870. H. 51. de koningin bragt gisteren middag een bezoek aan de bc vaar school van mej Pijnacker in de Kazernestraat alhierwaar onderrigt wordt gegeven in liet papier- en stroovlechtcn naar de Fröbels-mcthode. Reeds op de tentoonstelling der Holl. maatschappij van landbouw, waar een aantal voorwerpen volgens die methode op die school vervaardigd, geëxposeerd waren, had dit kinderwerk de belangstelling van 11. 51. gewekt. II. M. onder hield zich minzaam met onderwijzeressen en kinderenvan welke Iaatsten er een in het bijzijn der koniugin een gekroonde S in blaauw en goud vlocht. II. 51. nam dit kinderwerk als een aandenken aan haar bezoek mede en betuigde bij haar vertrek de directrice hare ingenomenheid met de leerwijze. - Gisteren zijn geëxamineerd 21 candidaten voor de hoofdonderwijzers- acte. Afgewezen zijn 11; geslaagd 10, de hh. R. van Efveren, J. van der EisenA. GroeneveldW. A. Jagers, J. VV. van der Linde, K. van dei- Pols, L. Trookt, VV. in 'tVeld, G. D. K. vail Vclsen en A. van der Ilurgh. - Tot predikant bij de Evang. Luthersche gemeente alhier is beroepen d'. J. A. Böhringer, pred. te 5Iaastricht. B l T E N L A N I) S C11E lEIU G T E N ENGELAN». LONDEN8 October. Op het verzoek van de kamer van koophandel van Livcipool dat de regering pogingen zou doen om eene verlaging der onlangs op het Suez- kanaal ingevoerde doorvaartreglen te bewerken, heeft de minister van bui- tenlandsche zaken ten antwoord gegeven dat er reeds sedert eenigen tijd onderhandelingen met de Porte en met de andere belanghebbende mogend heden waren aangeknoopt, ten einde tot het door de kamer verlangde resultaat te komen. - Men verneemt dat de zoon van den ex-keizer Napoleon III eerstdaags als kadet aan de militaire akademie te Woolwich zal geplaatst worden. - The dthenaeum wil welen dat de Nederlandsche schilder A. Tadema het plan heeft zich voor goed in Engeland te vestigen. FKAKKRIJ K. Bet Journ. off. deelt de zamenstelling mede van den hoogen raad van oorlog, tot welks oprigting hij besluit van den president van 27 Julij jl besloten is. Volgens genoemd besluit bestaat de roeping van dezen raad in het onderzoeken en beoordeclen van alle algemeene maatregelen welke ten aanzien van het leger worden voorgenomen, zoowel betrekkelijk het perso neel als bntrekkelijk het materieel, de wapening, de militaire administratie en de leveranciën ten behoeve van liet leger. De minister van oorlog is van regtswege voorzitter der nieuwe commissie, waarvan de maarschalken Mac Mahon eu Canrobert, de generaals Ladmirault en de hertog van Aumale, de vice-admiraal Laroncière le Noury en vijftien hooggeplaatste militairen en hoofdambtenaren der departementen van oorlog en van financiën leden zijn. Dtn ü11™ dezer zal de commissie door den president worden geïnstalleerd. - De heer Gamhetla heeft zijne reis door de zuid-oostelijke departemen ten gestaakt, en bevindt zich te Vevey in Zwitserland. Verschillende be weegredenen worden voor de staking zijner reis opgegeven; volgens som mige dagbladen was hij door de bevolking van sommige door hem bezochte departementen en sleden met zoo weinig voorkomendheid ontvangen, dat hij niet genegen was zijne reis verder voort te zetten. De Paine wil weten dat de heer Gambetta niet uit eigen beweging aan zijne reis een einde heeft gemaakt; ten gevolge van de van verschillende diplomalen ont eigen berigten heeft men den heer Gambetta doen weten dat hij zijne te Lwader ure aangevangen reis zou hebben te staken. - De Temps wil weten dal de heer Thiers den wensch aan den dag heeft gelegd, om de Tiulerien weer te doen opbouwen. Bij de nationale vergadering zou in de aanstaande zitting een ontwerp van wet worden ingediend, om hel noodige crediet voor dit doel aan le vragen. UlIITfiClilLAlVD. Men verneemt dat de kerkelijke partij zich gereed maakt om, zoowel in het huis van afgevaardigden als in dat der heeren, den strijd te openen tegen de regering, over het schorsen van de uitkeering uit 'slands kas aan den bisschop van Ermeland. Het Deutsche Poiksbl.het orgaan van den bisschop van llotenburg. zegt dat al de berigten in de dagbladen omtrent de bijeenkomsten der bis schoppen te Fulda onjuist zijn. Er zal geen gemeenschappelijke herder lijke brief van de bisschoppen verschijnen, maar er is besloten een memo randum aan de üuitsche regeringen te doeii toekomen. Dit zal voorzeker dezer dagen aan de kabinetten verzonden zijn. De etiquette veroorlooft eerst later de openbaarmaking van dit memorandum in de dagbladen. Naar men uil Hamburg meldt is de runderpest in die omstreken zoo goed als verdwenen. Volgens het Zweedsche regeringsblad is er geene uitnoodiging of bevel verschenen omtrent het dragen van eenen algemeenen rouw de reden daarvan is gelegen in een door den overleden koning uitgedrukten wensch. Om de zelfde reden zal er ook bij de begrafenis geen treurmuziek en geene voor lezing van het levensberigt plaats hebben. OOiT-INniE. BATAVIA, 28 Augustus. Den 19l,<'" wierp het Russische oorlogstoomschip Sveilana, komman- dant de vice-admiraal Kramer, het anker ter reedc. Z. K. II. grootvorst Alexis bevond zich aan boord. Den volgenden dag bezocht de prins incognito de stad. Den 21st"1 des morgens ging de gouv.-geueraal met vele autori teiten den prins aan den Boom begroeten en vertrok met hem naar Buiten zorg. waar des avonds een bal te zijner ecre werd gegeven. Den 22st"n keerde de gouv.-generaal met den hoogen gast hier terug. Op het Konings plein werd des middags een spiegelgevecht door de garnizoenen van Welte vreden, Rijswijk en 5Ieester Cornelis geleverd, dat zeer goed geslaagd is. Z. Exc. leidde den 23<le° den grootvorst uit en gebruikte des namiddags het diner aan boord van het Russische fregat. De berigten uit Deli luiden gunstig. Den lS'leD barstte in Kampong Djeroek, bij het Molenvliet, een brand uit, die in een paar uren tijds 144 huizen in de asch legde. De schade werd op ƒ31922 begroot. De zaak van den ads.-resident van Djokdja, die door een Chinees be schuldigd werd hem de quitantiën over eene belangrijke som, welke hij als opiumpachter moest stortenop bedriegelijke wijze te hebben onthouden neemt een gunsligen keer voor den betrokken ambtenaar, maar niet voor den Chinees, die le Djokdja alles behalve goed staat aangeteekend. Te Soerabaya is een door soldaten gebouwde mallemolen aan een Chi nees verpacht voor, naar men zegt, ƒ600 'smaands. De inlandsche bevol king maakt van deze gelegenheid tot ontspanning een ijverig gebruik, en betaalt daarvoor een hoog entree-geld. PEK TELEGKAAF. NEW-YORK, 7 October. In de officiële kringen te Washington wordt, bij de in October en November te houden verkieziugeneene schitterende overwinning der republikeinsche partij verwacht in Pennsylvanië, Ohio, Indiana en lowa. Te Cincinnati heelt tusschen negers en democraten eene hotsing plaats gehad, waarbij pistoolschoten gewisseld en verscheiden personen ge kwetst zijn. LONDEN, 9 October. Daily IVewi meldt dat de kabinetsraad morgen waarschijnlijk over het handeislractaat met Frankrijk beraadslagen zal. De Daily Telegraph bevat een telegram uit Parijs meldende dat Ernest Picard ontslag genomen heeft. STRAATSBURG 8 October. Bij de overheidspersonen in Elzas-Lotharingen zijn ingekomen 164,633 verklaringen van inwoners die voor Frankrijk op teren; 38,800 van die lieden hebben ten gevolge van hunne optie het rijks- land verlaten. Van de Franschen die op 2 Maart 1871 daar gedomicilieerd waren zijn ongeveer 12,000 uitgeweken. BRUSSEL9 October. Men verzekert dat legen de helft dezer maand eene algemeene werkstaking bij alle bedrijven zal plaats hebben. £urgcrli?!ic Van 3 tot en met 9 October 1873. BEVALLENW. II. Taverne, geb. den Os, J. G. Neuteboom, geb. Pieters, Z. M. van der Linden, geb. Turenhout, Z. A. 51. C. Aniba, geb. Stikkelman, D. A. Pommee, geb. van Oosten, D. J. van Schie, geb. Ilillenaar, Z. A. J. C. Schouten, geb. Duchattel, D. 51. A. van Dijk. geb. Haan, D. - S. C. Toorens, geb. ltijnders, Z. - A. de Groot, geb. van Staveren, Z. H. den Dopper, geb. Mul der, Z. R. Blom. geb. de Vries, 1). E. van Dijk, geb. Noest, Z. - - J. Helfen- steyn, geb. de 51ey, D. ,1. de la Rie, geb. Zwart, Z. - - P. de Tombe, geb. Loeber. Z. A. de Graaf, geb. Vijlbrief, D. J. van Kampenhout, geb. Roozemaal. Z. M. II. Willebrands, geb. Hoogeboom, D. T. Bik, geb. Penseel, Z. C. L. Her mans, geb. Leclerq, 1). J. Krul, geb. llugentobler, Z. E. J. C. van der Voor den, geb. Wennekers, D. I Eikerbout, geb. van der Vliet, Z. F. C. Duk, geb. van der Zeeuw, D. A. C. E. Schoondergang, geb. van Leeuwen, D. N. M. C. Beuzemaker, geb. van der Vlist, D. 51. M. Spierenburg, geb. van der Linden, Z. J. Ruytenbeek, geb. Bouter, Z. J. M. Crama. geb. Piekaar, Z. GEHUWD: F. S. 5Ioutanus, jm. en 51. van Hoore, jd. G. W. Zandvoort, jm. en F. Bernard, jd. E. 51. du Pree, jm. en J. C. Kling, jd. OVERLEDEN: J. Kranendonk, D., lm. --G. Laven wed». A. Laman, 70 j. J. 5Iunzinger, 73 j. A. 51. Snijders, wed'. J. Kunter, 75 j. C. J. van Caspel, geb. Vermeij. D., levenl. -- C. Ilermenthal, V., 81 j. D. J. G. Schreuder, 46 j. J. B. van Gent, V., 55 j. T. Nijssen, D., 13 m. J. Meijer, Z., 22 j. J. W. van der Heyden. 46 j. 51, 51. van Beek, D., 3 m.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3